SlideShare a Scribd company logo
PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN
PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan.
Standard Kandungan : 1.4
Standard Pembelajaran : 1.4.1
Kemahiran : Kesihatan Diri dan Reproduktif.
Tarikh : 10 April 2015.
Masa : 11.30 pagi – 12.00 tengahari.
Tahun : 5 Bestari.
Bilangan Murid : 30 orang.
Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat dan menggunakan produk atau bahan yang
mengandungi bahan psikoaktif.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir PdP murid dapat ;
Psikomotor : Murid dapat mengenali dengan betul jenis-jenis bahan psikoaktif
Kognitif : i) Menerangkan jenis atau bahan inhalan.
ii) Menerangkan perlakuan dan perbuatan yang dikategorikan
penyalahgunaan bahan inhalan.
Afektif : Merasa selamat dan yakin semasa mengendalikan produk serta bahan
yang dikategori sebagai inhalan.
Penerapan nilai : Tanggungjawabterhadapdiri sendiri dankomuniti di sekeliling serta aspek
kasih sayang.
KBKK : Menjana idea (bagaimana mengendali produk yang mengandungi bahan
psikoaktif dengan selamat.
Penggabungjalinan : Membezakan bahan inhalan atau bukan inhalan – (sains)
BBM : Buku teks,bahandaripadayoutube,google wikipidea,produk-produkyang
mengandungi bahan psikoaktif dan projektor.
PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN
PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 2
Bahagian/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran &
Pembelajaran
Catatan/ Alat/ Strategi
Set induksi
(± 5 minit)
Berkomunikasidenganmurid-
muriddan pengenalankepada
tajuk pelajaran
Murid akan ditanya
secara spontandengan
soalanberkenaan kelas
sebelumnya kemudian
menanyakan tentang
bahan inhalan untuk
mendapatkan respond
tentangtajukpelajaran
Kemahirankomunikasi
dan visual ruang
Perkembangan
Langkah 1
(± 15 minit)
Memaparkandefinisi sebenar
apakah yang dimaksudkan
inhalan melalui projektor
menggunakan aplikasi
Wikipedia.
Murid kemudiannya diminta
untuk membaca maklumat
yang diberikanmelalui aplikasi
Wikipedia.
Guru kemudiannya
menerangkan dengan secara
terperinci serta mengaitkan
dengan gambar yang
dipaparkan melalui aplikasi
google image beraitan bahan
dan produk yang
dikategorikansebagaiinhalan.
Video pengakuan seorang
bekas penagih inhalan
ditayangkan kepada murid
melalui aplikasi you tube agar
muriddapat memahami lebih
jelas tentang perlakuan yang
dikatakan sebagai
penyalahgunaan inhalan
Murid mengetahui
aplikasi yang boleh
digunakan untuk
mendapatkan
maklumat(Wikipedia).
Membimbing bacaan
murid serta
membetulkan sebutan
pada istilah sains .
Murid di soal
mengenai persamaan
bahan-bahan yang
terdapat dirumah
dengan gambar yang
dipaparkan. Guru
menerangkan bahan
inhalan yang tidak
dikenali oleh murid.
Menanyakan
pengalamanmuriddan
komuniti disekeliling
yang melakukan
penyalahgunaan
inhalan. Guru
menerangkan tabiat
pelaku di dalam video
serta kesan yang
berlaku sekiranya
murid bertindak
menyalahgunakan
bahan inhlan ini.
Kemahiran menjawab.
Strategi dan
menerangkan.
Aplikasi teknik
psikologi berbalik bagi
menasihati murid
untuk menghindarkan
diri daripada
terjerumus terhadap
aktiviti penagihan
inhalan.
Nilai:
Keyakinan diri dan
motivasi kendiri.
SPPI: Tutorial
PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN
PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 3
Langkah 2
(± 5 minit)
Memberi peluang kepada
murid secara amali untuk
mempraktikan teknik dan
kaedahmengendalikanbahan
inhalan secara betul dan
selamat.
Murid diminta agar
berada dalam
kedudukan yang betul
dan selamat dalam
mengendalikan bahan
inhalan melalui
bimbingan guru.
Murid ditanyakan
mengenai kesan
terhadap diri sendiri
selepasmelalui proses
mengendalikan bahan
inhalan.
Guru akan menjelas
dan menerangkan
risikosekiranyakaedah
dan teknik
pengendalian bahan
inhalan tidak
dilaksankan secara
betul.
BBM:
i) Bahan inhalan;
- minyak petrol.
- cat.
- pen marker.
- pen cat marker.
- pemadam cecair.
- penyegar udara.
ii) Pebaris kayu
-menetapkan jarak
murid dan bahan
inhalan.
SPPI: Latih tubi
Penutup
(± 5 minit)
Guru akan membuat rumusan
dan peneguhan.
Membuka peluang kepada
murid untuk mengemukan
soalan sekiranya terdapat
sebarangperkara yang kurang
faham.
Murid akan diberikan
peneguhan daripada
guru;
Cara mengenali bahan
inhalan.
Teknik dan kaedah
pengendalian bahan
inhalan dengan betul.
Kesan jangka panjang
dan pendek sekiranya
membabitkan diri
dengan aktiviti
penyalahgunaanbahan
inhalan.
Murid bertanyakan
soalan balik bahagian
yang kurang faham.
Kemahiran mendengar
dan menyoal.
SPPI: Latih tubi
PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN
PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 4
Refleksi

More Related Content

What's hot

Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083
Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083
Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083
FaFai S.
 
Pembinaan item objektif
Pembinaan item objektifPembinaan item objektif
Pembinaan item objektif
Muhammad Al Fateh
 
Laporan pdk
Laporan pdkLaporan pdk
Laporan pdk
shantini raman
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)Suhaida Anior
 
Kertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internshipKertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internship
Pensil Dan Pemadam
 
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Wan Noryatini Mahmood
 
Projek kelas prasekolah
Projek kelas prasekolahProjek kelas prasekolah
Projek kelas prasekolah
aziah azmi
 
Pj untuk semua
Pj untuk semuaPj untuk semua
Pj untuk semua
IPGKDA
 
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatifPendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
ArifahAzlanShah2
 
Rph tambah wang
Rph tambah wangRph tambah wang
Rph tambah wangzuelatib
 
Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3
Shark 8888
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesionalSella Yunik
 
Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1
Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1
Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1
Azizan Amanda
 
Pentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianPentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaian
Hon Shan Shan
 
Rph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diriRph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diri
Nurfaten Ismail
 
Rph lontar peluru
Rph lontar peluruRph lontar peluru
Rph lontar peluru
Muhammad Farhan Abdul Aziz
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
shikinabdaziz
 
Teori pembelajaran konstruktivisme
Teori pembelajaran konstruktivismeTeori pembelajaran konstruktivisme
Teori pembelajaran konstruktivisme
sahronzulkepli
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
Ppg Pathma Nathan
 

What's hot (20)

Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083
Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083
Asas vokal dan pengucapan (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083
 
Pembinaan item objektif
Pembinaan item objektifPembinaan item objektif
Pembinaan item objektif
 
Laporan pdk
Laporan pdkLaporan pdk
Laporan pdk
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
 
Kertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internshipKertas kerja-projek-internship
Kertas kerja-projek-internship
 
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
Permainan bahasa dalam pengajaran dan pembelajaran (1)
 
Projek kelas prasekolah
Projek kelas prasekolahProjek kelas prasekolah
Projek kelas prasekolah
 
Pj untuk semua
Pj untuk semuaPj untuk semua
Pj untuk semua
 
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatifPendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
Pendekatan induktif, deduktif, elektik, komunikatif
 
Rph tambah wang
Rph tambah wangRph tambah wang
Rph tambah wang
 
Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesional
 
Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1
Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1
Asas kepimpinan dan perkembangan profesional gur1
 
Pentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaianPentaksiran dan penilaian
Pentaksiran dan penilaian
 
Nota rph pj
Nota rph pjNota rph pj
Nota rph pj
 
Rph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diriRph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diri
 
Rph lontar peluru
Rph lontar peluruRph lontar peluru
Rph lontar peluru
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
 
Teori pembelajaran konstruktivisme
Teori pembelajaran konstruktivismeTeori pembelajaran konstruktivisme
Teori pembelajaran konstruktivisme
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
 

Viewers also liked

Pjk f4 - PEMAKANAN
Pjk f4 - PEMAKANANPjk f4 - PEMAKANAN
Pjk f4 - PEMAKANAN
_asdfghjk
 
nombor bulat
nombor bulatnombor bulat
nombor bulat
Nurul Akmal
 
Olahraga powerpoint
Olahraga powerpointOlahraga powerpoint
Olahraga powerpoint
max279
 
Pjk bab 4
Pjk bab 4Pjk bab 4
Pjk bab 4
Vsha
 
Slide pjk
Slide pjkSlide pjk
Slide pjk
Azriff Zaim
 
Bentangan bongkah Tahun 3
Bentangan bongkah Tahun 3Bentangan bongkah Tahun 3
Bentangan bongkah Tahun 3
Ainun Bariah Jaafar
 
Matematik
Matematik Matematik
Matematik
Nurul Akmal
 
Bab 4 kesihatan diri dan keluarga
Bab 4 kesihatan diri dan keluargaBab 4 kesihatan diri dan keluarga
Bab 4 kesihatan diri dan keluarga
Asilah Ila
 
Proper fraction
Proper fractionProper fraction
Proper fraction
James Buchanan
 
PPPM 2013-2015
PPPM 2013-2015PPPM 2013-2015
PPPM 2013-2015
Aznan Ahmad
 
PJK Faktor makanan berlebihan form 3
PJK Faktor makanan berlebihan form 3PJK Faktor makanan berlebihan form 3
PJK Faktor makanan berlebihan form 3
hazirma
 
Powerpoint show 3D Shapes
Powerpoint show 3D ShapesPowerpoint show 3D Shapes
Powerpoint show 3D Shapes
Ina Zamri
 
Slide soalan
Slide soalanSlide soalan
Slide soalan
Nurul Akmal
 
Pendidikan kesihatan
Pendidikan kesihatan Pendidikan kesihatan
Pendidikan kesihatan
devakijp
 
Kemahiran asas darab 2
Kemahiran asas darab 2Kemahiran asas darab 2
Kemahiran asas darab 2zaizal
 
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatanMenjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatanNani Noraini
 
Alat kebersihan diri
Alat kebersihan diriAlat kebersihan diri
Alat kebersihan diritanbeena
 
Presentasi Kebersihan Diri
Presentasi Kebersihan DiriPresentasi Kebersihan Diri
Presentasi Kebersihan Diri
Kusuma Wijayanti
 

Viewers also liked (20)

Pjk f4 - PEMAKANAN
Pjk f4 - PEMAKANANPjk f4 - PEMAKANAN
Pjk f4 - PEMAKANAN
 
nombor bulat
nombor bulatnombor bulat
nombor bulat
 
Olahraga powerpoint
Olahraga powerpointOlahraga powerpoint
Olahraga powerpoint
 
Pjk bab 4
Pjk bab 4Pjk bab 4
Pjk bab 4
 
Slide pjk
Slide pjkSlide pjk
Slide pjk
 
Bentangan bongkah Tahun 3
Bentangan bongkah Tahun 3Bentangan bongkah Tahun 3
Bentangan bongkah Tahun 3
 
Matematik
Matematik Matematik
Matematik
 
Bab 4 kesihatan diri dan keluarga
Bab 4 kesihatan diri dan keluargaBab 4 kesihatan diri dan keluarga
Bab 4 kesihatan diri dan keluarga
 
Proper fraction
Proper fractionProper fraction
Proper fraction
 
Bentuk
BentukBentuk
Bentuk
 
PPPM 2013-2015
PPPM 2013-2015PPPM 2013-2015
PPPM 2013-2015
 
PJK Faktor makanan berlebihan form 3
PJK Faktor makanan berlebihan form 3PJK Faktor makanan berlebihan form 3
PJK Faktor makanan berlebihan form 3
 
Powerpoint show 3D Shapes
Powerpoint show 3D ShapesPowerpoint show 3D Shapes
Powerpoint show 3D Shapes
 
Slide soalan
Slide soalanSlide soalan
Slide soalan
 
Pendidikan kesihatan
Pendidikan kesihatan Pendidikan kesihatan
Pendidikan kesihatan
 
Kemahiran asas darab 2
Kemahiran asas darab 2Kemahiran asas darab 2
Kemahiran asas darab 2
 
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatanMenjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
 
Alat kebersihan diri
Alat kebersihan diriAlat kebersihan diri
Alat kebersihan diri
 
Presentasi Kebersihan Diri
Presentasi Kebersihan DiriPresentasi Kebersihan Diri
Presentasi Kebersihan Diri
 
Kesihatan diri
Kesihatan diriKesihatan diri
Kesihatan diri
 

Similar to Rph pk tahun 5

Interaksi 9: Model ASSURE dalam membina RPH
Interaksi 9: Model ASSURE dalam membina RPHInteraksi 9: Model ASSURE dalam membina RPH
Interaksi 9: Model ASSURE dalam membina RPHsuhaimi zulkipli
 
Assignment (1)
Assignment (1)Assignment (1)
Assignment (1)
ARULVELAN6
 
Soalan turn in angle rosees lihi
Soalan turn in angle rosees lihiSoalan turn in angle rosees lihi
Soalan turn in angle rosees lihieida naufal
 
Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)
Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)
Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)
Stephanie Unsil
 
Biologi
BiologiBiologi
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
krb Persona
 
Pembelajaran penjas
Pembelajaran penjasPembelajaran penjas
Pembelajaran penjas
istana walet
 
Perubahan media pembelajaran
Perubahan media pembelajaranPerubahan media pembelajaran
Perubahan media pembelajaran
istana walet
 
RPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas X
RPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas XRPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas X
RPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas X
Diva Pendidikan
 
Rpp repaired 1,2- semester 1
Rpp  repaired 1,2- semester 1Rpp  repaired 1,2- semester 1
Rpp repaired 1,2- semester 1
Arjuna Ahmadi
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
tiyo noiss
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
tiyo noiss
 
RPS MIKROBIOLOG i - kr.docx
RPS MIKROBIOLOG i - kr.docxRPS MIKROBIOLOG i - kr.docx
RPS MIKROBIOLOG i - kr.docx
BanizNurbaniy
 
Rpp penjas narkoba
Rpp penjas  narkobaRpp penjas  narkoba
Rpp penjas narkobaadipurwoko85
 
Kb 2 pesiapan akan dilakukan
Kb 2 pesiapan akan dilakukanKb 2 pesiapan akan dilakukan
Kb 2 pesiapan akan dilakukan
pjj_kemenkes
 
2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf
Sutikno Sepeda
 
2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf
Sutikno Sepeda
 
KD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docx
KD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docxKD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docx
KD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docx
ssuser13d5eb1
 

Similar to Rph pk tahun 5 (20)

Interaksi 9: Model ASSURE dalam membina RPH
Interaksi 9: Model ASSURE dalam membina RPHInteraksi 9: Model ASSURE dalam membina RPH
Interaksi 9: Model ASSURE dalam membina RPH
 
Assignment (1)
Assignment (1)Assignment (1)
Assignment (1)
 
Soalan turn in angle rosees lihi
Soalan turn in angle rosees lihiSoalan turn in angle rosees lihi
Soalan turn in angle rosees lihi
 
Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)
Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)
Anatomi & Fisiologi (PJM 3106)
 
Biologi
BiologiBiologi
Biologi
 
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
Panduan pengajaran pendidikan kesihatan tahun 3
 
Pembelajaran penjas
Pembelajaran penjasPembelajaran penjas
Pembelajaran penjas
 
Perubahan media pembelajaran
Perubahan media pembelajaranPerubahan media pembelajaran
Perubahan media pembelajaran
 
RPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas X
RPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas XRPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas X
RPP SMA Prakarya dan Kewirausahaan - Pengolahan Kelas X
 
PSV 3107
PSV 3107PSV 3107
PSV 3107
 
Rpp repaired 1,2- semester 1
Rpp  repaired 1,2- semester 1Rpp  repaired 1,2- semester 1
Rpp repaired 1,2- semester 1
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
Rencana pelaksanaan pembelajaran 12
 
RPS MIKROBIOLOG i - kr.docx
RPS MIKROBIOLOG i - kr.docxRPS MIKROBIOLOG i - kr.docx
RPS MIKROBIOLOG i - kr.docx
 
Rpp penjas narkoba
Rpp penjas  narkobaRpp penjas  narkoba
Rpp penjas narkoba
 
Kb 2 pesiapan akan dilakukan
Kb 2 pesiapan akan dilakukanKb 2 pesiapan akan dilakukan
Kb 2 pesiapan akan dilakukan
 
Modul pk t3
Modul pk t3Modul pk t3
Modul pk t3
 
2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf
 
2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf2. RPP PBL.pdf
2. RPP PBL.pdf
 
KD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docx
KD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docxKD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docx
KD 3.6_Zat Aditif dan Zat Adiktif.docx
 

More from Miccaill Casparov

Brim
BrimBrim
Pajsk
PajskPajsk
Waj 3106 konsep 1-malaysia
Waj 3106 konsep 1-malaysiaWaj 3106 konsep 1-malaysia
Waj 3106 konsep 1-malaysia
Miccaill Casparov
 
Statistik perwakilan data hantar
Statistik  perwakilan data hantarStatistik  perwakilan data hantar
Statistik perwakilan data hantar
Miccaill Casparov
 
Statistik perwakilan data (word)-hantar
Statistik perwakilan data (word)-hantarStatistik perwakilan data (word)-hantar
Statistik perwakilan data (word)-hantarMiccaill Casparov
 

More from Miccaill Casparov (7)

Brim
BrimBrim
Brim
 
Pajsk
PajskPajsk
Pajsk
 
Waj 3106 konsep 1-malaysia
Waj 3106 konsep 1-malaysiaWaj 3106 konsep 1-malaysia
Waj 3106 konsep 1-malaysia
 
Statistik ppg bab 1-hantar
Statistik ppg  bab 1-hantarStatistik ppg  bab 1-hantar
Statistik ppg bab 1-hantar
 
Statistik perwakilan data hantar
Statistik  perwakilan data hantarStatistik  perwakilan data hantar
Statistik perwakilan data hantar
 
Statistik perwakilan data (word)-hantar
Statistik perwakilan data (word)-hantarStatistik perwakilan data (word)-hantar
Statistik perwakilan data (word)-hantar
 
Statistik ppg bab2 -hantar
Statistik ppg bab2 -hantarStatistik ppg bab2 -hantar
Statistik ppg bab2 -hantar
 

Recently uploaded

Monitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdf
Monitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdfMonitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdf
Monitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdf
haniekusuma
 
v2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdf
v2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdfv2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdf
v2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdf
fritshenukh
 
PENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptx
PENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR  Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptxPENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR  Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptx
PENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptx
Hamzi Hadi
 
Cara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.ppt
Cara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.pptCara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.ppt
Cara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.ppt
andiulfahmagefirahra1
 
Asuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptx
Asuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptxAsuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptx
Asuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptx
hosnuinayati1
 
428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx
428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx
428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx
ImanChimonxNurjaman
 
ANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic Dasar
ANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic DasarANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic Dasar
ANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic Dasar
MFCorp
 
Materi 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptx
Materi 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptxMateri 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptx
Materi 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptx
syam586213
 
keterampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptx
keterampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptxketerampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptx
keterampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptx
pkmcinagara
 
pemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteran
pemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteranpemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteran
pemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteran
hadijaul
 
jejaring dan jaringan pkm 2019 presentasi
jejaring dan jaringan pkm 2019 presentasijejaring dan jaringan pkm 2019 presentasi
jejaring dan jaringan pkm 2019 presentasi
lala263132
 
Pengertian dan jenis obat antiparasit.pdf
Pengertian dan jenis obat antiparasit.pdfPengertian dan jenis obat antiparasit.pdf
Pengertian dan jenis obat antiparasit.pdf
ryskilahmudin
 
Pengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratorium
Pengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratoriumPengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratorium
Pengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratorium
SyailaNandaSofiaWell
 
PENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIF
PENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIFPENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIF
PENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIF
FredyMaringga1
 
ASKEP pada pasien dengan diagnosa CAD CICU.docx
ASKEP pada pasien dengan diagnosa  CAD CICU.docxASKEP pada pasien dengan diagnosa  CAD CICU.docx
ASKEP pada pasien dengan diagnosa CAD CICU.docx
zalfazulfa174
 
PRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIF
PRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIFPRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIF
PRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIF
ratnawulokt
 
Sejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan Jiwa
Sejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan JiwaSejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan Jiwa
Sejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan Jiwa
BayuEkaKurniawan1
 

Recently uploaded (17)

Monitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdf
Monitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdfMonitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdf
Monitoring dan Evaluasi Program Pertolongan Pertama Pada Luka Psikologis.pdf
 
v2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdf
v2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdfv2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdf
v2 Intervensi serentak pencegahan stunting.pdf
 
PENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptx
PENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR  Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptxPENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR  Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptx
PENJAGAAN PESAKIT DENGAN VENTILATOR Kursus Basic Resus Nursing HTJS.pptx
 
Cara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.ppt
Cara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.pptCara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.ppt
Cara Pembuatan Obat Tradisional Yang Baik_New.ppt
 
Asuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptx
Asuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptxAsuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptx
Asuhan Keperawatan HIPO&HIPERTIROID.pptx
 
428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx
428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx
428375104-Ppt-Pemberian-Obat-Topikal.pptx
 
ANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic Dasar
ANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic DasarANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic Dasar
ANTIBIOTIK TOPIKAL Farmakologi Basic Dasar
 
Materi 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptx
Materi 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptxMateri 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptx
Materi 5. Penjaminan Mutu Labkesmas.pptx
 
keterampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptx
keterampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptxketerampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptx
keterampilan kader dan teknis penilaian tingkat kecakapan kader posyandu.pptx
 
pemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteran
pemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteranpemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteran
pemaparan PPT pneumonia untuk fakultas kedokteran
 
jejaring dan jaringan pkm 2019 presentasi
jejaring dan jaringan pkm 2019 presentasijejaring dan jaringan pkm 2019 presentasi
jejaring dan jaringan pkm 2019 presentasi
 
Pengertian dan jenis obat antiparasit.pdf
Pengertian dan jenis obat antiparasit.pdfPengertian dan jenis obat antiparasit.pdf
Pengertian dan jenis obat antiparasit.pdf
 
Pengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratorium
Pengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratoriumPengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratorium
Pengendalian Proses.pptx Mata kuliah manajemen mutu laboratorium
 
PENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIF
PENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIFPENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIF
PENYULUHAN SKRINING KESEHATAN USIA PRODUKTIF
 
ASKEP pada pasien dengan diagnosa CAD CICU.docx
ASKEP pada pasien dengan diagnosa  CAD CICU.docxASKEP pada pasien dengan diagnosa  CAD CICU.docx
ASKEP pada pasien dengan diagnosa CAD CICU.docx
 
PRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIF
PRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIFPRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIF
PRESENTASI LAPORAN TUGAS AKHIR ASUHAN KEBIDANAN KOMPREHENSIF
 
Sejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan Jiwa
Sejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan JiwaSejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan Jiwa
Sejarah, Trend Isu Keperawatan Jiwa Dan Konsep Dasar Keperawatan Jiwa
 

Rph pk tahun 5

  • 1. PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KESIHATAN Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan. Standard Kandungan : 1.4 Standard Pembelajaran : 1.4.1 Kemahiran : Kesihatan Diri dan Reproduktif. Tarikh : 10 April 2015. Masa : 11.30 pagi – 12.00 tengahari. Tahun : 5 Bestari. Bilangan Murid : 30 orang. Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat dan menggunakan produk atau bahan yang mengandungi bahan psikoaktif. Hasil Pembelajaran : Pada akhir PdP murid dapat ; Psikomotor : Murid dapat mengenali dengan betul jenis-jenis bahan psikoaktif Kognitif : i) Menerangkan jenis atau bahan inhalan. ii) Menerangkan perlakuan dan perbuatan yang dikategorikan penyalahgunaan bahan inhalan. Afektif : Merasa selamat dan yakin semasa mengendalikan produk serta bahan yang dikategori sebagai inhalan. Penerapan nilai : Tanggungjawabterhadapdiri sendiri dankomuniti di sekeliling serta aspek kasih sayang. KBKK : Menjana idea (bagaimana mengendali produk yang mengandungi bahan psikoaktif dengan selamat. Penggabungjalinan : Membezakan bahan inhalan atau bukan inhalan – (sains) BBM : Buku teks,bahandaripadayoutube,google wikipidea,produk-produkyang mengandungi bahan psikoaktif dan projektor.
  • 2. PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 2 Bahagian/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran & Pembelajaran Catatan/ Alat/ Strategi Set induksi (± 5 minit) Berkomunikasidenganmurid- muriddan pengenalankepada tajuk pelajaran Murid akan ditanya secara spontandengan soalanberkenaan kelas sebelumnya kemudian menanyakan tentang bahan inhalan untuk mendapatkan respond tentangtajukpelajaran Kemahirankomunikasi dan visual ruang Perkembangan Langkah 1 (± 15 minit) Memaparkandefinisi sebenar apakah yang dimaksudkan inhalan melalui projektor menggunakan aplikasi Wikipedia. Murid kemudiannya diminta untuk membaca maklumat yang diberikanmelalui aplikasi Wikipedia. Guru kemudiannya menerangkan dengan secara terperinci serta mengaitkan dengan gambar yang dipaparkan melalui aplikasi google image beraitan bahan dan produk yang dikategorikansebagaiinhalan. Video pengakuan seorang bekas penagih inhalan ditayangkan kepada murid melalui aplikasi you tube agar muriddapat memahami lebih jelas tentang perlakuan yang dikatakan sebagai penyalahgunaan inhalan Murid mengetahui aplikasi yang boleh digunakan untuk mendapatkan maklumat(Wikipedia). Membimbing bacaan murid serta membetulkan sebutan pada istilah sains . Murid di soal mengenai persamaan bahan-bahan yang terdapat dirumah dengan gambar yang dipaparkan. Guru menerangkan bahan inhalan yang tidak dikenali oleh murid. Menanyakan pengalamanmuriddan komuniti disekeliling yang melakukan penyalahgunaan inhalan. Guru menerangkan tabiat pelaku di dalam video serta kesan yang berlaku sekiranya murid bertindak menyalahgunakan bahan inhlan ini. Kemahiran menjawab. Strategi dan menerangkan. Aplikasi teknik psikologi berbalik bagi menasihati murid untuk menghindarkan diri daripada terjerumus terhadap aktiviti penagihan inhalan. Nilai: Keyakinan diri dan motivasi kendiri. SPPI: Tutorial
  • 3. PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 3 Langkah 2 (± 5 minit) Memberi peluang kepada murid secara amali untuk mempraktikan teknik dan kaedahmengendalikanbahan inhalan secara betul dan selamat. Murid diminta agar berada dalam kedudukan yang betul dan selamat dalam mengendalikan bahan inhalan melalui bimbingan guru. Murid ditanyakan mengenai kesan terhadap diri sendiri selepasmelalui proses mengendalikan bahan inhalan. Guru akan menjelas dan menerangkan risikosekiranyakaedah dan teknik pengendalian bahan inhalan tidak dilaksankan secara betul. BBM: i) Bahan inhalan; - minyak petrol. - cat. - pen marker. - pen cat marker. - pemadam cecair. - penyegar udara. ii) Pebaris kayu -menetapkan jarak murid dan bahan inhalan. SPPI: Latih tubi Penutup (± 5 minit) Guru akan membuat rumusan dan peneguhan. Membuka peluang kepada murid untuk mengemukan soalan sekiranya terdapat sebarangperkara yang kurang faham. Murid akan diberikan peneguhan daripada guru; Cara mengenali bahan inhalan. Teknik dan kaedah pengendalian bahan inhalan dengan betul. Kesan jangka panjang dan pendek sekiranya membabitkan diri dengan aktiviti penyalahgunaanbahan inhalan. Murid bertanyakan soalan balik bahagian yang kurang faham. Kemahiran mendengar dan menyoal. SPPI: Latih tubi
  • 4. PKE 3033E KURIKULUM DAN PEDAGOGI KESIHATAN PPG AMBILAN KHAS (II) MAC 2014 PJ/PK 4 Refleksi