1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 6 Ogos 2012
Hari : Isnin
Tahun : 4 Bijak
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Kraf Tradisional
Tajuk : Tembikar
Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 20 orang
Aktiviti : Menghasilkan tembikar menggunakan plastisin
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
1. Membentuk dan membina sebuah tembikar dengan menggunakan plastisin.
2. Menghias tembikar tersebut dengan warna dan corak.
3. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.
2. Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui apa itu tembikar.
Penerapan nilai : Menghargai dan memahami kraf tradisional sebagai warisan
bangsa. Kerjasama, ketelian dan ketekunan.
Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan membawa
alat dan bahan yang diperlukan.
Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Mengenal Kraf
Tradisional menerusi penggunaan ICT (slaid power point) dan
langkah-langkah aktiviti.
KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat urutan
dan mereka bentuk.
BBM / ABM : Plastisin, carta langkah dan slaid power point, LCD projector dan
buku rujukan Teks Pendidikan Seni Tahun 4.
Rujukan : 1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni
3. Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan
Malaysia.
2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum
Bersepadu Sekolah Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan
Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni
Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
4. Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Kuiz 1. Guru membahagikan murid kepada BBM : Tembikar
beberapa kumpulan kecil.
(5 minit) Jawapan Sikap : Sikap ingin
2. Guru memberikan arahan kuiz.
tahu murid
- Tembikar.
3. Guru memberikan peneguhan positif
kepada kumpulan yang menang.
4. Guru meminta pelajar meneka tajuk Pengetahuan sedia
yang akan dipelajari hari ini.
ada : Murid telah
5. Guru menyatakan tajuk pelajaran. mengetahui apa itu
“ Tembikar. tembikar.
Teori Kecerdasan
Pelbagai.
Langkah 1 Video 1. Dengan menggunakan slaid power ABM : Komputer
point, guru menayangkan slaid jenis- Riba , projektor,
(5 minit Jenis-jenis Tembikar
jenis tembikar dan cara Slaid Power Point.
Cara penghasilan penghasilannya.
Strategi Berasaskan
2. Murid menonton tayangan slaid guru. Sumber
5. Guru bertanya : 3. Guru mengemukakan beberapa Kaedah demonstrasi
soalan ringkas kepada murid
(i) Apakah bahan
berdasarkan slaid yang telah
untuk menghasilkan
ditunjukkan.
tembikar?
(ii) Apakah kegunaan
tembikar?
(iii) Negeri manakah yang
aktif dalam penghasilan
tembikar ?
Jawapan :
(i) Tanah liat dan air.
(ii) Bekas menyimpan
air.
(iii) Perak, daerah
Sayong.
Langkah 2 Membuat tembikar 1. Guru meminta murid mengeluarkan
bahan dan alatan yang diperlukan.
(40 minit) BBM : 4 jenis
2. Guru mula membimbing murid cara- plastisin berlainan
cara menghasilkan tembikar warna, pen ‘maker’,
menggunakan bantuan carta langkah. pisau dan carta
6. 3. Langkah-langkah membuat tembikar : langkah.
Strategi
Pemerhatian
Strategi Berasaskan
Sumber dan
berpusatkan murid.
(i) Sediakan bahan-bahan seperti 4 jenis
Kaedah
plastisin yang berlainan warna, pen
Demonstrasi
‘maker’, dan pisau.
Mereka cipta.
(ii) Uli plastisin dengan menggunakan Menjana idea.
pen maker dan menjadikan plastisin
Pendekatan Induktif
itu bentuk bulat sebagai tapak
7. bahagian bawah tembikar.
(iii)Kemudian uli plastisin dari warna
yang berlainan pula agar terhasil
bentuk memanjang.
(iv)Seterusnya, gulungkan plastisin yang
telah digelek memanjang tadi dan
8. tindankan di atas tapak bawah
tembikar.
(v) Uli lagi plastisin dari warna yang
berlainan
(vi) Seperti yang telah dilakukan tadi.
Buatkan gulungan plastisin yang lebih
besar.
9. (vii) Seterusnya uli lagi plastisin dari
warna yang juga berlainan dari
warna tadi dan lingkarkan di atas
gulungan sebelumnya. Buatkan
gulungan yang lebih besar dari
gulungan tadi.
10. (viii) Buatkan gulungan seterusnya
yang semakin mengecil supaya
bentuk tembikar dapat dihasilkan.
(ix) Akhir sekali buatkan gulungan yang
lebih kecil untuk membentuk mulut
tembikar.
11. (x) Inilah tembikar yang telah siap
dihasilkan.
Langkah 3 Sesi apresiasi dan refleksi. Murid diminta mengangkat tembikar masing- Membanding beza.
masing.
(5 minit) Guru menerapkan nilai moral Menganalisi.
dan memuji hasil kreativiti Guru memuji hasil yang amat kreatif
Pendekatan Induktif
yang amat memuaskan.
Kaedah Bercerita
Guru bertanya :
i. Adakah kita perlu Guru bersoal jawab dengan murid Verbal Linguistik.
menghargai warisan
pusaka kita ?
ii. Mengapa ?
12. Jawapan :
i. Ya
ii. Agar boleh dinikmati
oleh generasi akan
datang.
Langkah 4 Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan
berdasarkan topik
(5 minit)
yang diajar.