SlideShare a Scribd company logo
1 of 20
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Seminari d’intercanvi:
Centres amb projectes PILE
ST a Barcelona Comarques
Sessió 5
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
• Repassar l’estat de les tasques del seminari.
• Definir impacte d’un projecte i els seus possibles
àmbits.
• Enumerar i explicar la documentació final de
curs.
• Descriure eines 2.0 útils per l’ensenyament de
matèries en llengua estrangera.
OBJECTIUS DE LA SESSIÓ
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Tasques del seminari:
a) Presentació del centre al web del seminari.
b) Enllaç al bloc.
c) Penjar una activitat al web del seminari.
d) Penjar una activitat feta amb els alumnes amb
una eina 2.0 al web del PILE de centre.
3
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
QUÈ ÉS L’IMPACTE?
Projecte educatiu
de centre
Currículum
Alumnat Professorat
Què hem après?
Què integrem?
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
IMPACTE en l’alumnat
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
IMPACTE en el professorat
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
IMPACTE en el currículum
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
IMPACTE en el projecte de centre
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
9
PROGRAMACIÓ: Objectius
Unitat de programació: Les plantes amb flors
1. Presentar el funcionament de la reproducció de les plantes.
2. Millorar el nivell d’expressió oral dels alumnes.
3. Despertar la sensibilitat vers la cura del medi ambient.
4. Aprendre les parts més importants de la flor.
5. Distingir entre la reproducció sexual i asexual de les plantes.
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
10
PROGRAMACIÓ
Programació Sequència didàctica
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
11
Objectius
Principis:
• Significatius, tant pel docent com per l’alumne.
• Realitzables.
• Específics.
• Redactats en termes dels alumnes.
• Esperant una acció observable i uns criteris d’avaluació.
Factors a tenir en compte:
• El qui: l’estudiant.
• El què: descriu allò que s’espera que els alumnes puguin fer.
• El com: a través de què s’aconseguirà allò que es persegueix.
Redacció:
Han de respondre a la qüestió:
“al final de la unitat didàctica l’alumnat ha de ser competent per…”
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Estratègies per a l’AICLE
CRP Garraf
ST a Barcelona Comarques
Curs 2013-14
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
ELS RECURSOS DIGITALS:
OBJECTIU?
Ref foto: stellae.usc.es
• L’ús de recursos digitals provoca la innovació.
• Sense recursos digitals és impossible la innovació.
• Les eines digitals permeten trencar les parets de les
aules.
• Les eines digitals substitueixen en gran mesura els llibres
de text.
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Tecnologia o metodologia?
14
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Ús del recursos
No és tan important l’eina sinó l’objectiu pel qual es fa servir.
• No sobrecarregar els alumnes amb moltes aplicacions noves.
• “A goal without a plan is just a wish”
• Començar a utilitzar l’aplicació quan s’ha planificat allò que es vol fer.
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
16Ref :https://juandomingofarnos.wordpress.com/tag/escuela/
RECURSOS WEB 2.0
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
17
Recursos web 2.0 a l’xtec: CREA
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Recursos digitals
Presentació Ricard Garcia
http://tinyurl.com/ajacx26
Les eines digitals (Apps) ajuden el docent en la
seva tasca i l’alumnat en el deu procés.
Cal tenir clar on volem arribar i els passos a seguir.
Relacionen la vida de l’alumne i la vida a l’aula.
Són eines motivadores.
Els productes finals són molt atractius.
Els entorns virtuals com a espai per a recollir
i difondre tot el treball realitzat accessible des
de qualsevol lloc.
El rol del docent com a dinamitzador i guia és
bàsic.
Espai on compartir, col·laborar, establir i
organitzar tasques, …
Presentació Susan Dreger
http://tinyurl.com/aldt4fv
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Tasca:
Penjar al web del centre / enviar-me una activitat
amb una eina 2.0 feta amb els alumnes.
19
Neus Lorenzo
Neus Lorenzo
Seminari d’intercanvi:
Centres amb projectes PILE
ST a Barcelona Comarques
Sessió 5

More Related Content

What's hot

Seminari de coord pile bco_4_pri
Seminari de coord pile bco_4_priSeminari de coord pile bco_4_pri
Seminari de coord pile bco_4_pri
pilarolivares
 
Enriquiment digital i_competencial
Enriquiment digital i_competencialEnriquiment digital i_competencial
Enriquiment digital i_competencial
paufolch
 
institut goethe
institut goetheinstitut goethe
institut goethe
jterold
 
Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)
Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)
Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)
mortonob
 
Evolució de les tic
Evolució de les ticEvolució de les tic
Evolució de les tic
mega05
 

What's hot (20)

Pdi promethean
Pdi prometheanPdi promethean
Pdi promethean
 
Seminari de coord pile bco_4_pri
Seminari de coord pile bco_4_priSeminari de coord pile bco_4_pri
Seminari de coord pile bco_4_pri
 
Enriquiment digital i_competencial
Enriquiment digital i_competencialEnriquiment digital i_competencial
Enriquiment digital i_competencial
 
institut goethe
institut goetheinstitut goethe
institut goethe
 
Quadre full de ruta FPB
Quadre  full de ruta FPBQuadre  full de ruta FPB
Quadre full de ruta FPB
 
Treballem les matemàtiques amb recursos digitals
Treballem les matemàtiques amb recursos digitalsTreballem les matemàtiques amb recursos digitals
Treballem les matemàtiques amb recursos digitals
 
Vicens Vives
Vicens VivesVicens Vives
Vicens Vives
 
Webquest
WebquestWebquest
Webquest
 
Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)
Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)
Sessió 7 pile 2n any voc 14-15 (1)
 
Evolució de les tic
Evolució de les ticEvolució de les tic
Evolució de les tic
 
Canvas paulino
Canvas paulinoCanvas paulino
Canvas paulino
 
Projecte EDA
Projecte EDAProjecte EDA
Projecte EDA
 
Jornada de cloenda 2015 16 llegint el futur
Jornada de cloenda 2015 16  llegint el futurJornada de cloenda 2015 16  llegint el futur
Jornada de cloenda 2015 16 llegint el futur
 
Presentacó eTwinning Jornada Llengües estrangeres Carol Barriuso
Presentacó eTwinning Jornada Llengües estrangeres Carol Barriuso Presentacó eTwinning Jornada Llengües estrangeres Carol Barriuso
Presentacó eTwinning Jornada Llengües estrangeres Carol Barriuso
 
Presentació ITWorldEDU 2017
Presentació ITWorldEDU 2017Presentació ITWorldEDU 2017
Presentació ITWorldEDU 2017
 
Paquetització de debat expert amb eina wiki
Paquetització de debat expert amb eina wikiPaquetització de debat expert amb eina wiki
Paquetització de debat expert amb eina wiki
 
Presentació taller AprenenT@C
Presentació taller AprenenT@CPresentació taller AprenenT@C
Presentació taller AprenenT@C
 
Presentació AprenenTAC 2017-18
Presentació AprenenTAC 2017-18Presentació AprenenTAC 2017-18
Presentació AprenenTAC 2017-18
 
Sessió 1 Seminari d'intercanvi centres PILE 1r any 2012-13
Sessió 1 Seminari d'intercanvi centres PILE 1r any 2012-13Sessió 1 Seminari d'intercanvi centres PILE 1r any 2012-13
Sessió 1 Seminari d'intercanvi centres PILE 1r any 2012-13
 
Jornadestic2014definitiu
Jornadestic2014definitiuJornadestic2014definitiu
Jornadestic2014definitiu
 

Viewers also liked (9)

ฤกษ์งาม+ย..[1]
ฤกษ์งาม+ย..[1]ฤกษ์งาม+ย..[1]
ฤกษ์งาม+ย..[1]
 
Sessió 9 pile 2n any 13 14
Sessió 9 pile 2n any 13 14Sessió 9 pile 2n any 13 14
Sessió 9 pile 2n any 13 14
 
Sessió 8 pile 2n any 13 14
Sessió 8 pile 2n any 13 14Sessió 8 pile 2n any 13 14
Sessió 8 pile 2n any 13 14
 
Advertisement
AdvertisementAdvertisement
Advertisement
 
Seminari de coord pile bco_6
Seminari de coord pile bco_6Seminari de coord pile bco_6
Seminari de coord pile bco_6
 
Heirloom Garden Wayside Exhibit
Heirloom Garden Wayside ExhibitHeirloom Garden Wayside Exhibit
Heirloom Garden Wayside Exhibit
 
Sessió 8 pile 2n any 13 14
Sessió 8 pile 2n any 13 14Sessió 8 pile 2n any 13 14
Sessió 8 pile 2n any 13 14
 
Hfk krc july 2011 newsletter
Hfk krc july 2011 newsletterHfk krc july 2011 newsletter
Hfk krc july 2011 newsletter
 
Student success
Student successStudent success
Student success
 

Similar to Seminari de coord pile bco_5 bis

Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1
Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1
Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1
aingles
 
Seminari pile sessió 5 ceb
Seminari pile sessió 5 cebSeminari pile sessió 5 ceb
Seminari pile sessió 5 ceb
albertingles
 
Seminari intercanvi pile sessió 5 ceb
Seminari intercanvi  pile sessió 5 cebSeminari intercanvi  pile sessió 5 ceb
Seminari intercanvi pile sessió 5 ceb
aingles
 
Seminari PILE CCE 2012-13 sessió 1
Seminari  PILE CCE 2012-13 sessió 1Seminari  PILE CCE 2012-13 sessió 1
Seminari PILE CCE 2012-13 sessió 1
rcastel7
 
Pac3 dce presentacio
Pac3 dce presentacioPac3 dce presentacio
Pac3 dce presentacio
alloverasl
 
Tar sessio 7
Tar  sessio 7Tar  sessio 7
Tar sessio 7
mtinoco1
 
Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14
Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14
Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14
Francesc Vila i Batallé
 

Similar to Seminari de coord pile bco_5 bis (20)

Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1
Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1
Seminari d'intercanvi pile ceb sessió 1
 
Seminari pile sessió 5 ceb
Seminari pile sessió 5 cebSeminari pile sessió 5 ceb
Seminari pile sessió 5 ceb
 
Seminari intercanvi pile sessió 5 ceb
Seminari intercanvi  pile sessió 5 cebSeminari intercanvi  pile sessió 5 ceb
Seminari intercanvi pile sessió 5 ceb
 
Seminari pile sessió5_st_lleida
Seminari pile sessió5_st_lleidaSeminari pile sessió5_st_lleida
Seminari pile sessió5_st_lleida
 
Seminari pile sessió4_st_lleida
Seminari pile sessió4_st_lleidaSeminari pile sessió4_st_lleida
Seminari pile sessió4_st_lleida
 
Seminari PILE CCE 2012-13 sessió 1
Seminari  PILE CCE 2012-13 sessió 1Seminari  PILE CCE 2012-13 sessió 1
Seminari PILE CCE 2012-13 sessió 1
 
Pac3 dce presentacio
Pac3 dce presentacioPac3 dce presentacio
Pac3 dce presentacio
 
Sessió 1
Sessió 1 Sessió 1
Sessió 1
 
Seminari pile 1 mvo def
Seminari pile 1 mvo defSeminari pile 1 mvo def
Seminari pile 1 mvo def
 
La ràdio a l’escola
La ràdio a l’escolaLa ràdio a l’escola
La ràdio a l’escola
 
Presentació La ràdio a l’escola
Presentació La ràdio a l’escolaPresentació La ràdio a l’escola
Presentació La ràdio a l’escola
 
Presentació del projecte
Presentació del projectePresentació del projecte
Presentació del projecte
 
Tar sessio 7
Tar  sessio 7Tar  sessio 7
Tar sessio 7
 
Sessio2vo
Sessio2voSessio2vo
Sessio2vo
 
Seminari de coordinació 1 -PILE (Planificació)
Seminari de coordinació 1 -PILE (Planificació)Seminari de coordinació 1 -PILE (Planificació)
Seminari de coordinació 1 -PILE (Planificació)
 
Presentació Moodle Goethe Institut (uoc)
Presentació Moodle Goethe Institut (uoc)Presentació Moodle Goethe Institut (uoc)
Presentació Moodle Goethe Institut (uoc)
 
Seminari PILE 2n any Baix Llobregat sessió 9
Seminari PILE 2n any Baix Llobregat sessió 9 Seminari PILE 2n any Baix Llobregat sessió 9
Seminari PILE 2n any Baix Llobregat sessió 9
 
Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14
Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14
Seminari PILE 1r any sessió 4 Girona curs 13-14
 
Seminari pile sessió 3
Seminari pile  sessió 3Seminari pile  sessió 3
Seminari pile sessió 3
 
Les tac, una oportunitat per aprendre. escola segimon comas sant quirze de ...
Les tac, una oportunitat per aprendre. escola segimon comas   sant quirze de ...Les tac, una oportunitat per aprendre. escola segimon comas   sant quirze de ...
Les tac, una oportunitat per aprendre. escola segimon comas sant quirze de ...
 

More from pilarolivares

Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3
pilarolivares
 
Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3
pilarolivares
 
Seminari de coord pile bco_2
Seminari de coord pile bco_2Seminari de coord pile bco_2
Seminari de coord pile bco_2
pilarolivares
 

More from pilarolivares (12)

Communication
CommunicationCommunication
Communication
 
Four csframework
Four csframeworkFour csframework
Four csframework
 
Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3
 
Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3Seminari de coord pile bco_3
Seminari de coord pile bco_3
 
Seminari de coord pile bco_2
Seminari de coord pile bco_2Seminari de coord pile bco_2
Seminari de coord pile bco_2
 
Seminari de coord pile bco_7
Seminari de coord pile bco_7Seminari de coord pile bco_7
Seminari de coord pile bco_7
 
Seminari de coord pile bco_6
Seminari de coord pile bco_6Seminari de coord pile bco_6
Seminari de coord pile bco_6
 
Art materials and sound
Art materials and soundArt materials and sound
Art materials and sound
 
Còpia de seminari de coord pile bco_3
Còpia de seminari de coord pile bco_3Còpia de seminari de coord pile bco_3
Còpia de seminari de coord pile bco_3
 
Còpia de seminari de coord pile bco_2
Còpia de seminari de coord pile bco_2Còpia de seminari de coord pile bco_2
Còpia de seminari de coord pile bco_2
 
Còpia de seminari de coord pile bco_1
Còpia de seminari de coord pile bco_1Còpia de seminari de coord pile bco_1
Còpia de seminari de coord pile bco_1
 
Comenius ESC Santiago Ramon y Cajal
Comenius ESC Santiago Ramon y CajalComenius ESC Santiago Ramon y Cajal
Comenius ESC Santiago Ramon y Cajal
 

Seminari de coord pile bco_5 bis

  • 1. Neus Lorenzo Neus Lorenzo Seminari d’intercanvi: Centres amb projectes PILE ST a Barcelona Comarques Sessió 5
  • 2. Neus Lorenzo Neus Lorenzo • Repassar l’estat de les tasques del seminari. • Definir impacte d’un projecte i els seus possibles àmbits. • Enumerar i explicar la documentació final de curs. • Descriure eines 2.0 útils per l’ensenyament de matèries en llengua estrangera. OBJECTIUS DE LA SESSIÓ
  • 3. Neus Lorenzo Neus Lorenzo Tasques del seminari: a) Presentació del centre al web del seminari. b) Enllaç al bloc. c) Penjar una activitat al web del seminari. d) Penjar una activitat feta amb els alumnes amb una eina 2.0 al web del PILE de centre. 3
  • 4. Neus Lorenzo Neus Lorenzo QUÈ ÉS L’IMPACTE? Projecte educatiu de centre Currículum Alumnat Professorat Què hem après? Què integrem?
  • 8. Neus Lorenzo Neus Lorenzo IMPACTE en el projecte de centre
  • 9. Neus Lorenzo Neus Lorenzo 9 PROGRAMACIÓ: Objectius Unitat de programació: Les plantes amb flors 1. Presentar el funcionament de la reproducció de les plantes. 2. Millorar el nivell d’expressió oral dels alumnes. 3. Despertar la sensibilitat vers la cura del medi ambient. 4. Aprendre les parts més importants de la flor. 5. Distingir entre la reproducció sexual i asexual de les plantes.
  • 11. Neus Lorenzo Neus Lorenzo 11 Objectius Principis: • Significatius, tant pel docent com per l’alumne. • Realitzables. • Específics. • Redactats en termes dels alumnes. • Esperant una acció observable i uns criteris d’avaluació. Factors a tenir en compte: • El qui: l’estudiant. • El què: descriu allò que s’espera que els alumnes puguin fer. • El com: a través de què s’aconseguirà allò que es persegueix. Redacció: Han de respondre a la qüestió: “al final de la unitat didàctica l’alumnat ha de ser competent per…”
  • 12. Neus Lorenzo Neus Lorenzo Estratègies per a l’AICLE CRP Garraf ST a Barcelona Comarques Curs 2013-14
  • 13. Neus Lorenzo Neus Lorenzo ELS RECURSOS DIGITALS: OBJECTIU? Ref foto: stellae.usc.es • L’ús de recursos digitals provoca la innovació. • Sense recursos digitals és impossible la innovació. • Les eines digitals permeten trencar les parets de les aules. • Les eines digitals substitueixen en gran mesura els llibres de text.
  • 15. Neus Lorenzo Neus Lorenzo Ús del recursos No és tan important l’eina sinó l’objectiu pel qual es fa servir. • No sobrecarregar els alumnes amb moltes aplicacions noves. • “A goal without a plan is just a wish” • Començar a utilitzar l’aplicació quan s’ha planificat allò que es vol fer.
  • 16. Neus Lorenzo Neus Lorenzo 16Ref :https://juandomingofarnos.wordpress.com/tag/escuela/ RECURSOS WEB 2.0
  • 17. Neus Lorenzo Neus Lorenzo 17 Recursos web 2.0 a l’xtec: CREA
  • 18. Neus Lorenzo Neus Lorenzo Recursos digitals Presentació Ricard Garcia http://tinyurl.com/ajacx26 Les eines digitals (Apps) ajuden el docent en la seva tasca i l’alumnat en el deu procés. Cal tenir clar on volem arribar i els passos a seguir. Relacionen la vida de l’alumne i la vida a l’aula. Són eines motivadores. Els productes finals són molt atractius. Els entorns virtuals com a espai per a recollir i difondre tot el treball realitzat accessible des de qualsevol lloc. El rol del docent com a dinamitzador i guia és bàsic. Espai on compartir, col·laborar, establir i organitzar tasques, … Presentació Susan Dreger http://tinyurl.com/aldt4fv
  • 19. Neus Lorenzo Neus Lorenzo Tasca: Penjar al web del centre / enviar-me una activitat amb una eina 2.0 feta amb els alumnes. 19
  • 20. Neus Lorenzo Neus Lorenzo Seminari d’intercanvi: Centres amb projectes PILE ST a Barcelona Comarques Sessió 5

Editor's Notes

  1. <number>
  2. <number> Intercanvi de tipologia de materials i organització d’aules i horaris Replantejaments d’alguns objectius i canvis en l’organització del centre Dinamització dels claustres Obertura a l’entorn escolar Prestigi Recursos de la comunitat Internacionalització Vincles entre la comunitat educativa i Europa
  3. <number> Intercanvi de tipologia de materials i organització d’aules i horaris Replantejaments d’alguns objectius i canvis en l’organització del centre Dinamització dels claustres Obertura a l’entorn escolar Prestigi Recursos de la comunitat Internacionalització Vincles entre la comunitat educativa i Europa
  4. <number> Intercanvi de tipologia de materials i organització d’aules i horaris Replantejaments d’alguns objectius i canvis en l’organització del centre Dinamització dels claustres Obertura a l’entorn escolar Prestigi Recursos de la comunitat Internacionalització Vincles entre la comunitat educativa i Europa
  5. <number> Intercanvi de tipologia de materials i organització d’aules i horaris Replantejaments d’alguns objectius i canvis en l’organització del centre Dinamització dels claustres Obertura a l’entorn escolar Prestigi Recursos de la comunitat Internacionalització Vincles entre la comunitat educativa i Europa