Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
план конспект уроку - тренінгу "Захисти себе від ВІЛ"
1. Урок – тренінг з біології для 10 класу, розроблений до теми
«Профілактика та лікування вірусних інфекцій».
«Захисти себе від ВІЛ»
Мета.
Освітня. Сформувати в учнів уявлення про неклітинні форми життя ,профілактику та
лікування захворювань, викликаних вірусами, зокрема ВІЛ; дати поняття «ВІЛ», «СНІД»,
«профілактика»; ознайомити зі шляхами передачі ВІЛ та методами профілактики
ВІЛ/СНІД; ознайомити зі статистикою та історією відкриття ВІЛ/СНІД і значенням
профілактики вірусних інфекцій у житті людини .
Розвиваюча. Розвивати уміння виділяти головне у матеріалі, який вивчається;
уміння, розуміти взаємозв’язок причинно-наслідкових зв’язків у біології; робити висновки
та узагальнення, робити свідомий вибір.
Виховна. Виховувати бережливе та свідоме ставлення до власного здоров`я та
здоров`я оточуючих; виховувати спостережливість, пам’ять, увагу, уяву та інтерес до
біології.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно-рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з
роздатковим матеріалом.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
в) практичний: виконання поставлених завдань
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення,
одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2.Репродуктивний:
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення
вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги
та мислення.
4.Візуальний: робота з робочій картці уроку та з презентацією.
5.Когнітивні: методи емпатії, порівняння, фактів.
6.Креативні: методи придумування, образної картинки.
Міжпредметні зв язки: медицина, основи здоров`я, історія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, презентація, проектор, робочі картки,
дорожка «захисти себе від віл», ватман, фломастери, клейкі папірці, м`ячик.
2. Основні поняття та терміни: вірус, хвороба, збудник захворювання, шліхи передачі,
профілактика, ВІЛ, СНІД .
ХІД УРОКУ
Учитель:
Доброгодня, шановні учні . Як ви зрозуміли,сьогодні у нас не звичайний урок, а урок -
тренінг, де ми з вами будемопрацюватиразом і поряд.
Метоюнашого уроку буде не отриманнявисокогобалу,а засвоєння знань,за які оцінку
нам поставитьне вчитель,асаме життя.
• Тема нашого уроку- тренінгу “ Захистисебе від ВІЛ”
Слайд №1
Урок- тренінг
•“ Захисти
себе від ВІЛ”
Учитель:
1. Очікування.
Колими приходимонаурок, коженз нас хоче чогось навчитися,дізнатися,застосовувати.
І мені необхіднознати, чого саме кожен з вас очікує віднашогоуроку – тренінгу. Перед
вами деревоочікувань. Зараз я роздам кожномуз вас по чарівному листку , ви запишете
на нього свої очікування.Потімкоженприклеїтьсвійлисток під деревоочікуваньі скаже
нам, чого ж він очікує відсьогоднішньогозаходу.Першоюпочнуя.
Матеріали: Ватман « деревоочікувань», ручки, стікери.
2. Мозковий штурм.
Дітисидять у колі.Тренеркидає М'яча почерзі кожномуучню зі словами: « здоров'я для
мене – це…».
Таким чином, післяштурмуробимовисновок, що без здоров'я життявтрачає всі свої
барви,стає тяжким і безрадісним,томуйогонеобхіднозберігати і підтримувати.Заумов
теперішньогожиттянедостатньопросторобитифізичні вправиі правильнохарчуватися.
Необхідноще і мати повноцінні знаннящодо небезпек, щооточуютьнасу реальному
житті. Ви – дев'ятикласники,багатохтоз вас вже в цьому році залишитьстінирідної школи
і вирушитьуподальше життя.Тому…
Матеріали: м'яч
3. 3. Теоретичний блок.
Учитель:
Всі ви знаєте,що на сьогодні в Україні є така проблема,якепідеміязахворюваностінаВІЛ/СНІД.
Особливонебезпечноце тому,щодане захворювання не піддаєтьсялікуванню.
Слайд №2
Епідемія ВІЛ/СНІД в
Україні і світі
Далі триває розповідь учителя, спираючись на слайди презентації
Слайд №3
• Україна – перша в Європі по
кількості ВІЛ – інфікованих,
хворих на СНІД і швидкості
розповсюдження ВІЛ –
інфекції.
Слайд №4
4
Поширеність ВІЛ-інфекції по регіонах України
4. Слайд №5
• Серед всіх областей України за
вищезазначеними показниками
перше місце займає
Дніпропетровська область.
• За нею ідуть Донецька, Одеська,
Харківська і Миколаївська області.
• Найменша кількість ВІЛ- інфікованих
на території Західної України
Слайд №6
• В Дніпропетровській області кількість
ВІЛ – інфікованих з кожним роком
збільшується в 10 разів.
• За останніми даними підраховано , що на
кожні 10 000 населення в
Дніпропетровську 200 Віл- інфікованих
людей (І це тільки за офіційною
статистикою, серед тих людей, що
пройшли обстеження).
• А це означає , що у 1 під‘їзді 16 поверхового
будинку живе принаймні одна ВІЛ -
інфікована людина.
Учитель:
4. Практичне завдання - вікторина.
Багато хтоз вас напевновважає,що вже достатньо знає з цього приводу,бобагато разів
ми торкалисяз вами цієїтеми на основах здоров'я. Піднімітьрукиті,хтовважає себе
досить добре підкованимв ційтемі.Добре.Тоді зараз ви всі отримаєте листи – анкетиз
запитаннямипро ВІЛ. У вас буде 5 хвилиндля відповіді наних.Якщо не знаєте відповіді,
або сумніваєтеся– пропустіть.
Матеріали: анкети,ручки.
Анкета
Вікторина « Що мені відомо про ВІЛ- Інфекцію?»
1. Як розшифровується абревіатура ВІЛ ?__Вірусімунодефіцитулюдини___
2. Як розшифровується абревіатура СНІД?_Синдромнабутогоімунодефіциту_____
3. У чому різниця між ВІЛ – інфекцією і СНІДом? __У кількості вірусних частоку
організмі.Віл інфікованалюдинаще боретьсяз хворобою,зовні немає ніяких проявів
хвороби,порівнянонизькаконцентраціявіріонів.Снід – кінцевастадіязахворювання,Ю
5. колиімунітетвже не здатенв потрібнійкількості відновлюватиклітиниімунноїсистеми.
Віріонівстає все більше.____________________________________________________
4. Назвіть прізвища вчених, що відкрили вірус імунодефіциту _РобертоГалло.
(америка) ЛюкМонтаньє ( франція)___________________________________
5. Якого року в Україні було зафіксовано перший випадок ВІЛ – інфекції?__1987р_
6. Через який проміжок часу після можливого зараження ВІЛ доцільно пройти
тестування на ВІЛ – інфекцію? _3, 6 місяців.Через3 місяці – 90%, через6 – 100% вірний
результаттесту.__
7. Коли вперше у світі був відзначений Усесвітній день боротьби зі СНІДом?
_1988 рік 1 грудня
8. Чи існують засоби захисту від ВІЛ – інфекції?____презервативи і гумові рукавички_,
правильнийвисокоморальнийспосібжиття._________________________________
9. Назвіть основні шляхи передачі ВІЛ – інфекції _____через кров,від матері додитини,
статевий________________________________________________________________
10. ЧИіснує вакцина проти ВІЛ? ______Ні. Він швидкомутує , томувакцина не винайдена.__
11. Чи існують ліки, що здатні вилікувати ВІЛ ? ___НІ. Є такі,що можутьтількистримувати
розвитокхвороби.( Антиретровіруснатерапія).
12. Чи можна заразитися ВІЛ при поцілунках? ________Ні. Концентраціявірусних часток
дуже мала_________
13. Чи передаєтьсяВІЛ черезповітря? _________Ні. Тількиз рідинами організму.________
14. Чи можна заразитися ВІЛ у лазні, басейні, на пляжі? __НІ
15. Чи можна заразитися ВІЛ при рукостисканні, користуванні спільним посудом? НІ
16. Чи можутьбути переносникамиВіл комарі, клопи, інші кровососні комахи? НІ
17. ЧИхворіють на СНІД тварини і чи можна від них заразитися? _НІ
18. Чи може заразитися ВІЛ донор? ___За всіх дотриманих умов НІ
19. Чомунемає необхідності ізолюватиВІЛ – інфікованих? _Вони не можутьпередати
інфекціюприпобутовомуконтакті____.
5. Обговорення результатів.
6. Теоретичний блок.
Тепертрішкиузагальнимонаші знанняі додамо трішкинових переднаступноюроботою.
Слайд №7
•Це необхідно
знати про ВІЛ
6. Слайд №8
• Віріони містяться у ВСІХ рідинах
організму, але в невеликих кількостях.
• Для інфікування необхідна певна
кількість вірусних часток.
( Наприклад, щоб інфікуватися ВІЛ при
поцілунку необхідно 3 літри слини!)
• Така кількість віріонів є тільки у
крові і статевих рідинах.
Це необхідно знати про ВІЛ
Слайд №9
• Вірус ВІЛ – нестійкий і швидко гине в
оточуючому середовищі.
• При температурі 100 градусів – гине
миттєво.
• При обробці інструменту і
поверхонь будь-яким дезінфікуючим
засобом – гине миттєво.
• Не проникає крізь гуму і латекс.
Це необхідно знати про ВІЛ
Слайд №10
Шляхи передачі ВІЛ
• ЧЕРЕЗ КРОВ
• СТАТЕВО
• ВІД МАТЕРІ ДО ДИТИНИ ( при
народженні та годуванні
грудним молоком)
Слайд №11
7. 11
Шляхи передання ВІЛ-інфекції в
Україні
за даними Українського центру профілактики та боротьби зі СНІДом МОЗ України
7. Доріжка « Безпечний шлях»
В житті Ми з вами постійностикаємосьз різнимиситуаціями і часто не задумуємося навіть про
те,чи є безпечноюдлянашогоздоров'я і життя та чи інша ситуація, адже віл – інфіковані люди
живуть серед нас.
Тепер, пригадавши все, дізнавшись нове, давайте спробуємо для себе визначити ступінь
ризику захворіти на ВІЛ – інфекцію в тих чи інших життєвих ситуаціях.
Кожномуучневі роздається 1 одна ситуація,він мовчкиз неюзнайомитьсяі кладе на потрібне
місце. При цьому він пояснює, чому приймає таке рішення.
Матеріали: роздрукованадоріжка« Безпечний шлях»
Слайд №12
Висновки
Україна поки що належить до єдиного в світі
регіону, де епідемія ВІЛ/СНІДу продовжує
набирати силу .
Твоє здоров’я –
в твоїх руках.
Бережи себе!
12
8. Коло знань.
Коженученьпо черзі висловлює,щоновогосьогодні віндізнався, що сподобалось.
9. Завершення.
Учитель:
8. Оті підходитьдо закінченнянашз вами урок – тренінг. На завершення у нас з вами
залишиласяодна - єдина вправа. Всі наші очікуваннязалишаютьсяпокищо піддеревом
очікувань.Якщоваші очікуваннясправдилися,виходячиз кабінетузнайдітьсвоюквіткуі
піднімітьїї на дерево,якщож не справдилисяі вам не сподобалось,булонецікаво,залиште
квіткуна місці.
Давайте встанемовсі в колоі на завершенняпокладеморукиоднуна одну і скажемо такі
слова : « Дай боже У кожну родину – здоровуй щасливудитину!» Я бажаю гарного міцного
здоров'я всім учням і гостям нашого заходута вашим родинам. Допобачення!
Учні підходятьдо дереваочікувань і переміщуютьабоне переміщуютьсвої квітки