Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
369,23.docx
1. Тема: Пошуки людського щастя у творах Г.С.Сковороди. (9 клас)
Мета: - розкрити співзвучність філософських думок Сковороди з нашим часом,
наголосити на думках Сковороди, особливо актуальних сьогодні, вивести формулу
щастя, сприяти осмисленню учнями своєї ролі в суспільстві;
- розвивати в учнів чуття слова, спостережливість, творче
мислення, розвивати уміння виразного читання ліричних творів;
- формувати в учнів високі моральні якості – гуманізм, працьовитість, ненависть
до зла, грубості, несправедливості, прищеплювати вміння висловлювати
власне ставлення до прочитаного, сприяти формуванню бажання
самовдосконалення.
Очікувані результати: учні знатимуть чинники, що впливали на формування
особистості Г.Сковороди, основні його філософські ідеї; учні вмітимуть
формулювати власне розуміння щодо актуальності для сьогоднішнього життя
положень філософії Г.Сковороди.
Обладнання: портрет письменника, тексти творів Г.Сковороди, мультимедійна
презентація, збірка «Скарбниця афоризмів Г.Сковороди», ікебана з квітів «Шлях
до щастя», дидактичний матеріал «Квітка щастя», епіграф до уроку на дошці.
Тип уроку: урок-дослідження.
Епіграф до уроку: Життя і часу невгамовна плинність:
Народження – нестримний розквіт – тлінність…
У чому сенс життя? Його безцінність?
Що випадковість? Що закономірність?
Н. Супруненко
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
1.Самоналаштування
Посміхніться один одному і промовте ці побажання:
-Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
-Я особистість творча.
-Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
1.Вступне слово вчителя.
Коли народжується людина, на небі запалюється зірка. І нехай через мить зірці
судилось згаснути, прекрасно, якщо вона до кінця світилася найяскравішим
світлом. Є на світі долі, як яскравий спалах зорі, що крізь віки несуть спогад про
людину з великим і чулим серцем. Серед таких - доля Григорія Сковороди.
Кожен з нас проходить певний шлях: народження, життя і смерть. І рано чи
пізно задаємо собі такі питання: «В чому сенс людського життя?» «Чи є в житті
2. щастя і в чому воно полягає?» Не залишився осторонь цих питань і Григорій
Сковорода.
Сьогодні на уроці ми з вами спробуємо простежити на конкретних творах, чи
знайшов поет для себе відповіді на ці вічні питання?
-А чого ви очікуєте від нашого уроку?
(Орієнтовні відповіді – осягнути, що є щастям для Сковороди у його філософських
роздумах, порівнюючи зі своїми міркуваннями про щастя та те, як його досягти).
Девіз нашого уроку: Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів з теми.
1. Складання «психологічного портрету» Г.Сковороди.
-Але спочатку давайте складемо «портрет» філософа з перших літер його прізвища.
С – скромний,серйозний , співак-музикант
к – кмітливий,
о – освічений, оптиміст
в – вільнолюбивий, вчитель
о– обачний , обдарований
р – розумний,
о – об`єктивний,
д – допитливий, добрий
а – активний
2.Лірична хвилинка.
( Вірш «Щастя» читають заздалегідь підготовлені учні)
Учень 1.Скільки є людей повсюди, Учень 2. Ложку дьогтю в бочку меду —
Стільки в світі щастя є. І, дивись, пропало все.
Ніби ж всі подібні люди, Щастя завжди попереду
Щастя в кожного своє. Вогник радості несе.
І рецепту тут немає, Треба встигнути догнати,
Як на торт чи на пиріг. В певний час і в самий раз!
Кожен свій рецепт шукає А попробуй угадати —
Серед тисячі доріг. От завданнячко для нас!
Разом: Щастя – не слава, не гроші …
Все це минає.
Щастя – це люди хороші,
Шана людськая.
Там де трудніше, де важче,
Швидше знайти його вдасться.
Руки твої роботящі – ось твоє щастя!
Олександр Підсуха
- Якій же темі присвячено ці рядки?
3. ІV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення
зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.
1. Словникова робота.
- Яке ж тлумачення слова «щастя» подають нам наукові джерела?
(Ща́стя — психоемоційний стан цілковитого задоволення життям, відчуття
глибокого вдоволення та безмежної радості. Те, що викликає відчуття найвищого
задоволення життям, дає радість людині).
2. Складання асоціативного куща «Щастя».
- А з чим для вас асоціюється це слово?
Здоров’я освіта
друзі Щастя сім’я
праця самореалізація
взаєморозуміння
3. Інтерв’ю з Г.Сковородою.
- Уявімо, що ми потрапили в минуле і маємо можливість поспілкуватися з самим
народним філософом та довідатися , що саме йому приносило щастя і в чому ж
рецепт щастя?
- Учень-журналіст. Доброго дня, Григорію Савичу, не могли б ви поділитися з
нами своїми думками про те, що таке щастя? Як досягти його?
- Сковорода. Шановні учні, шукаймо щастя на своїй землі, а не за морями.
Повне щастя найперше не в досягненні якогось результату, а в самій праці за
покликанням. Людина не може бути щасливою, якщо діє всупереч природі.
Пізнання природи – це пізнання Бога.
- Учень-журналіст. Скажіть, учителю, а як навчитись пізнавати себе?
- Сковорода. Від природи, як матері, легесенько доспіває наука. Сокола
навчили швидко літати, але не черепаху. Орла в одну мить навчили дивитись
на сонце й забавлятися, але не сову. Всяке діло доспіває, коли природа керує,
серце тоді насичується, коли освічується. Тільки не перешкоджай природі.
- Учень-журналіст. Що Ви найбільше цінували в людях і чого не терпіли?
- Сковорода. В людях я цінував високу моральність, правдивість, гуманність,
справжню любов, безкорисливу дружбу, повагу та вдячність дітей до батьків.
Чого не терпів, я висміяв у байках: розумову обмеженість, чванство,
самодурство, паразитизм.
- Учень-журналіст. Григорію Савичу, чи вважаєте Ви себе щасливою
людиною?
- Сковорода. Так, я жив у гармонії з собою, мої доля й творчість нероздільні,
жодного разу я не зрадив своїм ідеалам, тому девізом стали слова: «Світ
ловив мене, та не впіймав». Я щасливий.
- Учень-журналіст. Дякую, вельмишановний добродію Григорію Савичу, за
те, що Ви поділилися з нами своїми думками і порадами.
4.Творча хвилинка
-То який же шлях до щастя за Сковородою? (Учні висловлюють свої думки)
4. 5.Дослідницька робота у групах.
Учні поділені на 4 групи, в кожній із яких визначені учні: теоретики,
літературознавці, декламатори.
1 група – дослідники прозової спадщини.
2 група - дослідники байок Г.Сковороди.
3група – дослідники ліричних творів поета.
4 група – дослідники афоризмів філософа.
Захист проекту 1 групи
Свою роботу презентують учні, які досліджували прозову спадщину Григорія
Сковороди.
Учні-теоретики знайомлять із жанрами прозових творів мудреця.
Трактат (лат. розглядати, досліджувати) – це науково – теоретична праця, у якій
аналізується складна проблема, всебічно аргументується нова концепція автора.)
Притча - це повчальне алегоричне оповідання з чітко висловленою мораллю.
Учні-літературознавці
Робота над притчею «Убогий жайворонок».
Переказування учнем притчі, її аналіз за запитаннями:
У чому полягає повчальний зміст твору?
Чи однакові погляди на щастя у Тетервака та Жайворонка?
Щастя для Тетервака: «Жери все, що перед очима. То щастя буде за плечима», а
також «Тільки той щасливий, хто хоч і не прав по совісті, але прав по бумажці».
Щастя для Жайворонка : «Невелика користь - читати багато книжок, а бути
беззаконником. Читай одну книгу і досить буде з тебе …читають її всі, але
неосмислено: дивляться на зверхність, а серця не бачать…» та «Треба мати чисте
серце, тоді не будеш боятися ні блискавиці, ні грому…».
Чи актуальна ця притча?
Про яку книгу йде мова? (Біблію).
-Так в чому ж щастя (за трактатами та притчами Григорія Сковороди)?
(Висновки учнів закріплюється на дошці у вигляді «Квітки щастя» )
(очікувані відповіді - самопізнання, чисте серце, внутрішній світ, душевна
краса і Бог)
Захист проекту 2 групи .
Свою роботу презентують учні, які досліджували байки Григорія Сковороди.
Учні-теоретики знайомлять із поняттям про байку.
Байка- невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи
сатиричний твір алегоричного змісту.
Учні-літературознавці.
Здається байка просто бреше,
А справді ясну правду чеше. Л.Глібов
5. 1.Повідомлення про збірку «Байки харківські».
2.Особливості байок Г.Сковороди.
-Яка з байок здалася вам найбільш актуальною? Чому? («Бджола та Шершень»,
«Собака і Вовк»)
-Отже, щастя у байках Сковороди - це …?
(Висновки учнів закріплюються на дошці
на квіткці щастя у вигляді пелюсток)
(очікувані відповіді - сродна праця і дружба)
Захист проекту 3 групи .
Свою роботу презентують учні, які досліджували ліричні твори Григорія
Сковороди.
Учні-теоретики знайомлять із поняттям про ліричний твір.
Ліричний твір – віршовий твір, невеликий за обсягом, у якому реальність
відображається через передачу думок і почуттів людини.
Учні-літературознавці.
Ліричні твори війшли до поетичної збірки «Сад божественних пісень», до кожного
з яких автор написав музику. Серед найвідоміших ліричних творів поета: «Всякому
місту - звичай і права», «De libertate».
Учні-декламатори читають напам’ять поезії «Всякому місту -звичай і права», «De
libertate».
- Отже, щастя в ліричних творах Сковороди це …?
(Висновок учнів вивішуються на дошці)
Очікувані відповіді - свобода, безгрішність, моральні цінності)
Захист проекту 4 групи .
Свою роботу презентують учні, які досліджували афоризми Григорія Сковороди.
Учні-теоретики знайомлять із поняттям про афоризм.
Афоризм - короткий влучний оригінальний вислів, що зробився усталеним; яка-
небудь узагальнена думка, висловлена стисло в дуже виразній, легкій для
запам'ятовування формі, яка згодом неодноразово відтворюється іншими людьми.
Учні – літературознавці знайомлять інших учнів з результатом своєї творчої праці-
збіркою «Скарбниця афоризмів Г.Сковороди».
( Учні презентують збірку афоризмів, розтлумачуючи найбільш влучні).
Є ще одна умова, без якої людина (за Сковородою) не може бути повністю
щасливою. Це – любов до рідного краю. Сковорода був щирим патріотом України.
(Вчитель прикріплює останню пелюстку з написом на квітку - любов до
Батьківщини).
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1. Виведення формули щастя.
6. (Учням роздаються аркуші паперу та маркери).
- Поміркуйте і спробуйте вивести власну формулу щастя, спираючись на
мудрість Г.Сковороди та ваш життєвий досвід. Оформіть міні-проект,
використавши вашу емблему щастя.
Щастя = пізнання себе + «сродна праця» + родина +любов до Батьківщини…
Щастя поруч
2. Презентація роботи творчої групи.
Учні презентують ікебану з квітів «Шлях до щастя».
У букеті 7 квітів, саме ця цифра символізує любов. У букет входять такі квіти:
Деревій-символ нескореності.
Волошки-символ здоров’я та життєвої сили.
Безсмертник-символ довголіття, безсмертя.
Мак- символ щирих почуттів та пам’яті народу.
Васильки- символ святості, чемності.
Барвінок- символ життя, вірного кохання.
Калина-символ життя, краси,любові до рідного краю.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
1.Метод «Прес».
- Чи знайшов Сковорода, на вашу думку, відповідь на запитання «Що є
щастя?» Доведіть.
- Чому, говорячи про філософські роздуми Григорія Сковороди про щастя, ми
розглядали і його лірику, і байки, і притчі, і трактати?
7. - Чи можна роздуми Сковороди про щастя вважати зараз, понад два століття,
актуальними? Чому?
- Яка ідея митця вам особисто ближча?
- Розкажіть, що для вас сьогодні означає щастя?
VІІ. Рефлексія та оцінювання роботи на уроці
1. Незакінчене речення.
- Свою роботу на уроці я оцінюю як…
- На уроці мене:
найбільше вразило…
здивувало…
змусило замислитись…
VІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити кілька афоризмів, дібрати матеріали для написання твору за улюбленим
афоризмом. За бажанням - створити ілюстрацію до одного із афоризмів.