SlideShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
TINGKATAN 2

Tarikh/Hari
Masa
Kelas
Bil. Pelajar
Topik
Standard
Pembelajaran

:
:
:
:
:

14.10.2013 / Isnin
8.10am-9.30am (80 minit)
2 Arif
26
Sajak : Warkah Kepada Generasi

:

10.0 Memahami dan memberi respons peribadi tentang karya sastera

Objektif pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran pelajar dapat :
1) Menceritakan semula sesebuah karya secara keseluruhan
2) Menyatakan maksud, bentuk dan nada puisi
3) Menyatakan jenis, ciri, tema dan persoalan, nilai dan pengajaran
Strategi

:

Tugasan Kumpulan

Konsep

:

memahami sajak :warkah kepada generasi dengan memprosakan
sajak tersebut.

ABM

:

Buku teks, buku rujukan, ‘projector’ , komputer, pendrive, video
kamera

Nilai

:

Kerjasama, Tanggungjawab, menanamkan sikap cintakan negara.

Kemahiran

:

1) Teknik bacaan sajak yang betul.
2) menghurai dan mentafsir .

Pengetahuan sedia ada

:

Pelajar sudah mempelajari sajak.
Langkah/masa

Isi Pelajaran

1) Membaca sajak
dan memahami
maksud sajak.
2) Membaca sajak
dan memahami
maksud sajak.

Aktiviti
Pengajaran
Pembelajaran
Aktiviti Guru
1) Menerangakan
secara ringkas
berkaitan sajak
yang akan
dipelajari pada
hari itu.
2) Guru
mengajukan
beberapa soalan
kepada pelajar
iaitu:
a) Bagaimanakah
negara kita
mencapai
kemerdekaan?

Set induksi
( 15 minit)

b)Siapakah yang
menjadi pelapis
kemerdekaan
pada masa akan
datang?

Catatan

Aktiviti Pelajar
1) Membaca sajak
secara individu dengan
memahami maksud
sajak tersebut.
2) Pelajar
menceritakan tentang
sejarah kemerdekaan
negara dan
menyatakan bahawa
generasi baru yang
perlu menghargai dan
mempertahankan
kemerdekaan negara.
3) Melihat video dan
membuat cacatan
ringkas.

ABM:
1) video
2)
komputer
3)
projector
4) buku
teks
5) buku
rujukan

3) Memasang
video yang
menunjukkan
cara bacaan sajak
yang betul.
1)Mendeklamasikan
sajak dengan gaya
nada dan antonasi
yang betul.
Perkembangan
Langkah 1
(15 minit)

1) Meminta
pelajar yang
berminat untuk
mendeklamasikan
sajak.
2) Merakamkan
video semasa
pelajar
mendeklamasikan
sajak.

1) pelajar
mendeklamasikan
sajak secara individu
dengan gaya nada dan
antonasi yang betul
ABM:
(sekurang-kurangnya 3
1) video
orang pelajar)
camera
3) Guru meminta
pelajar
menjelaskan
maksud
keseluruhan sajak
tersebut.

1) Perbincangan
kumpulan secara
lisan
Langkah 2
( 10 minit)

2) Mengawasi
aktiviti kerja
kelas dan
kumpulan.
1) Menyediakan
powerpoint:
a) Maksud sajak
b) Nilai dan
pengajaran
c) Aspek lain

Langkah 3
( 15 minit)

1) Membimbing
pelajar untuk
melakukan
perbincangan
berkaitan sajak.

1) Meminta
pelajar membuat
power point
dengan
menggunakan
kreativiti masingmasing terhadap
beberapa aspek.
2) Membimbing
pelajar
menggunakan
perkakasan
komputer dan
mengakses
internet dengan
baik dan cermat.
3) Menjana idea
kreatif pelajar
dalam
menghasilkan
persembahan
power point yang
baik.

2) Pelajar
menerangkan/mencatat
maksud sajak itu.
3) Pelajar menokok
tambah isi-isi yang
kurang pada catatan
mereka berdasarkan
rumusan guru.
1) Memberi idea
berdasarkan
pemahaman terhadap
bacaan sajak dan
mencatat gaya bacaan
sajak dengan betul.
2) Pelajar bersama
guru merumuskan
maksud sajak yang di
pelajari.
1) Mencari input dan
maklumat tambahan di
dalam buku rujukan.

ABM :
1) buku
teks
2) buku
rujukan

2) Menggunakan
peralatan komputer
dengan baik serta tidak
mengakses perkara
ABM :
lain yang tidak
1) Buku
berkaitan.
rujukan
2) Capaian
3) Mencari idea
internet
dengan membuat
3)
persembahan
Komputer
tambahan iaitu
mencari gambar dan
video berkaitan
kemerdekaan negara
sesuai dengan sajak
yang di pelajari pada
masa itu.
Pembentangan hasil
kerja.

1) Membentangkan
hasil kerja dengan
menunjukkkan
kreativiti dan
semangat setiap
kumpulan.

2) Memberi
galakan kepada
pelajar dalam
mendeklamasikan 2) Pelajar
sajak tersebut
memprosakan dan
dengan baik.
mendeklamasikan
sajak tersebut sekali
3) Memberikan
lagi.
komen dan
cadangan untuk
3) Pelajar mendengar
penambahbaikan serta mencatat komen
kerja yang di
yang di berikan oleh
berikan kepada
guru.
pelajar.

Langkah 4
( 15 minit)

langkah 5
( 10 minit)
(penutup)

1) Melihat
pembentangan
hasil kerja pelajar

Latihan dan ulasan
guru.

1) Memberi
soalan latihan.

1) Menjawab soalan
latihan.

2) Meminta
pelajar menulis
isi-isi penting
tentang sajak
tersebut.

2) Menyenaraikan isiisi penting tentang
sajak tersebut dan
wakil salah seorang
pelajar lelaki dan
perempuan
menuliskan jawapan di
papan tulis

ABM:
1)
Komputer
2)
Projektor

3) Menyatakan
tahap pencapaian
objektif pnp.
4. Merumuskan
hasil pnp.

ABM :
1) Buku
rujukan
2) Capaian
internet
3)
Komputer

More Related Content

What's hot

Rubrik Penskoran BM Penulisan
Rubrik Penskoran BM PenulisanRubrik Penskoran BM Penulisan
Rubrik Penskoran BM Penulisan
rebakasajaya
 
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
FaFai S.
 
RPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academy
RPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academyRPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academy
RPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academy
Roza Yus
 
2.teknik bacaan
2.teknik bacaan2.teknik bacaan
2.teknik bacaan
suhasah
 
Ciri ciri pantun
Ciri ciri pantunCiri ciri pantun
Ciri ciri pantunAzy Shazela
 
Topik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacaTopik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacafiro HAR
 
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
AishahSal
 
Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3
Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3 Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3
Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3
Aynora Nur
 
03 kemahiran mendengar dan bertutur
03    kemahiran mendengar dan bertutur03    kemahiran mendengar dan bertutur
03 kemahiran mendengar dan bertutur
Nsha Shari
 
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstual
Nor Hamizah Sahari
 
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
Dvya Selvakumar
 
07 aspek tatabahasa
07   aspek tatabahasa07   aspek tatabahasa
07 aspek tatabahasaNsha Shari
 
Laporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayuLaporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayu
Junaidah Jusoh
 
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulis
Ranjini Valauthan
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hiburSham Razak
 
Belajar cara belajar
Belajar cara belajarBelajar cara belajar
Belajar cara belajarshare with me
 

What's hot (20)

Rubrik Penskoran BM Penulisan
Rubrik Penskoran BM PenulisanRubrik Penskoran BM Penulisan
Rubrik Penskoran BM Penulisan
 
Kata Ganda
Kata GandaKata Ganda
Kata Ganda
 
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
 
RPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academy
RPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academyRPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academy
RPT BAHASA MELAYU TAHUN 5 2022 2023 by rozayus academy
 
2.teknik bacaan
2.teknik bacaan2.teknik bacaan
2.teknik bacaan
 
Ciri ciri pantun
Ciri ciri pantunCiri ciri pantun
Ciri ciri pantun
 
Kata ganda penuh
Kata ganda penuhKata ganda penuh
Kata ganda penuh
 
Topik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacaTopik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membaca
 
10. contoh rph -
10. contoh rph -10. contoh rph -
10. contoh rph -
 
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
 
Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3
Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3 Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3
Peraturan pemarkahan bahasa melayu pt3
 
03 kemahiran mendengar dan bertutur
03    kemahiran mendengar dan bertutur03    kemahiran mendengar dan bertutur
03 kemahiran mendengar dan bertutur
 
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstual
 
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
 
07 aspek tatabahasa
07   aspek tatabahasa07   aspek tatabahasa
07 aspek tatabahasa
 
Laporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayuLaporan kajian tindakan bahasa melayu
Laporan kajian tindakan bahasa melayu
 
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulis
 
kemahiran menulis
kemahiran menuliskemahiran menulis
kemahiran menulis
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur
 
Belajar cara belajar
Belajar cara belajarBelajar cara belajar
Belajar cara belajar
 

Similar to Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2

Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulismabaa73
 
Rph berpandukan model assure
Rph berpandukan model assureRph berpandukan model assure
Rph berpandukan model assurect tini
 
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesiaNuril Rezpector
 
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesiaNuril Rezpector
 
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesiaNuril Rezpector
 
Rpp cerdas xi (kelas xi sma)
Rpp cerdas xi (kelas xi sma)Rpp cerdas xi (kelas xi sma)
Rpp cerdas xi (kelas xi sma)
eli priyatna laidan
 
Rph utk panatia bm
Rph utk panatia bmRph utk panatia bm
Rph utk panatia bm
Ikhwan Syazwan
 
Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)
Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)
Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)
bangdemisto
 
Rpp 1 logika algoritma
Rpp 1 logika algoritmaRpp 1 logika algoritma
Rpp 1 logika algoritma
Reni Kartikasari
 
RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN
RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN
RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN
NURLIDYAWATI JASMIN
 
Rpp bahasa indonesia_sma / smk
Rpp bahasa indonesia_sma / smkRpp bahasa indonesia_sma / smk
Rpp bahasa indonesia_sma / smk
Ahcmad Hairuddin
 
04. rpp artikel budaya sunda
04. rpp artikel budaya sunda04. rpp artikel budaya sunda
04. rpp artikel budaya sunda
Cecep Subagja
 
Rpp teks eksposisi
Rpp teks eksposisiRpp teks eksposisi
Rpp teks eksposisi
Ajeng Rizki Rahmawati
 
Rpp 1 - logika algoritma
Rpp   1 - logika algoritmaRpp   1 - logika algoritma
Rpp 1 - logika algoritma
abdul rohman
 
03. rpp sisindiran
03. rpp sisindiran03. rpp sisindiran
03. rpp sisindiran
Cecep Subagja
 
RPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docx
RPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docxRPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docx
RPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docx
CikDimple
 
Rph (cetakan)
Rph (cetakan)Rph (cetakan)
Rph (cetakan)
NJ1617
 
Rancangan pengajaran harian edu
Rancangan pengajaran harian eduRancangan pengajaran harian edu
Rancangan pengajaran harian eduNoorimi Abd Rahman
 
Rpp bahasa indonesia membahas isi puisi
Rpp bahasa indonesia membahas isi puisiRpp bahasa indonesia membahas isi puisi
Rpp bahasa indonesia membahas isi puisiMoh. Khudlori
 

Similar to Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2 (20)

Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
 
Rph berpandukan model assure
Rph berpandukan model assureRph berpandukan model assure
Rph berpandukan model assure
 
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
 
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
 
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
240762342 rpp-cerdas-xi-kelas-xi-sma-bahasa-indonesia
 
Rpp cerdas xi (kelas xi sma)
Rpp cerdas xi (kelas xi sma)Rpp cerdas xi (kelas xi sma)
Rpp cerdas xi (kelas xi sma)
 
Rph utk panatia bm
Rph utk panatia bmRph utk panatia bm
Rph utk panatia bm
 
Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)
Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)
Rppkkpiklsxi ismt1 2012 (3)
 
Rpp 1 logika algoritma
Rpp 1 logika algoritmaRpp 1 logika algoritma
Rpp 1 logika algoritma
 
RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN
RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN
RPH BM TAHUN 4 TEMA EKONOMI BERWAWASAN
 
Rpp bahasa indonesia_sma / smk
Rpp bahasa indonesia_sma / smkRpp bahasa indonesia_sma / smk
Rpp bahasa indonesia_sma / smk
 
04. rpp artikel budaya sunda
04. rpp artikel budaya sunda04. rpp artikel budaya sunda
04. rpp artikel budaya sunda
 
Rpp teks eksposisi
Rpp teks eksposisiRpp teks eksposisi
Rpp teks eksposisi
 
Rpp 1 - logika algoritma
Rpp   1 - logika algoritmaRpp   1 - logika algoritma
Rpp 1 - logika algoritma
 
03. rpp sisindiran
03. rpp sisindiran03. rpp sisindiran
03. rpp sisindiran
 
RPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docx
RPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docxRPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docx
RPTahunan Bahasa Melayu Tingkatan satu.docx
 
Rpp bahasa indonesia sma kls xi
Rpp bahasa indonesia sma kls xiRpp bahasa indonesia sma kls xi
Rpp bahasa indonesia sma kls xi
 
Rph (cetakan)
Rph (cetakan)Rph (cetakan)
Rph (cetakan)
 
Rancangan pengajaran harian edu
Rancangan pengajaran harian eduRancangan pengajaran harian edu
Rancangan pengajaran harian edu
 
Rpp bahasa indonesia membahas isi puisi
Rpp bahasa indonesia membahas isi puisiRpp bahasa indonesia membahas isi puisi
Rpp bahasa indonesia membahas isi puisi
 

Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 2 Tarikh/Hari Masa Kelas Bil. Pelajar Topik Standard Pembelajaran : : : : : 14.10.2013 / Isnin 8.10am-9.30am (80 minit) 2 Arif 26 Sajak : Warkah Kepada Generasi : 10.0 Memahami dan memberi respons peribadi tentang karya sastera Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat : 1) Menceritakan semula sesebuah karya secara keseluruhan 2) Menyatakan maksud, bentuk dan nada puisi 3) Menyatakan jenis, ciri, tema dan persoalan, nilai dan pengajaran Strategi : Tugasan Kumpulan Konsep : memahami sajak :warkah kepada generasi dengan memprosakan sajak tersebut. ABM : Buku teks, buku rujukan, ‘projector’ , komputer, pendrive, video kamera Nilai : Kerjasama, Tanggungjawab, menanamkan sikap cintakan negara. Kemahiran : 1) Teknik bacaan sajak yang betul. 2) menghurai dan mentafsir . Pengetahuan sedia ada : Pelajar sudah mempelajari sajak.
  • 2. Langkah/masa Isi Pelajaran 1) Membaca sajak dan memahami maksud sajak. 2) Membaca sajak dan memahami maksud sajak. Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru 1) Menerangakan secara ringkas berkaitan sajak yang akan dipelajari pada hari itu. 2) Guru mengajukan beberapa soalan kepada pelajar iaitu: a) Bagaimanakah negara kita mencapai kemerdekaan? Set induksi ( 15 minit) b)Siapakah yang menjadi pelapis kemerdekaan pada masa akan datang? Catatan Aktiviti Pelajar 1) Membaca sajak secara individu dengan memahami maksud sajak tersebut. 2) Pelajar menceritakan tentang sejarah kemerdekaan negara dan menyatakan bahawa generasi baru yang perlu menghargai dan mempertahankan kemerdekaan negara. 3) Melihat video dan membuat cacatan ringkas. ABM: 1) video 2) komputer 3) projector 4) buku teks 5) buku rujukan 3) Memasang video yang menunjukkan cara bacaan sajak yang betul. 1)Mendeklamasikan sajak dengan gaya nada dan antonasi yang betul. Perkembangan Langkah 1 (15 minit) 1) Meminta pelajar yang berminat untuk mendeklamasikan sajak. 2) Merakamkan video semasa pelajar mendeklamasikan sajak. 1) pelajar mendeklamasikan sajak secara individu dengan gaya nada dan antonasi yang betul ABM: (sekurang-kurangnya 3 1) video orang pelajar) camera
  • 3. 3) Guru meminta pelajar menjelaskan maksud keseluruhan sajak tersebut. 1) Perbincangan kumpulan secara lisan Langkah 2 ( 10 minit) 2) Mengawasi aktiviti kerja kelas dan kumpulan. 1) Menyediakan powerpoint: a) Maksud sajak b) Nilai dan pengajaran c) Aspek lain Langkah 3 ( 15 minit) 1) Membimbing pelajar untuk melakukan perbincangan berkaitan sajak. 1) Meminta pelajar membuat power point dengan menggunakan kreativiti masingmasing terhadap beberapa aspek. 2) Membimbing pelajar menggunakan perkakasan komputer dan mengakses internet dengan baik dan cermat. 3) Menjana idea kreatif pelajar dalam menghasilkan persembahan power point yang baik. 2) Pelajar menerangkan/mencatat maksud sajak itu. 3) Pelajar menokok tambah isi-isi yang kurang pada catatan mereka berdasarkan rumusan guru. 1) Memberi idea berdasarkan pemahaman terhadap bacaan sajak dan mencatat gaya bacaan sajak dengan betul. 2) Pelajar bersama guru merumuskan maksud sajak yang di pelajari. 1) Mencari input dan maklumat tambahan di dalam buku rujukan. ABM : 1) buku teks 2) buku rujukan 2) Menggunakan peralatan komputer dengan baik serta tidak mengakses perkara ABM : lain yang tidak 1) Buku berkaitan. rujukan 2) Capaian 3) Mencari idea internet dengan membuat 3) persembahan Komputer tambahan iaitu mencari gambar dan video berkaitan kemerdekaan negara sesuai dengan sajak yang di pelajari pada masa itu.
  • 4. Pembentangan hasil kerja. 1) Membentangkan hasil kerja dengan menunjukkkan kreativiti dan semangat setiap kumpulan. 2) Memberi galakan kepada pelajar dalam mendeklamasikan 2) Pelajar sajak tersebut memprosakan dan dengan baik. mendeklamasikan sajak tersebut sekali 3) Memberikan lagi. komen dan cadangan untuk 3) Pelajar mendengar penambahbaikan serta mencatat komen kerja yang di yang di berikan oleh berikan kepada guru. pelajar. Langkah 4 ( 15 minit) langkah 5 ( 10 minit) (penutup) 1) Melihat pembentangan hasil kerja pelajar Latihan dan ulasan guru. 1) Memberi soalan latihan. 1) Menjawab soalan latihan. 2) Meminta pelajar menulis isi-isi penting tentang sajak tersebut. 2) Menyenaraikan isiisi penting tentang sajak tersebut dan wakil salah seorang pelajar lelaki dan perempuan menuliskan jawapan di papan tulis ABM: 1) Komputer 2) Projektor 3) Menyatakan tahap pencapaian objektif pnp. 4. Merumuskan hasil pnp. ABM : 1) Buku rujukan 2) Capaian internet 3) Komputer