Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
тема уроку
1. Конспектуроку з трудового навчання
«Традиції оздоблення вишивкою в різних
регіонах України»
6 клас
Підготувала та провела
Вчитель трудового навчання
Гладун ЗорянаВолодимирівна
2015р.
2. ТЕМА УРОКУ:Традиції оздоблення вишивкою в різних регіонах
України.
МЕТА УРОКУ: Навчальна: Сприятизасвоєннюзнань про регіональні особливості
оздоблення виробів в українськихнаціональних традиціях. Поглибити знання, уміння,
навички у учнів в галузі декоративно-прикладногомистецтва. Виховна: Виховувати
терпіння, акуратність. Розвивальна: Розвиватиокомір, точність, творчіздібності.
ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ: підручник (навчальний посібник): Трудовенавчання для
дівчат, робочийзошит;
ОБЛАДНАННЯ, ІНСТРУМЕНТИ, МАТЕРІАЛИ: нитки, голки, п’яльця, ножиці,
стрічки різного кольору.
ЕВРИСТИЧНІМЕТОДИ НАВЧАННЯ: розповідь, бесіда, пояснення.
НАОЧНІ МЕТОДИНАВЧАННЯ: карта України, демонстрація, інструкційні карти.
ІНТЕРАКТИВНІ МЕТОДИНАВЧАННЯ: Ребуси, гра «Ерудит», Вірш «Результат».
ТИП УРОКУ:Комбінований.
Хід уроку:
I Організаційниймомент.
Перевірка присутніх на уроці.
Перевірка готовностіучнів до уроку.
II Актуалізація опорнихзнань.
Учні розповідають підготовлені завдання про інструменти ( ножиці, голка, п’яльця).
Оцінювання учнів.
III Вивченнянового матеріалу.
Повідомлення теми уроку.
Учні переписують у зошит.
Епіграф:« Ніхтонеробиться майстром, нетренуючисьу майстерності».
Ян Коменський
Записаний вислів переписати з дошки.
Обговорення висловуз учнями.
- Як ви розумієте цей вислів?
- Що він для вас означає?
- Що таке майстерність?
3. Розповідь учителя
Сьогодніми з вами поговоримо про особливостівишивки у різних регіонах нашої
України. Упродовж багатьохвіків у кожному регіоні України вироблялися своєрідні
прийомихудожнього-оздоблення одягу, побутових, обрядовихвиробів.
Для дослідження регіональної вишивки використовують різніджерела інформації:
Робота з підручником
мал.35 Джерела інформації про вишивку.
В Україні прийнято поділяти етнографічні групи людей на такі регіони: Середня
Наддніпрянщина, Полісся, Поділля, Південь України, Карпати, Слобожанщина(мал.
36).
Такий поділ регіонів не має чітких меж, і в різних джерелах вони можуть мати різні
назви. Особливостітрадиційно-побутової культури кожного регіону складалися
впродовж віків. Вони залежать від природно-географічнихумов, особливостей
історичного розвитку, культурних взаємозв’язків із сусідніми народами, процесів
переселень народів тощо.
Робота з картою на дошці. Демонструю етнографічнірегіони України.
4. Середня Наддніпрянщина.
Цей регіон є центром давньоруської народності, п культурного життя. Його ви-
шивкам властиві пишні різнобарвні рослинно-геометризованіорнаментальні мотиви з
вазонами, квітами, листям, бутонами (мал. 37). ОсновнікольоривишивокКиївщини —
червоно-чорні, білі, з додаванням третього кольору — жовтогоабо зеленого. Полтавські
вишивки відзначаються ніжною гамою кольорів, вишуканим поєднанням білого та
м’яких пастельних кольорів. Використовують усі відтінки блакитного, охристо-
золотистого, зеленого, сірого.
Властивими техніками є: «вирізування», «виколювання», «верхоплут»,
«настилання», «мережка», «стебнівка», «гладь», «солов’їні вічка», «зерновий вивід»,
«занизування», «хрестик» та ін.
- Демонструю зразок вишивки цього регіону (Додаток 1)
Вишивка Полісся
Споконвічні ліси й болота українського Полісся, його ландшафти та кліматичні
умови, віддаленість від промислових і культурних центрів зумовили збереження на
українських землях найдавніших елементів у народному мистецтві. Вишивка цього
регіону — вишукано проста та чітка за композицією (мал. 38). Домінуючим є
найдавніший монохромний (одноколірний) геометричний орнамент. У вишивках
переважає червоний або вишневий колір, який з часом підкреслюється синім або
чорним. Поширені техніки вишивання — «занизування», «настилання», «гладь»,
«дрібний хрестик», «мережка».
5. Вишивка Поділля
У Карпатському етнографічному регіоні виокремлюють три основні підгрупи:
Прикарпаття, Карпати та Закарпаття. Майже кожна хата в західних областях України
нагадує своєрідний музей народного мистецтва. Усі речі повсякденного вжитку
прикрашають різноманітними вишивками, художнім розписом, різьбою тощо. Кожне
село вирізняється своєрідністю використання технік вишивання, багатством
орнаментальних композицій. Співіснують рослинний, зооморфний і геометричний
орнаменти, смислове значення яких сягає сивої давнини. Вишивки багатокольорові, із
застосуванням червоних, оранжевих, зелених, жовтих, чорних ниток (мал. 40). Така
колористична різноманітність у вишивці поєднується гармонійно. Типовою є вишивка
вовняними нитками із згущеними стібками: окремі елементи обводять кольоровими
нитками, що забезпечує рельєфний ефект. Карпатський регіон характеризується
використанням різноманітних технік вишивання: «кучерявий стіб», «настилування»,
«штапівка», «качалочка», «гладь», «низь», « виколювання», « хрестик» та ін.
Вишивка Карпатського етнографічного регіону
Слобожанщина охоплює східну частину України. Техніка вишивання цього регіону
має багато спільного з усталеними формами вишивки центральних областей України,
але їй властиві й цілком своєрідні багатоколірні орнаменти, що виконуються технікою
дрібного «хрестика», «півхрестиком», «гладдю» та ін. (мал. 41). Колорит оздоблення
вишивкоюна Слобожанщиніяскравий, із переважанням червоногокольору. Орнаменти
подекуди вишивають грубою ниткою, завдяки чому візерунки справляють враження
рельєфних.
Вишивка Слобожанщини
Вишивка Півдня — наслідок взаємодії культур українського, російського,
молдавськоготаінших народів, що заселяли цей край. Специфіка культур переселенців
зумовила неоднорідний характер вишивок (мал. 42).
Вишивка Півдня України
На вишивках Півдня позначився також вплив міста. Із часом традиційний декор
витісняється, одяг почалишитиз яскравих, квітчастихфабричнихтканин. Переважають
такі техніки вишивання, як «гладь», «стебловий шов», «ланцюжок». їх використання
дає великі можливості для вільного перенесення різноманітних орнаментальних
мотивів на фабричне полотно.
-А зараз спробуйте відгадати ребуси. На дошці прикріплені ребуси.
- Швачка;
- Мережка;
- Ножиці;
- Голка;
IV Практична робота
6. Вірш « Результат»
Рішучість до нас на урок завітала,
Аж ось енергійність її наздогнала.
Завзяття з умінням до класу прийшли
Й любов до навчання з собоювзяли.
Терпіння й активність теж не забарились
І творчість, звичайно, до класу з’явилась.
Якщо об’єднатиці риси в єдине ціле,
То можна сміливо нам братись за діло.
Якщо ж вони стануть усі в одинряд,
То вийде відмінний у нас РЕЗУЛЬТАТ.
( Учні по черзі відгадавши літери записують у таблицю на дошці).
Вступний інструктаж
Повторення правил безпечні праці та санітарно-гігієнічні вимоги.
Опитую фронтально.
Поточний інструктаж
Пояснення правильного виконання вишивки «листка» з стрічок.
Демонструюправильне виконання.
Роздаюінструкційні карти на кожну парту. (Додаток 2.)
Заключний інструктаж
Якщо учні виконують типові помилки - зупиняю роботувсього класуі пояснююще
раз.
Звучить музика під час виконання практичної роботи.
V Підсумок уроку
Повторюємо вивченийматеріал за допомогоюгри« ЕРУДИТ».
Кожнийучень витягає з коробочкилистокіз запитанням і відповідає.
VI Домашнє завдання
Опрацювати матеріал на ст. 73. Знайти висловипро працю.
12. Додаток 2.
Інструкційна карта
1. Підготуватинеобхідні інструменти та матеріали ( ножиці, голка, мило,
олівець, стрічки).
2. Намалюватина обраній поверхні форму листочка.
3. Починати вишивати від середини листочка.
4. Прикладатистрічки одна біля одноїзаповнюючивсю поверхню листка.
5. По закінченні роботи з виворітного боку зробити закріпку.
1 2
3