SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
8-күн 1-2 сабақтар
Тақырыбы:
1-2 сабақтар Қалай оқу керектігін үйренудің мәні. Мұғалімнің
оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту
жөніндегі әрекеттері.
Мақсаты:
Мұғалімдер балалар өз оқуы туралы білетін және өзінің
эмоцияларын, ынтасы мен әлеуметтік қарым-қатынасын басқару
үшін көбірек мүмкіндік алатын, өзін-өзі реттейтін оқушы ретінде
дамуына ықпал ететін шарттар мен факторларды зерделейді.
Оқу нәтижесі:
Мұғалімдер өзін-өзі реттейтін оқудың мәні мен маңызды туралы
қорытынды жасайды. Оқушылардың өзін-өзі реттейтін оқуын
көрсететін мінез-құлықты бақылайды және бағалайды. Сонымен
қатар өзін-өзі реттейтін оқуға ықпалын тигізетін кәсіби тәжірибе
түрлеріне талдау жасайды.
Түйінді идеялар:
Тіпті кішкентай балалардың өздері, тиісті жағдай жасалса,
өздерінің оқуы үшін үлкен жауапкершілік алуға қабілетті.
Балалар ерте жастан бастап оқу үдерісін түйсіне бастайды, оқу
тапсырмаларын орындағанда өз тәсілдерін қолдана біледі,
сондай-ақ өздерін жақсы оқушы ретінде ұсына алады. Өзін-өзі
реттеу мен метатанымдық қабілеттерді дамыту баланың алғыр
оқушы болу ықтималдығының негізгі көрсеткіші болып
табылатынын көрсетті. Мұғалімдер жоғары сапалы
педагогикалық тәжірибенің көмегімен осы салаға барынша мол
үлес қоса алады.
Ресурстар
Интербелсенді тақта, үлестірме материалы, маркер, флипчарт,
смайлик, фишкалар
Сабақ барысы:
1-2 сабақтар
кезеңдері
Тренердің іс-әрекеті Мұғалімнің іс-әрекеті
Ұйымдастыру
Тренердің кіріспе сөзі. Дүниеде
мұғалімдіктен құрметті мамандық
жоқ. Бұл өте қиын, күрделі
міндет. Нағыз мұғалім өзі
оқытатын пәнді, соған
байланысты ғылым саласын терең
білумен сол білімін балаларға
дұрыс жеткізумен көзге түсіп
ерекшеленеді. Оқушылардың
интеллектуалдық дәрежесінің
күннен-күнге артуына
байланысты мектепте жұмыс істеу
барған сайын күрделеніп келеді.
Қазіргі заман талабына сай
білімді, интеллектуалды, ғылым
мен техникадан, өнер мен
саясаттан хабары бар, жан-жақты
мінезге бай мұғалім жоғары
бағаланады.
Амандасу
* Әріптесіңізді кездестіргендей
бір-біріңмен амандасыңыз.
* оқушыны кездестіргендей бір-
біріңмен амандасыңыз.
* Директорды кездестіргендей
бір-біріңмен амандасыңыз.
* Жақын адамыңызды
кездестіргендей бір-біріңмен
амандасыңыз.
Қатысушылар айтылған
әрекеттерді орындайды
Мұғалімдерді
топқа бөлу.
кітап, қоңырау және глобустың
суреттері берілген.
Топқа бөлініп,
орындарына отырады
«Ой толғаныс»
Суреттерді
сөйлету
Үлестірмелі суреттер салынған
парақтар әр топқа таратылады 1-
тапсырма. Ақ қағазға сызылған
Тыңдаушылар үлестірмелі
суреттерге қарап,
өмірмен, мектеппен, ата-
төртбұрыш ішінде қара нүкте
орналасқан. 2-тапсырма. Оның
болашағы да соншалықты жарқын
шуағын төккен күн астына әр
ұлттың балалары қол ұстасып
тұрғаны бейнеленген. 3-
тапсырма. Түнгі аспан,
жымыңдаған жұлдыздар, жарығы
сөнбеген бір үй бейнеленген.
анамен байланыстырып
сөйлемдер құрайды
Жауаптары
слайддан
көрсетіледі.
Кілті: 1-тапсырма бойынша:
«Ортасында қара ноқаты бар
үлкен ақ кеңістік. Бұл бала алғаш
дүниеге келгенде осы ақ қағаздай
пәк, сол қағазға ата-анасымен
бірге біздер, яғни ұстаздардың
салған бейнеміз қаншалықты
дұрыс болса, сол нәтижесімен
салыстыруға болады». 2-тапсырма
бойынша: «ұлты басқа
болғанымен, бұл балалардың жан
дүниесі бірдей, сондықтан да
ұлағатты ұстаз оларға күн
сәулесіндей, бірдей мөлшерде
мейірім шуағын төгеді». 3-
тапсырма бойынша: «Түн. Айнала
жым-жырт. Аспанда жымыңдаған
жұлдыздар. Түгел ел ұйқыда,
бірақ ояу бір кісі бар. Бұл
мұғалім. Ол қанша жыл ұстаз
болғанымен, мектепте де, үйде де
ертеңгі сабағына үлкен
жауапкершілікпен дайындалып
келеді…»
Тыңдаушылар
салыстырады
Миға шабуыл
Сіз оқушыларды оқуға
байланысты қандай топтарға бөле
аласыз?
Сіз оқушыларды әлеуметтік
қызметіне байланысты қандай
топтарға бөле аласыз?Сіз
оқушыларды талаптарының
деңгейіне байланысты қандай
топтарға бөле аласыз?
Қандай оқушыларды сіз тәуелсіз
деп атай аласыз?Мұнда өзін-өзі
реттеудің рөлі неде?
Тапсырма
— 3-5 жастағы балалардың
өздігінен білім алуын тексеру
парағы
-Өзін-өзі реттеудің дәлелдері
Ресурстармен жұмыс
Мағынаны тану
Бейнеталдау
«Жердегі жұлдыздар» (Звёздочки
на земле) үнді фильмі көрсетіледі
Мұқият көріп, топтарында
талдайды
Фишбоун
стратегиясы.
«Сен өзгерсең, сенің әлемің де
өзгереді» атты әңгімеден алған
әсерлерімен топқа талқылауға
ұсыну. Қиындықты және
проблеманы шешу жолдары.
Тобымен ақылдасып
шешеді.
Сергіту сәті.
«Өзіңді тереңірек
тани біл!»
Нұсқау: Сіздер көрсетіліп тұрған
жеміс-жидектерден өзіңізге
ұнайтын бір жемісті таңдаңыз.
Сол жеміс арқылы сіздің мінез-
құлқыңыз қандай екені
анықталады.
Таңдаған жеміс-жидектің
өзіңізге ұнайтын себебін
түсіндіріңіз.
«Құмырадағы
сынық»
Бейнероликті тамашалап
болғаннан соң, іс-әрекет
алдындағы толғанысты жүзеге
асыру үшін мұғалімдерге
төмендегі сұрақтар қойылады: а)
Құмырадағы сызатты адам
бойында кездесетін кемшілікпен
салыстыруға бола ма? ә) Жарық
құмыра туралы ойыңыз қандай? б)
Құмыраны жөндеуге бола ма,
болса қалай?
Қойылған сұрақтарға топ
мүшелері бірлесе отырып
ақылдасып, келісіп, ортақ
шешімге келіп, өз
ойларын ортаға салады.
Іс-әрекет үстіндегі
толғаныс
Синектің НЕГЕ, ҚАЛАЙ, НЕ
конустық метафорасына
орналастыру. 1. НЕГЕ барлық
оқушылардың білім сапасы бірдей
емес? 2. ҚАЛАЙ көмектесуге
болады? 3. НЕ істеу керек?
Педагогикалық
қабілетті
психологиялық
тұрғыдан зерттеу.
Нұсқау: Сіздердің алдыңызда күрделенген педагогикалық
жағдайлар қатары берілген. Әр берілген жағдайды оқи отырып,
өз педагогикалық пайымдауыңыз бойынша көрсетілген
нұсқаулықтың біреуін таңдайсыз. Егер берілген нұсқаудың
ешқайсысына көңіліңіз толмаса, онда жетінші нұсқауға өзіңіз
дұрыс деген ойыңызды білдіріңіз.
1- жағдаят: Сіз сабақ берген бірінші күніңізде немесе бірнеше
күннен соң, оқушы сізге: «Менің ойымша, сіз мұғалім ретінде
бізге ештеңе үйрете алмайсыз», — деді. Сіз не деп жауап бересіз?
1. «Сенің ісің мұғалімге үйрету емес, өзің оқуың керек»… 2.
«Әрине, мен сендейлерге ештеңе үйрете алмаймын»…. 3. «Саған
басқа сыныпқа ауысып, басқа мұғаліммен оқуың керек
шығар….». 4. «Шындығына келгенде, сенің оқығың келмейді,….
5. «Неге олай ойлайтыныңды білгім келеді…». 6. «Бұл туралы
нақтырақ сөйлессек қайтеді? Мүмкін мен бір нәрсені дұрыс
істемегендіктен сенде осындай ой туып отырған шығар?». 7. –
2- жағдаят: Оқушы оқу үлгеріміне, қабілетіне көңілі толмай
және жаңа тақырыпты дұрыстап түсіне алмай, мұғалімге:
«Мұғалім, мені келешекте жақсы оқып, сыныптағы басқа
балалардан озады деп ойлайсыз ба?» Мұғалім не деп жауап беруі
керек? 1. «Шынымды айтсам, күмәнім бар .. 2. «Әрине, сен бұған
күмәнданбай -ақ қой». 3. «Қабілетің жақсы, мен сенен үлкен үміт
күтемін». 4. «Неге сен өз-өзіңе сенбейсің?». 5. «Сөйлесіп,
қиындықтың неде екенін анықтап алайық». 6. «Бәрі екеуміздің
бірігіп жұмыс істегенімізге байланысты». 7. –
3- жағдаят: Оқушы мұғалімге осы пәнді дұрыс түсіне
алмайтындығын айтып: «Мені не алаңдататынын айттым, мұның
себебін және не істеу керектіген айтыңыздаршы». Мұғалім не
деуі керек? 1. «Меніңше, сенің өзіңе көңілің толмайтын сияқты»
2. «Бұған алаңдайтын еш нәрсе жоқ» 3. «Мен бұл туралы өз
ойымды айтпас бұрын жағдайды тереңірек біліп алуым керек» 4.
«Шамалы күте тұрайық, біраз жұмыс істеп алып, бұл жағдайға
қайтып оралайық» 5. «Мен саған қазір жауап бере алмаймын.
Сәл ойлануым керек.» 6. «Алаңдама, менде де, сендей кезімде
дәл осындай қиындық болған» 7. —
Жігерлендіру
«Зарядись на
успех»
Мақсаты:мұғалімдерді сабақтан
кейін жігерлендіру үшін.
Бейне фильмнің
мағынасын түсінеді.
Жігерленеді, ойланады
Қорытынды ой.
Білімді, сауатты адамдар – XXI
ғасырда адамзат дамуының негізгі
қозғаушы күші. Бұл туралы Абай
атамыз: «Тегінде, адам баласы,
адам баласынан ақыл, ар, мінез
деген нәрселермен озады. Одан
басқа нәселермен оздым ғой
демектің бәрі бекер», — деген
өсиетін ұстанып, еңбек етуіміз
қажет.
Тыңдайды
abay-19.MP3
Рефлексия.
«Алақан»
Сол қолын қағазға
бастырып,саусақтардың ішіне
жазу керек:
Бас бармаққа — не ұнағаны
Сұқ саусаққа — өзіме не алдым
Ортанғы саусаққа — не кедергі
болды.
Аты жоқ саусаққа — тағы не
білгім келеді?
Шынашаққа — тілек жазу.

More Related Content

Similar to қалай оқу керектігін үйрену

абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыalmnbtzh
 
доклад класс (автосохраненный)
доклад   класс (автосохраненный)доклад   класс (автосохраненный)
доклад класс (автосохраненный)oquzaman
 
дарынды оқушымен жұмыс
дарынды оқушымен жұмысдарынды оқушымен жұмыс
дарынды оқушымен жұмысnurbolat84
 
сөздік
сөздіксөздік
сөздікoquzaman
 
абаканова а.
абаканова а.абаканова а.
абаканова а.oquzaman
 
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...Asem Sarsembayeva
 
коучинг ата ана
коучинг ата анакоучинг ата ана
коучинг ата анаAsem Sarsembayeva
 

Similar to қалай оқу керектігін үйрену (20)

лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
 
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосы
 
доклад класс (автосохраненный)
доклад   класс (автосохраненный)доклад   класс (автосохраненный)
доклад класс (автосохраненный)
 
ұстазы жақсының ұстамы жақсы
ұстазы жақсының ұстамы жақсыұстазы жақсының ұстамы жақсы
ұстазы жақсының ұстамы жақсы
 
дарынды оқушымен жұмыс
дарынды оқушымен жұмысдарынды оқушымен жұмыс
дарынды оқушымен жұмыс
 
сөздік
сөздіксөздік
сөздік
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
2323j
2323j2323j
2323j
 
9.педагогикалық әдеп
9.педагогикалық әдеп9.педагогикалық әдеп
9.педагогикалық әдеп
 
абаканова а.
абаканова а.абаканова а.
абаканова а.
 
статья
статьястатья
статья
 
16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt
 
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
 
коучинг ата ана
коучинг ата анакоучинг ата ана
коучинг ата ана
 
орынай (2)
орынай (2)орынай (2)
орынай (2)
 
242458
242458242458
242458
 
кәсіби істің өзін өзі талдауы
кәсіби  істің өзін өзі  талдауыкәсіби  істің өзін өзі  талдауы
кәсіби істің өзін өзі талдауы
 
дарынды балалармен жұмыс
дарынды балалармен жұмысдарынды балалармен жұмыс
дарынды балалармен жұмыс
 
үлгерімі нашар оқушылармен жұмыс
үлгерімі нашар оқушылармен жұмысүлгерімі нашар оқушылармен жұмыс
үлгерімі нашар оқушылармен жұмыс
 
36sddadwd
36sddadwd36sddadwd
36sddadwd
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

қалай оқу керектігін үйрену

  • 1. 8-күн 1-2 сабақтар Тақырыбы: 1-2 сабақтар Қалай оқу керектігін үйренудің мәні. Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері. Мақсаты: Мұғалімдер балалар өз оқуы туралы білетін және өзінің эмоцияларын, ынтасы мен әлеуметтік қарым-қатынасын басқару үшін көбірек мүмкіндік алатын, өзін-өзі реттейтін оқушы ретінде дамуына ықпал ететін шарттар мен факторларды зерделейді. Оқу нәтижесі: Мұғалімдер өзін-өзі реттейтін оқудың мәні мен маңызды туралы қорытынды жасайды. Оқушылардың өзін-өзі реттейтін оқуын көрсететін мінез-құлықты бақылайды және бағалайды. Сонымен қатар өзін-өзі реттейтін оқуға ықпалын тигізетін кәсіби тәжірибе түрлеріне талдау жасайды. Түйінді идеялар: Тіпті кішкентай балалардың өздері, тиісті жағдай жасалса, өздерінің оқуы үшін үлкен жауапкершілік алуға қабілетті. Балалар ерте жастан бастап оқу үдерісін түйсіне бастайды, оқу тапсырмаларын орындағанда өз тәсілдерін қолдана біледі, сондай-ақ өздерін жақсы оқушы ретінде ұсына алады. Өзін-өзі реттеу мен метатанымдық қабілеттерді дамыту баланың алғыр оқушы болу ықтималдығының негізгі көрсеткіші болып табылатынын көрсетті. Мұғалімдер жоғары сапалы педагогикалық тәжірибенің көмегімен осы салаға барынша мол үлес қоса алады. Ресурстар Интербелсенді тақта, үлестірме материалы, маркер, флипчарт, смайлик, фишкалар Сабақ барысы:
  • 2. 1-2 сабақтар кезеңдері Тренердің іс-әрекеті Мұғалімнің іс-әрекеті Ұйымдастыру Тренердің кіріспе сөзі. Дүниеде мұғалімдіктен құрметті мамандық жоқ. Бұл өте қиын, күрделі міндет. Нағыз мұғалім өзі оқытатын пәнді, соған байланысты ғылым саласын терең білумен сол білімін балаларға дұрыс жеткізумен көзге түсіп ерекшеленеді. Оқушылардың интеллектуалдық дәрежесінің күннен-күнге артуына байланысты мектепте жұмыс істеу барған сайын күрделеніп келеді. Қазіргі заман талабына сай білімді, интеллектуалды, ғылым мен техникадан, өнер мен саясаттан хабары бар, жан-жақты мінезге бай мұғалім жоғары бағаланады. Амандасу * Әріптесіңізді кездестіргендей бір-біріңмен амандасыңыз. * оқушыны кездестіргендей бір- біріңмен амандасыңыз. * Директорды кездестіргендей бір-біріңмен амандасыңыз. * Жақын адамыңызды кездестіргендей бір-біріңмен амандасыңыз. Қатысушылар айтылған әрекеттерді орындайды Мұғалімдерді топқа бөлу. кітап, қоңырау және глобустың суреттері берілген. Топқа бөлініп, орындарына отырады «Ой толғаныс» Суреттерді сөйлету Үлестірмелі суреттер салынған парақтар әр топқа таратылады 1- тапсырма. Ақ қағазға сызылған Тыңдаушылар үлестірмелі суреттерге қарап, өмірмен, мектеппен, ата-
  • 3. төртбұрыш ішінде қара нүкте орналасқан. 2-тапсырма. Оның болашағы да соншалықты жарқын шуағын төккен күн астына әр ұлттың балалары қол ұстасып тұрғаны бейнеленген. 3- тапсырма. Түнгі аспан, жымыңдаған жұлдыздар, жарығы сөнбеген бір үй бейнеленген. анамен байланыстырып сөйлемдер құрайды Жауаптары слайддан көрсетіледі. Кілті: 1-тапсырма бойынша: «Ортасында қара ноқаты бар үлкен ақ кеңістік. Бұл бала алғаш дүниеге келгенде осы ақ қағаздай пәк, сол қағазға ата-анасымен бірге біздер, яғни ұстаздардың салған бейнеміз қаншалықты дұрыс болса, сол нәтижесімен салыстыруға болады». 2-тапсырма бойынша: «ұлты басқа болғанымен, бұл балалардың жан дүниесі бірдей, сондықтан да ұлағатты ұстаз оларға күн сәулесіндей, бірдей мөлшерде мейірім шуағын төгеді». 3- тапсырма бойынша: «Түн. Айнала жым-жырт. Аспанда жымыңдаған жұлдыздар. Түгел ел ұйқыда, бірақ ояу бір кісі бар. Бұл мұғалім. Ол қанша жыл ұстаз болғанымен, мектепте де, үйде де ертеңгі сабағына үлкен жауапкершілікпен дайындалып келеді…» Тыңдаушылар салыстырады Миға шабуыл Сіз оқушыларды оқуға байланысты қандай топтарға бөле аласыз? Сіз оқушыларды әлеуметтік қызметіне байланысты қандай топтарға бөле аласыз?Сіз
  • 4. оқушыларды талаптарының деңгейіне байланысты қандай топтарға бөле аласыз? Қандай оқушыларды сіз тәуелсіз деп атай аласыз?Мұнда өзін-өзі реттеудің рөлі неде? Тапсырма — 3-5 жастағы балалардың өздігінен білім алуын тексеру парағы -Өзін-өзі реттеудің дәлелдері Ресурстармен жұмыс Мағынаны тану Бейнеталдау «Жердегі жұлдыздар» (Звёздочки на земле) үнді фильмі көрсетіледі Мұқият көріп, топтарында талдайды Фишбоун стратегиясы. «Сен өзгерсең, сенің әлемің де өзгереді» атты әңгімеден алған әсерлерімен топқа талқылауға ұсыну. Қиындықты және проблеманы шешу жолдары. Тобымен ақылдасып шешеді. Сергіту сәті. «Өзіңді тереңірек тани біл!» Нұсқау: Сіздер көрсетіліп тұрған жеміс-жидектерден өзіңізге ұнайтын бір жемісті таңдаңыз. Сол жеміс арқылы сіздің мінез- құлқыңыз қандай екені анықталады. Таңдаған жеміс-жидектің өзіңізге ұнайтын себебін түсіндіріңіз. «Құмырадағы сынық» Бейнероликті тамашалап болғаннан соң, іс-әрекет алдындағы толғанысты жүзеге асыру үшін мұғалімдерге төмендегі сұрақтар қойылады: а) Құмырадағы сызатты адам бойында кездесетін кемшілікпен салыстыруға бола ма? ә) Жарық құмыра туралы ойыңыз қандай? б) Құмыраны жөндеуге бола ма, болса қалай? Қойылған сұрақтарға топ мүшелері бірлесе отырып ақылдасып, келісіп, ортақ шешімге келіп, өз ойларын ортаға салады.
  • 5. Іс-әрекет үстіндегі толғаныс Синектің НЕГЕ, ҚАЛАЙ, НЕ конустық метафорасына орналастыру. 1. НЕГЕ барлық оқушылардың білім сапасы бірдей емес? 2. ҚАЛАЙ көмектесуге болады? 3. НЕ істеу керек? Педагогикалық қабілетті психологиялық тұрғыдан зерттеу. Нұсқау: Сіздердің алдыңызда күрделенген педагогикалық жағдайлар қатары берілген. Әр берілген жағдайды оқи отырып, өз педагогикалық пайымдауыңыз бойынша көрсетілген нұсқаулықтың біреуін таңдайсыз. Егер берілген нұсқаудың ешқайсысына көңіліңіз толмаса, онда жетінші нұсқауға өзіңіз дұрыс деген ойыңызды білдіріңіз. 1- жағдаят: Сіз сабақ берген бірінші күніңізде немесе бірнеше күннен соң, оқушы сізге: «Менің ойымша, сіз мұғалім ретінде бізге ештеңе үйрете алмайсыз», — деді. Сіз не деп жауап бересіз? 1. «Сенің ісің мұғалімге үйрету емес, өзің оқуың керек»… 2. «Әрине, мен сендейлерге ештеңе үйрете алмаймын»…. 3. «Саған басқа сыныпқа ауысып, басқа мұғаліммен оқуың керек шығар….». 4. «Шындығына келгенде, сенің оқығың келмейді,…. 5. «Неге олай ойлайтыныңды білгім келеді…». 6. «Бұл туралы нақтырақ сөйлессек қайтеді? Мүмкін мен бір нәрсені дұрыс істемегендіктен сенде осындай ой туып отырған шығар?». 7. – 2- жағдаят: Оқушы оқу үлгеріміне, қабілетіне көңілі толмай және жаңа тақырыпты дұрыстап түсіне алмай, мұғалімге: «Мұғалім, мені келешекте жақсы оқып, сыныптағы басқа балалардан озады деп ойлайсыз ба?» Мұғалім не деп жауап беруі керек? 1. «Шынымды айтсам, күмәнім бар .. 2. «Әрине, сен бұған күмәнданбай -ақ қой». 3. «Қабілетің жақсы, мен сенен үлкен үміт күтемін». 4. «Неге сен өз-өзіңе сенбейсің?». 5. «Сөйлесіп, қиындықтың неде екенін анықтап алайық». 6. «Бәрі екеуміздің бірігіп жұмыс істегенімізге байланысты». 7. – 3- жағдаят: Оқушы мұғалімге осы пәнді дұрыс түсіне алмайтындығын айтып: «Мені не алаңдататынын айттым, мұның себебін және не істеу керектіген айтыңыздаршы». Мұғалім не деуі керек? 1. «Меніңше, сенің өзіңе көңілің толмайтын сияқты» 2. «Бұған алаңдайтын еш нәрсе жоқ» 3. «Мен бұл туралы өз ойымды айтпас бұрын жағдайды тереңірек біліп алуым керек» 4. «Шамалы күте тұрайық, біраз жұмыс істеп алып, бұл жағдайға
  • 6. қайтып оралайық» 5. «Мен саған қазір жауап бере алмаймын. Сәл ойлануым керек.» 6. «Алаңдама, менде де, сендей кезімде дәл осындай қиындық болған» 7. — Жігерлендіру «Зарядись на успех» Мақсаты:мұғалімдерді сабақтан кейін жігерлендіру үшін. Бейне фильмнің мағынасын түсінеді. Жігерленеді, ойланады Қорытынды ой. Білімді, сауатты адамдар – XXI ғасырда адамзат дамуының негізгі қозғаушы күші. Бұл туралы Абай атамыз: «Тегінде, адам баласы, адам баласынан ақыл, ар, мінез деген нәрселермен озады. Одан басқа нәселермен оздым ғой демектің бәрі бекер», — деген өсиетін ұстанып, еңбек етуіміз қажет. Тыңдайды abay-19.MP3 Рефлексия. «Алақан» Сол қолын қағазға бастырып,саусақтардың ішіне жазу керек: Бас бармаққа — не ұнағаны Сұқ саусаққа — өзіме не алдым Ортанғы саусаққа — не кедергі болды. Аты жоқ саусаққа — тағы не білгім келеді? Шынашаққа — тілек жазу.