1. Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme
Tarikh/ Hari: 1 Masa : 60 minit
Kelas : 3 Amal Bil. Pelajar : 37 orang
M/ Pel : Pendidikan Muzik
Tajuk : Nyayian
Objektif : 1. Menyanyi mengikut rentak dengan pengeluran suara yang terang dan jelas.
2. Melakukan gerakan sepontan berdasarkan lirik lagu dan irama lagu.
Pengetahuan Sedia Ada :
Konsep : Irama - detik dan tempo
Bahan : Carta, lcd, laptop, lagu
Nilai : Berkerjasama,bersyukur
Kemahiran : 1.3 Menyayi dengan sebutan yang terang dan jelas
1.4 Menyayi mengikut rentak
2.2 Mengecam dan membuat gerakan spontan mengikut rentak atau irama muzik
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi 1) Meneka bunyi a) Guru a) Murid cuba -Lcd.carta,laptop
2) Memaparkan memperdengarkan meneka dan memberi Lagu.
5 minit gambar dan sliad Bunyi guruh dan pandangan -Slide show
suasana hari hendak hujan. berdasarkan bunyi. - penerangan idea
hujan b) Guru memberi - Bersoaljawab dan
ulasan dan bercerita b) Murid yang berjaya ulasan
berkaitan dengan meneka dengan tepat
suasana mendung.
menerima tepukan
c) Guru mengajukan
daripan rakan
beberapa soalan
-Apakah yang akan
berlaku sekiranya c )Murid menjawab
bunyi guruh soalan guru.
kedegaran? - Tanah menjadi
-Apakah yang akan subur
berlaku sekiranya -Tanaman dan
hujan? tumbuhan menjadi
segar
-Guru memberi -banjir
penghargaan kepada -Tanah runtuh
2. murid dan memberi -Rahmat kebesaran
tindak balas yang -tuhan dsb.
betul.
Perkembangan 1) Menyanyi dengan -Lcd.carta,laptop
pernafasan yang betul a) Guru memaparkan a) Murid memerhati Lagu.
Langkah 1 2) Menyanyi dengan senikata lagu ’Hari dan cuba membaca -Berpusatkan guru
yakin tanpa iringan Nak Hujan’ dengan paparan liriklagu. dan murid.
15 minit muzik. menggunakan lcd b) Murid membaca - Latihtubi
b) Guru membaca mengikut guru
baris demi baris dan
seterusnya rangkap
demi rangkap. c) Murid membaca
perkataan perkataan
c) Guru membimbing sehingga lancar
murid membaca disebut.
perkataan yang sukar b) Murid membaca
disebut. secara kelas
-Aktiviti latitubi d) Murid
d) Guru mendengar menunjukkan
dan membetulkan kebolehan membaca
bacaan murid secara f) Murid membaca
kelas. secara individu dan
e) Guru membimbing murid lain mendengar
membaca dengan .g) Murid
suara yang terang dan menjalankan aktiviti
jelas. penafasan.
f) Guru memanggil h) Murid menyayi
beberapa murid bersama guru
membaca secara
individu
g) Latihan Pernafsan
h) Menyayi bersama
Perkembangan 1) Menyanyi a) Guru a) Murid mendengar -Lcd.carta,laptop
mengikut rentak memperdengarkan lagu sambil mengikut Lagu
Langkah 2 2) Menyanyi dengan lagu tanpa iringan dengan suara yang -Berpusatkan guru
yakin tanpa iringan muzik. perlahan dan murid.
20 minit muzik. b) Guru menyayikan b) Murid dengar dan
lagu baris demi baris menyanyi mengikut
dan seterusnya rentak
rangkap demi rangkap c)Murid menyayi
tanpa muzik mengikut sambil bertepuk
rentak. Berdasarkan tangan mengikut
detik tepukkan tangan rentak dan tempo.
c) Guru mendengar d) Murid meniru
dan membetulkan pengeluaran suara
rentak lagu nyayian yang baik.
murid e) Murid
d)Guru membimbing mempersembahkan
cara-cara pengeluaran nyayian dengan suara
suara yang baik. yang terang dan jelas
e) Guru memberi serta mengikut detik
semangat dan dan tempo lagu secara
penghargaan kepada kelas.
murid yang
mempamirkan
persembahan dan
kebolehan mereka.
3. Perkembangan 1) Menyanyi dengan a) Guru a) Murid berlatih -Lcd.carta,laptop
iringan muzik memperdengarkan menyanyi mengikut Lagu.
Langkah 3 2) membuat lagu dengan iringan iringan muzik sambil - Berpusatkan guru
gerakan spontan muzik berdasrkan bertepuk tangan dan murid
15 minit mengikut rentak dan tempo mengikut rentak dan
rentak atau irama perlahan. tempo lagu.
muzik b) Guru menyanyi b)Murid menyanyi
sambil melakukan dengan mengikuti
gerakan berdasarkan gerakkan guru
lirik lagu. berdasarkan rentak
c) Guru melakukan muzik.
gerakkan spontan c) Murid melakukkan
berdasarkan lagu gerakkan berdasarkan
d) Guru menyayi pergerakan guru
bersama murid sambil d) Murid menyanyi
melakukan gerakan sambil melakukan
sepontan dengan pergerakan meniru
iringan muzik gerakkan guru
e) Guru memimpin e) Murid secara
sebagai konduktor indvidu dan secara
kelas melakukan
persembahan
Penutup 1) Menyanyi secara a) Guru Membahagi a) Murid menyanyi -Lcd.carta,laptop
solo kumpulan lelaki dan berselang seli Lagu.
5 minit unruk membina perempuan mengikut baris dan - Berpusatkan guru
keyakinan diri b) Guru memberi mengikut rangkap dan murid.
2) Nilai murni bimbingan serta lagu. - Ulasan dan
mengenalpasti b) Murid akur dan penerangan.
kelemahan dan setuju dengan -Nilai murni
kekuatan murid dan pendapat guru. berkerjasama
memberi perangsang -Menyanyi secara
untuk berlatih dengan berduet dan solo
giat lagi c)Murid menyatakan
c) Guru mengulas nilai-nilai murni
nilai-nilai murni yang berdasarkan senikata
terkandung dalam lagu
lirik lagu -Murid menyatakan
nini-nilai murni yang
perlu dicontohi.
Refleksi : Murid dapat menyayi dengan pengeluran suara yang baik dan dapat melakukan gerakan
sepontan berdasarkan irama lagu dan lirik.