Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Петриківський розпис

12,520 views

Published on

Published in: Education
 • Дякую. Чудoва пiдбiрка, але вiнoчoк з жoвтих квiтiв на першoму слайдi iз загoлoвкoм "петрикiвський рoзпис", це не петрикiвський рoзпис, а хoхлoма (рoсiйський декoративний рoзпис) на бiлoму фoнi. Будьте ласкавi замiнiть йoгo. Дякую.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Петриківський розпис

 1. 1. У грудні 2013 року ЮНЕСКО буде розглядати питання щодо надання статусу всесвітньої нематеріальної спадщини українському декоративно-орнаментальному народному мистецтву – Петриківському розпису. У березні 2013 року в Брюсселі пройшов Тиждень Петриківського розпису. У червні 2013 року представлена найбільша виставка в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. Ведуться переговори про проведення виставок у Китаї та Японії
 2. 2. Традиції Петриківського розпису
 3. 3. Українська земля щедра на красу і багата талантами. В кожній області свої звичаї, обряди, пісні, вбра ння, ремесла. А майстри нашої славетної Петриківки прославили свій край яскравим розписом.
 4. 4. Історія розпису сягає далеко до нашого народження, ще за часів Запорізької Січі. Виник він та дістав свою назву в селищі Петриківка на Дніпропетровщині. В свою чергу Петриківка була заснована в 1772 році останнім кошовим отаманом Петром Калнишевським, та названа на його честь.
 5. 5. Петриківський розпис починався у вигляді стінопису та декору речей хатнього вжитку. У ті часи жінки старалися якнайліпше прикрасити свою садибу, щоб хата й двір були найкращі.
 6. 6. Петриківка у XIX сторіччі вже була центром розповсюдження стінопису на Україні.
 7. 7. На початку ХІХ ст. петриківський розпис поширився на предмети домашнього побуту, наприклад, пос уд, скрині. Художній розпис Наталії Дворяківської
 8. 8. Також з’явилося поняття «мальовок». Це засновані на настінних орнаментах малюнки на папері, якими прикрашали житло.
 9. 9. Чарівну красу петриківської квітки відкрив для сучасників катеринославський історик і етнограф Д. І. Яворницький. Він одним із перших став серйозним дослідником і захопленим збирачем творів петриківських "малювальниць".
 10. 10. Петриківський орнамент характеризується як рослинний, переваж но квітковий. Зараз майстри розпису додають у свої витвори дивовижних птахів, а іноді й тварин.
 11. 11. Широке застосування у петриківському розписі мають мотиви садових і лугових квітів та ягід калини, полуниці і винограду.
 12. 12. Майстри не роблять попереднього чорнового малюнка. Тому дана майстерність вимагає високої чіткості рухів. У малюнках переважають яскраві кольори.
 13. 13. Свої райдужні фарби петриківці добували із знайомих із дитинства трав, листя, ягід та квітів, виварюючи їх особливим чином. Улюблений червоний колір одержували з вишневого соку, зелений - із пирію та листя пасльону, синій - з квітів проліска. Різні відтінки жовтого давали пелюстки соняха, лушпиння цибулі й кора яблуневих паростків. Фарби розводили на яєчному жовтку й молоці, а закріплювали вишневим клеєм чи буряковим цукром.
 14. 14. Значно пізніше з'явились фабричні барвники, і лише в повоєнний час стали використовувати гуаш та акварель.
 15. 15. Інструменти для розпису мали також природне походження. Палички з паростків дерев, стебел болотних трав, особливо осотняку й рогози, саморобні пензлики з котячої шерсті та пальці самого майстра ось небагатий набір художніх знарядь, котрими творили народні умільці велике різноманіття композицій квіткового орнаменту, яке дивує нас і понині.
 16. 16. Майстри Петриківки
 17. 17. Земля петриківська зростила не одне покоління майстрів народної творчості. До старшого покоління петриківских майстрів належать: Тетяна Пата, Орися Пилипенко, Надія Білокінь, Поліна Глущенко і дехто з більш молодих: Ганна Ісаєва й Надія Тимошенко …
 18. 18. Тетяна Якимівна Пата (1884-1976) Одна з родоначальників петриківського розпису, заслужений майстер народної творчості. «Люди подивляться на мої картини і зуміють прочитати отут усе моє життя», - казала Т. Я. Пата.
 19. 19. Майстриня вчила уважно спостерігати природу, відчувати її настрій і передавати це у своїх творах. Букет айстрів, 1937
 20. 20. Властиве їй тонке відчуття природи засвідчують виконані нею декоративні панно: "Калина" (1913), "Павичі серед квітів" (1949), "Панно з птахами" (1967).
 21. 21. Букет, 1959 Малювала Т. Пата переважно квіткові букети, але вони ніколи не повторювали ні попередніх композиційних схем, ні орнаментальних мотивів.
 22. 22. Майстриня малювала пелюстки квіток стеблинкою осотняку, найтоншим пензликом з котячої шерсті виписувала перисті листочки, трісочкою вишкрябувала тоненькі прожилки в середині листочка і просто пальцем малювала прозорі достиглі ягоди.
 23. 23. Надія Аврамівна Білокінь (1893-1981) Творчий доробок майстрині поділяється на дві частини: традиційне квіткове малювання і пейзажі та весільні поїзди.
 24. 24. Надія Білокінь - майстер мальовки.
 25. 25. Вона вигадала свій сюжет - весільний поїзд. Яскраве дійство - поїзд нареченого з молодою - було традиційне, зрозуміле, й спонукало до цікавих декоративних рішень.
 26. 26. Ще один «Весільний поїзд" Н. А. Білокінь
 27. 27. З Петриківської школи декоративного розпису, яка існувала з 1936 до 1941 року, вийшло ціле покоління талановитих майстрів-петриківців: народний художник України Марфа Тимченко, заслужені майстри народної творчості України Віра Клименко-Жукова, Федір Панко, Марія Шишацька, Надія Шулик, дочка Т. Пати Векла Кучеренко та багато інших.
 28. 28. Федір Савич Панко (1924-2007) Заслужений художник України, учень Тетяни Пати. Все його життя було пов’язане з декоративним мистецтвом Петриківки.
 29. 29. У своїх декоративних розписах він часто використовував мотив фантастичної жарптиці, хизуватого півня або сизої зозулі, але основними в творчості Ф. Панка є рослинні мотиви.
 30. 30. Розпис Федора Панка соковитий, крупний, без зайвої дрібності. Малюнок орнаменту простий, але відточений. Калина, 1988
 31. 31. У колориті його виробів переважають червоні, сині, зелені кольори - улюблені фарби в українській народній творчості. Сови
 32. 32. Його роботи є відомими далеко за межами України, а сам петриківський розпис, що відродився завдяки Федору Савичу став однією із візитних карток українського мистецтва.
 33. 33. Майстер декоративного мистецтва заснував і очолив першу і єдину в Україні та світі фабрику петриківського розпису “Дружба”.
 34. 34. Василь Іванович Соколенко (нар. 1922 р.) Ще один учень Тетяни Пати. Мотиви для своїх орнаментальних композицій він бере як традиційні, так і стилізовані ним квіти та злаки.
 35. 35. Працює на папері, віддає перевагу стриманому, контрастном у тональному вирішенню. Майстер створив музейсадибу, єдиний в Україні. В ньому представлені як паперові “мальовки”, так і речі хатнього вжитку розписані петриківським розписом.
 36. 36. У музеї зберігаються майже всі роботи майстра. Тут ми можемо бачити декоративний петриківський розпис, виконаний на стіні, та уквітчану ним селянську піч. Охоче малює також птахів реальних і фантастичних. Одуд, 1963
 37. 37. Зараз Василь Іванович Соколенко живе в селі Петриківка та створює нові мотиви для свого музеюсадиби.
 38. 38. Віра Феодосіївна Клименко-Жукова (1921 – 1965) Разом із іншими майстрами петриківського розпису сестрами Вірою Павленко та Галиною ПавленкоЧерниченко, Поліною Глущенко, Марфою Тимченко започаткувала в Україні новий, цілком оригінальний напрямок декорування фарфорових виробів.
 39. 39. ЇЇ твори привертають увагу витонченою графікою орнаментів і майстерно прорисованими деталями, вивіреною композицією і чистотою звучання кольору у підібраній палітрі фарб. Таріль “Квіти”, 1961
 40. 40. Роботи Віри Клименко-Жукової
 41. 41. Марфа Ксенофонтівна Тимченко (нар. 1922 р.) Народний художник України, лауреат премії імені Тараса Шевченка і Катерини Білокур.
 42. 42. В основі творчості майстрині - нерозривний зв’язок з орнаментальним мистецтвом Петриківки. Панно “Флокси”, 1997
 43. 43. В результаті мистецьких пошуків у неї з’являються композиції пейзажного характеру, де петриківський орнамент, немов чарівне плетиво, вкриває все, на чому спиняється погляд художниці. Панно “Берізки”, 1977
 44. 44. Аж гульк - зима впала. Свище полем завірюха, іде Катерина … (Т. Шевченко), 1998
 45. 45. Дівчата на лузі гребли, а хлопці копиці клали, та й на сонце поглядали… (Т. Шевченко), 2004
 46. 46. Натюрморт, 2004
 47. 47. Їхали козаки із Дону додому…
 48. 48. Творчими лідерами 80-х років є Володимир Глущенко, Андрій та Марія Пікуші, Ганна Самарська. Кожен з них сьогодні - визнаний майстер, на рахунку якого багато виставок у нашій країні і за кордоном, безліч нагород і усіляких почестей.
 49. 49. Ганна Миколаївна Самарська (нар. 1942 р.) Заслужений майстер народної творчості України. «Малюю, мов дихаю»,каже про свою творчість майстриня.
 50. 50. З притаманною їй скрупульозністю, любов'ю до найменших подробиць, творить вона, ніби намисто нанизує, несхожий на інші орнамент. Декоративні квіти, 1984 Птах, 1988
 51. 51. Марія Іванівна Пікуш (нар. 1954 р.) Народний майстер України, директор Петриківської дитячої художньої школи ім. Тетяни Пати.
 52. 52. Роботи Марії Іванівни Пікуш Маки Жоржини
 53. 53. Андрій Андрійович Пікуш (нар. 1950 р.) Заслужений майстер народної творчості, послідовник Тетяни Пати. Нині керівник Центру народного мистецтва «Петриківка».
 54. 54. «Квітка - це символ краси, вершина прекрасного в природі… є головною постаттю петриківського розпису», - каже майстер.
 55. 55. Роботи Андрія Пікуша Синій штоф Мальовка
 56. 56. У 90-ті роки невтримною фантазією кольорових і композиційних рішень виділяються роботи Наталки Рибак, Валентини Панко, Надії Васильківської, Валентини Карпець, Олени Зінчук, Тетяни Лапшин, Галини Назаренко, Валентини Міленко.
 57. 57. Валентина Федорівна Панко (нар. 1960 р.) Заслужений майстер петриківського розпису. Малювати почала з дитинства. Кількість кольорів зазвичай обмежує. Надає перевагу якомусь одному тонові, але з розмаїттям відтінків.
 58. 58. Художниця працює з різними матеріалами (дерево, метал, кераміка, скло, полотно), але найбільше полюбляє настінні розписи.
 59. 59. Робота Валентини Панко
 60. 60. Галина Олексіївна Назаренко (нар. 1968 р.) Втілює «петриківку» на різноманітних матеріалах папері, дереві, склі, стінах інтер’єрів.
 61. 61. Роботи Галини Назаренко
 62. 62. Валентина Іванівна Міленко (нар. 1957 р.) Член Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Роботи майстрині побували на виставках у Росії, Білорусії, Канаді.
 63. 63. З-під її пензля вийшло багато чудових малюнків і візерунків.
 64. 64. Твори Валентини Міленко зберігаються в музеях Дніпропетровська, Запо ріжжя, Донецька, Севаст ополя, Києва та в багатьох приватних колекціях.
 65. 65. Наталія Михайлівна Рибак (нар. 1958 р.) Заслужений майстер народної творчості України. «Коли я починаю малювати, я забуваю про клопоти й негаразди…», - каже майстриня.
 66. 66. Роботи Наталії Рибак
 67. 67. Оксана Золотарьова Випускниця Дніпропетровського обласного театрально-художнього коледжу 2010 року за фахом «Декоративно-прикладне мистецтво», співробітник Дніпропетровського художнього музею.
 68. 68. Розписані петриківкою блуза та рушники. Роботи Оксани Золотарьової.
 69. 69. Сьогодні петриківський орнамент широко використовують у книжковій графіці, художній промисловості.
 70. 70. Ми не помилимося, якщо скажемо, що петриківський розпис є в кожному українському домі - це кухонні дощечки, вази, ложки, тарілки …
 71. 71. 25 вересня 2012 року сучасні майстри села Петриківка увічнили своє мистецтво вуличним розписом, що увійшов до Книги рекордів України як найбільший розпис ручної роботи. Це традиційний калиново-квітковий малюнок, довжиною 120 метрів і шириною 80 сантиметрів. Загальна площа розпису - 93 квадратних метри.
 72. 72. Унікальний розпис, зароджений у селі Петриківка, заслуговує світової слави. Нині знаменита техніка малювання перетворилася на бренд. Створено логотип «Петриківка». У січні 2013 року його презентували і безкоштовно передали майстрам селища, аби вони могли доводити покупцям автентичність своєї продукції.
 73. 73. Вікторина за матеріалами презентації: Коли виник Петриківський розпис? За часів Запорозької Січі Ким і коли була заснована Петриківка? В 1772 р. кошовим отаманом Петром Калнишевським Який орнамент характерний для петриківського розпису? Рослинний, переважно квітковий та ягоди калини, винограду, полуниці; дивовижні птахи, іноді тварини З чого робили майстри фарби? Фарби були рослинного походження. Червона - з вишневого соку, зелена - з пирію та листя пасльону, синій - з квітів проліска, жовтий - з пелюстків соняху, лушпиння цибулі
 74. 74. Вікторина за матеріалами презентації: Якими інструментами користувалися майстри? Інструменти мали природне походження: палички з паростків дерев, стебел болотних трав, пензлики з котячої шерсті, пальці майстра. Кого вважають родоначальником петриківського розпису? Тетяну Якимівну Пату Які мотиви характерні для творчості Федора Панка? Основними в творчості Федора Панка є рослинні мотиви, зображення птахів Хто з майстрів Петриківки створив єдиний в Україні музейсадибу? Василь Іванович Соколенко
 75. 75. Дізнайтеся більше по темі: В 85.12(4УКР-4ДНІ) М 48 Мельник Володимир Михайлович. Український декоративний розпис на уроках образотворчого мистецтва : посіб. для вчителів, учнів, студентів / В. М. Мельник ; худож. В. Мельник. - Тернопіль : Підручники і посібники, 2005. - 64 с. : ілюстр. Бібліогр.: с. 3. ЦДБ(с), б/ф 14 ст 85.143(4УКР) Н 31 Народне і наївне станкове малярство Надпоріжжя : науково-метод. посіб. / [авт.-упоряд. В. І. Старченко]. - Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2007. - 224 с. : фотогр. ЦДБ(с) ст 85.12(4УКР-4ДНІ) П 27 Перлини Дніпропетровщини [Комплект] : Писанки. Рушники. Петриківка. Дніпропетровськ : [листівки] / [худож. А. Пушкарьов ; фотогр. О. Шпака та інших]. - Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2005 [?]. 1 к-т (16 листівок). ЦДБ(с), б/ф 02,03,04,06,07,08,09,10,11,13,14, 15,16,17,19,24,25,26,28,30
 76. 76. Дізнайтеся більше по темі: ст 85.12(4УКР-4ДНІ) П 27 Перлини Дніпропетровщини [Комплект] : Сім чудес Дніпропетровщини. Рушники. Петриківка. Дніпропетровськ : [листівки] / [худож. А. Пушкарьов ; фотогр. О. Шпака та ін.]. - Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2005 [?]. - 1 к-т (17 листівок). ЦДБ(с), б/ф 02,03,04,06,07,08,09,10,11,13,14,15,16,19,24,25,26,28,30 ст 85.12(4УКР-4ДНІ) П 30 Петриківський розпис : з фондів Дніпропетровського художнього та історичного музеїв : [комплект листівок] / [фотогр.: С. Просяк, В. Цукерман]. Дніпропетровськ : Дніпрокнига. - К-т із 16 листівок. ЦДБ(с), б/ф 02,03,04,06,07,08,09,10,11,13,14,15,16,17,19,24,25,26,28,30 Йовенко Т. В. Свято українських ремесел / Т. В. Йовенко // Позакласний час. 2009. - № 11-12. - С. 72-73. Кокошко, Юлианна. Она придумала свои особые цветы : творчеством нашей землячки Анны Самарской восхищается великая Нина Матвиенко / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. - 2009. - 4 февр. - С. 10.
 77. 77. Дізнайтеся більше по темі: Місюра В. О. Петриківський розпис : творча майстерня / В. О. Місюра // Позакласний час. - 2009. - № 3-4. - С. 107-113. Романчук Любовь. Петриковка лучше Евро : фестиваль народного творчества, прошедший в Петриковке, может стать ярким событием международной культурной жизни ... / Л. Романчук // Днепр вечерний. - 2009. 19 мая. - С. 3. Сірченко Людмила. Магічний світ чарівних розписів Марфи Тимченко / Л. Сірченко // Палітра педагога. - 2009. - № 3. - С. 3-5. Трубачова Христина. "Петриківський дивоцвіт" дивує світ : репортаж з міжнародного фестивалю-ярмарку / Х. Трубачова // Наше місто. - 2010. - 2 лип. - С. 25. Шруб Константин. Творить в согласии с природой : 25 февраля 1984 года в Петриковке на фабрике "Дружба" открылся музей декоративно-прикладного искусства / К. Шруб // Днепр вечерний. - 2010 . - 24 февр. - С. 10.
 78. 78. Презентацію підготувала головний бібліограф ЦДБ О. П. Кульбач При підготовці презентації використані матеріали з фондів МКЗК “ЦСБД”, Інтернет-ресурси. 2013 р.

×