SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Hapat për të pasur një
shëndet më të mirë
 Të shpjegojë konceptet kryesore përsa i
perket kësaj teme projekti
 Të pershkruajë format kryesore të
çrregullimit të të ngrënit dhe ndikimit në
veprimet sociale
 Të argumentojë mënyrat e ushqimit që
përmirsojnë sjelljen dhe mendimin e të rinjve
ndaj ushqyerjes.
Piramida Ushqimore
BRUMËRAT PERIMET FRUTAT YNDYRNAT QUMËSHTI MISHI DHE
BISHTAJORET
 Një faktor i rëndësishëm për të pasur shëndet të mirë është të hash
gjërat e duhura në masën e duhur. E ndër ushqimet që nuk duhet të
shmangim asnjëherë janë edhe drithërat. Llojet kryesore janë gruri,
misri, thekra, elbi të cilat mund të konsumohen në forma të ndryshme.
“Si rregull, drithërat janë një klasë shumë e rëndësishme e llojit të
ushqimeve, mbase klasa më e rëndësishme në piramidën ushqimore.
Ato janë të domosdoshëm për të siguruar energji dhe për të realizuar
proceset jetësore brenda organizimit tonë. Për këtë arsye, janë të
përhapura në mbarë botën dhe është pothuajse e paimagjinueshme
të mendohet një vaft pa të paktën një produkt drithi”.
 "Perime" vjen nga vegetabilis Latine (animuar) dhe nga vegetare
(gjallëroj), i cili rrjedh nga vegetus (aktiv), në lidhje me procesin e një
fabrike në rritje. Kjo nga ana tjetër rrjedh nga proto-indo-evropian *
bazë weg-ose * wog-, i cili është edhe burimi i pas anglisht, ka
kuptimin e "të bëhet (ose qëndrimit) alert".
 Fjala "perime" është regjistruar të parë në anglisht në shekullin e 14, ,
por aplikohet në ndonjë fabrikë. Fjala është përdorur ende në
shkencë me atë (p.sh. të thotë, çështje perime, mbretëria bimore).
Kuptimi i "perimeve" si "centrali rritur për ushqim" nuk është krijuar deri
shekullin e 18-të.
 Perimet janë bimë barishtore të mbjella si
psh.: qepa, spinaqi, lakra, domatja, speci, bamjet, mashurka, patatj
karota etj., pjesët e të cilave (fryti, gjethet, zhardhoku, rrënjët, kërcelli)
përdoren për të bërë gjellë, sallatë etj.
 Në botanikë, fruti është një vezore e pjekur bashkë me farat apo lulet e saj.
Në gatim, kur flitet për frutat si ushqim, termi kryesisht i referohet vetëm
atyre bimëve frutore që janë të ëmbla dhe mishtore si për
shëmbull kumbulla, molla apo portokalli. Sidoqoftë edhe zarzavate të tjera
si bajamet apo gruri klasifikohen si fruta të bimëve nga të cilat janë rritur..
Disa erëza janë fruta. Shumë rrallë, ka bimë që janë fruta në kontekstin e
kuzhinës, dhe nuk janë fruta në një kontekst botanik.
 Termi frutë fallco disa herë i referohet një frute si fiku ose një strukture
bimore që i ngjan një frute por nuk e ka prejardhjen nga një lule.
 Rritja e pjesës më të madhe të frutave kërkon kujdes të veçantë. Mungesa
e njohurisë dhe fertilizatorë të ndryshëm ndikojnë në prodhimin
përfundimtar të një peme. Në pak specie, në mungesë të përkujdesjes dhe
fertilizimit, fruti mund të zhvillojë një proces të njohur si me
emrin partenokarpi. Këto lloj frutash janë pa farë.
 Yndyrnat janë bazë, në shumë procese të organizmit dhe janë një
formë e përqendruar e energjisë. Marrja e tepruar e yndyrnave, mund
të çojë në dhjamosje. Mishi, djathi, vaji i palmës, vaji i arrës së kokosit,
dhjamërat e kafshëve, vezët, peshqit, arrat, kanë yndyrna të tretshme.
 Obeziteti është një ndër sëmundjet më shqetësuese të të gjithë
shoqërisë njerëzore sot. Obeziteti vjen si pasojë mbiushqyerjes, sidomos
me yndyrna, të cilat duke qenë se nuk konsumohen energjikisht
depozitohen si dhjam.Sipas disa kërkimeve arsyeja që ne na pëlqejnë
kaq shumë yndyrnat është fakti se edhe vetë truri jonë përbëhet nga
50% ynfyrë (mielina dhe membrama e neuroneve).
 Qumështi është një prodhim shumë i rëndësishëm dhe i dobishëm
për njeriun. Në përbërjen e tij gjenden vitaminat A, B, C, E, kalciumi,
si dhe shumë minerale, proteina. Konsumimi i një litre qumësht
brenda ditës përmbush nevojat e organizmit me proteina.
Prodhimet e qumështit po ashtu ndikojnë mirë në sistemin tretës,
prandaj edhe nëse dëshironi të humbisni në peshë, do të ishte mirë
ta përdorni në njërën apo tjetrën formë , qumësht, djathë, kos.
 Dieta me qumësht ul nivelin e kolesterolit në gjak, forcon kockat,
sistemin nervor, normalizon funksionimin e zorrëve dhe përmirëson
mikro-florën. Gjithashtu, kjo dietë përmirëson gjendjen e lëkurës e
madje ndihmon edhe në largimin e akneve. Këto janë disa nga
arsyet pse është kaq popullore.
 Fasulet janë ushqim mrekullibërës. Ulin kolesterinën, rregullojnë
sheqerin në gjak dhe prodhimin e insulinës, ndihmojnë shëndetin
e traktit digjestiv (tretjen) dhe mbrojnë kundër kancerit. Nëse
mendon për ushqime me fiber, proteina, dhe antioksidant ju
sigurisht menjëherë ju shkon mendja tek mishi, frutat dhe
ushqimet e plota, epo mendo më shumë – fasulet ofrojnë që te
trijat në një pako. Për këtë edhe fasulet bëjnë pjesë në listën
“Ushqimet Më Të Shëndetshme”.
 Mishi është një produkt ushqimor mjaf i rëndësishëm për organizmin tonë. Ky
ushqim asimilohet lehtë dhe në përmbajtje të tij gjejmë proteina , lëndë
minerale , aminoacide si dhe vitamina të cilat ndihmojnë në prodhimin e
energiisë.
Konsumatori duhet të jetë i kujdesshëm përsa i përket blerjes së mishit, pasi më
parë ai duhet të jetë i vulosuar nga mjeku veterinar. Kjo është etapa e parë
dhe më e rëndësishmja , pasi vetëm kur mjeku veterinar ka vendosur vulën mbi
karkas, atëherë jemi të bindur që ky mish është i pastër nga sëmundjet
zoonotike dhe sëmundjet e tjera të cilat transmetohen nga kafsha tek njeriu.
Një moment tjetër për t’u theksuar është edhe ngjyra e mishit, që të jetë i freskët
duhet të ketë gjyrë rozë në kuqe dhe kjo i dedikohet thithjes së hemoglobinës
që është element i rëndësishëm i gjakut .
Kujdes duhet të tregohet edhe në tregtimin e mishit dhe në kushtet në të cilat ai
serviret për konsumatorin. Tregtuesit e këtij produkti duhet të plotësojnë kushtet
higjieno-sanitare , duke filluar që nga veshja e personelit , përdorimi i kapucit ,
si dhe pajisjet të cilat përdoren për varjen e mishit , si cengelat dhe thikat.
 Ushtrimet fizike ndikojnë në uljen e riskut për sëmundje koronare të
zemrës në disa mënyra. Konkretisht bëhet fjalë për uljen e obezitetit,
uljen e tensionit arterial, uljen e nivelit të triglicerideve dhe yndyrave të
këqija, teksa ndihmojnë edhe në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, si
dhe në uljen e përgjithshme të nivelit të stresit. Megjithatë kryerja e
aktiviteteve fizike është e kushtëzuar edhe nga veçoritë individuale të
organizmit. Çka do të thotë se jo gjithmonë të njëjtat ushtrime mund të
mbartin të njëjtat efekte tek persona të ndryshëm.
 Në çdo rast është e nevojshme që mjeku të vlerësojë paraprakisht
mundësitë e individit apo pacientit për të kryer aktivitetet fizik. Për të
mos u përballur me dëmtime të muskujve apo të ligamenteve
specialistët e shëndetit publik detajojnë edhe parimet kryesore si :
“siguria, elasticiteti, rezistenca dhe kënaqësia”, të cilat duhet të
paraprijnë kryerjen e aktiviteteve fizike të shëndetshme dhe në dobi të
luftimit të problemeve të zemrës.
 Nga ky projekt unë arrita të mësoj më shumë rreth
frutave, perimeve, produkteve të mishit, produkteve të
qumështit, yndyrnave, bishtajoreve, etj.
 Gjithashtu mësova rreth mënyrave të ushqimit që
përmirsojnë sjelljen dhe mendimin e të rinjve ndaj
ushqyerjes.

More Related Content

What's hot

Shqiperia -slide
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
Fre Nkly
 
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
roni45
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss
 
Energjia dhe ndotja e mjedisit
Energjia dhe ndotja e mjedisitEnergjia dhe ndotja e mjedisit
Energjia dhe ndotja e mjedisit
Eneo Petoku
 
Te ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshem
Darla Evangjeli
 
Siguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internetSiguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internet
enis vladi
 

What's hot (20)

Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
 
Projekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - VoleyballProjekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - Voleyball
 
Prodhimi i energjise
Prodhimi i energjiseProdhimi i energjise
Prodhimi i energjise
 
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
 
Shqiperia -slide
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
 
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
 
matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
 
Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
Energjia dhe ndotja e mjedisit
Energjia dhe ndotja e mjedisitEnergjia dhe ndotja e mjedisit
Energjia dhe ndotja e mjedisit
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaBiologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
 
Te ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshem
 
Siguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internetSiguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internet
 
Te drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriutTe drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriut
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
 
Java olimpike
Java olimpikeJava olimpike
Java olimpike
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
 
Energjia llojet
Energjia llojetEnergjia llojet
Energjia llojet
 

Viewers also liked

Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj
 
Ushqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
Exhitah Vasija
 
Bimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIII
Bimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIIIBimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIII
Bimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIII
lira kuca
 

Viewers also liked (20)

Piramida Ushqimore
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
 
DIETAT USHQIMORE
DIETAT USHQIMOREDIETAT USHQIMORE
DIETAT USHQIMORE
 
Ushqyerja
Ushqyerja Ushqyerja
Ushqyerja
 
Piramida Ushqimore
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
 
crregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksia
crregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksiacrregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksia
crregullimet ne te ngrene, bulimia, obeziteti dhe anoreksia
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
 
Biologji
BiologjiBiologji
Biologji
 
Ushqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
 
Teacher's days
Teacher's daysTeacher's days
Teacher's days
 
Te drejtat dhe lirit themelore te njeriut
Te drejtat dhe lirit themelore te njeriutTe drejtat dhe lirit themelore te njeriut
Te drejtat dhe lirit themelore te njeriut
 
Crregullimet ushqimore
Crregullimet ushqimoreCrregullimet ushqimore
Crregullimet ushqimore
 
Pasterizimi,qellimet,llojet dhe deshtimet
Pasterizimi,qellimet,llojet dhe deshtimetPasterizimi,qellimet,llojet dhe deshtimet
Pasterizimi,qellimet,llojet dhe deshtimet
 
Biologji - Poleni dhe Pluhurimi
Biologji - Poleni dhe PluhurimiBiologji - Poleni dhe Pluhurimi
Biologji - Poleni dhe Pluhurimi
 
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendosheNje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
Nje ushqyerje e mire per nje trup dhe mendje te shendoshe
 
Ushqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
 
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimikKarbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
Karbohidratet dhe funksioni i tyre kimik
 
Mbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- Shenime
Mbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- ShenimeMbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- Shenime
Mbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- Shenime
 
Bimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIII
Bimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIIIBimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIII
Bimet fareveshura 1`Pamela Tanku shkolla "Albanet" klasa VIII
 

Similar to Piramida ushqimore

Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani
 
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
An An
 
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
gregorjupa
 
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Xhoana Pepa
 
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Burim Derveni
 
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneRoli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Matilda Gremi
 
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Ardian Hyseni
 

Similar to Piramida ushqimore (20)

Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
 
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
 
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
 
Një jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshme
 
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
 
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
 
Te ushqyerit
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyerit
 
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
 
Food
FoodFood
Food
 
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te UshqyeritPiramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
 
Dietologji
DietologjiDietologji
Dietologji
 
biologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendeti
 
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
 
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
 
Projekt biologji
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologji
 
Ushqimet
UshqimetUshqimet
Ushqimet
 
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten toneRoli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
Roli i perimeve dhe drufrutoreve ne jeten tone
 
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonë
 
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
 

More from XhuLia Muca

Untitled Presentation
Untitled PresentationUntitled Presentation
Untitled Presentation
XhuLia Muca
 
Romeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektRomeo and juliet projekt
Romeo and juliet projekt
XhuLia Muca
 
Projekt matematike
Projekt matematike Projekt matematike
Projekt matematike
XhuLia Muca
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca
 
Shqipëria e pastër
Shqipëria e pastërShqipëria e pastër
Shqipëria e pastër
XhuLia Muca
 

More from XhuLia Muca (7)

Untitled Presentation
Untitled PresentationUntitled Presentation
Untitled Presentation
 
Romeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektRomeo and juliet projekt
Romeo and juliet projekt
 
Projekt matematike
Projekt matematike Projekt matematike
Projekt matematike
 
Progetto
ProgettoProgetto
Progetto
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
 
Histori
HistoriHistori
Histori
 
Shqipëria e pastër
Shqipëria e pastërShqipëria e pastër
Shqipëria e pastër
 

Piramida ushqimore

 • 1. Hapat për të pasur një shëndet më të mirë
 • 2.  Të shpjegojë konceptet kryesore përsa i perket kësaj teme projekti  Të pershkruajë format kryesore të çrregullimit të të ngrënit dhe ndikimit në veprimet sociale  Të argumentojë mënyrat e ushqimit që përmirsojnë sjelljen dhe mendimin e të rinjve ndaj ushqyerjes.
 • 3. Piramida Ushqimore BRUMËRAT PERIMET FRUTAT YNDYRNAT QUMËSHTI MISHI DHE BISHTAJORET
 • 4.
 • 5.  Një faktor i rëndësishëm për të pasur shëndet të mirë është të hash gjërat e duhura në masën e duhur. E ndër ushqimet që nuk duhet të shmangim asnjëherë janë edhe drithërat. Llojet kryesore janë gruri, misri, thekra, elbi të cilat mund të konsumohen në forma të ndryshme. “Si rregull, drithërat janë një klasë shumë e rëndësishme e llojit të ushqimeve, mbase klasa më e rëndësishme në piramidën ushqimore. Ato janë të domosdoshëm për të siguruar energji dhe për të realizuar proceset jetësore brenda organizimit tonë. Për këtë arsye, janë të përhapura në mbarë botën dhe është pothuajse e paimagjinueshme të mendohet një vaft pa të paktën një produkt drithi”.
 • 6.  "Perime" vjen nga vegetabilis Latine (animuar) dhe nga vegetare (gjallëroj), i cili rrjedh nga vegetus (aktiv), në lidhje me procesin e një fabrike në rritje. Kjo nga ana tjetër rrjedh nga proto-indo-evropian * bazë weg-ose * wog-, i cili është edhe burimi i pas anglisht, ka kuptimin e "të bëhet (ose qëndrimit) alert".  Fjala "perime" është regjistruar të parë në anglisht në shekullin e 14, , por aplikohet në ndonjë fabrikë. Fjala është përdorur ende në shkencë me atë (p.sh. të thotë, çështje perime, mbretëria bimore). Kuptimi i "perimeve" si "centrali rritur për ushqim" nuk është krijuar deri shekullin e 18-të.  Perimet janë bimë barishtore të mbjella si psh.: qepa, spinaqi, lakra, domatja, speci, bamjet, mashurka, patatj karota etj., pjesët e të cilave (fryti, gjethet, zhardhoku, rrënjët, kërcelli) përdoren për të bërë gjellë, sallatë etj.
 • 7.  Në botanikë, fruti është një vezore e pjekur bashkë me farat apo lulet e saj. Në gatim, kur flitet për frutat si ushqim, termi kryesisht i referohet vetëm atyre bimëve frutore që janë të ëmbla dhe mishtore si për shëmbull kumbulla, molla apo portokalli. Sidoqoftë edhe zarzavate të tjera si bajamet apo gruri klasifikohen si fruta të bimëve nga të cilat janë rritur.. Disa erëza janë fruta. Shumë rrallë, ka bimë që janë fruta në kontekstin e kuzhinës, dhe nuk janë fruta në një kontekst botanik.  Termi frutë fallco disa herë i referohet një frute si fiku ose një strukture bimore që i ngjan një frute por nuk e ka prejardhjen nga një lule.  Rritja e pjesës më të madhe të frutave kërkon kujdes të veçantë. Mungesa e njohurisë dhe fertilizatorë të ndryshëm ndikojnë në prodhimin përfundimtar të një peme. Në pak specie, në mungesë të përkujdesjes dhe fertilizimit, fruti mund të zhvillojë një proces të njohur si me emrin partenokarpi. Këto lloj frutash janë pa farë.
 • 8.  Yndyrnat janë bazë, në shumë procese të organizmit dhe janë një formë e përqendruar e energjisë. Marrja e tepruar e yndyrnave, mund të çojë në dhjamosje. Mishi, djathi, vaji i palmës, vaji i arrës së kokosit, dhjamërat e kafshëve, vezët, peshqit, arrat, kanë yndyrna të tretshme.  Obeziteti është një ndër sëmundjet më shqetësuese të të gjithë shoqërisë njerëzore sot. Obeziteti vjen si pasojë mbiushqyerjes, sidomos me yndyrna, të cilat duke qenë se nuk konsumohen energjikisht depozitohen si dhjam.Sipas disa kërkimeve arsyeja që ne na pëlqejnë kaq shumë yndyrnat është fakti se edhe vetë truri jonë përbëhet nga 50% ynfyrë (mielina dhe membrama e neuroneve).
 • 9.  Qumështi është një prodhim shumë i rëndësishëm dhe i dobishëm për njeriun. Në përbërjen e tij gjenden vitaminat A, B, C, E, kalciumi, si dhe shumë minerale, proteina. Konsumimi i një litre qumësht brenda ditës përmbush nevojat e organizmit me proteina. Prodhimet e qumështit po ashtu ndikojnë mirë në sistemin tretës, prandaj edhe nëse dëshironi të humbisni në peshë, do të ishte mirë ta përdorni në njërën apo tjetrën formë , qumësht, djathë, kos.  Dieta me qumësht ul nivelin e kolesterolit në gjak, forcon kockat, sistemin nervor, normalizon funksionimin e zorrëve dhe përmirëson mikro-florën. Gjithashtu, kjo dietë përmirëson gjendjen e lëkurës e madje ndihmon edhe në largimin e akneve. Këto janë disa nga arsyet pse është kaq popullore.
 • 10.  Fasulet janë ushqim mrekullibërës. Ulin kolesterinën, rregullojnë sheqerin në gjak dhe prodhimin e insulinës, ndihmojnë shëndetin e traktit digjestiv (tretjen) dhe mbrojnë kundër kancerit. Nëse mendon për ushqime me fiber, proteina, dhe antioksidant ju sigurisht menjëherë ju shkon mendja tek mishi, frutat dhe ushqimet e plota, epo mendo më shumë – fasulet ofrojnë që te trijat në një pako. Për këtë edhe fasulet bëjnë pjesë në listën “Ushqimet Më Të Shëndetshme”.
 • 11.  Mishi është një produkt ushqimor mjaf i rëndësishëm për organizmin tonë. Ky ushqim asimilohet lehtë dhe në përmbajtje të tij gjejmë proteina , lëndë minerale , aminoacide si dhe vitamina të cilat ndihmojnë në prodhimin e energiisë. Konsumatori duhet të jetë i kujdesshëm përsa i përket blerjes së mishit, pasi më parë ai duhet të jetë i vulosuar nga mjeku veterinar. Kjo është etapa e parë dhe më e rëndësishmja , pasi vetëm kur mjeku veterinar ka vendosur vulën mbi karkas, atëherë jemi të bindur që ky mish është i pastër nga sëmundjet zoonotike dhe sëmundjet e tjera të cilat transmetohen nga kafsha tek njeriu. Një moment tjetër për t’u theksuar është edhe ngjyra e mishit, që të jetë i freskët duhet të ketë gjyrë rozë në kuqe dhe kjo i dedikohet thithjes së hemoglobinës që është element i rëndësishëm i gjakut . Kujdes duhet të tregohet edhe në tregtimin e mishit dhe në kushtet në të cilat ai serviret për konsumatorin. Tregtuesit e këtij produkti duhet të plotësojnë kushtet higjieno-sanitare , duke filluar që nga veshja e personelit , përdorimi i kapucit , si dhe pajisjet të cilat përdoren për varjen e mishit , si cengelat dhe thikat.
 • 12.  Ushtrimet fizike ndikojnë në uljen e riskut për sëmundje koronare të zemrës në disa mënyra. Konkretisht bëhet fjalë për uljen e obezitetit, uljen e tensionit arterial, uljen e nivelit të triglicerideve dhe yndyrave të këqija, teksa ndihmojnë edhe në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, si dhe në uljen e përgjithshme të nivelit të stresit. Megjithatë kryerja e aktiviteteve fizike është e kushtëzuar edhe nga veçoritë individuale të organizmit. Çka do të thotë se jo gjithmonë të njëjtat ushtrime mund të mbartin të njëjtat efekte tek persona të ndryshëm.  Në çdo rast është e nevojshme që mjeku të vlerësojë paraprakisht mundësitë e individit apo pacientit për të kryer aktivitetet fizik. Për të mos u përballur me dëmtime të muskujve apo të ligamenteve specialistët e shëndetit publik detajojnë edhe parimet kryesore si : “siguria, elasticiteti, rezistenca dhe kënaqësia”, të cilat duhet të paraprijnë kryerjen e aktiviteteve fizike të shëndetshme dhe në dobi të luftimit të problemeve të zemrës.
 • 13.  Nga ky projekt unë arrita të mësoj më shumë rreth frutave, perimeve, produkteve të mishit, produkteve të qumështit, yndyrnave, bishtajoreve, etj.  Gjithashtu mësova rreth mënyrave të ushqimit që përmirsojnë sjelljen dhe mendimin e të rinjve ndaj ushqyerjes.