Jadual Spesifikasi Kandungan atau lebih dikenali sebagai JSK merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
JSK ini dibina berdasarkan subjek Geografi Tingkatan 1 dan aktiviti yang dirangka diubahsuai untuk pelajar yang bermasalah penglihatan.
Elemen Keusahawanan diletakkan di bawah pengisian kurikulum (elemen merentas kurikulum-EMK) dalam Rancangan Pelajaran Harian (RPH)
EK (Elemen Keusahawanan)
Ek1 : Mengamalkan sikap keusahawanan
EK2 : Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yang diperlukan.
EK3 : Mengamalkan cara-cara pengurusan asas jual beli yang mudah.
EK4 : Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan serta kemahiran teknologi dan vokasional.
EK5 : Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam konteks keusahawanan.
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)FaFai S.
Â
indeks diskriminasi item
- Ciri diskriminasi sesuatu item didefinisikan sebagai keupayaan item itu membezakan antara murid yang berpencapaian tinggi dengan murid yang berpencapaian rendah.
CARA PENGIRAAN INDEKS DISKRIMINASI ITEMS
Jadual Spesifikasi Kandungan atau lebih dikenali sebagai JSK merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
JSK ini dibina berdasarkan subjek Geografi Tingkatan 1 dan aktiviti yang dirangka diubahsuai untuk pelajar yang bermasalah penglihatan.
Elemen Keusahawanan diletakkan di bawah pengisian kurikulum (elemen merentas kurikulum-EMK) dalam Rancangan Pelajaran Harian (RPH)
EK (Elemen Keusahawanan)
Ek1 : Mengamalkan sikap keusahawanan
EK2 : Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yang diperlukan.
EK3 : Mengamalkan cara-cara pengurusan asas jual beli yang mudah.
EK4 : Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan serta kemahiran teknologi dan vokasional.
EK5 : Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam konteks keusahawanan.
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)FaFai S.
Â
indeks diskriminasi item
- Ciri diskriminasi sesuatu item didefinisikan sebagai keupayaan item itu membezakan antara murid yang berpencapaian tinggi dengan murid yang berpencapaian rendah.
CARA PENGIRAAN INDEKS DISKRIMINASI ITEMS
ppt profesionalisasi pendidikan Pai 9.pdfNur afiyah
Â
Pembelajaran landasan pendidikan yang membahas tentang profesionalisasi pendidikan. Semoga dengan adanya materi ini dapat memudahkan kita untuk memahami dengan baik serta menambah pengetahuan kita tentang profesionalisasi pendidikan.
1. CONTOH-CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN [ DRAF ]
1.2.1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN OBJEKTIVISME :
Tarikh / Hari : 20 MAC 2012 Masa : 8.15 pagi – 9.15 pagi
Kelas : Tahun 3 Bijak Bil. Murid : 20 orang
M/Pel. : Bahasa Melayu
Tajuk : Mari Bertani
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat mengenalpasti
dan menyusun isi-isi penting dan menghuraikan idea dari pelbagai sumber.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid menceritakan pengalaman bercucuk tanam bersama ibu bapa mereka.
Konsep:
Menyusun maklumat cerita.
Bahan :
Bungkusan nasi lemak, Kad bergambar dan lembaran kerja , Slaid Power Point , LCD
Nilai :
Rajin membantu ibu bapa.
Kemahiran :
1.3 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
menggunakan kata , istilah , frasa , ayat yang tepat dan laras bahasa yang
sesuai.
2. Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi Mengenalpasti Guru mengeluarkan Murid-murid cuba Murid yang
5 minit asal-usul nasi. sebungkus makanan meneka makanan berjaya
dan meminta semua apa yang ada di mendapat
murid meneka apa dalam bungkusan hadiah hanya
yang ada di dalam itu. dibenarkan
bungkusan dan memakannya
menjadikan diwaktu rehat.
bungkusan itu
sebagai hadiah bagi
jawapan yang tepat.
Perkembangan Memahamkan Guru mengedarkan Murid membaca
maklumat dari teks teks bacaan yang petikan secara
Langkah 1 bacaan. berkaitan cara-cara kuat dan bergilir-
10 minit bercucuk tanam dan gilir.
mengarahkan murid Dalam kumpulan
membaca dan dua-dua , murid
mendapatkan cara- mencatat cara-
cara menanam padi. cara menanam
padi.
Langkah 2 Langkah-langkah Guru meminta semua Di dalam Guru dan
15 minit menanam padi. kumpulan kumpulan , murid murid juga
menerangkan cara- bergilir-gilir bersoal jawab
cara menanam padi menerangkan berdasarkan
berdasarkan hasil cara menanam petikan.
perbincangan padi berdasarkan
kumpulan mereka pemahaman
kepada kelas. mereka pada
petikan yang
diberi.
Langkah 3 Menyusun gambar. Guru mengeluarkan Murid menyusun
15 minit kad bergambar yang kad bergambar
berkaitan langkah- seorang demi
langkah menanam seorang pada
padi sehingga papan putih di
menjadi beras. hadapan kelas.
Guru juga Murid
memaparkan cara- menceritakan
cara menanam semual cara-cara
melalui slaid power menanam padi
point. berpandukan
gambar tersebut.
3. Langkah 4 Latihan Guru mengedarkan Semua murid Guru
10 minit Pengukuhan latihan di dalam menjawab soalan membimbing
lembaran kerja untuk berdasarkan murid yang
dijawab oleh murid tahap pencapaian berada di
kumpulan A, B, dan mereka. dalam
C. kumpulan C.
Penutup Nasihat dan Guru menasihatkan Murid mendengar
5 minit menanamkan nilai- semua murid agar nasihat guru.
nilai murni. sentiasa berusaha
untuk Berjaya.
Sentiasa menghargai
hasil usaha petani.
Tidak melakukan
pembaziran makanan.
Refleksi :
Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar dan semua murid memberikan
tumpuan dan turut serta dalam setiap aktiviti yang dilakukan.
Sesi soal jawab melibatkan semua murid dan murid dapat memberi respon kepada setiap
soalan yang diajukan.
4. 1.2.2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN OBJEKTIVISME :
Tarikh / Hari : 21 MAC 2012 Masa : 10.15 pagi – 11.15 pagi
Kelas : Tahun 3 Bijak Bil. Murid : 20 orang
M/Pel. : Bahasa Melayu
Tajuk : Petani Jaya.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat mengenalpasti
dan memberi erti peribahasa yang terkandung dalam petikan.
Pengetahuan Sedia Ada :
Pengalaman membantu ibu bapa bertani , menternak ayam / itik / lembu / kambing.
Konsep:
Menyusun isi cerita dan mengenalpasti peribahasa.
Bahan :
Kad bergambar , kad perkataan dan lembaran kerja , slaid power point , LCD.
Nilai :
Rajin dan bekerjasama membantu ibu bapa.
Kemahiran :
1.3 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
menggunakan kata , istilah , frasa , ayat yang tepat dan laras bahasa yang
sesuai.
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
lancar , serta memahami perkara yang dibaca.
5. Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi Lawatan ke kebun Guru membawa murid Murid
5 minit dan kolam ikan melawat ke kebun mengenalpasti
sekolah dan kolam sekolah beberapa
dan meminta murid tanaman dan
mengenalpasti jenis-jenis ikan di
apakah hasil yang kedua-dua tempat
boleh diperolehi dari tersebut.
kedua-dua tempat
tersebut.
Perkembangan Usaha Tangga Guru meminta semua Murid secara
Kejayaan. murid menceritakan bergilir-gilir
Langkah 1 apa yang mereka menceritakan apa
10 minit perolehi semasa yang mereka
melawat kawasan saksikan dan
tanaman dan kolam langkah-langkah
ikan sekolah. yang boleh
Guru mengaitkan diambil bagi
pepatah ‘Usaha mendapatkan
Tangga Kejayaan’ hasil yang
dengan hasil yang banyak.
diperolehi dari aktiviti
bertani dan
menternak dengan
slaid power point.
Langkah 2 Mengenalpasti isi- Guru mengedarkan Murid membaca
15 minit isi penting. petikan yang petikan dan
berkaitan usaha memahamkan isi-
bertani dan isi utama.
menternak kepada Murid mencatat
semua murid. isi-isi utama.
Murid diarahkan Perbincangan
membaca senyap dan kelas : murid
mencatatkan isi-isi memberikan
utama petikan jawapan mereka.
tersebut.
Guru mengadakan
perbincangan kelas
dan memurnikan
jawapan murid.
6. Langkah 3 Mengenal Guru mengarahkan Murid mencatat
15 minit Peribahasa. semua murid semua
kenalpasti , catat dan peribahasa yang
mencari erti beberapa terdapat di dalam
peribahasa yang petikan.
terdapat dalam Berbincang basil
petikan tersebut. jawapan mereka
Guru berbincang dengan
bersama murid bagi bimbingan guru.
mengenalpasti makna
peribahasa yang lebih
tepat.
Langkah 4 Latihan Guru mengedarkan Murid membuat
10 minit Pengukuhan lembaran kerja yang latihan di dalam
mengandungi lembaran kerja.
beberapa soalan
kefahaman dan
tatabahasa.
Penutup Penerapan nilai- Guru memberikan Murid mendengar
5 minit nilai murni. beberapa contoh penerangan guru
orang yang rajin dan bersoal
bekerja dan jawab.
memakmurkan bumi
dan beberapa contoh
akibat orang yang
malas dan tidak kuat
berusaha.
Refleksi :
Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar dan semua murid memberikan
tumpuan dan turut serta dalam setiap aktiviti yang dilakukan.
Sesi soal jawab melibatkan semua murid dan murid dapat memberi respon kepada setiap
soalan yang diajukan.
Penggunaan slaid power point dapat menambahkan lagi pemahaman murid.
7. 1.2.3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN OBJEKTIVISME :
Tarikh / Hari : 22 MAC 2012 Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi
Kelas : Tahun 3 Bijak Bil. Murid : 20 orang
M/Pel. : Bahasa Melayu
Tajuk : Makanan Berasaskan Pertanian.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat mengenalpasti
dan menyusun isi-isi penting mengikut urutan dan menghuraikan idea dari pelbagai
sumber.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah membantu ibu bapa mereka membuat kerepek pisang dan / atau melawat
kilang membuat kerepek pisang.
Konsep:
Menyusun maklumat cerita.
Bahan :
Kad bergambar dan lembaran kerja , slaid power point , LCD
Nilai :
Rajin membantu ibu bapa dan usaha tangga kejayaan.
Kemahiran :
1.3 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
menggunakan kata , istilah , frasa , ayat yang tepat dan laras bahasa yang
sesuai.
6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi
tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat dari internet.
8. Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi Kegunaan pokok Guru membawa murid Murid memerhati
5 minit pisang. ke kawasan pertanian pokok pisang
sekolah yang terdapat dan memberi
pokok pisang. respon kepada
Sambil guru bertanya persoalan guru.
perihal bahagian pokok
pisang , guru
menerangkan beberapa
kepentingan pokok
pisang kepada
kehidupan manusia.
Perkembangan Barangan Guru mengeluarkan Murid Bahan :
berasaskan dari beberapa bahan yang menyebutkan Bungkusan
Langkah 1 pokok pisang. diperbuat berasaskan asal bahagian nasi lemak,
10 minit dari bahagian-bahagian dari pokok tali, kerepek
pokok pisang. pisang yang pisang, ulam
Guru mengadakan soal digunakan untuk jantung
jawab bersama murid bahan tersebut. pisang, kuih
untuk mencungkil Murid melabel lepat pisang.
pengetahuan sedia ada bahagian-
murid. bahagian pokok Kad
pisang. bergambar.
Langkah 2 Merangka isi Guru menunjukkan Murid
15 minit cerita. sebungkus kerepek memberikan
pisang tanduk dan respon mereka
bertanya kepada murid terhadap isi
nama makanan bungkusan
tersebut. makanan
Guru menggantung kad tersebut.
gambar yang
menunjukkan kaedah Murid memerhati
dan langkah-langkah gambar dan cuba
membuat kerepek merangka isi
pisang. cerita masing-
Guru memberi panduan masing.
untuk murid
menyampaikan cerita
berkaitan membuat
kerepek pisang melalui
tayangan slaid power
point.
Guru memberikan masa
kepada murid untuk
9. merangka cerita sendiri
berkaitan cara-cara
membuat kerepek
pisang.
Langkah 3 Menyampaikan isi Guru memanggil Murid yang
15 minit cerita. beberapa murid tampil dipanggil /
ke hadapan untuk sukarela tampil
menyampaikan isi cerita ke hadapan
masing-masing kelas untuk
berkaitan kaedah menyampaikan
membuat kerepek isi cerita mereka.
pisang. Murid lain yang
Memanggil beberapa berkenaan
murid lain untuk menulis menulis isi cerita
isi cerita mereka di di papan putih.
papan putih.
Langkah 4 Latihan Lembaran kerja : Murid membuat
10 minit Pengukuhan - Memadankan latihan di dalam
ayat dan lembaran kerja.
gambar.
- Menyusun isi
cerita mengikut
susunan.
- Membuat ayat
penyata.
Penutup Kuiz Guru mengemukakan Murid menjawab
5 minit beberapa soalan lisan soalan yang
berkaitan perkataan diberikan secara
seerti dan perkataan lisan.
berlawan.
Refleksi :
Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar dan semua murid memberikan
tumpuan dan turut serta dalam setiap aktiviti yang dilakukan.
Sesi soal jawab melalui tayangan slaid power point amat berkesan dengan melibatkan semua
murid dan murid dapat memberi respon kepada setiap soalan yang diajukan.
10. 1.3.1 Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme.
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 3 Bijak
Tarikh : 8 Mac 2012
Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi
Bilangan Murid : 20 orang
Bidang Pelajaran : Mari Bertani
Topik : Bumi Hijau
Sub Topik : Mari Bertani.
Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti isi penting dan erti perkataan.
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini , murid dapat
1. Mengenalpasti dan menyusun isi penting berdasarkan petikan
yang diberikan.
2. Menghuraikan idea dari pelbagai sumber seperti surat khabar.
3. Melengkapkan karangan dengan perkataan atau frasa yang
diberikan.
4. Memberikan erti perkataan yang diberikan.
Konsep : Mengisi masa lapang dengan aktiviti berfaedah.
Bahan : Kad bacaan , kad bergambar , kad perkataan
Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat / membaca / menonton televisyen /
membantu keluarga berkaitan bercucuk tanam .
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Fasa Isi Kandungan Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan / Menamakan Guru meletakkan Semua murid Strategi /
Mencungkil beberapa jenis beberapa jenis mengambil Teknik :
Idea sayuran. sayuran di atas meja bahagian dengan Penyoalan
5 minit di hadapan kelas. memberikan seluruh kelas
Guru meminta murid jawapan mereka. menggunakan
menamakan sayuran bahan
tersebut. maujud.
Menstruktur / Mengenalpasti dan Guru Mengedarkan Keseluruhan Strategi /
Menstruktur menyusun isi-isi kad petikan mengenai murid membaca Teknik :
semula penting. petani yang menanam senyap . Memahami
20 minit kacang bendi. petikan dan
Guru memilih Murid yang isi cerita dan
beberapa orang murid terpilih membaca kerjasama
dan mengarahkan kuat secara berkumpulan.
11. mereka membaca bergilir-gilir.
kuat secara bergilir- Murid berbincang
gilir. di dalam
Guru mengarahkan kumpulan untuk
murid didalam mengenalpasti isi-
kumpulan mereka isi utama dan
mengenalpasti isi-isi membentangkan
utama. hasil
perbincangan
mereka kepada
kelas.
Aplikasi Idea Cara menanam Guru menunjukkan Murid menyusun Strategi /
30 minit kacang bendi. beberapa keping gambar cara-cara Teknik :
gambar cara-cara menanam kacang Penglibatan
menanam kacang bendi di papan aktif dan
bendi. putih. yakin diri.
Guru memberi Murid
peluang kepada murid menceritakan
menyusun gambar langkah-langkah
dan bercerita kepada menanam kacang
kelas. bendi
berpandukan
gambar dengan
bimbingan guru.
Latihan Guru mengagihkan Murid membuat
Pengukuhan. lembaran kerja murid: latihan.
Mengisi tempat
kosong dan memberi
erti perkataan.
Refleksi / Kuiz Bahasa. Guru menguji Murid menjawab Strategi /
Penutup kefahaman murid soalan secara Teknik :
5 minit dengan lisan dengan Penyoalan
mengutarakan memberi erti seluruh kelas
beberapa soalan perkataan dan .
berkaitan erti perkataan
perkataan dan berlawan.
perkataan berlawan.
12. 1.3.2 Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme.
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 3 Bijak
Tarikh : 9 Mac 2012
Masa : 10.45 pagi – 11.45 pagi
Bilangan Murid : 20 orang
Bidang Pelajaran : Mari Bertani
Topik : Petani Jaya
Sub Topik : Usaha Tangga Kejayaan.
Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti isi penting dan membina ayat.
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini , murid dapat
1. Mengenalpasti dan menyusun isi penting berdasarkan petikan
yang diberikan.
2. Menghuraikan idea dari pelbagai sumber seperti surat khabar.
3. Melengkapkan karangan dengan perkataan atau frasa yang
diberikan.
4. Membina ayat daripada perkataan yang diberikan.
Konsep : Bekerja bersungguh-sungguh , Hobi yang berfaedah.
Bahan : Kad ikan , batang joran , kad bacaan , kad perkataan.
Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat / membaca / menonton televisyen /
membantu keluarga berkaitan bercucuk tanam / menternak ikan
air tawar / menternak ayam , itik / lembu / kambing .
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Fasa Isi Kandungan Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan / Pertandingan Guru mengagihkan Murid Strategi /
Mencungkil memancing ikan murid kepada 10 menjalankan Teknik :
Idea kumpulan. aktiviti Pertandingan
5 minit Menjalankan memancing ikan menggunakan
pertandingan berkumpulan . kad ikan dan
memancing ikan joran untuk
menggunakan kad menerapkan
ikan. semangat
berusaha dan
kerjasama.
13. Menstruktur / Petani Jaya – Guru Mengedarkan Keseluruhan Strategi /
Menstruktur Usaha Tangga kad petikan murid membaca Teknik :
semula Kejayaan. mengenai petani senyap . Memahami
20 minit yang berusaha gigih petikan dan
dan Berjaya. isi cerita dan
Guru memilih Murid yang kerjasama
beberapa orang terpilih membaca berkumpulan.
murid dan kuat secara
mengarahkan mereka bergilir-gilir.
membaca kuat
secara bergilir-gilir.
Guru mengarahkan
Murid berbincang
murid didalam
di dalam
kumpulan mereka
kumpulan untuk
mengenalpasti isi-isi
mengenalpasti isi-
utama.
isi utama dan
membentangkan
hasil
perbincangan
mereka kepada
kelas.
Aplikasi Idea Peribahasa. Guru mengarahkan Semua murid Strategi /
30 minit murid menulis semula mengenalpasti Teknik :
beberapa peribahasa dan menulis Memahamkan
yang terdapat di semula maksud
dalam petikan dan peribahasa yang peribahasa
mencari erti terdapat di dalam untuk
peribahasa tersebut. petikan serta digunakan
Guru secara rawak memberikan dalam
memilih 5 orang ertinya . kehidupan
murid untuk Murid yang seharian.
memberikan hasil terpilih
dapatannya kepada membacakan
kelas. jawapannya
Latihan kepada kelas.
Pengukuhan. Guru mengedarkan Semua murid
lembaran kerja dan menjawab soalan
memberikan di dalam
penerangan kepada lembaran kerja
murid dan selepas
mengarahkan murid mendapat
menyelesaikannya. penerangan
daripada guru.
14. Refleksi / Kuiz Bahasa. Guru menguji Murid menjawab Strategi /
Penutup kefahaman murid soalan secara Teknik :
5 minit dengan memberi lisan dengan Penyoalan
beberapa perkataan membina ayat seluruh kelas .
dan mengarahkan daripada Perkataan :
murid membina ayat. perkataan yang Bendang ,
diberikan. menternak ,
lumayan ,
kegigihan ,
dibantu ,
mengusahakan.
15. 1.3.3 Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme.
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 3 Bijak
Tarikh : 10 Mac 2012
Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi
Bilangan Murid : 20 orang
Bidang Pelajaran : Mari Bertani
Topik : Makanan Berasaskan Pertanian
Sub Topik : Kerepek pisang
Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti isi penting dan membuat cerita ringkas.
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini , murid dapat
1. Mengenalpasti dan menyusun isi penting berdasarkan petikan
yang diberikan.
2. Menghuraikan idea dari pelbagai sumber seperti surat khabar.
3. Menyusun cerita berpandukan gambar yang diberikan.
4. Membina karangan / cerita ringkas berpandukan gambar
mengikut urutan.
Konsep : Usaha gigih dan bersyukur.
Bahan : kad gambar , beberapa biji kuih berbalut daun pisang , kerepek
pisang , lembaran kerja.
Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat / membaca / menonton televisyen
berkaitan proses membuat kerepek pisang dan melihat
penggunaan daun pisang dalam kehidupan seharian.
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Fasa Isi Kandungan Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan / Barangan Guru meletakkan Murid Strategi /
Mencungkil berasaskan dari barangan berasaskan menyebutkan Teknik :
Idea pokok pisang. dari pokok pisang di nama-nama Mencungkil
5 minit atas meja di hadapan barangan pengetahuan
kelas. tersebut. sedia ada dan
Guru meminta semua Murid penyoalan
murid menyenaraikan menamakan seluruh kelas.
jenis / nama barangan bahagian-
tersebut dan bahagian dari
bahagian mana dari sebatang pokok
pokok pisang yang pisang yang telah
diguna untuk digunakan untuk
membuat barangan menghasilkan
16. tersebut. barangan
tersebut.
Menstruktur / Kenalpasti fungsi Guru menampal Murid bergerak
Strategi /
Menstruktur setiap bahagian gambar sebatang dan duduk di Teknik :
semula pokok pisang. pokok pisang di dalam kumpulan Memahami
20 minit papan putih. masing-masing. fungsi dan
kerjasama
Guru membahagikan Melantik seorang berkumpulan.
murid kepada 5 ketua dan
kumpulan. memulakan
perbincangan.
Setiap kumpulan
dikehendaki Setiap ketua
menyenaraikan setiap membentangkan
bahagian dari hasil jawapan
sebatang pokok kumpulan
pisang yang boleh mereka.
dimanfaatkan.
Guru bergerak
kesetiap kumpulan
untuk memberi
bimbingan.
Aplikasi Idea Menyusun isi cerita Guru menampal Semua murid Strategi /
30 minit dan membuat beberapa keping memerhati dan Teknik :
karangan ringkas. gambar berkaitan menulis ayat
kaedah membuat berpandukan Penilaian
kerepek pisang di pada gambar seluruh kelas.
papan putih. yang diperhatikan
Guru memberi .
peluang kepada murid Murid membaca
untuk menyusun jawapan mereka
gambar tersebut bagi setiap
mengikut urutan. gambar yang
Setiap murid diminta disediakan.
menulis ayat ringkas Dengan
bagi setiap gambar. bimbingan guru,
murid
menggabungkan
semua ayat
mereka
menggunakan
kata sendi yang
sesuai supaya
menjadi karangan
ringkas.
17. Latihan Guru mengedarkan Murid menjawab
Pengukuhan. lembaran kerja dan soalan di dalam
memberikan lembaran kerja :
penerangan kepada Melengkapkan
murid dan karangan ,
mengarahkan murid Menyusun ayat ,
menyelesaikannya. Menyesuaikan
ayat dan gambar.
Refleksi / Soalan teka teki Guru menguji Murid menjawab Strategi /
Penutup kefahaman murid soalan secara Teknik :
5 minit dengan lisan dengan Penyoalan
mengutarakan memberi jawapan seluruh kelas
beberapa soalan berdasarkan Menghargai
berbentuk teka-teki. pembayang yang nikmat Tuhan.
diberikan.
Pemenang akan
menerima hadiah
barangan yang
dibawa oleh guru.