KAMPUS TEMENGGONG IBRAHIM JOHOR
TAHUN 2011
PENDIDIKAN ISLAM
RANCANGAN MENGAJAR
DISEDIAKAN OLEH:
MASKURIA BINTI OSMAN
KPLI j- QAF PENDIDIKAN ISLAM
KUMPULAN 1
DISEMAK OLEH:
TN. HJ. AHMAD PUAAD BIN ABD. RAHMAN
MAKLUMAT PELAJAR
NAMA : Maskuria Binti Osman
NO. K/P : 860712-23-5124
OPSYEN : j-QAF (Pendidikan Islam 01)
ALAMAT : No. 63 B Kg. Bumbun, H/P :
Pekan Jabi,
85000 Segamat,
Johor Darul Ta’zim.
IJAZAH : Ijazah SarjanaMuda Pengajian Islam Syariah
SEKOLAH : SK Sepinang
ALAMAT : Kg Sepinang,
85000 Segamat,
Johor Darul Ta’zim.
NO.TEL : 07-9319157
TUTOR : En. Mohd Hilmi bin Rozali
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
MATAPELAJARAN : Pemulihan Jawi
KELAS : 1
TARIKH : 22/06/2011
MASA : 9.00 pg - 10.00 pg (1 Jam)
BILANGAN MURID : 5
TAJUK : Suku Kata Terbuka
KEMAHIRAN :Mengenal, membaca dan menulis suku kata terbuka.
PENGETAHUAN SEDIA ADA :Murid-murid telah mempelajari suku kata terbuka huruf
Jim dan dal.
OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN:
Di akhir pembelajaran pelajar dapat :
1. Mengenal suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.
2. Menyebut suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.
3. Menulis suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.
KEMAHIRAN BERFIKIR:
1 Menjana minda
2. Menyenaraikan dan mengelaskan.
3. Membentuk suku kata terbuka.
PENERAPAN NILAI:
1. Bekerjasama dalam membentuk suku kata terbuka.
BAHAN BANTU MENGAJAR:
1. Kad Imbasan
2. Kad Gambar
3. Lembaran Kerja
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Membaca doa sebelum
belajar.
1. Guru meminta murid-
murid membaca doa
belajar.
2. Guru dan murid membaca
doa belajar bersama-
sama.
Murid:
mengangkat dan
menadah tangan.
Set Induksi
(3 minit)
Guru menunjukkan
gambar rama-rama dan
susu
1. Guru menunjukkan
gambar rama-rama dan
susu.
2. Guru meminta murid-
murid melihat dengan teliti
dan mencari perkaitan di
antara gambar tersebut.
3. Guru mengaitkan gambar
ABM:
Kad gambar
Amira :
menunjukkan rasa
ingin tahu lalu
tersebut dengan
pengajaran hari ini.
tersenyum.
Langkah 1
(20 minit)
Suku kata terbuka
huruf ra & Sin.
1. Guru memberi penjelasan
tentang suku kata terbuka
ra dan sin.
2. Guru meminta murid-
murid mengeja suku kata
tersebut dengan jelas
mengikut gambar yang
dipaparkan.
ABM:
Kad Gambar
Arief:
mengangguk-
anggukkan kepala
(tanda faham).
Langkah 2
(15 minit)
Mengeja, mencantum
dan membaca suku
kata terbuka menjadi
perkataan.
- Permainan
sampul
beracun.
1. Guru mempamerkan carta
belajar suku kata terbuka
ra dan sin kepada murid
dan menjelaskannya.
2. Murid-murid dikehendaki
membaca secara latih tubi
secara individu, kumpulan
dan kelas.
3. Guru membuat aktiviti
permainan ‘Sampul
Beracun’ mengiringi
muzik.
4. Cara permainan sampul
beracun. Mana-mana
murid yang memegang
Guru: gerakan
tangan ketika
menjelaskan
sesuatu.
Farizah dan Haizat:
mengangkat
tangan ketika ingin
menjawab soalan
guru.
sampul semasa lagu
diberhentikan, maka murid
itulah yang akan disoal
mengenai suku kata di
dalam sampul tersebut.
5. Guru bersoal jawab
dengan murid secara
individu dan kumpulan.
6. Begitulah pusingan
seterusnya.
.
Langkah 3
(5 minit)
Penilaian dan
pemulihan
1. Guru mempamerkan carta
suku kata terbuka ra dan
sin.
2. Murid-murid membaca
secara latih tubi suku kata
tersebut secara kelas
sambil guru membetulkan
mana-mana kesalahan.
3. Guru memberikan
lembaran kerja kepada
murid.
4. Guru membincangkan
soalan tersebut bersama
murid.
Muzammil:
mengerutkan dahi
kerana tidak
memahami soalan
yang diberikan oleh
guru.
Penutup
(15 minit)
Pengukuhan, ulangkaji
tajuk pelajaran, kuiz.
1. Guru memberi rumusan
mengenai tajuk dan isi
pelajaran.
2. Guru menyediakan kuiz
suku kata terbuka.
Beberapa orang
murid:
mengangguk-
anggukkan kepala
tanda telah
3. Murid-murid menjawab
kuiz secara individu.
memahami
pelajaran.
PENUTUP:
1. Guru menerangkan secara ringkas teknik suku kata terbuka.
2. Dua orang murid dikehendaki member cintoh perkataan yang menggunakan
suku kata terbuka ra dan sin.
3. Murid memberikan jawapan masing-masing.
4. Guru menerima jawapan murid dan merumuskan pembelajaran yang diajar.
TUGASAN:
Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diberi di rumah.
REFLEKSI:
4/5 orang murid menguasai pelajaran iaitu dapat mengenal, menyebut dan menulis
suku kata terbukata ra dan sin dengan betul.
-
. -
.
-
-
.
.

Contoh rph - pendidikan islam

  • 1.
    KAMPUS TEMENGGONG IBRAHIMJOHOR TAHUN 2011 PENDIDIKAN ISLAM RANCANGAN MENGAJAR DISEDIAKAN OLEH: MASKURIA BINTI OSMAN KPLI j- QAF PENDIDIKAN ISLAM KUMPULAN 1 DISEMAK OLEH: TN. HJ. AHMAD PUAAD BIN ABD. RAHMAN
  • 2.
    MAKLUMAT PELAJAR NAMA :Maskuria Binti Osman NO. K/P : 860712-23-5124 OPSYEN : j-QAF (Pendidikan Islam 01) ALAMAT : No. 63 B Kg. Bumbun, H/P : Pekan Jabi, 85000 Segamat, Johor Darul Ta’zim. IJAZAH : Ijazah SarjanaMuda Pengajian Islam Syariah SEKOLAH : SK Sepinang ALAMAT : Kg Sepinang, 85000 Segamat, Johor Darul Ta’zim. NO.TEL : 07-9319157 TUTOR : En. Mohd Hilmi bin Rozali
  • 3.
    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN MATAPELAJARAN: Pemulihan Jawi KELAS : 1 TARIKH : 22/06/2011 MASA : 9.00 pg - 10.00 pg (1 Jam) BILANGAN MURID : 5 TAJUK : Suku Kata Terbuka KEMAHIRAN :Mengenal, membaca dan menulis suku kata terbuka. PENGETAHUAN SEDIA ADA :Murid-murid telah mempelajari suku kata terbuka huruf Jim dan dal. OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN: Di akhir pembelajaran pelajar dapat : 1. Mengenal suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin. 2. Menyebut suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin. 3. Menulis suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin. KEMAHIRAN BERFIKIR: 1 Menjana minda 2. Menyenaraikan dan mengelaskan. 3. Membentuk suku kata terbuka.
  • 4.
    PENERAPAN NILAI: 1. Bekerjasamadalam membentuk suku kata terbuka. BAHAN BANTU MENGAJAR: 1. Kad Imbasan 2. Kad Gambar 3. Lembaran Kerja Langkah/ Masa Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Pendahuluan (2 minit) Membaca doa sebelum belajar. 1. Guru meminta murid- murid membaca doa belajar. 2. Guru dan murid membaca doa belajar bersama- sama. Murid: mengangkat dan menadah tangan. Set Induksi (3 minit) Guru menunjukkan gambar rama-rama dan susu 1. Guru menunjukkan gambar rama-rama dan susu. 2. Guru meminta murid- murid melihat dengan teliti dan mencari perkaitan di antara gambar tersebut. 3. Guru mengaitkan gambar ABM: Kad gambar Amira : menunjukkan rasa ingin tahu lalu
  • 5.
    tersebut dengan pengajaran hariini. tersenyum. Langkah 1 (20 minit) Suku kata terbuka huruf ra & Sin. 1. Guru memberi penjelasan tentang suku kata terbuka ra dan sin. 2. Guru meminta murid- murid mengeja suku kata tersebut dengan jelas mengikut gambar yang dipaparkan. ABM: Kad Gambar Arief: mengangguk- anggukkan kepala (tanda faham). Langkah 2 (15 minit) Mengeja, mencantum dan membaca suku kata terbuka menjadi perkataan. - Permainan sampul beracun. 1. Guru mempamerkan carta belajar suku kata terbuka ra dan sin kepada murid dan menjelaskannya. 2. Murid-murid dikehendaki membaca secara latih tubi secara individu, kumpulan dan kelas. 3. Guru membuat aktiviti permainan ‘Sampul Beracun’ mengiringi muzik. 4. Cara permainan sampul beracun. Mana-mana murid yang memegang Guru: gerakan tangan ketika menjelaskan sesuatu. Farizah dan Haizat: mengangkat tangan ketika ingin menjawab soalan guru.
  • 6.
    sampul semasa lagu diberhentikan,maka murid itulah yang akan disoal mengenai suku kata di dalam sampul tersebut. 5. Guru bersoal jawab dengan murid secara individu dan kumpulan. 6. Begitulah pusingan seterusnya. . Langkah 3 (5 minit) Penilaian dan pemulihan 1. Guru mempamerkan carta suku kata terbuka ra dan sin. 2. Murid-murid membaca secara latih tubi suku kata tersebut secara kelas sambil guru membetulkan mana-mana kesalahan. 3. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid. 4. Guru membincangkan soalan tersebut bersama murid. Muzammil: mengerutkan dahi kerana tidak memahami soalan yang diberikan oleh guru. Penutup (15 minit) Pengukuhan, ulangkaji tajuk pelajaran, kuiz. 1. Guru memberi rumusan mengenai tajuk dan isi pelajaran. 2. Guru menyediakan kuiz suku kata terbuka. Beberapa orang murid: mengangguk- anggukkan kepala tanda telah
  • 7.
    3. Murid-murid menjawab kuizsecara individu. memahami pelajaran. PENUTUP: 1. Guru menerangkan secara ringkas teknik suku kata terbuka. 2. Dua orang murid dikehendaki member cintoh perkataan yang menggunakan suku kata terbuka ra dan sin. 3. Murid memberikan jawapan masing-masing. 4. Guru menerima jawapan murid dan merumuskan pembelajaran yang diajar. TUGASAN: Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diberi di rumah. REFLEKSI: 4/5 orang murid menguasai pelajaran iaitu dapat mengenal, menyebut dan menulis suku kata terbukata ra dan sin dengan betul.
  • 8.
  • 9.
  • 10.
  • 11.