1. Бахтыбаева Кенжегүл Жарасқызы
Ақтөбе облысы Хромтау ауданы
Қопа ауылы Қопа орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Пәні: Ана тілі
Сыныбы:1 сынып
Сабақтың тақырыбы : Дыбыстар мен әріптер. Бұл қай кезде болады?
Мақсаты :
1.Білімділігі: оқушылардың дыбыстар және әріптер туралы білімдерін кеңейту, сөздегі
дауысты дыбысқа байланысты жуан және жіңішке сөздердің айтылатындығын ұғындыру,
мәтінді дұрыс түсініп оқуға төселдіру.
2. Дамытушылығы: ой-өрісін кеңейтіп, логикалық ойлауды , тапқырлықты
шығармашылықты дамыту.
3. Тәрбиелігі: табиғатты сүюге, достыққа, ынтымақтастыққа тәрбиелеу
Көрнекілік : слайд,қима қағаздар,оқулық
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Сабақ әдісі: топтық жұмыс, түсіндіру,сұрақ –жауап
Сабақ барысы : І Ұйымдастыру кезеңі
Орнымыздан тұрайық,
Жан-жаңымызға қарайық.
Алдыменен ұсьаздармен,
Амандасып алайық.
а.Оқушы зейінін сабаққа аудару
ә.Психологиялық дайындық
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ.
Беске бесті қосқанда,
Болып шықты он саусақ,-деп бүгінгі сабақта тек «5»деген баға алайық.
-Балалар, сендер саяхатқа шыққанды жақсы көресіңдер ме? Саяхатқа кемемен
аттанайық. Саяхат барысында қызықты тапсырмалар кездеседі. Сол
тапсырмаларды жақсы орындасаңдар бес аласыңдар.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
«Балық аулайық» ойыны
2. 1. Қазақ алфавитінде неше әріп бар? Неше дыбыс және таңба бар?
2. Дыбыс деген не?
3. Әріп деген не?
4. Дыбыс нешеге бөлінеді?
5. Дауысты дыбыстарды ата. 15
6. Дауыссыз дыбыстарды ата. 25
7. Олардың айырмашылығы кандай?
8. Дауысты дыбыстар туралы не білеміз?
9. «Туған тілім өлеңін» жатқа айт
10. «Қыс» сөзіне дыбыстық талдау жаса
11. «Қар» деген сөзде неше дыбыс естіледі?
12. «Суық» деген сөзде неше әріп бар?
13. Сөз неден құралады?
14. «Қыс» өлеңінде жылдың қай мезгілі суреттелген? Оны қайдан білдің?
15. «Боран» деген сөзде неше дыбыс, неше әріп бар?
16. «Балалар» сөзінде неше буын бар?
ІІІ Жаңа сабақ (Сабақ мақсатын айту)
1. Қызығушылықты ояту.
Қанаты жоқ, ұшады,
Аяғы жоқ, жетеді.
Аузы жоқ,ұлиды. (Боран)
Қыста ғана болады,
Ұстасан қолын тоңады. (Қар)
Қолы жоқ, сурет салады,
Тісі жоқ, тістеп алады. (Аяз)
- Балалар, біздің бүгінгі сабағымыз не туралы болуы мүмкін?
- Қыс туралы.
- Балалар, тақтадағы сөздерді қатыстырып әңгіме құраңдаршы.
- Қыс, күн, қар, мүсін, балалар, айна
3. 2.Оқулықпен жұмыс
1. Шеген Ахметов
Ұлы Отан соғысына қатысқан, жазушы, ұстаз,оқымысты адам.
Ол Шымкент облысында туған. Ата-анасынан ерте айырылып, жетім
балалар үйінде тәрбиеленген.
Оның балаларға арналған «Шеберлер мектебі», «Еңбек және
сүйіспеншілік», «Шабан», «Гүлденген бақша» атты әдемі суретті
кітаптары бар.
Ол көптеген оқушыларға, студенттерге, ұстаздарға арналған
оқулықтардығ авторы.
- Шеген Ахметовтың «Бұл қай кезде болады?» өлеңін мәнерлеп оқу
2. Сөздікпен жұмыс
*омбығып-қалың қарға малтығып зорға жүру
*домбығып-қатты суықтан бет ісіну
3.Өлеңді талдау
3.2.Топтық жұмыс
Сурет салайық, салыстырайық!
1-топ 2-топ
Шеген Ахметов
“Бұл қай кезде болады?”
Жүсіпбек Айматуытов
“Қыс”
4. Дәптермен жұмыс
4.1.Көркем жазу
4.2. 11--ттааппссыыррммаа
Жоғалған әріпті тап
2-тапсырма
Бір дыбысты өзгертіп, жаңа сөз жаса
Өрнек, жас ,бет, қай
Үлгі: өрнек- өрмек
4.3. Сергіту сәті
4.4. Шығармашылық тапсырма
Бір сөзден көп сөз
4. Үлгі: жолбарыс-жол, ар, бор, арыс, жарыс
4.5.Қыстың пайдасы мен зияны
5. Сабақты қорыту.
-Қыстың пайдасы қандай?
- Қыстың зияны қандай?
Тест.
Қар қандай?
1.ақ
2.қара
3.сары
4.қызыл
Қар қайдан пайда болады?
1.Ауадан
2.желден
3.су буынан
4.топырақтан
«Бұл қай кезде болады?» өлеңі қай мезгіл туралы?
1. Жаз
2. Күз
3. Қыс
4. Көктем
Шеген Ахметов кім?
1. Әнші
2. Жазушы
3. Спортшы
4. Суретші
Дыбысты не істейміз?
1. Естиміз, айтамыз
2. Көреміз, жазамыз
3. Оқимыз, айтамыз
4. Көреміз, естиміз
Әріпті не істейміз?
1. Көреміз, естиміз
2. Жазамыз, айтамыз
3. Көреміз, жазамыз
4. Айтамыз, естиміз
6.Бағалау.
7. Үйге тапсырма.