SlideShare a Scribd company logo
МОНГОЛ УЛСЫН СОЕЛ УРЛАГИЙН ИХ СУРГУУЛЬ
СОЁЛЫН СУРГУУЛЬ
ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
ЛОГИК
(LOGICS)
Хичээлийн код: S.LG101
Хичээлийн хэлбэр: Лекц, семинар
Хичээлийн багц цаг: 2 кредит
Судлах улирал: Дурын
Хичээл заах тэнхим/профессорын баг: Хүмүүнлэгийн ухааны тэнхим
Хичээлийн хөтөлбөр боловсруулсан:
Дэд профессор Доктор (Sc.D), дэд проф. Д.Нарантуяа
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Багш Магистр (MA) Б.Насанбат
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Хичээлийн хөтөлбөрийг зөвшөөрсөн:
Тэнхмийн эрхлэгч Магистр (MA) Д.Энхбаяр
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Улаанбаатар
2015
Үндсэн сурах бичиг:
1. Д. Баттөмөр "Логик ба бодлого" УБ.,1999
2. Ц. Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007
3. С. Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977
4. М.Отгонбаяр "Логик" УБ.,2004
5. Х.Оюунбаатар “Логик” УБ.,2011
Нэмэлт унших материалууд:
1. Р. Дарьхүү, Д. Содномгомбо " Философи" УБ.,2004
2. М.Отгонбаяр, Л. Өнөржаргал "Логик" гарын авлага, УБ.,2007
3. Р. Рэгзэндорж "Уламжлалт логик", УБ.,2007
4. Т. Содномдаргиа "Логик" УБ.,2000
5. "Философийн эхлэл" УБ.,2002
Хичээлийн өмнөх холбоо: S.PL101
Хичээлийн товч тодорхойлолт:
Логик бол зөв сэтгэхүйн тухай шинжлэх ухаан юм. Хүний сэтгэх процест интуици,
эмоци, мэдэрхүйн хүчин зүйлсүүд нөлөөлдөгч хүн цэвэр сэтгэн бодох замаар асуудлыг
шийдэх, танин мэдэх, улмаар мэдлэг бүтээх шаардлага урган гарч байдаг. Бид логикийн
хичээлийг судласнаар сэтгэж танин мэдэхүйн гол хэлбэрүүд болох ойлголт, бодомж, оюун
дүгнэлт, сэтгэхүйн хуулиуд, тэдгээрийг амьдрал практикт хэрэглэх арга замын асуудлуудыг
судална.
Хичээлийн зорилго:
Логикийг судалснаар цэгцтэй, дэс дараалалтай сэтгэх чадвар хөгжинө. Уг хичэээл зөв
дүгнэлт хийх, оновчтой үндэслэл дэвшүүлэх чадвар бүхий суралцагчдыг бэлтгэхэд чиглэдэг.
Зөв сэтгэх, ярих, илтгэх, илэрхийлэх арга чадварт суралцана. Мөн хичээлийг үзснээр оюутны
уран бүтээлд хандах бүтээлч сэтгэлгээ хөгжихөд бодитой нөлөө үзүүлнэ.
Үнэлэх хэлбэр:
Суралцагч тухайн хичээлээр нийт 100 оноо цуглуулна. Үүнээс явц 70 оноо, улирлын
шалгалт 30 оноотой байна . Явцын 70 оноо нь дараах хэсгүүдээс бүрдэнэ. Үүнд:
 Ирц- 10 оноо
 Семинар-30 оноо Бодлого, дасгал
 Бие даалтын ажил - 10 оноо Бодлого
 Явцын сорил I-10 оноо
Хичээлийн хөтөлбөр:
Улирал:
Хичээлийн задаргаа:
Заах багш:
Багшийн код:
E-мэйл хаяг:
Ажлын өрөөний утас:
Утас:
Ажлын өрөө:
Ажиллах цаг:
Логик
Дурын
1:1 (Лекц, семинар)
Д. Нарантуяа, Б.Насанбат
C.CM29, C.AM05
Narant_2006@yahoo.com, nasaa1201@yahoo.com
70137051
(976)- 99901393, (976)-99881847
CУИС-ийн хичээлийн II байр 211 тоот
Даваа–Баасан 9:00 – 18:00.
 Явцын сорил II-10 оноо
Бие даалтын даалгаварыг үнэлэх арга:
Бие даалтын ажлыг “Логик бодлого” бодсон байдлаар тооцно. Бодлогыг хичээлийн 7
дахь долоо хоногоос 15 дахь долоо хоногийн хугацаанд хийж гүйцэтгэнэ. Үнэлэхдээ:
 Хугацаандаа гүйцэтгэсэн эсэх
 Бичгийн ажилд тавигдах нийтлэг шаардлага
 Бодолт зөв байгаа эсэхийг харгалзан үзэж 1-10 оноогоор дүгнэнэ.
Бие даалтын хүрээнд бодох бодлогын ажлын ерөнхий сэдэв:
 Ойлголт, түүний төрөл, ойлголт дээр хийх үйлдлүүд
 Бодомж, түүний төрөл, бодомжийн терминий хувиарлалт.
 Оюун дүгнэлт /дедуктив оюун дүгнэлт, силлогизм, индуктив оюун дүгнэлт/
Хичээлд суусан/оролцсон байдлыг үнэлэх арга:
Тухайн оюутан уг хичээлийн явцад 70 оноог цуглуулсан байна. Үүнд:
 Лекц, семинарын тэмдэглэлд үндэслэн ирцийн 10 оноо авна.
 Семинарын хичээлийн явцад хийх бодлого дасгалын 30 оноог цуглуулна.
 Хичээлийн явцын хоёр удаагийн сорилоос 20 оноо авна.
 Бие даалтын ажил /бодлого/-ын гүйцэтгэлийн 10 оноог цуглуулна.
Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар:
1. Уг хичээлийг судласнаар сэтгэж танин мэдэх хэлбэрүүд, түүний хуультай танилцаж
зөв сэтгэх дадалд суралцана.
2. Бидний мэдлэг сэтгэхүйн эргэцүүлэлд үндэслэж байдаг тул сэтгэх арга хэлбэрүүдийг
эзэмшснээр танин мэдэх чадвар нэмэгдэнэ.
3. Логикийн сургалт нь хүний уран илтгэх арга чадварт суралцуулдаг практик ач
холбогдолтой. Өөрөөр хэлбэл төрлөх хэлний нөхцөлд буруу болон зөв эргэцүүлэлийг
ялгах чадвартай болно.
Хүснэгт 1. Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар ба хичээлийн агуулгын хамаарал
№ Хичээлийн цөм агуулга Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадварууд
1 Формаль логикийн судлах зүйл, ач
холбогдол
1, 2
2 Сэтгэхүйн хэлбэр ба хуулид 1, 2, 3
3 Аргумент, түүний нотолгоо ба няцаалт 1, 2, 3
Хүснэгт 2. Хичээлийн төлөвлөгөө (сэдэв өөрчлөгдөж болно.)
Долоо
хоног
Модуль
/Үндсэн сурах бичгийн
харгалзах бүлэг/
Сэдэв
Лекц
цаг
Сем
цаг
1
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
Удиртгал бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004,
Удиртгал бүлэг
Логикийн судлах зүйл, ач
холбогдол
2 4
2
Сэтгэхүйн хэлбэр ба
хууль
2 4
3
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, I
Бүлэг
Ойлголт, ойлголтын логик
бүтэц, олонлог,
2 4
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, I
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977 ,
III,IV Бүлэг
ойлголтын төрлүүд
ойлголтын харилцаа
4
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, II
Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, II
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
V Бүлэг
Бодомжийн тухай
ойлголт, логик бүтэц,
төрлүүд, бодомжийг
ангилах
2 4
5
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
IIIБүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, III
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
VII Бүлэг
Оюун дүгнэлт, түүний
бүтэц, хэлбэр, төрлүүд,
силлогизм, түүний
дүрмүүд
2 4
6
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
IV Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, IV
Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
VIII Бүлэг
Дедуктив оюун дүгнэлт,
индуктив оюун
дүгнэлтийн ялгаа,
индукцийн тухай, төрлүүд
2 4
7
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
VII Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004,
VII Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
X Бүлэг
Таамаглал, түүний
төрлүүд, аналогийн үүрэг
2 4
8
Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007,
VIII Бүлэг
М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004,
VIII Бүлэг
С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977,
XI Бүлэг
Аргумент, түүний
нотолгоо ба няцаалт
2 4
Бүгд 16 32
Хичээлийн хөтөлбөр бэлтгэсэн: Д. Нарантуяа (Sc.D)
Б.Насанбат (MA)
Шинэчилсэн огноо: 2015 оны 09 сарын 20 өдөр

More Related Content

What's hot

туршин заах дадлагын төлөвлөгөө
туршин заах дадлагын төлөвлөгөөтуршин заах дадлагын төлөвлөгөө
туршин заах дадлагын төлөвлөгөө
Tsuntsaga Ch
 
Turiin onol
Turiin onolTuriin onol
боловсрол судлал хичээлийн хөтөлбөр
боловсрол судлал хичээлийн хөтөлбөрболовсрол судлал хичээлийн хөтөлбөр
боловсрол судлал хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
Daalgavar bolovsruulah arga zui
Daalgavar bolovsruulah arga zuiDaalgavar bolovsruulah arga zui
Daalgavar bolovsruulah arga zui
ганаа ганжи
 
Монгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргууд
Монгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргуудМонгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргууд
Монгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргуудGe Go
 
Албан хүсэлтийн загвар
Албан хүсэлтийн загварАлбан хүсэлтийн загвар
Албан хүсэлтийн загвар
Temuulen Nyamdorj
 
Logic
LogicLogic
илтгэл бичих арга
илтгэл бичих аргаилтгэл бичих арга
илтгэл бичих аргаtulga_11e
 
хүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэл
хүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэлхүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэл
хүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэл
altangerel altangerel
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө chemistry teacher
 
олонлог, логикийн элементүүд
олонлог, логикийн элементүүдолонлог, логикийн элементүүд
олонлог, логикийн элементүүдShaagaa Shs
 
төрийн үүсэл
төрийн үүсэлтөрийн үүсэл
төрийн үүсэл
Batmunkh Munkhjargal
 
улс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүй
улс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүйулс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүй
улс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүй
Ariunbayar Bazarvaani
 
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмжБие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмжTeacher's E-content
 
1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсал
1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсал1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсал
1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсалErdenezul Bazarragchaa
 
патент лекц №1
патент лекц №1патент лекц №1
патент лекц №1
E-Gazarchin Online University
 
Монголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдол
Монголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдолМонголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдол
Монголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдол
tolya_08
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргуудbayarmaa_mish
 

What's hot (20)

туршин заах дадлагын төлөвлөгөө
туршин заах дадлагын төлөвлөгөөтуршин заах дадлагын төлөвлөгөө
туршин заах дадлагын төлөвлөгөө
 
Turiin onol
Turiin onolTuriin onol
Turiin onol
 
боловсрол судлал хичээлийн хөтөлбөр
боловсрол судлал хичээлийн хөтөлбөрболовсрол судлал хичээлийн хөтөлбөр
боловсрол судлал хичээлийн хөтөлбөр
 
Daalgavar bolovsruulah arga zui
Daalgavar bolovsruulah arga zuiDaalgavar bolovsruulah arga zui
Daalgavar bolovsruulah arga zui
 
Монгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргууд
Монгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргуудМонгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргууд
Монгол хэлний үг бүтэх ёс, үг бүтэх аргууд
 
Албан хүсэлтийн загвар
Албан хүсэлтийн загварАлбан хүсэлтийн загвар
Албан хүсэлтийн загвар
 
нийгэм 11 р анги
нийгэм 11 р ангинийгэм 11 р анги
нийгэм 11 р анги
 
Logic
LogicLogic
Logic
 
илтгэл бичих арга
илтгэл бичих аргаилтгэл бичих арга
илтгэл бичих арга
 
хүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэл
хүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэлхүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэл
хүний эрх гэж юу C 1 г.алтангэрэл
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
олонлог, логикийн элементүүд
олонлог, логикийн элементүүдолонлог, логикийн элементүүд
олонлог, логикийн элементүүд
 
төрийн үүсэл
төрийн үүсэлтөрийн үүсэл
төрийн үүсэл
 
Lecture.5 science revolution 3
Lecture.5 science revolution 3Lecture.5 science revolution 3
Lecture.5 science revolution 3
 
улс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүй
улс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүйулс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүй
улс төрийн шинжлэх ухааны судалгааны арга зүй
 
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмжБие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмж
 
1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсал
1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсал1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсал
1921 оны үндэсний ардчилсан хувьсал
 
патент лекц №1
патент лекц №1патент лекц №1
патент лекц №1
 
Монголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдол
Монголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдолМонголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдол
Монголын түүхийн үечлэл, түүх судлахын учир холбогдол
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргууд
 

Similar to логик хичээлийн хөтөлбөр

сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөрсэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрсоёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
Статистикийн онол
Статистикийн онолСтатистикийн онол
Статистикийн онол
Ikhzasag SEZS
 
Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018
Энхтамир Ш
 
ёс зүй хичээлийн хөтөлбөр
ёс зүй хичээлийн хөтөлбөрёс зүй хичээлийн хөтөлбөр
ёс зүй хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
харилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
харилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөрхарилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
харилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
социологи хичээлийн хөтөлбөр
социологи хичээлийн хөтөлбөрсоциологи хичээлийн хөтөлбөр
социологи хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөрмхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
соёл урлагийн их сургууль
соёл урлагийн их сургууль соёл урлагийн их сургууль
соёл урлагийн их сургууль
Ч. Билгүүн
 
социологийн хичээлийн стандарт
социологийн хичээлийн стандартсоциологийн хичээлийн стандарт
социологийн хичээлийн стандартDorj Otgonchimeg
 
Udirdamj zassan
Udirdamj zassan Udirdamj zassan
Udirdamj zassan
Ч. Билгүүн
 
Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3murun78
 

Similar to логик хичээлийн хөтөлбөр (20)

сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөрсэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
 
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрсоёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
 
Статистикийн онол
Статистикийн онолСтатистикийн онол
Статистикийн онол
 
Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018
 
Suraltsagchiin s
Suraltsagchiin sSuraltsagchiin s
Suraltsagchiin s
 
Hariltsaanii s.s
Hariltsaanii s.s Hariltsaanii s.s
Hariltsaanii s.s
 
ёс зүй хичээлийн хөтөлбөр
ёс зүй хичээлийн хөтөлбөрёс зүй хичээлийн хөтөлбөр
ёс зүй хичээлийн хөтөлбөр
 
харилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
харилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөрхарилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
харилцааны сэтгэл судлал хичээлийн хөтөлбөр
 
Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sarBolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
 
социологи хичээлийн хөтөлбөр
социологи хичээлийн хөтөлбөрсоциологи хичээлийн хөтөлбөр
социологи хичээлийн хөтөлбөр
 
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөрмхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
 
стандарт
стандартстандарт
стандарт
 
стандарт
стандартстандарт
стандарт
 
стандарт
стандартстандарт
стандарт
 
соёл урлагийн их сургууль
соёл урлагийн их сургууль соёл урлагийн их сургууль
соёл урлагийн их сургууль
 
социологийн хичээлийн стандарт
социологийн хичээлийн стандартсоциологийн хичээлийн стандарт
социологийн хичээлийн стандарт
 
Udirdamj zassan
Udirdamj zassan Udirdamj zassan
Udirdamj zassan
 
стандарт
стандартстандарт
стандарт
 
илтгэх урлаг
илтгэх урлагилтгэх урлаг
илтгэх урлаг
 
Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3Surgan humuujuuleh zui 3
Surgan humuujuuleh zui 3
 

More from Батбагана Баасанжав

Ulsiin shalgaltiin-asuult-summ
Ulsiin shalgaltiin-asuult-summUlsiin shalgaltiin-asuult-summ
Ulsiin shalgaltiin-asuult-summ
Батбагана Баасанжав
 
бие даалт-2
бие даалт-2бие даалт-2
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөрбиеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
компьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөр
компьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөркомпьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөр
компьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
философийн хичээлийн хөтөлбөр
философийн хичээлийн хөтөлбөрфилософийн хичээлийн хөтөлбөр
философийн хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөрмэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
монголын түүх хичээлийн хөтөлбөр
монголын түүх хичээлийн хөтөлбөрмонголын түүх хичээлийн хөтөлбөр
монголын түүх хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
гоозүйн хичээлийн хөтөлбөр
гоозүйн хичээлийн хөтөлбөргоозүйн хичээлийн хөтөлбөр
гоозүйн хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
сурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөр
сурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөрсурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөр
сурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
улс төр хичээлийн хөтөлбөр
улс төр хичээлийн хөтөлбөрулс төр хичээлийн хөтөлбөр
улс төр хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 
экологи хичээлийн хөтөлбөр
экологи хичээлийн хөтөлбөрэкологи хичээлийн хөтөлбөр
экологи хичээлийн хөтөлбөр
Батбагана Баасанжав
 

More from Батбагана Баасанжав (20)

Bie daaltiin nuur
Bie daaltiin nuurBie daaltiin nuur
Bie daaltiin nuur
 
Ulsiin shalgaltiin-asuult-summ
Ulsiin shalgaltiin-asuult-summUlsiin shalgaltiin-asuult-summ
Ulsiin shalgaltiin-asuult-summ
 
лекц 2
лекц 2лекц 2
лекц 2
 
лекц 1
лекц 1лекц 1
лекц 1
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
Temtseen
TemtseenTemtseen
Temtseen
 
бие даалт-2
бие даалт-2бие даалт-2
бие даалт-2
 
8
88
8
 
7
77
7
 
6
66
6
 
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөрбиеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
биеийн тамир хичээлийн хөтөлбөр
 
компьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөр
компьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөркомпьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөр
компьютерийн хэрэглээ хичээлийн хөтөлбөр
 
философийн хичээлийн хөтөлбөр
философийн хичээлийн хөтөлбөрфилософийн хичээлийн хөтөлбөр
философийн хичээлийн хөтөлбөр
 
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөрмэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
 
монголын түүх хичээлийн хөтөлбөр
монголын түүх хичээлийн хөтөлбөрмонголын түүх хичээлийн хөтөлбөр
монголын түүх хичээлийн хөтөлбөр
 
гоозүйн хичээлийн хөтөлбөр
гоозүйн хичээлийн хөтөлбөргоозүйн хичээлийн хөтөлбөр
гоозүйн хичээлийн хөтөлбөр
 
Hunii hugjliin s
Hunii hugjliin sHunii hugjliin s
Hunii hugjliin s
 
сурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөр
сурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөрсурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөр
сурган хүмүүжүүлэх ухаан хичээлийн хөтөлбөр
 
улс төр хичээлийн хөтөлбөр
улс төр хичээлийн хөтөлбөрулс төр хичээлийн хөтөлбөр
улс төр хичээлийн хөтөлбөр
 
экологи хичээлийн хөтөлбөр
экологи хичээлийн хөтөлбөрэкологи хичээлийн хөтөлбөр
экологи хичээлийн хөтөлбөр
 

логик хичээлийн хөтөлбөр

  • 1. МОНГОЛ УЛСЫН СОЕЛ УРЛАГИЙН ИХ СУРГУУЛЬ СОЁЛЫН СУРГУУЛЬ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР ЛОГИК (LOGICS) Хичээлийн код: S.LG101 Хичээлийн хэлбэр: Лекц, семинар Хичээлийн багц цаг: 2 кредит Судлах улирал: Дурын Хичээл заах тэнхим/профессорын баг: Хүмүүнлэгийн ухааны тэнхим Хичээлийн хөтөлбөр боловсруулсан: Дэд профессор Доктор (Sc.D), дэд проф. Д.Нарантуяа албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр Багш Магистр (MA) Б.Насанбат албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр Хичээлийн хөтөлбөрийг зөвшөөрсөн: Тэнхмийн эрхлэгч Магистр (MA) Д.Энхбаяр албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр Улаанбаатар 2015
  • 2. Үндсэн сурах бичиг: 1. Д. Баттөмөр "Логик ба бодлого" УБ.,1999 2. Ц. Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007 3. С. Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977 4. М.Отгонбаяр "Логик" УБ.,2004 5. Х.Оюунбаатар “Логик” УБ.,2011 Нэмэлт унших материалууд: 1. Р. Дарьхүү, Д. Содномгомбо " Философи" УБ.,2004 2. М.Отгонбаяр, Л. Өнөржаргал "Логик" гарын авлага, УБ.,2007 3. Р. Рэгзэндорж "Уламжлалт логик", УБ.,2007 4. Т. Содномдаргиа "Логик" УБ.,2000 5. "Философийн эхлэл" УБ.,2002 Хичээлийн өмнөх холбоо: S.PL101 Хичээлийн товч тодорхойлолт: Логик бол зөв сэтгэхүйн тухай шинжлэх ухаан юм. Хүний сэтгэх процест интуици, эмоци, мэдэрхүйн хүчин зүйлсүүд нөлөөлдөгч хүн цэвэр сэтгэн бодох замаар асуудлыг шийдэх, танин мэдэх, улмаар мэдлэг бүтээх шаардлага урган гарч байдаг. Бид логикийн хичээлийг судласнаар сэтгэж танин мэдэхүйн гол хэлбэрүүд болох ойлголт, бодомж, оюун дүгнэлт, сэтгэхүйн хуулиуд, тэдгээрийг амьдрал практикт хэрэглэх арга замын асуудлуудыг судална. Хичээлийн зорилго: Логикийг судалснаар цэгцтэй, дэс дараалалтай сэтгэх чадвар хөгжинө. Уг хичэээл зөв дүгнэлт хийх, оновчтой үндэслэл дэвшүүлэх чадвар бүхий суралцагчдыг бэлтгэхэд чиглэдэг. Зөв сэтгэх, ярих, илтгэх, илэрхийлэх арга чадварт суралцана. Мөн хичээлийг үзснээр оюутны уран бүтээлд хандах бүтээлч сэтгэлгээ хөгжихөд бодитой нөлөө үзүүлнэ. Үнэлэх хэлбэр: Суралцагч тухайн хичээлээр нийт 100 оноо цуглуулна. Үүнээс явц 70 оноо, улирлын шалгалт 30 оноотой байна . Явцын 70 оноо нь дараах хэсгүүдээс бүрдэнэ. Үүнд:  Ирц- 10 оноо  Семинар-30 оноо Бодлого, дасгал  Бие даалтын ажил - 10 оноо Бодлого  Явцын сорил I-10 оноо Хичээлийн хөтөлбөр: Улирал: Хичээлийн задаргаа: Заах багш: Багшийн код: E-мэйл хаяг: Ажлын өрөөний утас: Утас: Ажлын өрөө: Ажиллах цаг: Логик Дурын 1:1 (Лекц, семинар) Д. Нарантуяа, Б.Насанбат C.CM29, C.AM05 Narant_2006@yahoo.com, nasaa1201@yahoo.com 70137051 (976)- 99901393, (976)-99881847 CУИС-ийн хичээлийн II байр 211 тоот Даваа–Баасан 9:00 – 18:00.
  • 3.  Явцын сорил II-10 оноо Бие даалтын даалгаварыг үнэлэх арга: Бие даалтын ажлыг “Логик бодлого” бодсон байдлаар тооцно. Бодлогыг хичээлийн 7 дахь долоо хоногоос 15 дахь долоо хоногийн хугацаанд хийж гүйцэтгэнэ. Үнэлэхдээ:  Хугацаандаа гүйцэтгэсэн эсэх  Бичгийн ажилд тавигдах нийтлэг шаардлага  Бодолт зөв байгаа эсэхийг харгалзан үзэж 1-10 оноогоор дүгнэнэ. Бие даалтын хүрээнд бодох бодлогын ажлын ерөнхий сэдэв:  Ойлголт, түүний төрөл, ойлголт дээр хийх үйлдлүүд  Бодомж, түүний төрөл, бодомжийн терминий хувиарлалт.  Оюун дүгнэлт /дедуктив оюун дүгнэлт, силлогизм, индуктив оюун дүгнэлт/ Хичээлд суусан/оролцсон байдлыг үнэлэх арга: Тухайн оюутан уг хичээлийн явцад 70 оноог цуглуулсан байна. Үүнд:  Лекц, семинарын тэмдэглэлд үндэслэн ирцийн 10 оноо авна.  Семинарын хичээлийн явцад хийх бодлого дасгалын 30 оноог цуглуулна.  Хичээлийн явцын хоёр удаагийн сорилоос 20 оноо авна.  Бие даалтын ажил /бодлого/-ын гүйцэтгэлийн 10 оноог цуглуулна. Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар: 1. Уг хичээлийг судласнаар сэтгэж танин мэдэх хэлбэрүүд, түүний хуультай танилцаж зөв сэтгэх дадалд суралцана. 2. Бидний мэдлэг сэтгэхүйн эргэцүүлэлд үндэслэж байдаг тул сэтгэх арга хэлбэрүүдийг эзэмшснээр танин мэдэх чадвар нэмэгдэнэ. 3. Логикийн сургалт нь хүний уран илтгэх арга чадварт суралцуулдаг практик ач холбогдолтой. Өөрөөр хэлбэл төрлөх хэлний нөхцөлд буруу болон зөв эргэцүүлэлийг ялгах чадвартай болно. Хүснэгт 1. Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар ба хичээлийн агуулгын хамаарал № Хичээлийн цөм агуулга Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадварууд 1 Формаль логикийн судлах зүйл, ач холбогдол 1, 2 2 Сэтгэхүйн хэлбэр ба хуулид 1, 2, 3 3 Аргумент, түүний нотолгоо ба няцаалт 1, 2, 3 Хүснэгт 2. Хичээлийн төлөвлөгөө (сэдэв өөрчлөгдөж болно.) Долоо хоног Модуль /Үндсэн сурах бичгийн харгалзах бүлэг/ Сэдэв Лекц цаг Сем цаг 1 С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977, Удиртгал бүлэг М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, Удиртгал бүлэг Логикийн судлах зүйл, ач холбогдол 2 4 2 Сэтгэхүйн хэлбэр ба хууль 2 4 3 Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, I Бүлэг Ойлголт, ойлголтын логик бүтэц, олонлог, 2 4
  • 4. М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, I Бүлэг С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977 , III,IV Бүлэг ойлголтын төрлүүд ойлголтын харилцаа 4 Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, II Бүлэг М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, II Бүлэг С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977, V Бүлэг Бодомжийн тухай ойлголт, логик бүтэц, төрлүүд, бодомжийг ангилах 2 4 5 Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, IIIБүлэг М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, III Бүлэг С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977, VII Бүлэг Оюун дүгнэлт, түүний бүтэц, хэлбэр, төрлүүд, силлогизм, түүний дүрмүүд 2 4 6 Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, IV Бүлэг М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, IV Бүлэг С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977, VIII Бүлэг Дедуктив оюун дүгнэлт, индуктив оюун дүгнэлтийн ялгаа, индукцийн тухай, төрлүүд 2 4 7 Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, VII Бүлэг М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, VII Бүлэг С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977, X Бүлэг Таамаглал, түүний төрлүүд, аналогийн үүрэг 2 4 8 Ц.Гомбосүрэн "Логик", УБ.,2007, VIII Бүлэг М.Отгонбаяр "Логик" УБ., 2004, VIII Бүлэг С.Норовсамбуу "Логик" УБ.,1977, XI Бүлэг Аргумент, түүний нотолгоо ба няцаалт 2 4 Бүгд 16 32 Хичээлийн хөтөлбөр бэлтгэсэн: Д. Нарантуяа (Sc.D) Б.Насанбат (MA) Шинэчилсэн огноо: 2015 оны 09 сарын 20 өдөр