SlideShare a Scribd company logo

Projekt edukimi fizik

PËRFITIMET PREJ VEPRIMTARISË FIZIKE

1 of 24
Projekt edukimi fizik
Objektivat që synohen të arrihen nëpërmjet këtij projekti
1. Të njihemi me perfitimet që na sjell veprimtaria fizike ne trupin tonë
2. Cfarë është aktiviteti fizik?
3. Pse është i rëndësishëm aktiviteti fizik?
4. Efektet e aktivitetit fizik në parandalimin dhe luftimin e diabetit
5. Si përmirëson imunitenin e trupit tonë ndaj viruseve të ndryshme?
6. Efektet shëndetësore
7. Si ndikon në shëndetin tonë mendor , në një jetë sociale të mire?
8. Si ndikon në uljen e depresionit dhe të rritjes së besimit ne vetvete?
9. Si ,dhe sa duhet te ushtrohemi?
Sporti është një prej veprimtarive që kanë shoqeruar njeriun që nga parahistoria e deri në ditët e sotme . Kerkime të shumta
arkeologjike kanë sjellë të dhëna që sporti ka qënë pjese e ritualeve dhe ceremonive te ndryshme që rreth 30 000 vjet me parë.
Sportet kryesore në kohërat e lashta ishin ato te mundjes , boksit , noti , kalërimi , hedhja e objekteve të ndryshme në largesi e të
tjera.
Edhe pse sportet kryheshin për argetim , ato nuk ishin gjë tjetër vecse pasqyrime të veprimtarive të zakonshme që njerëzit
kryenin gjatë ditës , për të siguruar ushqimin dhe mbijetesën, si hedhja e objekteve të ndryshme në largesi si shtizë , gurë për
gjuetinë e kafshëve etj.
Ashtu sic është zhvilluar shoqeria njerezore nga periudha në periudhe , edhe sporti është zhvilluar dhe shndërruar gjithashtu.
Në lashtesi i kanë fillesat shumë prej sporteve që praktikohen edhe në ditët e sotme . Për shëmbull : në Kinën e lashte kanë
fillesat e tyre gjimnastika, artet maciale . Në Egjiptin e lashtë : boksit ,notit , mundjes , kanotazhit dhe lloje të ndryshme të
sporteve me top.
Në Greqi kanë lindur Lojërat Olimpike , të cilat në ditet e sotme janë organizimi më madheshtor sportiv boteror.
Pa praninë e sportit shoqëria njerëzore nuk do te kishte arritur këtë zhvillim që ka në ditët e sotme.
Vrapim stafete duke kaluar
flakën Olimpike dorë me dorë.
Projekt edukimi fizik
Garë kalërimi me karroca të terhequr nga kuajt në Rome
Një dyluftim boksi
në Romën e lashtë

Recommended

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneFialdoMema
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONEEdlira Ekmekciu
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKlarisa Klara
 
Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
 

More Related Content

What's hot

Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
 
Problemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sotGenti Mustafaj
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraolinuhi
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiElton Gjoka
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
 
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME gregorjupa
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt MatematikeS Gashi
 
Shkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeolinuhi
 

What's hot (20)

Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
 
Uji eshte jete
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
 
Problemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sot
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
 
Problemet e adoleshenteve
Problemet e adoleshenteveProblemet e adoleshenteve
Problemet e adoleshenteve
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
 
Lojrat popullore
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
 
Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!
 
Ndotja e Ajrit
Ndotja e AjritNdotja e Ajrit
Ndotja e Ajrit
 
Ngrohja globale
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
 
Djemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
Shkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
 

Similar to Projekt edukimi fizik

Ndikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptx
Ndikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptxNdikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptx
Ndikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptxkidowi2399
 
Muskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriutMuskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriutXhesika Merko
 
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizorCrregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizorSeptic Flesh
 
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriutSi ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriutAriola Hida
 
Edukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariBlertaJashari
 
Rehabilitation in rheumatology12 final shqip
Rehabilitation in rheumatology12 final shqipRehabilitation in rheumatology12 final shqip
Rehabilitation in rheumatology12 final shqipEnida Xhaferi
 
PUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKTPUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKTKleaHaka
 
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.Anja Cami
 
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VIIlira kuca
 
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1Miralem Alija
 
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraProjekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraErvis Cara
 
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëArdian Hyseni
 
Një jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeMario Peleshka
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE Universiteti Politeknik Tirane
 
Piramida ushqimore
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimoreXhuLia Muca
 

Similar to Projekt edukimi fizik (20)

Ndikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptx
Ndikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptxNdikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptx
Ndikimi i iaktivitetit fizik ne shendetin mendor dhe psikologjig.pptx
 
Muskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriutMuskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriut
 
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizorCrregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
 
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriutSi ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
 
Edukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë Jashari
 
Rehabilitation in rheumatology12 final shqip
Rehabilitation in rheumatology12 final shqipRehabilitation in rheumatology12 final shqip
Rehabilitation in rheumatology12 final shqip
 
PUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKTPUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKT
 
Trajtimi postpartal dhe trajtimi antepartal
Trajtimi postpartal dhe trajtimi antepartalTrajtimi postpartal dhe trajtimi antepartal
Trajtimi postpartal dhe trajtimi antepartal
 
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
 
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 
alijagashi.pptx
alijagashi.pptxalijagashi.pptx
alijagashi.pptx
 
Dietologji
DietologjiDietologji
Dietologji
 
Studim frakturat proximle femorale
Studim frakturat proximle femorale Studim frakturat proximle femorale
Studim frakturat proximle femorale
 
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1
 
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraProjekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
 
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonë
 
Një jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshme
 
Prezantim
Prezantim Prezantim
Prezantim
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
 
Piramida ushqimore
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
 

Projekt edukimi fizik

 • 2. Objektivat që synohen të arrihen nëpërmjet këtij projekti 1. Të njihemi me perfitimet që na sjell veprimtaria fizike ne trupin tonë 2. Cfarë është aktiviteti fizik? 3. Pse është i rëndësishëm aktiviteti fizik? 4. Efektet e aktivitetit fizik në parandalimin dhe luftimin e diabetit 5. Si përmirëson imunitenin e trupit tonë ndaj viruseve të ndryshme? 6. Efektet shëndetësore 7. Si ndikon në shëndetin tonë mendor , në një jetë sociale të mire? 8. Si ndikon në uljen e depresionit dhe të rritjes së besimit ne vetvete? 9. Si ,dhe sa duhet te ushtrohemi?
 • 3. Sporti është një prej veprimtarive që kanë shoqeruar njeriun që nga parahistoria e deri në ditët e sotme . Kerkime të shumta arkeologjike kanë sjellë të dhëna që sporti ka qënë pjese e ritualeve dhe ceremonive te ndryshme që rreth 30 000 vjet me parë. Sportet kryesore në kohërat e lashta ishin ato te mundjes , boksit , noti , kalërimi , hedhja e objekteve të ndryshme në largesi e të tjera. Edhe pse sportet kryheshin për argetim , ato nuk ishin gjë tjetër vecse pasqyrime të veprimtarive të zakonshme që njerëzit kryenin gjatë ditës , për të siguruar ushqimin dhe mbijetesën, si hedhja e objekteve të ndryshme në largesi si shtizë , gurë për gjuetinë e kafshëve etj. Ashtu sic është zhvilluar shoqeria njerezore nga periudha në periudhe , edhe sporti është zhvilluar dhe shndërruar gjithashtu. Në lashtesi i kanë fillesat shumë prej sporteve që praktikohen edhe në ditët e sotme . Për shëmbull : në Kinën e lashte kanë fillesat e tyre gjimnastika, artet maciale . Në Egjiptin e lashtë : boksit ,notit , mundjes , kanotazhit dhe lloje të ndryshme të sporteve me top. Në Greqi kanë lindur Lojërat Olimpike , të cilat në ditet e sotme janë organizimi më madheshtor sportiv boteror. Pa praninë e sportit shoqëria njerëzore nuk do te kishte arritur këtë zhvillim që ka në ditët e sotme. Vrapim stafete duke kaluar flakën Olimpike dorë me dorë.
 • 5. Garë kalërimi me karroca të terhequr nga kuajt në Rome
 • 6. Një dyluftim boksi në Romën e lashtë
 • 8. • Termi “Aktivitet fizik” nënkupton një sjellje që përfshin lëvizjen e të gjithë muskulaturës për aktivitete të ndryshme të kryera gjatë ditës , si : Ecja , kopshtaria , ngjitja e shkalleve, shtyrja e një karroce , kërcimi , kryerja e pazarit jane disa shembuj se si në mund të jemi aktiv gjatë dites. • Ushtrime, nënkupton një grup aktivitetesh fizike që me lëvizjet që kryhen përmirësojnë veprimtarinë e sistemit muskulor dhe atij të zemrës e frymëmarrjes. Ato kryhen me intensitet të ndryshëm. • Aktivitetet që perfshijnë muskujt e vegjël skeletor (p.sh: vizatimi , shkrimi , leximi) janë të rëndesishme por ato nuk ofrojnë përfitime shëndetesore të aktiviteteve që përfshijnë muskujt e mëdhenj të skeletit që kërkojnë një shpenzim të konsiderueshëm të energjise.
 • 9. .
 • 10. Llojet e aktiviteti fizik janë : aerobik , anareobik , stili i jetesës , sport. • Ushtrimi aerobik është çdo aktivitet fizik që përdor grupe të mëdha të muskujve dhe nxit trupin të përdorë më shumë oksigjen se sa duke qëndruar. Qëllimi i ushtrimit aerobik është rritja e durimit kardiovaskular. Shembuj të stërvitjes aerobike përfshijnë drejtimin, çiklizmin, notin, ecjen e shpejtë, kercim ne litar, kanotazh, ecje, tenis, trajnim të vazhdueshëm dhe trajnim të gjatë. • Ushtrimi anareobik është aktivitet fizik intensive që është i shkurtër në kohëzgjatje dhe kërkon ndalim të oksigjenit duke dhënë maksimumin e forcës muskulare për një kohë të shkurtër ( ushtrime që kryhen jo në prani të oksigjenit) . Burimet e energjisë rivendosen gjatë kohës që një individ rimëkembet nga aktiviteti që po kryhen. (P.sh : vrapimet e shpejtesisë , peshengritje , akrobaci etj ) kërkojne performancë maksimale gjatë një perjudhë të shkurtër. • Aktiviteti fizik i stilit të jetesës zakonisht kryhet në menyrë tipike në bazë rutinore ( p.sh. ecja , ngjitja e shkallëve , kopshtaria , etj ) , të cilat zakonisht janë me intesnitet të moderuar. • Sporti është aktivitet sportiv-fizik që përfshin konkurencën , shënimin e pikëve , rregullat dhe një rezultat që nuk mund të përcaktohet. Ekzistojnë dy kategori sportive : individuale dhe ekipore.
 • 12. ?
 • 13. Efektet e aktivitetit fizik në parandalimin dhe luftimin e diabetit Vetëm me një aktivitet të thjeshtë fizik, si psh: vetëm me ecje të shpejtë, ndjeshmeria e insulinës suaj – një faktor kyç ky në zhvillimin e diabetit të tipit II – mund të permiresohet me 25% për gjatë 48 orëve në vazhdim. Si rrjedhoje pakëson nivelin e sheqerit në gjak , parandalon depozitimin e sheqerit në trupin e njeriut , pasi muskujt që punojnë e perdorin sheqerin për të prodhuar energji ky proces kaq i thjeshtë zvogelon dhe parandalon zhvillimin e sëmundjes së diabetit . 6 menyra për të parandaluar diabetin Të ushtruari t rregullis ht Të ushqyer it shëndet shëm Humbja e disa kileve trupore Mos pirja e duhanit Mos konsumi mi I pijeve alkolike Merr mbështet je Tipet e diabetit
 • 14. Si përmireson imunitenin e trupit tonë ndaj viruseve të ndryshmë • Aktiviteti fizik mund të ndihmojë zhdukjen e baktereve nga mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes. Kjo mund të zvogëlojë mundësinë tuaj për të marrë një sëmundje të ftohtë, grip, ose sëmundje të tjera. • Ushtrimi fizik shkakton ndryshime në antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut (WBC). WBCs janë qelizat e sistemit imunitar të trupit që luftojnë sëmundjen. Këto antitrupa qarkullojnë më shpejt, në mënyrë që ata të mund të zbulojnë sëmundje më herët se ata mund të kishin bërë më parë. Megjithatë, askush nuk e di nëse këto ndryshime ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve. • Rritja e shkurtër e temperaturës së trupit gjatë dhe pas ushtrimit mund të parandalojë rritjen e baktereve. Kjo rritje e temperaturës mund të ndihmojë trupin të luftojë infeksionin më mirë. (Kjo është e ngjashme me atë që ndodh kur ke ethe.) • Ushtrimi fizik ngadalëson lirimin e hormoneve të stresit. Stresi rrit mundësinë e sëmundjes. Hormonet e ulëta të stresit mund të mbrojnë nga sëmundjet. • Studimet kanë treguar se njerëzit që ndjekin një mënyrë jetese mesatarisht energjike, përfitojnë më së shumti nga fillimi i një programi ushtrimesh. Një program i moderuar mund të përbëhet nga: • Shetitja me biciklete me fëmijët tuaj disa herë në javë • Duke ecur çdo ditë për 20 deri në 30 minuta • Shkuarja në palestër disa ditë të ne jave • Duke luajtur rregullisht • Ushtrimi ju bën të ndiheni më të shëndetshëm dhe më energjik. Kjo mund t'ju ndihmojë të ndiheni më mirë për veten tuaj. Pra shkoni përpara, merrni bicikletat për atë shëtitje. Ju do të ndjeheni më mirë dhe më të shëndetshëm.
 • 15. • Ushtrimi fizik është i rëndësishëm për mbajtjen e një mireqenie fizike dhe mund të kontribuojë në mbajtjen e peshës trupore të shëndetshme, rregullimin e aparatit tretes, ndërtimin dhe ruajtjen e dendësisë së kockave, fuqinë e muskujve dhe lëvizjen e përbashkët, nxitjen e mirëqenies fiziologjike, redukton e rreziqet kirurgjikale dhe forcimin e sistemit imunitar . • Disa studime tregojnë se stërvitja mund të rrisë jetëgjatësinë dhe cilësinë e përgjithshme të jetës . Njerëzit që marrin pjesë në nivele mesatare e të larta të stërvitjes fizike kanë një shkallë më të ulët të vdekshmërisë në krahasim me individët të cilët në krahasim nuk janë fizikisht aktivë. • Nivelet e moderuara të ushtrimeve fizike jane të ndërlidhura me parandalimin e plakjes duke reduktuar potencialin inflamator. Pjesa më e madhe e përfitimeve nga stërvitja arrihen me rreth 3500 ekuivalent metaboli (MET)(energjia e harxhuar gjate nje aktiviteti) në javë. Për shembull, ngjitja e shkallëve për 10 minuta, pastrimi i shtepise 15 minuta, kopshtari 20 minuta, vrapim 20 minuta, dhe ecja ose biciklete për transport 25 minuta në baza ditore së bashku do të arrinin rreth 3000 ekuivalent metaboli minuta në javë. • Mungesa e aktivitetit fizik shkakton rreth 6% të barrës së sëmundjes nga sëmundjet koronare të zemrës, 7% të diabetit të tipit 2, 10% të kancerit të gjirit dhe 10% të kancerit të kolonës në mbarë botën. Në përgjithësi, pasiviteti fizik shkakton 9% të vdekshmërisë së parakohshme në mbarë botën.
 • 16. • Efektet neurobiologjike të stërvitjes fizike janë të shumta dhe përfshijnë një gamë të gjerë efektesh të ndërlidhura në strukturën e trurit, funksionin e trurit dhe njohjen. • Një pjesë e madhe e hulumtimeve në njerëz ka treguar se stërvitja aerobe e qëndrueshme (p.sh. 30 minuta çdo ditë) shkakton përmirësime të vazhdueshme në funksione të caktuara njohëse, ndryshime të shëndetshme te gjeneve në tru, dhe forma të dobishme të neuroplasticitetit dhe plasticitetit të sjelljes( neuroplasticiteti është aftësia e trurit për të ndryshuar gjatë gjithë jetës). • Truri ka aftësia mahnitëse për të riorganizuar veten duke formuar lidhje të reja në mesin e qelizave të trurit , disa nga këto efekte afatgjata përfshijnë: rritja e prodhimit të neuroneve, rritja e aktivitetit neurologjik ,përmirësimi i stresit, kontrolli i përmirësuar i sjelljes, përmirësimi i gjendjes, hapësirën dhe kujtesën e punës ,strukturore dhe funksionale ,përmirësime në strukturat dhe rrugët e trurit të lidhura me kontrollin dhe kujtesën njohëse. • Efektet e ushtrimit fizik në njohje kanë implikime të rëndësishme për përmirësimin e performancës akademike në fëmijët dhe studentët e kolegjit, përmirësimin e produktivitetit të rriturve, ruajtjen e funksionit njohës në moshën e vjetër, parandalimin ose trajtimin e çrregullimeve të caktuara neurologjike dhe përmirësimin e cilësisë së përgjithshme të jetës. EFEKTET E AKTIVITETIT FIZIK NË TRURIN TONË
 • 17. Efektet në shendetin mendor ,dhe në një jëtë sociale sa më të mirë • Stërvitja aerobike nxit efektet afatshkurtra dhe afatgjata në gjendjen e humorit dhe gjendjen emocionale duke nxitur ndikimin pozitiv, pengimin e ndikimit negativ dhe zvogëlimin e reagimit biologjik ndaj stresit akut psikologjik. • Gjatë ushtrimit afatshkurtër, stërvitja aerobike funksionon si një antidepresant dhe euforiant, ndërsa stërvitja e qëndrueshme prodhon përmirësime të përgjithshme në disponimin dhe vetëvlerësimin. • Ai përmirëson simptomat që lidhen me një shumëllojshmëri të çrregullimeve të sistemit nervor qendror dhe mund të përdoret si një terapi plotësuese për këto çrregullime. • Ka dëshmi të qarta për efikasitetin e trajtimit të stërvitjes për çrregullime të mëdha depresive dhe çrregullime të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes. • Një numër i rishikimeve mjekësore kanë treguar se stërvitja ka një efekt antidepresant të dukshëm dhe të vazhdueshëm tek njerëzit, një efekt që besohet të ndërmjetësohet nëpërmjet sinjalizimit të zgjeruar të BDNF në tru , (BDNF është një proteinë e prodhuar brenda qelizave nervore). Arsyeja pse është kaq e rëndësishme për një tru të shëndetshëm është sepse shërben si rritje e mrekullueshme te qelizave te trurin, në thelb që mbillen qelizat e trurit për t'i mbajtur ato në funksionim dhe rritje, si dhe nxit rritjen e neuroneve të reja. .
 • 18. Përfitimet sociale të aktivitetit fizik për adoleshentët Kur vjen puna për të mbajtur trupin ne forme, disa adoleshentë duan të dinë se çfarë ka në të për ta. Ndërkohë që shumë adoleshentë do të ushtrojnë për vlerat fizike (p.sh. Muskujt , forca , pamja fizike ,etj) , jo të gjithë adoleshentët pelqejne te praktikojne sport ose te sterviten. Këta adoleshentë mund të vlerësojnë duke ditur se mund të përfitojnë nga përparësitë e tjera nga stërvitja, veçanërisht ato që do t'i ndihmojnë ata në mënyrën e jeteses shoqërore. Ushtrimi përmirëson imazhin e vetvetes. Edhe nëse miqtë dhe familja e tyre mendojnë se duken mirë, adoleshentët shpesh kanë një imazh shumë të varfër per veten e tyre. Aktiviteti fizik ndihmon me kontrollin jo vetëm të peshës, madhësinë e rrobave dhe tonin e muskujve. Kur stërvitja bëhet një mënyrë jetese, mund të nxisë një ndjenjë të vetëvlerësimit dhe të bëjë një adoleshent të ndjehet i fortë dhe i vetëdijshëm për shëndetin. Në fakt, studimet raportojnë se ka pasur një lidhje të qartë dhe të përcaktuar midis sportit të organizuar dhe lumturisë. Ushtrimi rrit vetëvlerësimi dhe besimin Vetëvlerësimi i referohet ideve të një personi për vlerën dhe rëndësinë e saj / tij ndaj të tjerëve. Është e vështirë të jesh rehatshem në një grup ose të qëndrosh në shoqërinë tënde në qoftë se po përpiqesh të bësh dyshime për vlerën tënde. Vetëvleresimi dhe vetebesimi nganjëherë mund të jenë emocione të pakapshme. Megjithatë, Psikologjia Sot, duke iu referuar disa studimeve, raporton se aktiviteti fizik ka një efekt pozitiv thellësisht në vetëvlerësimin dhe vetëbesimin. Ushtrimi zvogëlon stresin dhe ankthin Këto ditë, adoleshentët janë më të theksuar se kurrë me kaq shumë kërkesa në kohën e tyre dhe kaq shumë presione nga burime të ndryshme. Është e vështirë të ndihesh veçanërisht social kur peshohet nga stresi. Megjithatë, pothuajse çdo stërvitje mund të ndihmojë në reduktimin e stresit. Çdo aktivitet fizik do të lëshojë endorfine, kimikën e natyrshme të trurit, e cila rezulton në një ndjenjë të madhe natyrore të mirëqenies.
 • 19. • Shumë ushtrime mund të jenë të dëmshme. Pa pushim të duhur, mundësia për pasur probleme të tjera te qarkullimit rritet,dhe indet e muskujve mund të zhvillohen ngadalë. • Stërvitja kardiovaskulare jashtëzakonisht intensive, afatgjata, siç mund të shihet në atletët që stërviten për maratone të shumëfishta, është shoqëruar me faza të anomalive të zemrës dhe ritmit të saj. Në mënyrë të veçantë, prodhimi i lartë i zemrës ka treguar se shkakton zgjerimin e vëllimit të mushkërive të majtë dhe të djathtë, rritjen e trashësisë së murit të barkut dhe masës më të madhe kardiake. Këto ndryshime më tej rezultojnë në dëmtimin e qelizave të miokardit .Gjatë këtyre proceseve, proteina troponin rritet në gjak, duke treguar vdekjen e qelizave të muskujve dhe rritjen e stresit në vetë zemrën. • Në raste ekstreme, mbi-ushtrimi shkakton humbje serioze të performancës. • Mospërfillja e mbingarkesës së muskujve çon në rabdomiolizë (dëmtim të muskujve) që shihet më shpesh në rekrutët e rinj të ushtrisë.
 • 20. Stërvitja në përgjithësi përmirëson gjumin për shumicën e njerëzve dhe ndihmon në çrregullimet e gjumit të tilla si pagjumësia. Koha më e mirë për të ushtruar mund të jetë 4 deri në 8 orë para gjumit, ndonëse stërvitja në çdo kohë të ditës është e dobishme, me përjashtim të mundshëm të ushtrimit të rëndë të marrë pak para gjumit, gjë që mund të shqetësojë gjumin. Në çdo rast, ka prova të pamjaftueshme për të nxjerrë konkluzione të detajuara në lidhje me marrëdhënien midis stërvitjes dhe gjumit.
 • 21. Një minimum prej 60 minuta në ditë aktivitet fizik me intensitet të moderuar në një sesion të vetëm ose në më shumë se një sesion prej 10 minutash secili . Aktivitete që tërheqin dhe zbavisin e janë te sigurta për femijët e moshës parashkollore. Mundesi lëvizjeje aktivë për fëmijet dhe të rriturit duke qëndruar së bashku. Aktivitete të ndryshme gjatë javës .
 • 22. Rekomandime për aktivitetin fizik për mosha 6-18 vjec 60 minuta aktivitet i moderuar deri në aktivitet fizik intensiv cdo ditë të javës që përfshin aktivitete të ndryshme. Përfitimet nga aktiviteti fizik për gjeneratën e re konsiston në atë që ndihmon në: • Zhvillimin e sistemit muskuloskeletal të shëndetëshëm (kocka, muskuj dhe artikulacione) • Zhvillimin e sistemit të shëndetëshëm kardiovaskular (zemër dhe mushkëri) • Zhvillimin neuromuskular (koordinim dhe kontroll të lëvizjeve) • Mbajtjen e masës së peshës.
 • 23. Rekomandime për Aktivitetin fizik për moshat 18-65 vjec 30 minuta aktivitet fizik i moderuar gjatë pesë ditëve të javës; 20 minuta aktivitet fizik intensiv gjatë 3 ditëve të javës; Nje kombinim i të dy lloj aktiviteteve redukton rrezikun ndaj sëmundjeve kronike si: • Sëmundje kardiovaskulare • Hemorragji cerebrale • Diabeti tip II • Kancer i zorrës së trashë • Kancer i gjirit Rekomandime për aktivitet fizik për mosha + 65 vjec 30 minuta aktivitet fizik i moderuar gjatë pesë ditëve të javës; 20 minuta aktivitet fizik intensiv gjatë 3 ditëve të javës; Një kombinim i të dy lloj aktiviteteve. Aktiviteti fizik në këtë rast përfshin të ecurin, notin, vallëzimin, ngjitjen ne lartesi, përdorimin e bicikletës, punë në kopësht.
 • 24. Shpresojme që informacionet e marra nga ky projekt tu shërbejnë për një shëndet sa më të mirë , fizik , mendor , social dhe ekonomik. Ju faleminderit për pjesëmarrjen. Punoi : Anesti Çobani