1. Математика 5 клас
ТРИКУТНИК. ВИДИ ТРИКУТНИКІВ.
Якщо ми дійсно щось знаємо, то ми знаємо
це дякуючи вивченню математики.
П’єр Гассенді
Мета: повторення знань про трикутник, ознайомлення учнів з
класифікацією трикутників; розвиток пам’яті, вміння аналізувати,
класифікувати та узагальнювати, висловлювати та обґрунтовувати власну
думку;
виховання
індивідуальності,
наполегливості,
стриманості,
ініціативності, інтересу до вивчення предмету, усвідомлення його краси та
значущості.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація необхідних знань.
Усний рахунок.
1. Заповніть пропуски у ланцюжку обчислень
:3
*8
х
-9
+13
*5
+25
>10
Якщо
<10
1) х=2;
2) х=15
відповідь: 1) 60; 2) 50.
2. Назвіть геометричні фігури, зображені на малюнку:
С
К
Р
К
В
О
А
Е
а)
Т
в)
б)
S
Q
O
L
R
D
M K
г)
N
д)
A
2. B
C
T
K
A
D
S
P
е)
є)
3. Назвіть види кутів, зображених на малюнку:
4. Чому дорівнює периметр восьмикутника, кожна сторона якого
дорівнює 4 см?
5. Обчисліть периметр шестикутника, довжини сторін якого
дорівнюють 6 см, 8 см, 14 см, 20 см, 22 см і 25 см.
6. Із Вишневого до Яблуневого йде 2 дороги (мал.), із
Яблуневого до Грушевого – 3 дороги, а від Грушевого до
Гарбузового – 4. Скількома різними способами можна
дістатися з Вишневого в Гарбузове?
Вишневе
Яблуневе
Грушеве
Гарбузове
3. Логічні завдання
1. Встав пропущене слово:
123452
321452
РАКЕТА
?
2. Встав пропущене число:
3. Що зайве:
ІІІ. Мотивація учбової діяльності та пояснення теми.
За допомогою проектора на екрані діти бачать зображення
трикутників:
4. - Діти, подивіться на малюнок і скажіть, які фігури на ньому
зображені.
- Трикутники.
- Поясніть, чому ви так вирішили?
- Тому, ці фігури мають по три сторони і по три кути.
- Ви побачили, що трикутники всі різні. Скажіть, чим вони
відрізняються?
- Тим що у них різна довжина сторін і величина кутів.
- Так, ви вірно замітили, що трикутники розрізняють або
класифікують в залежності від довжини сторін і величини кутів. Та
зараз ми з вами прослухаємо казку: “Сон Незнайки”.
Як завжди п’ятикласник Незнайко знову не мав часу, щоб
підготуватися до уроків. Сяк-так виконав письмові завдання й поспішив до
телевізора.
Спати ліг пізно. І вже лягаючи, згадав, забув прочитати в підручнику
математики про трикутники й вирізати з паперу трикутники різних видів.
Щоб заспокоїтися, відразу заплющив очі й швидко заснув. І приснився
Незнайкові сон.
Сниться йому, ніби він знаменитий мандрівник і подорожує по країні
Геометрії. Гострими кутами здіймаються вершини гір. Але Незнайко легко
забирається на вершину найвищої і найкрутішої гори. Потім гори чомусь
перетворилися в трикутники. Вони обступили Незнайка з усіх боків і стали
запитувати:
- А як я називаюсь?
- А який я трикутник?
- А я який?
Трикутники мерехтіли у Незнайка перед очима. А він не міг навіть
зміркувати, кому з них відповідати, і мовчки стояв, зовсім розгубившись…
Тоді один з трикутників виступив наперед і голосно закричав:
Замовкніть! Не питайте його! Він, певне, нічого про Трикутники
не знає. Давайте йому все покажемо!
І
тут
трапилось
зовсім
несподіване:
Трикутник
почав
змінювати свою форму. Тільки що він
був тупокутний, а раптом став
прямокутним…, потім перетворився в
гострокутний
(мал.).
Незнайко
здивовано
спостерігав
за
перетворенням Трикутника, а той
весело декламував:
Кожен учень мусить знати,
Як мене намалювати.
Як кути мої змінити,
5. Щоб мене перетворити
З гострокутного в прямокутний,
З прямокутного – в тупокутний.
“Я вже знаю про Трикутники!” – хотів закричати Незнайко і
прокинувся.
- А тепер давайте разом складемо схему, в якій покажемо
класифікацію трикутників.
СХЕМА
ТРИКУТНИКИ
(за величиною кутів)
Тупокутні
Прямокутні
Гострокутні
( за довжиною сторін)
Різносторонні
Р = а+в+с
Рівнобедрені
Формули периметрів
Р = 2а+в
Рівносторонні
Р = 3а
IV. Закріплення.
1. Кожному учневі дається карточка, на якій зображені трикутники
різних видів. Треба виміряти величину кутів і довжину сторін.
Встановити вид трикутників та знайти периметр.
6. Після вимірювання учні обмінюються картками і перевіряють
роботу товариша. Таким чином, встановлюють, що трикутник КMN
- тупокутний та рівнобедрений, трикутник BCD – різносторонній та
прямокутний, а трикутник XYZ – рівносторонній та гострокутний.
2. А зараз давайте заповнимо таблицю, використовуючи ваші
попередні здобутки:
Назва
трикутника
Графічне
зображення
Властивості
Види трикутників
Рівнобедрені
Дві сторони
рівні
Рівносторонні
Всі сторони
рівні
Може бути
прямокутним,
гострокутним,
тупокутним
Може бути тільки
гострокутним.
Різносторонні
Всі сторони
різні
Може бути
прямокутним,
гострокутним,
тупокутним
V. Підведення підсумків. Домашнє завдання: вивчити п. 14, №360,
364, 392.
7. Після вимірювання учні обмінюються картками і перевіряють
роботу товариша. Таким чином, встановлюють, що трикутник КMN
- тупокутний та рівнобедрений, трикутник BCD – різносторонній та
прямокутний, а трикутник XYZ – рівносторонній та гострокутний.
2. А зараз давайте заповнимо таблицю, використовуючи ваші
попередні здобутки:
Назва
трикутника
Графічне
зображення
Властивості
Види трикутників
Рівнобедрені
Дві сторони
рівні
Рівносторонні
Всі сторони
рівні
Може бути
прямокутним,
гострокутним,
тупокутним
Може бути тільки
гострокутним.
Різносторонні
Всі сторони
різні
Може бути
прямокутним,
гострокутним,
тупокутним
V. Підведення підсумків. Домашнє завдання: вивчити п. 14, №360,
364, 392.