More Related Content
Similar to Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
Similar to Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar (20)
More from Батбагана Баасанжав
More from Батбагана Баасанжав (20)
Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
- 1. МОНГОЛ УЛСЫН СОЁЛ УРЛАГИЙН ИХ СУРГУУЛЬ
СОЁЛЫН СУРГУУЛЬ
ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
БОЛОВСРОЛЫН СЭТГЭЛ СУДЛАЛ
(PSYCHOLOGY OF EDUCATION)
Хичээлийн код : M.IE104
Хичээлийн хэлбэр: Лекц, семинар
Хичээлийн багц цаг: 2 кредит
Судлах улирал: Хавар
Хичээл заах тэнхим/профессорын баг: Хүмүүнлэгийн ухааны тэнхим
Хичээлийн хөтөлбөр боловсруулсан:
Ахлах багш Магистр (МА) С. Баасандулам
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг,нэр
Багш Магистр (МА) Г. Эрдэнэцэцэг
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг,нэр
Хичээлийн хөтөлбөрийг зөвшөөрсөн:
Тэнхмийн эрхлэгч Магистр (МА)Д.Энхбаяр
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг,нэр
Улаанбаатар
2015
- 2. Хичээлийн хөтөлбөр: Боловсролын сэтгэл судлал
Улирал: Хавар
Хичээлийн задаргаа: 1:1(Лекц: семинар)
Заах багш: С. Баасандулам, Г. Эрдэнэцэцэг
Багшийн код: E.ME04, E.CD76
E-мэйл хаяг: s.baasandulam@yahoo.com
Erko_shu@yahoo.com
Ажлын утас: 70137052
Утас: (976)-99224904, (976)-99207538
Ажлын өрөө: СУИС-ийн II байр 211 тоот
Ажиллах цаг: Даваа–Баасан, 9:00 – 18:00
Үндсэн сурах бичиг:
1. Жавзан.Б Энхбаяр.Б Боловсролын сэтгэл судлал. УБ., 2009
2. Дэлгэржав. М. Сурган хүмүүжүүлэх сэтгэл судлал. УБ., 2011
Нэмэлт унших материалууд:
1. Бага насны хүүхдийн сэтгэл судлал. МУБИС, СӨБС-ийн багш нарын хамтын
бүтээл., УБ 2011
2. Батдэлгэр.Ж “Хүүхдийн оюун ухааны хөгжлийн ерөнхий түвшинг тодорхойлох
сорил” УБ., 1996
3. Баярмаа. Д. “Бие хүний шинж, харилцаа хандлагын хэв маягийн хамаарлыг судлах
цогц арга зүй” УБ 2001.
4. Доржжав. Д “Удирдлагын сэтгэл зүй” УБ 2010
5. Доржжав. Д “Харилцааны сэтгэл зүйн ертөнц” УБ2008
6. Доржжав. Д “Сэтгэл зүйд өөрөө суралцах нь” УБ 2005
7. Доржжав. Д нар. Мэргэжлийн сэтгэл зүй. УБ., 2005
8. Жодвон. Ц, Энхболд. С. “Сэтгэл судлал” УБ 2002 Хуудас 54-78.
9. Крыско. Д. Сэтгэл судлал (бүдүүвч хүснэгт) орчуулга.УБ 2002
10. Махмут Ачил. Сурган хүмүүжүүлэгчийн биеийн хэл. УБ., 2006
11. Мягмар . О “Сэтгэл судлалын улсын шалгалтын тойм лекц”. УБ 2002.
12. Мягмар. О “Сэтгэл судлал” Нэгдүгээр дэвтэр УБ. 2008
13. Мягмар.О “ Сэтгэл судлал” Хоёрдугаар дэвтэр УБ 2010
14. Мягмар.О “Судлаач багшийн гарын авлага” УБ 2009
15. Мягмар.О “Сэтгэл зүйн зөвлөгөө “ УБ 2008
16. Мягмар.О “Хүүхдээ хайрлан харилцах нь” УБ 2010
17. Мягмар.О , Мөнхжаргал. О “Харилцааны сэтгэл зүй “ УБ 2008
18. Санжав.Д, Бор.Б “Сэтгэл судлал” УБ.,1990
19. Санжжав. Д. Хүүхдийн нас зүй, сурган хүмүүжүүлэх сэтгэл судлал. УБ., 2013
20. Сэтгэл судлал. МУБИС-н Сэтгэл судлалын тэнхмийн хамтын бүтээл УБ
21. Туяа. Б. “Сэтгэл судлал” УБ 2002
22. Туяа.Б “Сэтгэц оношлогооны тайлбар толь” УБ 2011
23. Түмэндэлгэр. Ч, Уранцэцэг. Л, “Сэтгэл зүйн зугаатай өгүүллэгүүд” УБ 2001
24. Урнаа. Л “Нийгмийн сэтгэл зүй” УБ 2010
25. Урнаа. Л “Угсаатны сэтгэл зүй” УБ 2010
26. Урнаа. Л “Харилцааны сэтгэл зүй” УБ 2011 он
27. Фатих Калкынч “Боловсрол гэр бүлээс эхэлдэг” 2006
28. Хамтын бүтээл “Сэтгэл судлал” УБ 2004
29. Хасан Аядынлы “Хүүхдийн хүмүүжлийн талаар асуулт хариулт”. 2006
30. Хишиг-Ундрах.М “Ой тогтоолтын онол-аргазүйн асуудал” УБ 2011
31. Хишиг-Ундрах.М “Сэтгэл зүйн зурган тестүүд” УБ.,2012
- 3. 32. Цэрэндондов.П “Оюун ухаан ба танин мэдэхүйн зарим үйл явцыг судлах арга зүй”
УБ 2009
33. Эрдэнэчулуун. Д. Хүүхдийг судлах арга зүй. УБ.,2010
Хичээлийн өмнөх холбоо: M.IE101, M.IE102, M.IE103
Хичээлийн товч тодорхойлолт:
Боловсролын үйл ажиллагааны сэтгэл зүйн тал, суралцагч болон багшийн сэтгэл
зүйн онцлогийг судлах
Хичээлийн зорилго:
Боловсролын сэтгэл судлал нь бие хүнийг сургаж хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаанд
сэтгэл судлалын шинжлэх ухааныг үр дүнтэйгээр хэрэглэх мэдлэг, чадвар, хандлага
төлөвшүүлэх зорилго бүхий хичээл болно.
Үнэлэх хэлбэр:
Ирц, идэвхи-20%
Бие даалтууд-20%
Явцын сорил II-15%
Явцын сорил II-15%
Улирлын шалгалт-30%
Бие даалтын даалгаварыг үнэлэх арга:
1. Бие даалтын сэдвийн агуулга 50%
2. Бие даалтад тавигдах шаардлага 30
3. Бие даалтын дүгнэлт 20%
Бие даалтын даалгаварыг үнэлэх :
Тоон
дүн
Үсгэн
дүн
Голч
дүн Үнэлгээ өгөх ерөнхий шалгуур
96-100
91-95
A
A-
4,0
3,7
Гүйцэтгэж буй зүйлээ бүрэн дүүрэн хийж ойлгож ухаарсан
Өгөгдсөн даалгаврыг цаг хугацаанд нь хийж гүйцэтгэх
хариуцлагатай оролцсон
Мэдээлийн эрэл хайгуул хийх , цуглуулсан мэдээллийг бүрэн
дүүрэн боловсруулсан
Бүтээлийн сангийн бүрдэлт, сонголтын чанар сайн , бүтээл
бүрт эргэцүүлэл хийсэн.
Бусдын үзэл бодлыг хүндэтгэх, багаар хамтран ажиллах бүрэн
дүүрэн чадвартай
88-90
84-87
81-83
B+
B
B-
3,4
3,0
2,7
Гүйцэтгэж буй зүйлээ бүрэн дүүрэн хийсэн боловч дутуу
дулимаг ойлгож ухаарсан
Өгөдсөн даалгаврыг хийж гүйцэтгэсэн боловч цаг хугацаанд
хийгээгүй
Мэдээлийн эрэл хайгуул хийх цуглуулсан мэдээллийг
боловсруулсан боловч дутагдалтай
Бусдын үзэл бодлыг хүндэтгэх чадвартай боловч бусдыг үл
тоосон
Бүтээлийн сангийн бүрдэлт, сонголтын чанар дутуу дулимаг ,
бүтээлүүдэд хийсэн эргэцүүлэл дутагдалтай.
Багаар хамтран ажиллах боловч бусдыг сонсох чадвар дутмаг
78-80 C+ 2,4
Гүйцэтгэж буй зүйлээ дутуу дулимаг хийж, хагас дутуу
ойлгосон.
Цаг хугацаанд нь хийсэн боловч хайнга ор нэр төдий хийсэн
- 4. 74-77
71-73
C
C-
2,0
1,7
Мэдээллийн эрэл хайгуул хийх, цуглуулсан мэдээллийг
боловсруулахдаа хайнга дутуу дулимаг
Бүтээлийн сангийн бүрдэлт дутуу, сонголтын чанар дулимаг,
хэл зүйн болон найруулгын шаардлага хангаагүй, бүтээл бүрт
эргэцүүлэл хийгээгүй.
Бусдын үзэл бодлыг хүндэтгэхдээ тааруу
Багаар хамтран ажиллах чадвар сул
68-70
64-67
61-63
D+
D
D-
1,3
1,0
0,7
Гүйцэтгэж буй зүйлээ ойлгож ухаараагүй, хүний хийснийг
даган дуурайн хуулбарласан
Цаг хугацаанд нь хийгээгүй, гүйцэтгэл нь хангалтгүй
Мэдээллийн эрэл хайгуул хийх, цуглуулсан мэдээллийг
боловсруулах арга барилд суралцаагүй
Бүтээлийн сангийн бүрдэлт багатай, сонголтын чанар
дулимаг, бүтээлд эргэцүүлэл хийгээгүй.
Бусдын үзэл бодлыг хүндэтгэх чадваргүй
Багаар хамтран ажиллах чадваргүй
0-60 F 0,0
Хичээлийн гүйцэтгэл үгүй
Мэдээллийн эрэл хайгуул хийгээгүй, мэдээллийг
боловсруулааүй
Бүтээлийн сангийн бүрдэлт байхгүй.
Хичээлд суусан/оролцсон байдлыг үнэлэх арга:
Хичээлийн ирцийг бүртгэж, хичээлд оролцсон байдлыг харгалзан үнэлнэ.
Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар:
1. Боловсролын сэтгэл судлалын судлах зүй, үндсэн асуудлын талаар мэдлэг эзэмших
2. Сурагчдын сурах үйл ажиллагааны насны онцлог, сурах чадвар төлөвших үйл
явцын талаарх мэдлэг, сурах чадварыг оношлох арга зүй, сургалтыг сэдэлжүүлэх
энгийн түвшний чадвар дадал
3. Сурагчдын бүлэг хамт олны талаарх ойлголт, бүлгийн хөгжлийн түвшинг
тодорхойлох чадвар
4. Сурган хүмүүжүүлэх харилцааны тухай мэдлэг, багш сурагчдын харилцааны арга
техник, чадвар дадал
5. Багш мэргэжил ба сурган хүмүүжүүлэх авъяас чадвар, багш бие хүний чиг хандлага
хэв маяг, багшийн сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагааны сэдэлжилт ба бүтээлч
шинж
Хүснэгт 1. Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар ба хичээлийн агуулгын хамаарал
Хичээлийн цөм агуулга Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадварууд
Удиртгал 1
Суралцагчийн сэтгэл зүй 2,3
Багшийн сэтгэл зүй 4, 5
Хүснэгт 2. Хичээлийн төлөвлөгөө (Сэдэв өөрчлөгдөж болно)
Долоо
хоног
Модуль
/Үндсэн сурах бичгийн
харгалзах бүлэг/
Сэдэв
Лекц
цаг
Сем
цаг
- 5. 1
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, 7-11
Дэлгэржав. М. Сурган
хүмүүжүүлэх сэтгэл
судлал. УБ., 2011(хуудас
42-67)
Боловсролын сэтгэл
судлалын судлах зүйл,
үндсэн асуудлууд 2 2
2
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, 61-68
Сургалтын үйл явцад
нөлөөлөх сэтгэл зүйн хүчин
зүйлүүд
2 2
3
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, 215-218
Санжжав. Д. Хүүхдийн нас
зүй, сурган хүмүүжүүлэх
сэтгэл судлал. УБ., 2013
(хуудас 72-80)
Сургуулийн бага насны
хүүхдийн сурах үйл
ажиллагааны онцлог
Бага ангийн "асуудалтай
сурагчид”-тай ажиллах нь
2 2
4
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, 112-117
Өсвөр насны хүүхдийн сурах
үйл ажиллагааны онцлог
Сурагчдад хийсвэр сэтгэхүйг
төлөвшүүлэх нь
2 2
5
Дэлгэржав. М. Сурган
хүмүүжүүлэх сэтгэл
судлал. УБ., 2011,117-119
Санжжав. Д. Хүүхдийн нас
зүй, сурган хүмүүжүүлэх
сэтгэл судлал. УБ., 2013
(хуудас 171-176)
Сургуулийн ахлах насны
хүүхдийн сурах үйл
ажиллагааны онцлог 2 2
6
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009,
Тогтоох эзэмших нь
суралцагчийн сурах үйл
ажиллагааны үндсэн хэсэг
болох нь (Шинэ мэдлэг,
чадвар төлөвших тухай,
дадал, түүний бүтэц, дадал
эзэмших нь)
2 2
7
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, (хуудас
123-126)
Дэлгэржав. М. Сурган
хүмүүжүүлэх сэтгэл
судлал. УБ., 2011 (хуудас
120-131)
Сэдэлжүүлэлт ба сурах сэдэл
Сурах сэдэлжилтийг
төлөвшүүлэхийн тулд сурагч
бүртэй ажиллах нь
2 2
8
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
2 2
- 6. судлал. УБ., 2009, хуудас
182-183
Дэлгэржав. М. Сурган
хүмүүжүүлэх сэтгэл
судлал. УБ., 2011
Сурган хүмүүжүүлэх үйл
ажиллагааны сэдэлжилт ба
бүтээлч шинж
9
Мягмар.О. Сэтгэл судлал
Хоёрдугаар дэвтэр УБ
2010 (хуудас 52-63)
Сурагчдын анги бүлгийн
сэтгэл зүйн онцлог ба бага
бүлгийн тухай ойлголт
2
10
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009 (хуудас
247-249)
Эрдэнэчулуун. Д.
Хүүхдийг судлах арга зүй.
УБ.,2010 (хуудас 83-91)
Сурагчдын хоорондын
харилцаа холбоо, сурагчдын
бүлэг хамт олныг судлах арга
зүй
2
11
Мягмар.О. Сэтгэл судлал
Хоёрдугаар дэвтэр УБ
2010 (хуудас 63-73)
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, хуудас
251-255
Анги бүлгийн доторхи
нийгэм сэтгэл зүйн ялгарал
ба нэгдэл нягтрал
2
12
Мягмар.О. Сэтгэл судлал
Хоёрдугаар дэвтэр УБ
2010 (хуудас 73-80) Анги бүлгийн нийгэм сэтгэл
зүйн уур амьсгал ба анги
удирдсан багшийн арга
барил, хандлага
2
13
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, хуудас
255-258
Мягмар.О. Сэтгэл судлал
оёрдугаар дэвтэр УБ
2010 (хуудас 82-104)
Багш сурагчдын харилцааны
сэтгэл зүй
2
14 Доржжав. Д нар.
Мэргэжлийн сэтгэл зүй.
2
- 7. УБ., 2005 (хуудас 66-77)
Дэлгэржав. М. Сурган
хүмүүжүүлэх сэтгэл
судлал. УБ., 2011 (хуудас
67-95)
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, хуудас
169-196
Багшийн сэтгэл зүйн онцлог
15
Санжжав. Д. Хүүхдийн нас
зүй, сурган хүмүүжүүлэх
сэтгэл судлал. УБ., 2013
(хуудас 280-308)
Дэлгэржав. М. Сурган
хүмүүжүүлэх сэтгэл
судлал. УБ., 2011 (хуудас
153-163)
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, хуудас
174-181
Багшийн сурган
хүмүүжүүлэх авьяас, чадвар,
дадал
2
16
Жавзан.Б Энхбаяр.Б
Боловсролын сэтгэл
судлал. УБ., 2009, хуудас
236-247
Боловсролын систем дэх
сэтгэл зүйн алба 2
Нийт 16 32
Хичээлийн хөтөлбөр бэлтгэсэн: С. Баасандулам (МА)
Г.Эрдэнэцэцэг (MA)
Шинэчилсэн огноо: 2015 оны 10 дугаар сарын 10