Rangkuman pengajaran harian pendidikan moral berjudul "Jom Pergi Sekolah!" yang bertujuan membincangkan pentingnya kerajinan dan menolong sesama. Murid diajar mengenai perilaku rajin haiwan dan manusia serta manfaatnya, dan diminta menunjukkan contoh kerajinan di sekolah. Mereka kemudiannya diberi soalan untuk menilai pemahaman dan disarankan bersikap rajin.
1. 5.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL SEKOLAH RENDAH
Mata Muridan : Pendidikan Moral
Tarikh : 28 Mac 2011
Masa : 9.30 – 10.00 pagi
Tajuk : Jom Pergi Sekolah!
Tahap Kelas : Tahap 2 (5 Aktif)
Bil. Murid : 20 orang (10 lelaki; 10 perempuan)
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat;
Aras 1 : menyatakan sifat haiwan berdasarkan cerita yang didengar
Aras 2 : menunjukcara dua perlakuan kerajinan di sekolah
Aras 3 : menjelaskan mengapa kita perlu rajin
25
2. Nilai Utama : Kerajinan
Pecahan Nilai : Tolong menolong
Nilai Sampingan : Ingin membantu orang lain
Sayangi ibu bapa
Bertimbang rasa ketika melakukan sesuatu tindakan
Bahan Bantu Mengajar : Kertas manila, bahan audio, patung haiwan, lembaran kerja
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah pernah didedahkan dengan kepentingan kerajinan
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Kemahiran Pengajaran Nilai Sumber
Masa dan Pembelajaran dan Pembelajaran
Set Induksi Lagu Bangun Pagi Guru bersoal Pembelajaran Kerajinan Kertas
Bangun pagi gosok jawab tentang Aktif Kebersihan Manila
gigi, apa yang Kontekstualisme Fizikal dan Bahan
dilakukan Mental Audio
Cuci muka terus mandi, sebelum Harga Diri
datang ke Berhemah
Pakai baju minum susu, sekolah. Tinggi
26
3. Guru
Salam ayah dan ibu, memasang
rentak lagu
Pergi sekolah jalan ‘Bangun
kaki, Pagi’.
Guru meminta
Jumpa cikgu depan murid
pintu, menyanyikan
lagu mengikut
Selamat pagi cikgu Jah lirik.
Selamat pagi cikgu Jah
Rajin belajar cikgu ajar,
Pandai tulis, pandai
lukis,
Pandai nyanyi, baca
buku,
27
4. Semua orang suka hati,
Kalau kita rajin usaha,
Ibu bapa gembira,
Mari kawan sama-
sama,
Pasti kita berjaya !
(3 minit)
Langkah I Pada zaman dahulu... Guru bercerita Kontekstualisme Kerajinan Patung
Murid Kasih Haiwan
Apakah yang mendengar sayang Bahan
dilakukan oleh dan Berterima Audio
itik arnab, tupai bersoaljawab kasih
dan helang? Tolong
Apakah sikap menolong
yang ditunjukkan
mereka?
Apakah yang
28
5. dilakukan oleh
pemburu?
Apakah sikap
yang ditunjukkan
oleh pemburu?
(8 minit)
Langkah II Isi penting: Guru Pembelajaran Kerajinan
1. Rajin ke sekolah memberikan Aktif Kasih
2. Haiwan ada hak satu contoh sayang
untuk hidup perlakuan Tolong
3. Usaha tangga yang menolong
kejayaan menunjukkan
4. Sedia menolong kerajinan
5. Tidak berlaku Guru meminta
kejam murid
menyenaraika
n contoh-
contoh lain
Guru meminta
murid
menunjukcara
29
6. dua perlakuan
berkaitan
kerajinan di
(10 minit) sekolah
Langkah III Soalan: Guru meminta Pembelajaran Kerajinan Lembaran
1. Mengapakah itik, murid duduk Aktif Kasih Kerja
arnab, tupai dan lama sayang
helang dikatakan kumpulan Tolong
rajin? berempat menolong
2. Mengapakah Guru meminta
pemburu murid
dikatakan berbincang
kejam? berdasarkan
3. Apakah faedah soalan yang
yang diperolehi diberikan
haiwan apabila
rajin ke sekolah?
4. Apakah
keburukan jika
kita ponteng
(6 minit) sekolah?
30
7. Penutup Kognitif Guru
Kita perlu rajin membuat
ke sekolah rumusan
Usaha tangga bersama
kejayaan murid
Guru memberi
Sosial nasihat
Kita perlu
mendengar kata
guru
Pengurusan Kelas
Murid
dibenarkan
(3 minit) bertanya soalan
Refleksi Kendiri:
Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing:
31