Lampiran 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran     :    Bahasa Melayu
Kelas              :    Tahun 1
Tarikh             :    10 Mac 2011
Hari               :    Isnin
Masa               :    8.00 – 9.00 pagi
Bilangan Murid     :    28 orang
Tajuk              :    Perkataan Vokal Berganding
Hasil Pembelajaran :    Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
                        1.1 Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan 5 (lima)
                            perkataan vokal berganding dengan sebutan yang betul
                            (Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan
                            Lambat).
                        1.2 Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding
                            tanpa    mengeja    10   perkataan   (Kumpulan   Cerdas
                            sedarhana ).
                        1.3 Murid-murid boleh membaca 3 ayat mudah dalam
                            petikan yang mengandungi perkataan vokal berganding
                            (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana).
                        1.4 Murid mampu menulis perkataan vokal berganding
                            secara imlak       5 perkataan (guru menyebut murid
                            menulis).
Kemahiran          :    2.1 Menyebut kemahiran vokal berganding
                        2.2 Membatang perkataan vokal berganding
                        2.3 Membaca petikan perkataan vocal berganding
Pengetahuan Sedia Ada   :       1. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar
                                2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf
                                    konsonan
                                3. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan
                                    yang mengandungi diftong
Penerapan Nilai              :    1. Rajin berusaha
                                    2. Berani


LANGKAH              ISI KANDUNGAN                 AKTIVITI PENGAJARAN &               CATATAN
 / MASA                                                 PEMBELAJARAN

Set Induksi Seni kata lagu :                       1. Guru mengucap selamat           Teknik :
 (5 minit)           Baca buku selalu                   dan bertanya khabar           Nyanyian
  Lagu                 Mencari ilmu                     semua murid                   dan
                    Kita kan jadi pandai                                              gerakan
                       Jika tak lalai              2. Guru bertanya lagu yang
                                                        murid minati                  Nilai :
                     Baca buku cerita                                                 Mendengar
                      Besar gunanya                3. Guru menayang senikata          arahan,
                Banyak gambar yang indah                lagu                          rajin
                       Dalam cerita                                                   berusaha
                                                   4. Guru menyanyi lagu
                                                        sambil membuat gerakan        BBM :
                                                        yang bersesuaian dengan       Senikata
                                                        lagu diiringi muzik yang      lagu dalam
                                                        dimainkan melalui             bentuk
                                                        tayangan power point( lirik   power point
                                                        lagu mari menyanyi)


                                                   5. Murid menyanyi bersama-
                                                        sama guru berserta
                                                        gerakan
LANGKAH                ISI KANDUNGAN         AKTIVITI PENGAJARAN &         CATATAN
  / MASA                                         PEMBELAJARAN
             1. Kemahiran vokal berganding   1. Guru meminta murid        Teknik :
Langkah 1    ’kv+vk’ berserta contoh :          menyebut huruf vokal      Mengeja
(15 minit)        •   aa – taat, saat           beramai-ramai.            dan
                  •   ai – baik, kait                                     menyebut

                  •   au – laut, lauk        2. Guru meminta murid

                  •   ia – liat, diam           menyebut huruf konsonan   Nilai :
                                                beramai-ramai             Mendengar
                  •   iu – liut, cium
                                                                          arahan
                  •   ua – buat, suam
                                             3. Guru menayangkan slaid
                  •   ui – kuih, cuit           perkataan mengandungi
                                                                          BBM :
                                                huruf vokal berganding
                                                                          Perkataan
             2. Perkataan-perkataan vokal
                                                                          vokal
             berganding ’kv+vk’ berserta     4. Murid-murid mengeja dan
                                                                          berganding
             gambar                             menyebut perkataan
                                                                          berserta
                                                selepas
                                                                          contoh
                                                                          bergambar
                                             5. Latih tubi
                                                                          dalam
             a)                                                           bentuk
                  Bu + as = Buas
                                                                          power point




                  La + ut = Laut
             b)




             c) Bu + ah = Buah
LANGKAH                 ISI KANDUNGAN                        AKTIVITI PENGAJARAN &           CATATAN
  / MASA                                                          PEMBELAJARAN




                   Du + it = Duit
             d)




                   Ka + il = Kail
             e)
Langkah 2         1. Membatang suku kata kvvk              1. Guru membahagikan murid       Teknik :
(20 minit)           (Kumpulan Lambat)
                  Sa + uh = Sauh                              kepada 3 kumpulan :           Mengeja,
                                                           a) Kumpulan Cerdas               mengeja,
                             kuih        cuai       paut   b) Kumpulan Sederhana            menyebut,
                             siat       lauk       siap

                                        maaf
                                                           c) Kumpulan Lambat               permainan
                             liut                  kaut

                             suap       cuai       tuah                                     bahasa
                         PERKATAAN KVVK
                                                           2. Kumpulan Cerdas dan
                     ku ah                         la in

                     cu ai
                               na ik      tu ai
                                                   ka in
                                                           Sederhana diberi permainan       Nilai :
                               su ai       ku ih

             a) Buah  buai                         ma in
                                                           bahasa – Jejak Labah-Labah       Berdikari
                Ini buah.                                                                   Bekerjasam
                Ini buah epal. KVVK
                         PERKATAAN


                Buah epal sedap. tu al
                     ba ik    ru as ju
                                                           3. Guru memulakan kemahiran      a
                     ku at    ka it    an
                Buah epal manis. pu an
                     lu as    cu it
                                                           membatang suku kata dengan
                     pu as             bu al       ku at

                                                           Kumpulan Lambat sambil           BBM :
             b) Daun            PERKATAAN KVVK
                                                           menunjukkan slaid yang           1.
                Ini daun. mual suam
                      ruas
                       muat ruam kian
                Daun cium cuit
                      warna hijau.taat                     mengandungi vokal berganding.    Perkataan
                Pokok bait daun. saat
                        ada buat                                                            vokal
             c) Duit                                       4. Murid mengeja dan             berganding
                Ini duit.                                    membatang suku kata vokal      bergambar
                Ini duit saya.
                Saya ada banyak duit.                        berganding dan membunyikan     dalam
                 2. Membaca ayat mudah                       dengan betul dengan dipantau   bentuk
             d) Fail
                Ini fail.
                Saya ada fail.
                Fail saya tebal.
LANGKAH           ISI KANDUNGAN           AKTIVITI PENGAJARAN &        CATATAN
 / MASA                                        PEMBELAJARAN
                 (Kumpulan Cerdas)        oleh guru                    power point
                                                                       2. Kad
                                     5. Murid membuat latih tubi       bacaan
                                          mengeja dan menyebut         bergred
                                          perkataan yang ditayang di   3.Lembara
                                          slaid dan membunyikannya.    n kerja
                                                                       permainan
                                     6.    Murid kumpulan Lambat       bahasa
                                          diberi lembaran kerja
                                          mewarna perkataan yang
                                          sama dan memadan
                                          perkataan dengan gambar.


                                     7. Guru meneruskan pengajaran
                                          dengan Kumpulan Cerdas
                                          menggunakan bacaan
          e) Kail                         bergred yang mengandungi
            Ini mata kail.                perkataanvokal berganding.
            Ini mata kail saya.
            Mata kail saya tajam.
            Mata kail saya besar.

          f) Paip
             Ini paip.
             Ini paip air.           8. Guru membaca petikan ayat
             Paip air warna biru.         mudah diikuti oleh murid.
          g) Paus                         Setiap murid membaca ayat
             Ini ikan paus.               mudah dengan perkataan
             Ikan paus besar.
             Ikan paus warna biru.        vocal berganding yang
                                          terkandung dalam kad
                                          bacaan bergred yang
                                          berbeza.
LANGKAH            ISI KANDUNGAN            AKTIVITI PENGAJARAN &           CATATAN
 / MASA                                          PEMBELAJARAN
 Mengeja dan menyebut ayat mudah
(Kumpulan Sederhana)                      9. Kumpulan Cerdas membuat
                                             latihan lembaran kerja
           4. Menulis perkataan vokal        dengan membina dan
           berganding (Kumpulan Cerdas)      menulis ayat perkataan vokal
                                             berganding.


                                          10. Guru meneruskan aktiviti
                                             pengajaran dengan
                                             Kumpulan Sederhana. Guru
                                             menggunakan kad bacaan
                                             bergred yang sama, guru
                                             meminta murid mengeja dan
                                             menyebut ayat mudah yang
                                             mengandungi perkataan
                                             vokal berganding.



                                          11. Kumpulan Cerdas,
                                             Sederhana dan Lambat
                                             bergilir-gilir mengeja dan
                                             menyebut kad bacaan
                                             bergred tersebut. Langkah
                                             diulang sehingga semua
                                             murid setiap kumpulan
                                             menyebut kad bacaan
                                             bergred secara individu.


                                          12. Murid Kumpulan Sederhana
LANGKAH             ISI KANDUNGAN           AKTIVITI PENGAJARAN &           CATATAN
  / MASA                                       PEMBELAJARAN
                                            membuat latihan lembaran
                                            kerja mewarna suku kata dan
                                            menulis gabungan suku kata
                                            yang diwarna dan menanda
                                            perkataan yang sama
                                            dengan gambar. Kemudian
                                            membuat lembaran kerja
                                            melengkapkan perkataan.

Langkah 3    Penilaian dan pengukuhan     1. Guru menayangkan slaid        Teknik :
(15 minit)                                  yang mengandungi latihan       Interaktif
                                            membatangkan suku kata         komputer
                                            kvvk. Murid Kumpulan
                               sauh
                                            Lambat untuk membuat           Nilai :
                                kail        latihan menyesuaikan suku      Berani
                                            kata                           kerana
                      it    ah daun il
                                                                           benar
                                          2. Guru menayangkan slaid        Berdikari
                                            yang mengandungi latihan
                                            menyesuai perkataan            BBM :
                                            dengan gambar.                 Latihan
                                                                           bentuk
                                          3. Seorang murid Kumpulan        power point
                                            Cepat membaca dengan kuat
                                            diikuti oleh murid yang lain   ad bacaan
                                                                           bergred



 Penutup     Rumusan hasil pembelajaran     1. Guru menunjukkan slaid      Teknik :
 (5 minit)                                     yang mengandungi 4          Lisan dan
LANGKAH        ISI KANDUNGAN                                AKTIVITI PENGAJARAN &          CATATAN
 / MASA                                                         PEMBELAJARAN
                                                               perkataan vokal            gerakan
                            Perkataan Vokal                    berganding selain
                              berganding

                                        pi   a     no          daripada kvvk.             Nilai:
                                           piano
                                                                                          Kerjasama
          pi    a      la
               piala
                               bu   a ya
                                                 ha di ah   2. Murid menyebut perkataan
                                                   hadiah
                                buaya
                                                               tersebut                   BBM :
                                                            a) piano                      1. Slaid
                                                            b) hadiah                         power
                                                            c) piala                          point
                                                            d) buaya                      2. Klip
                                                                                              video
                                                            3. Guru menayangkan klip
                                                               video “Chicken Dance”
                                                               dan guru meminta semua
                                                               murid berdiri


                                                            4. Murid membuat
                                                              pergerakan seperti dalam
                                                              video
                                                              latihan

Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02

  • 1.
    Lampiran 1 RANCANGAN PENGAJARANHARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : Tahun 1 Tarikh : 10 Mac 2011 Hari : Isnin Masa : 8.00 – 9.00 pagi Bilangan Murid : 28 orang Tajuk : Perkataan Vokal Berganding Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1.1 Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan 5 (lima) perkataan vokal berganding dengan sebutan yang betul (Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat). 1.2 Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding tanpa mengeja 10 perkataan (Kumpulan Cerdas sedarhana ). 1.3 Murid-murid boleh membaca 3 ayat mudah dalam petikan yang mengandungi perkataan vokal berganding (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana). 1.4 Murid mampu menulis perkataan vokal berganding secara imlak 5 perkataan (guru menyebut murid menulis). Kemahiran : 2.1 Menyebut kemahiran vokal berganding 2.2 Membatang perkataan vokal berganding 2.3 Membaca petikan perkataan vocal berganding Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar 2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf konsonan 3. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan yang mengandungi diftong
  • 2.
    Penerapan Nilai : 1. Rajin berusaha 2. Berani LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN / MASA PEMBELAJARAN Set Induksi Seni kata lagu : 1. Guru mengucap selamat Teknik : (5 minit) Baca buku selalu dan bertanya khabar Nyanyian Lagu Mencari ilmu semua murid dan Kita kan jadi pandai gerakan Jika tak lalai 2. Guru bertanya lagu yang murid minati Nilai : Baca buku cerita Mendengar Besar gunanya 3. Guru menayang senikata arahan, Banyak gambar yang indah lagu rajin Dalam cerita berusaha 4. Guru menyanyi lagu sambil membuat gerakan BBM : yang bersesuaian dengan Senikata lagu diiringi muzik yang lagu dalam dimainkan melalui bentuk tayangan power point( lirik power point lagu mari menyanyi) 5. Murid menyanyi bersama- sama guru berserta gerakan
  • 3.
    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN / MASA PEMBELAJARAN 1. Kemahiran vokal berganding 1. Guru meminta murid Teknik : Langkah 1 ’kv+vk’ berserta contoh : menyebut huruf vokal Mengeja (15 minit) • aa – taat, saat beramai-ramai. dan • ai – baik, kait menyebut • au – laut, lauk 2. Guru meminta murid • ia – liat, diam menyebut huruf konsonan Nilai : beramai-ramai Mendengar • iu – liut, cium arahan • ua – buat, suam 3. Guru menayangkan slaid • ui – kuih, cuit perkataan mengandungi BBM : huruf vokal berganding Perkataan 2. Perkataan-perkataan vokal vokal berganding ’kv+vk’ berserta 4. Murid-murid mengeja dan berganding gambar menyebut perkataan berserta selepas contoh bergambar 5. Latih tubi dalam a) bentuk Bu + as = Buas power point La + ut = Laut b) c) Bu + ah = Buah
  • 4.
    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN / MASA PEMBELAJARAN Du + it = Duit d) Ka + il = Kail e) Langkah 2 1. Membatang suku kata kvvk 1. Guru membahagikan murid Teknik : (20 minit) (Kumpulan Lambat) Sa + uh = Sauh kepada 3 kumpulan : Mengeja, a) Kumpulan Cerdas mengeja, kuih cuai paut b) Kumpulan Sederhana menyebut, siat lauk siap maaf c) Kumpulan Lambat permainan liut kaut suap cuai tuah bahasa PERKATAAN KVVK 2. Kumpulan Cerdas dan ku ah la in cu ai na ik tu ai ka in Sederhana diberi permainan Nilai : su ai ku ih a) Buah buai ma in bahasa – Jejak Labah-Labah Berdikari Ini buah. Bekerjasam Ini buah epal. KVVK PERKATAAN Buah epal sedap. tu al ba ik ru as ju 3. Guru memulakan kemahiran a ku at ka it an Buah epal manis. pu an lu as cu it membatang suku kata dengan pu as bu al ku at Kumpulan Lambat sambil BBM : b) Daun PERKATAAN KVVK menunjukkan slaid yang 1. Ini daun. mual suam ruas muat ruam kian Daun cium cuit warna hijau.taat mengandungi vokal berganding. Perkataan Pokok bait daun. saat ada buat vokal c) Duit 4. Murid mengeja dan berganding Ini duit. membatang suku kata vokal bergambar Ini duit saya. Saya ada banyak duit. berganding dan membunyikan dalam 2. Membaca ayat mudah dengan betul dengan dipantau bentuk d) Fail Ini fail. Saya ada fail. Fail saya tebal.
  • 5.
    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN / MASA PEMBELAJARAN (Kumpulan Cerdas) oleh guru power point 2. Kad 5. Murid membuat latih tubi bacaan mengeja dan menyebut bergred perkataan yang ditayang di 3.Lembara slaid dan membunyikannya. n kerja permainan 6. Murid kumpulan Lambat bahasa diberi lembaran kerja mewarna perkataan yang sama dan memadan perkataan dengan gambar. 7. Guru meneruskan pengajaran dengan Kumpulan Cerdas menggunakan bacaan e) Kail bergred yang mengandungi Ini mata kail. perkataanvokal berganding. Ini mata kail saya. Mata kail saya tajam. Mata kail saya besar. f) Paip Ini paip. Ini paip air. 8. Guru membaca petikan ayat Paip air warna biru. mudah diikuti oleh murid. g) Paus Setiap murid membaca ayat Ini ikan paus. mudah dengan perkataan Ikan paus besar. Ikan paus warna biru. vocal berganding yang terkandung dalam kad bacaan bergred yang berbeza.
  • 6.
    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN / MASA PEMBELAJARAN Mengeja dan menyebut ayat mudah (Kumpulan Sederhana) 9. Kumpulan Cerdas membuat latihan lembaran kerja 4. Menulis perkataan vokal dengan membina dan berganding (Kumpulan Cerdas) menulis ayat perkataan vokal berganding. 10. Guru meneruskan aktiviti pengajaran dengan Kumpulan Sederhana. Guru menggunakan kad bacaan bergred yang sama, guru meminta murid mengeja dan menyebut ayat mudah yang mengandungi perkataan vokal berganding. 11. Kumpulan Cerdas, Sederhana dan Lambat bergilir-gilir mengeja dan menyebut kad bacaan bergred tersebut. Langkah diulang sehingga semua murid setiap kumpulan menyebut kad bacaan bergred secara individu. 12. Murid Kumpulan Sederhana
  • 7.
    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN / MASA PEMBELAJARAN membuat latihan lembaran kerja mewarna suku kata dan menulis gabungan suku kata yang diwarna dan menanda perkataan yang sama dengan gambar. Kemudian membuat lembaran kerja melengkapkan perkataan. Langkah 3 Penilaian dan pengukuhan 1. Guru menayangkan slaid Teknik : (15 minit) yang mengandungi latihan Interaktif membatangkan suku kata komputer kvvk. Murid Kumpulan sauh Lambat untuk membuat Nilai : kail latihan menyesuaikan suku Berani kata kerana it ah daun il benar 2. Guru menayangkan slaid Berdikari yang mengandungi latihan menyesuai perkataan BBM : dengan gambar. Latihan bentuk 3. Seorang murid Kumpulan power point Cepat membaca dengan kuat diikuti oleh murid yang lain ad bacaan bergred Penutup Rumusan hasil pembelajaran 1. Guru menunjukkan slaid Teknik : (5 minit) yang mengandungi 4 Lisan dan
  • 8.
    LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN / MASA PEMBELAJARAN perkataan vokal gerakan Perkataan Vokal berganding selain berganding pi a no daripada kvvk. Nilai: piano Kerjasama pi a la piala bu a ya ha di ah 2. Murid menyebut perkataan hadiah buaya tersebut BBM : a) piano 1. Slaid b) hadiah power c) piala point d) buaya 2. Klip video 3. Guru menayangkan klip video “Chicken Dance” dan guru meminta semua murid berdiri 4. Murid membuat pergerakan seperti dalam video latihan