Here are the key steps to solve this problem:
1) Calculate the elimination rate constant (k) using the two measured concentrations and times:
k = (lnC1 - lnC2) / (t1 - t2)
= (ln5.5 - ln6.5) / (8 - 24) hrs
= -0.05 hr-1
2) Calculate the volume of distribution (Vd) using the infusion rate (I), k, and the first measured concentration:
Vd = I / (k * C1)
= 15 mg/hr / (0.05 hr-1 * 5.5 mg/L)
= 15 L
3