баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід.
1. Баранова Л.І.
Розробка уроку з основ здоров’я у 8 класі
Тема: «Убезпечення від ВІЛ і СНІДу»
Мета: розширитизнання учнів про ВІЛ/СНІД, ознайомитизі шляхами
передавання та методами захисту від ВІЛ – інфекції; розвиватинавички
толерантного ставлення до ВІЛ- інфікованих людей.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент
Привітання вчителя. Установка на позитивнийнастрій.
Девіз уроку: «Уміння продовжувати життя – це, насамперед, уміння
не вкорочуватийого.» (О.Богомолець)
Пояснимо його зміст у кінці уроку.
2. Актуалізаціяопорнихзнань
а) перевірка домашнього завдання
б) вправа «Мікрофон»
- Що називаємо захворюванням?
- Які ви знаєте інфекційні захворювання?
- Хто є збудником таких хвороб?
- Яку ви знаєте зброюпротивірусів, мікробів? (Імунітет)
3. Повідомленнятеми й мети уроку. Мотиваціянавчальноїдіяльності
учнів.
Релаксаційна уява або роботаза малюнками, поданими в підручнику
Уявимо фортецю, за мурами якої величезне військо. Чи легко
ворогам захопитийого? Дійсно, ні. А що станеться, якщо одного воїна
заразитинебезпечною інфекцією? Через деякий час фортецю вже нікому
буде захищати.
2. Людськийорганізм – фортеця, імунітет – могутнє військо, яке
захищає від вірусів. Що стане з організмом, коли потрапить вірус ВІЛ?
Як захиститися від нього?
4. Вивченняновогоматеріалу
а) Визначення понять ВІЛ, СНІД
б) Інформаційне повідомлення про ВІЛ, СНІД
Можна використатипрезентацію, відеофільм про ВІЛ, СНІД,
розповідь учителя.
Уперше про СНІД заговорилив 1981 році, і вже близько 30
років ця абревіатура не зникає зі шпальт газет та журналів світу.
За даними ООН (станом на 2006 рік), кількість інфікованих ВІЛ
У світі досягли 42 млн. осіб. Протягом рокуінфікуються близько 5 млн,
гинуть від СНІДу – 3 млн. Серед молоді перше місце з усіх причин
смертностіу світі належить СНІДу. 40 % померлих від СНІДу – жінки,
20 % - діти. В Україні зареєстровані100 тисяч ВІЛ – інфікованих, серед них
близько 6 тисяч дітей. За неофіційними даними, нині в Україніпонад 300
Тисяч інфікованих ВІЛ.
1 грудня – Всесвітній день боротьбизіСНІДом.
ВІЛ сам по собіє дуже нестійким вірусом. Він швидко гине
під дією простихдезінфікуючих речовин – спирту, марганцівки, хлораміду, а
також високої температури (кип’ятіння миттєво вбиває ВІЛ). Тому
елементарні гігієнічні заходияк удома, так і в медичних закладах легко його
знешкоджують. Але якщо ВІЛ потрапляє в організм, знешкодитийого там
уже неможливо: на сьогоднішній день ще не існує ні ліків, за допомогою
яких можна було б убити чи вивести ВІЛ, ні вакцини, яка б могла запобігти
розвиткузахворювання.
в) Оздоровчівправи
Комплекс «Ростуть дерева»
Діти відтворюють у рухах образидерев, підключають фантазію: «Дерева
піднімають гілочки до сонечка, вітер похитує гілочки, вітер гойдаєстовбури,
вітер стихає, біля великих дерев виростають маленькі деревця».
3. г ) Роботав групах
Об’єднуються у6 груп.
1,2,3 групи –«Шляхи поширення ВІЛ» (перша група працює з підрічником, 2
– з таблицею, 3 – з додатклвлю літературою) ;
4, 5, 6 групи – «ВІЛ не передається при….»(4група – працює з підручником,
5 – із таблицею, 6 – із додатковоюлітературою).
Кожна група готує своюінформацію.
Звітування двох груп: «Шляхи поширення ВІЛ»; «ВІЛ не передається при:».
5. Домашнєзавдання
Опрацювати статтю в підручнику 9
Перший варіант: скласти правила убезпечення від ВІЛ.
Другий варіант: назвати причини, за якими можна дружити із ВІЛ-
інфікованими дітьми.
6. Узагальненняй систематизаціязнань івмінь учнів
а ) бліц-опитування «Вірно- невірно»
. із ВІЛ –інфікованими можна дружити;
. лікуватися від ВІЛ-іефекції легше, ніж захиститися;
. ВІЛ передається через кров;
. ВІЛ передається комарами;
. людина стає носієм ВІЛ через необережнуповедінку;
. найчастіше хворіють на СНІД наркомани.
7. Підсумок уроку
Як цей вислів розкриваєзміст нашого уроку?
«Уміння продовжуватижиття – це, насамперед, уміння не вкорочуватий
ого.» (О. Богомолець).
4. Тренінг для учнів 8-го класуза програмою «Школа проти СНІДу»
Тема:ВІЛ/СНІД/ІПСШ. Шляхи зараження
Мета:Надати учням базовуінформацію про ВІЛ, СНІД та інфекції, що
передаються статевим шляхом (ІПСШ). Знати шляхи зараження ВІЛ; шляхи,
якими не передається ВІЛ. Розуміти, як ВІЛ впливає на роботуорганізму.
Тренер має змогуоцінити рівень знань учасників тренінгу, їх ставлення до
проблемиВІЛ/СНІДу.
Необхідніресурси: Дошка, крейда , папірці, роздатковийматеріал-
друковані зошити, бейджики, стікери, маркери.
1 частина
Знайомство
Намалюй свій автопортрет(роздатилисточки, маркери, бейджики з ім’ям)
Виділи особливість в одежі, в зачискі, на лиці.
Об’єднатив пари : «Знайди своюполовину», за допомогоюрозрізанихнавпіл
відкриток.
Кожна пара описує друг друга за такими ознаками: ім’я, улюблена іжа, члени
родини, улюблене заняття.
Очикування
Учасникам тренінгу роздаються стікери. Тренер просить написати на них,
чого саме кожен чекає від тренінгу?. Після цього учасники зачитують свої
написи і прикріпляють аркуш на підготовлений тренером плакат із
зображенням вази.
Правила роботи групи
Тренер звертається до групи з питанням: « Для чого в нашому житті
існують правила?» Після відповідей учасників він пропонуєприйняти
правила роботи групи під час тренінгу:
1. Виконувати завдання вчасно.
2. Слухати один одного.
5. 3.Говоритипіднімаючи руку.
4. Говоритилоканічно.
5. Конфедеційність
6. Толерантне ставлення одиндо одного
7. Тиша в групі…
2. Основна частина
а ) на дошці абревіатура;розшифруйте:
В С І
І Н П
Л І С
Д Ш
б ) Об’єднатисявгрупи за допомогоюгри:«Фруктовий коктейль»
Тренер вибирає фрукти, якими називає учасників, для свого «Коктелю»
(учні швиденько міняються місцями за названими тренером фруктами),
таким чином відбувається об’єднання новихгруп по 5 учнів.
в ) Робота з роздатковим матеріалом друкованим зошитом(т.1 завдання
1.1)
Учасники в групах по черзіставлять запитання (використовуючизошит),
І відповідають на них.
г ) Роздатипапірці і запропонуватипоставити додатковізапитання з цієї
проблеми. Вкинути їх до скриньки. Потім дати відповіді нп ці запитання.
Гра: «Збири підписи за хвилину»(пропонується,ще гра «Квасоля» вище
описана).
6. Тренер роздаєлисточкидля підписів(на одномулисточку крапка, або
листочоквідрізняється іншим кольором ніж у інших учасників тренінгу).
Тренер пропонуєякома швидше обмінятися підписами зі своїми
однокласниками.
Запитання тренера: -«Хто з вас на листочку мав крапку(або іншого кольору
папер)? –Ви інфіковані ангіною, грипом…
-Скільки підписів Ви зібрали на своємулисті? Ці діти теж інфіковані.
- Кому Ви підписали листи? Вони теж інфіковані. Підрахуйте скільки осіб
заразилося на ангіну….
- Так само стрімко поширюється ВІЛ та інші інфекції що передаються
статевим шляхом.
Об’єднатисявнові групи за допомогоюгри «Ураган»
Сидячіу колі ведучий називає, будь що, кого не стосується міняються
місцями.
- Ураган для тих, хто народився в літку?..
Робота вгрупах (на листкахватману.)
Кожна група опрацьовуєшляхи зараження ВІЛ-інфекцією:
1-ша група опрацьовує: «ВІЛ передається через кров;
2-га група опрацьовує:«ВІЛ передається через незахищені статеві контакти»
3-тя група опрацьовує:«Віл передається від ВІЛ інфікованої матері до
дитини».
Послати волонтера від кожної групидо іншої зі своєю
напрацьованоюінформацією.
Кожна група захищає свій плакат.
3. Заключначастина
7. а ) Зворотній зв’язок
Учні сідають в коло і по черзірозповідають: - «Сьогодніна тренінгу я
зрозумів, навчився, дізнався…»
б ) Очікування.
Переклеїти стікер у вазу «Знань» наповнивши її, або залишивши його поза
вазою(хто не дістав знань на тренінгу).
в ) Прощання.
Кожен говорить побажання учаснику, який сидить зліва.