покатілов в.с. правопорушення серед неповнолітніх та система їх захисту.
1. Покатілов В.С.
Тема: Правопорушення серед неповнолітніх та
система їх захисту
« Гросмейстер повинен зробити вибір між
чорною і білою клітиною. Кожногодня,
кожної миті Людинавибирає між добром
і злом.»
Мета:формувати правовусвідомість та розуміння відповідальності за свою
протиправнуповедінку; ви- ховувати повагу учнів однедо одного;сформувати
поняття «правопорушення», його ознаки, види;вести профілактичну роботуз
попередження правопорушень;виховувати здатність усвідомлювати та відстою-
вати власну позицію; уміти визначатипроблеми та знаходити шляхи їх
розв'язання.
Форма заходу:урок-проект.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Клас об'єднується в декілька груп, заздалегідь отримує завдання і працює над своїм
проектом.
1-а група (обираєбілий колір — колір інформації) має дослідити причини, що
спонукають неповнолітніх до правопорушень;
2-а група (обираєсиній колір — атрибут небесних богів Зевса, Гери, їх мудрості,
знання) має висловитипропозиції щодо профілактики та зниження рівня
правопорушень серед молоді;
3-я група (обирає жовтийколір — колір сонця, результат) має скласти систему
захисту прав дитини в Україні;
4-а група — сценаристи, лялькові артисти.
II. Вивчення нового матеріалу
Учні спираються на знання з практичного права.
1. Ситуаційно-рольовагра
Підліток бачить, що одинз гостей у вітальні, дістаючи з кишені хустинку, впустив
гроші. Гроші, які лежать на підлозі, не дають йому спокою. А в головулізуть різні
думки.
Думка-змія. Чого сидиш?Піди і підбери гроші.
Думка розумна. Вони не твої, не робицього!
Думка-змія. Тиж за ними не в кишеню поліз, а з підлоги піднімеш. Загубив — сам
винен.
Думка розумна. Це не гідно тебе, підніми і віддай гостюйого гроші.
Думка-змія. Боїшся,що хтось побачить?Вони розмовляють,раніше, ніж за годину
з кімнати не вийдуть.
Думка розумна. Не робицього, а раптом у нього вони останні? Не вистачить на
проїзд — що він буде робити?
2. Думка-змія. Тав нього їх ціла пачка, і не помітить, що не вистачає одного папірця.
Думка р о з у м н а. Не бери чужого, не можна.
Думка-змія. Тобіж потрібні гроші? Чого сидиш, ось вони, на підлозі лежать,
підбери — і вонитвої.
(Хлопець бере гроші.)
Учитель. Чи можемо ми назвати вчинокхлопчика правопорушенням?
(Обговорення ситуації.)
2. Опрацюваннятерміна «правопорушення»
Учитель. Згадаємо урокипрактичного права. Що позначаєтермін
правопорушення?
Учень. Правопорушення — це суспільно небезпечне або шкідливо неправомірне
(протиправне), винне діяння (дія або бездіяльність) делік-тоздатної особи, яка
спричиняєюридичнувідповідальність.
Учитель. Але, щоб з'ясувати, чи є та або інша дія правопорушенням, переглянемо
художній фільм у вигляді малюнків-розкладок. Щоправда, сценаристще не
придумав назву фільму. Тож увага!
Учениця. В одномумістечку жила дівчинка на ім'я Правопорушення. Де б вона не
з'являлась, усюдитраплялись бійки, сварки, крадіжки...
Друзів у неї не було, і вона вирішила їх знайти.
І вирушила Правопорушення у мандрівку. Йдучи через ліс, вона почула плач: у
гущавині лісу сиділа дівчинка й плакала.
— Ти чого плачеш? — поцікавилась Правопорушення.
— Бо я Вина, ніхто мене не любить, друзів у мене немає і звідусіль проганяють.
— Мене теж,— відповідає Правопорушення. — Давай подорожуватиразом
крізь час.
Отож дівчата відправилися мандрувати часом. І потрапили у час кривавих воєн,
коли брат ішов на брата, друг зраджував друга, син забирав у батька трон. Літаючи
на хмарках над Францією, дівчата побачили, як кати стратили королеву.
— Мабуть, це справарук Кари,— сказала Вина.
— Спустимося до неї, — запропонувалаПравопорушення.
Знайшовши у натовпі Кару, дівчата запитали:
— Хочеш, полетимо мандрувати разом?
— Ні, мені треба багато карати зрадників. Але пізніше я до вас приєднаюсь.
Тож подругиповернулися у наш час. Йдучи вулицею міста, вонипобачили, що
сміття розкидане, а біля розбитоївітрини магазину стояло дівча та хитро
посміхалось:
— Ти хто? — запитала Вина.
— Я — Шкода, мені так подобаєтьсявселамати, нищити.
— То гайда з нами,— зраділи подружки.
Ось так Правопорушення, Вина, Шкода,Карність дісталися у наш час, а
Правопорушення знайшла вірних друзів та однодумців.
(Учні обирають заголовок фільму — «Друзі Правопорушення».)
Учитель. Друзіправопорушення — це є ознаки правопорушення, яке:
• має протиправний, неправомірнийхарактер, тобто суперечить нормам права;
• є суспільно шкідливим (наприклад, прогул)або суспільно небезпечним
(посягання на життя людини);
3. • виражається в поведінці — протиправній дії (крадіжка, розбій) або
бездіяльності(недбалість, прогул);
• має свідомо вольовийхарактер, тобто на момент вчинення правопорушення
залежить від волі і свідомостіучасників, перебуває під контролем їх волі і свідо-
мості, здійснюється усвідомлено й добровільно;
• є винним. Вина — це психічне ставлення особидо свого діяння і його
наслідків;
• є кримінальним, тобто спричиняєзастосування до правопорушниказаходів
державного примусу, заходів юридичної відповідальностіу виглядіпозбавлення
особистого, організаційного і матеріального характеру.
Учитель. Ми визначили поняття, ознаки правопорушення. Традиційно вирізняють
види правопорушень:
• за ступенем суспільної небезпечності: проступок, злочини. Проступкиможуть
бути: конституційні, дисциплінарні, адміністративні, матеріальні, цивільно-
правові;
• за сферами громадськогожиття:у сфері соціально-економічнихвідносин, у
суспільно-політичній сфері, у сфері побуту і дозвілля:
• за кількістю осіб: особисті, групові.
Складправопорушення — це система ознак протиправноїповедінки, необхідних і
достатніх для притягнення до юридичноївідповідальності.
Суб'єкти правопорушення— фізичні та юридичніособи.
Суб'єктивнасторона правопорушення — сукупність ознак, які характеризують
суб'єктивне ставлення особидо вчиненого нею протиправного діяння і його
негативних наслідків, а саме — вина, мотив, мета правопорушення.
Об'єкт правопорушення — порушене матеріальне чи нематеріальне благо:
власність, життя, суспільний порядок...
Об'єктивнасторона— сукупність зовнішніх ознак, що характеризують дане
правопорушення.
Учитель. Переглянувши лялькову виставу «Колобок»,розв'яжемопрактичну
задачу. Назвіть, який вид та склад правопорушення вчинила Лисиця щодо Колобка.
(Відповіді учнів.)
— Історія свідчить, що правопорушення трапляються в усіх країнах світу
незалежно від їх державного устрою, відтак повністю їх викорі-нити ще нікому не
вдалося. Але ми хочемо знати, чому людина обираєзло.
Слово надається 1-й групі.
Учні. Предметом дослідження є причиний особливостіправопорушень серед
неповнолітніх.
Спочатку пояснення причинзлочинностішукали в природілюдини. У зв'язкуз цим
виникли біологічні концепції злочинності. Засновником школи позитивізму був
італійський лікар Чезаре Ломброзо,якийу 1876 р. опублікував своюроботу
«Злочинналюдина», де наполягав на тому, що злочинна поведінка має вроджений,
спадковийхарактер.
Учені протягом тривалого часунамагаються знайти відповідь на питання, чи існує
зв'язокміж генетичними особливостямилюдиниі схильністю до вчинення
правопорушень. Французький соціолог Е. Дюркгейм пояснив злочинність
розпадом системицінностей.
4. Наше суспільство зацікавлене в тому, щоб правопорушень було якнайменше. Але
для того, щоб запобігти цьому, необхідно знати причини, які призводять до
правопорушень, у тому числісеред неповнолітніх.
Причин таких багато, тому їх поділяють на об'єктивніта суб'єктивні.
Об'єктивніпричини—це причини, які існують позалюдськоюсвідомістю і
незалежно від неї, незалежно від волі та бажань людини:
• перехідна економіка і як наслідок — зниження рівня життя;
• безробіття батьків — матеріальні проблеми в сім'ї;
• «човниковийбізнес» батьків, тобто повна бездоглядність дитини;
• розлучення батьків, що спонукає до втечі з дому;
• негативний вплив ЗМІ, «безвиховна» кінопродукція;
• недосконалість чинного законодавства;
• незадовільна організація дозвілля та відпочинку також відчутно впливає на
зростання дитячоїзлочинності.
Група наших учнів розробилатаблицю щодо основнихчинників, що спричиняють
зростання злочинностісеред . неповнолітніх на прикладі свого міста.
Суб'єктивнічинники:
• зловживання алкоголем та наркотичнимиречовинами;
• лінощі, незайнятість освітою або роботою;
• нігілізм, жорстокість поведінки неповнолітніх;
• негативний вплив сім'ї:
• педагогічна некомпетентність сім'ї — доросліпогрожують, ображають, б'ють
дітей.
• сім'ї з недостатніми виховними ресурсами — неповні, багатодітні. Рівень
бідності серед сімей з однією дитиною— 28,3%; з двома— 32,1 %, з трьомадітьми
— 38,4 %,тошо.
Отже, названі причиниє основнимипроблемамисуспільства, які негативно
впливають на розвитокособистостімолодої людиниі ведуть до збільшення
правопорушень.
Схема
Державний Центр
зайнятості
-
Суд ' Служба у справах
неповнолітніх
Громадські
організації
Органи опіки
Кримінальна міліція Центри соціальних служб для
молоді
Органиохоронидитинства
Навчальні заклади
Органиохорониздоров'я
5. Лікувальні заклади
2-а група висловлюєпропозиції щодо профілактики та зниження рівня
правопорушень серед молоді:
• позитивнийвплив сім'ї;
• покращення економічного становищав державі;
• вдосконалення правової культурита освіти в системі ЗОШ(треба вивчати
право з дитячого садочка);
• створення телевізійних програм для дітей та молоді, де розповідаєтьсяпро
наслідки вживання алкоголю та наркотиків;
• вирішення проблемиз безпритульними дітьми, бо це стане загрозоюдля
суспільства в майбутньому;
• поліпшення існуючих та вишукування нових форм соціальної підтримки дітей;
• забезпечення захисту прав дитини.
Досягтиуспіхів у справі подолання правопорушень серед неповнолітніх можна
лише на основірозробкицілісної загальнодержавної стратегії.
3-я група. Система захисту прав дитини (учні складають схему).
(Учні характеризують діяльність органів і служб міста, на які поюіа-дається
здійснення соціального захисту і профілактикиправопорушень серед осіб, які не
досягли 18років.)
Який висновокви можете зробитиз цього уроку?
III. Підбиття підсумків, узагальнення
У ч є н ь. Ми скаржимося й чекаємо, що хтось прийде і зробить наше життя
кращим. Ми тільки констатуємо, що існують проблеми, але якщо ми всі разом
почнемо працювати на благо своєї Батьківщини, якщо нам будуть не байдужі долі
усіх і кожного зокрема, колими не зможемо проходитиповз несправедливостій
жорстокості, зможемо захищати свої права і навчимо це робити інших, то ми
дійсно вирішимо проблеминашого суспільства.
Вчитель Покатілов В.С.