1
Digital kompetens i skolan
101103
Digital kompetens i skolan
2
För att åskådliggöra webb-verktyg använder vi oss
idag av fyra fria tjänster för samarbete oc...
3
2010
4
2000
6
2020?
Småungar och medier 2010
7
Barn / Föräldrar 2 - 9 år
Tv är den överlägset populäraste medie- formen bland alla i denna
stu...
Småungar och medier 2010
8
Unga svenskar och Internet 2009, IIS
Ungar och medier 2010
9
Barn (9–12 år) och unga (12–16 år) och deras föräldrar
74 % av de unga och 47 % av barnen har en d...
Ungar och medier 2010
10
Bland de unga är att använda internet den fritidsaktivitet som prioriteras
högst av alla, tätt fö...
11
12
Ungar och medier 2010
Högkonsumenter använder mediet mer än tre
timmar per dag.
13
Svenskarna och Internet 2010
14
Svenskarna och Internet 2010
Digitala klyftan
15
Digitala klyftor – förr, nu och i framtiden
Spela
Blogga
Facebooka
Youtuba
Chatta
Wikisöka
Digital kompetens
16
Lösa problem, påverka
Skriva, läsa, lyssna, kommentera...
”Digital kompetens innebär säker och kritisk användning
av informationssamhällets teknik i arbetslivet, på fritiden
och fö...
18
Hur kan vi hjälpa våra elever att utveckla en digital kompetens?
Ge exempel på bra uppgifter.
Hur överbryggar vi den di...
Digital kompetens i skolan 101103
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Digital kompetens i skolan 101103

718 views

Published on

Föreläsning om Digital kompetens v44 i Umeå. MediaCenter i samarbete med RUC, UmU.

Se föreläsningen på Bambuser
http://bambuser.com/channel/mediacenterac

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
718
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • 2001 - wikipedia 15 miljoner artiklar
  2001 - iPod 10 år, 23 oktober 2010
  2002 - American Idol, förnedringstv
  2003 - iTunes 10 miljarder nerladdningar
  2003 - Wordpress 8,5% av alla webbplatser på nätet
  2004 - Google
  2005 - Youtube 2 miljarder träffar
  2005 - Facebook 515 miljoner användare
  2006 - Spotify, nedladdning minskar
  2006 - Twitter 110+ miljoner anv
  2006 - Wii och 3d
  2007 - iPhone ett nytt sätt att telefonera
  2010 - iPad?
 • Tv är det medium som barnen börjar använda allra tidigast och är den överlägset populäraste medie- formen bland alla i denna studie, 73 % av samtliga tittar på tv varje dag och 93 % flera gånger i veckan. För det andra är Bolibompa både det överlägset populäraste tv-programmet och den ojämförligt populäraste sajten bland samtliga (46 % brukar titta och 30 % besöka sajten). Det är visserligen allra populärast bland de yngre, men står i en särställning även bland de äldre barnen.
  s. I dag är debutåldern för internet cirka 4 år. Men till skillnad från äldre barn och ungdomar kan de små barnen ännu inte chatta eller kommunicera på sociala sajter. Deras användning är enklare och bygger mer på lek, bilder och knapptryck; att spela enkla spel och att titta på videoklipp, t.ex. på Youtube eller bolibompa.se.
  En av de intressanta resultaten är att små pojkar och flickor använder medier på ett betydligt mer likartat sätt än vad de gör högre upp i åldrarna. Könsskillnaderna blir då alltmer påtagliga, inte minst när det gäller datorspelande. Ett intressant fakta att fundera vidare över.
 • Tv är det medium som barnen börjar använda allra tidigast och är den överlägset populäraste medie- formen bland alla i denna studie, 73 % av samtliga tittar på tv varje dag och 93 % flera gånger i veckan. För det andra är Bolibompa både det överlägset populäraste tv-programmet och den ojämförligt populäraste sajten bland samtliga (46 % brukar titta och 30 % besöka sajten). Det är visserligen allra populärast bland de yngre, men står i en särställning även bland de äldre barnen.
  s. I dag är debutåldern för internet cirka 4 år. Men till skillnad från äldre barn och ungdomar kan de små barnen ännu inte chatta eller kommunicera på sociala sajter. Deras användning är enklare och bygger mer på lek, bilder och knapptryck; att spela enkla spel och att titta på videoklipp, t.ex. på Youtube eller bolibompa.se.
  En av de intressanta resultaten är att små pojkar och flickor använder medier på ett betydligt mer likartat sätt än vad de gör högre upp i åldrarna. Könsskillnaderna blir då alltmer påtagliga, inte minst när det gäller datorspelande. Ett intressant fakta att fundera vidare över.
 • barns (9–12 år) och ungas (12–16 år)
  74 % av de unga och 47 % av barnen har en dator på det egna rummet. Pojkar har oftare stationära datorer än flickor och förhållandet är det omvända vad det gäller bärbara.
  89 % av de tillfrågade har en mobiltelefon. Bland de unga är innehavet 96 %. Bland de äldre används mobiltelefonen idag oftare för att sms:a än för att ringa med.
  Trots konkurrens från nya mediebärare som datorer och mobiltelefoner har tv-ap- paraten fortfarande en dominerade position för att se på tv-program och filmer.
  Bland de unga är att använda internet den fritidsaktivitet som prioriteras högst av alla, tätt följt av att läsa läxor och träffa kompisar i verkliga livet. Bland barnen är läxläsning viktigast följt av att träffa kompisar och sporta. Generellt är könsskill- naderna avseende fritidsaktiviteter idag små. Flickor läser oftare läxor, umgås på sociala sajter och läser mer böcker och tidningar än pojkarna. Pojkarna spelar å sin sida mycket mer dator- och tv-spel.
  005 hade 38 % en egen dator på rummet, idag har 61 % det och datorn är således den vanligaste medietekniska apparaten på barns och ungas rum.
  2006–2010. Umgänget med kamrater i verkliga livet har minskat kraftigt. 2006 angav 74 % att det var en av de saker de oftast gjorde efter skolan. 2008 var man nere i 64 % och 2010 58 %. Däremot har internetanvändningen ökat från 49 % 2006 till 59 % 2010. Man kan anta att en del av kamratumgänget flyttat över till nätet, särskilt med tanke på de senaste årens explosionsartade utveckling av sociala sajter som Facebook och Bilddagboken.
  Bland de unga tycks mobilägandet ha varit mättat redan 2008, 96 % av 12–16-åringarna hade då egna mobiler och lika många har det i årets studie. Bland barnen har mobilinnehavet dock ökat från 77 % till 81 % under samma period. Den mest påtagliga skillnaden i användandet av mobiler är att ring- andet minskar och sms:andet ökar.
  Chattandet, som låg i topp 2008 har minskat markant, från 73 % till 58 % i årets studie. Detta kan man anta har ersatts av att umgås på sociala sajter som ökat kraftigt. 2006 gjorde 12 % av de tillfrågade detta, 2010 50 %. Den ökade kom- munikationen via dessa sajter kan möjligen också förklara den kraftiga nedgången i mejlandet. 2006 brukade 29 % mejla, 2010 endast 18 %. Att streama eller ladda ned musik, film, spel eller program har också minskat, 2006 gjorde 21 %
  Medan upplevelsen av att ha utsatts för hot är konstant har mobb- ningen bland 12–16-åringarna minskat kraftigt, från 18 % till 11 %. Bland barnen är mobbningen också aningen lägre idag än för 2 år sedan. Däremot har fler i årets studie drabbats av att någon lagt ut bilder på dem som gjort dem ledsna än vad det var 2008. det, 2008 27 % och 2010 endast 17 %. Generellt har könsskillnaderna minskat vad det gäller samtliga internetaktiviteter.
 • barns (9–12 år) och ungas (12–16 år)
  74 % av de unga och 47 % av barnen har en dator på det egna rummet. Pojkar har oftare stationära datorer än flickor och förhållandet är det omvända vad det gäller bärbara.
  89 % av de tillfrågade har en mobiltelefon. Bland de unga är innehavet 96 %. Bland de äldre används mobiltelefonen idag oftare för att sms:a än för att ringa med.
  Trots konkurrens från nya mediebärare som datorer och mobiltelefoner har tv-ap- paraten fortfarande en dominerade position för att se på tv-program och filmer.
  Bland de unga är att använda internet den fritidsaktivitet som prioriteras högst av alla, tätt följt av att läsa läxor och träffa kompisar i verkliga livet. Bland barnen är läxläsning viktigast följt av att träffa kompisar och sporta. Generellt är könsskill- naderna avseende fritidsaktiviteter idag små. Flickor läser oftare läxor, umgås på sociala sajter och läser mer böcker och tidningar än pojkarna. Pojkarna spelar å sin sida mycket mer dator- och tv-spel.
  005 hade 38 % en egen dator på rummet, idag har 61 % det och datorn är således den vanligaste medietekniska apparaten på barns och ungas rum.
  2006–2010. Umgänget med kamrater i verkliga livet har minskat kraftigt. 2006 angav 74 % att det var en av de saker de oftast gjorde efter skolan. 2008 var man nere i 64 % och 2010 58 %. Däremot har internetanvändningen ökat från 49 % 2006 till 59 % 2010. Man kan anta att en del av kamratumgänget flyttat över till nätet, särskilt med tanke på de senaste årens explosionsartade utveckling av sociala sajter som Facebook och Bilddagboken.
  Bland de unga tycks mobilägandet ha varit mättat redan 2008, 96 % av 12–16-åringarna hade då egna mobiler och lika många har det i årets studie. Bland barnen har mobilinnehavet dock ökat från 77 % till 81 % under samma period. Den mest påtagliga skillnaden i användandet av mobiler är att ring- andet minskar och sms:andet ökar.
  Chattandet, som låg i topp 2008 har minskat markant, från 73 % till 58 % i årets studie. Detta kan man anta har ersatts av att umgås på sociala sajter som ökat kraftigt. 2006 gjorde 12 % av de tillfrågade detta, 2010 50 %. Den ökade kom- munikationen via dessa sajter kan möjligen också förklara den kraftiga nedgången i mejlandet. 2006 brukade 29 % mejla, 2010 endast 18 %. Att streama eller ladda ned musik, film, spel eller program har också minskat, 2006 gjorde 21 %
  Medan upplevelsen av att ha utsatts för hot är konstant har mobb- ningen bland 12–16-åringarna minskat kraftigt, från 18 % till 11 %. Bland barnen är mobbningen också aningen lägre idag än för 2 år sedan. Däremot har fler i årets studie drabbats av att någon lagt ut bilder på dem som gjort dem ledsna än vad det var 2008. det, 2008 27 % och 2010 endast 17 %. Generellt har könsskillnaderna minskat vad det gäller samtliga internetaktiviteter.
 • ”Digital kompetens innebär säker och kritisk användning av informationssamhällets teknik i arbetslivet, på fritiden och för kommunikationsändamål.
  Den underbyggs av grundläggande IKT - färdigheter, dvs. användning av datorer för att hämta fram, bedöma, lagra, producera, redovisa och utbyta information samt för att kommunicera och delta i samarbetsnätverk via Internet.”
 • Från formellt till informellt lärande
  ”The millenium learner”,
  Dia logos, Communis
  Lärarroll och elevroll
  Digital kompetens 2006
 • Digital kompetens i skolan 101103

  1. 1. 1 Digital kompetens i skolan 101103
  2. 2. Digital kompetens i skolan 2 För att åskådliggöra webb-verktyg använder vi oss idag av fyra fria tjänster för samarbete och lärande. Föreläsningar direktsänds på Internet via Bambuser http://bambuser.com/channel/mediacenterac Föreläsningsanteckningarna ser du på Slideshare http://www.slideshare.net/mrskog Återkoppling sker direkt på Internet via Todaysmeet http://todaysmeet.com/itsnurr, hashtag #itsnurr Redovisar gör vi på Wallwisher, ett digitalt klotterplank http://www.wallwisher.com/wall/itsnurronsdag http://www.wallwisher.com/wall/campus
  3. 3. 3 2010
  4. 4. 4 2000
  5. 5. 6 2020?
  6. 6. Småungar och medier 2010 7 Barn / Föräldrar 2 - 9 år Tv är den överlägset populäraste medie- formen bland alla i denna studie, 73 % av samtliga tittar på tv varje dag. Bolibompa är både det överlägset populäraste tv-programmet och den ojämförligt populäraste sajten bland samtliga. I dag är debutåldern för internet cirka 4 år. Små pojkar och flickor använder medier på ett betydligt mer likartat sätt än vad de gör högre upp i åldrarna. Medierådet presenterar undersökningen http://bambuser.com/channel/stiftelsen/broadcast/1120815 Spola fram till 11minuter http://medieradet.se/Bestall--Ladda-ned/
  7. 7. Småungar och medier 2010 8 Unga svenskar och Internet 2009, IIS
  8. 8. Ungar och medier 2010 9 Barn (9–12 år) och unga (12–16 år) och deras föräldrar 74 % av de unga och 47 % av barnen har en dator på det egna rummet. 89 % av de tillfrågade har en mobiltelefon. Bland de unga är innehavet 96 %. Bland de äldre används mobiltelefonen idag oftare för att sms:a än för att ringa med. Tv-apparaten har fortfarande en dominerade position för att se på tv- program och filmer. http://medieradet.se/Bestall--Ladda-ned/
  9. 9. Ungar och medier 2010 10 Bland de unga är att använda internet den fritidsaktivitet som prioriteras högst av alla, tätt följt av att läsa läxor och träffa kompisar i verkliga livet. Bland barnen är läxläsning viktigast, följt av att träffa kompisar och sporta. 2005 hade 38 % av alla i undersökningen en egen dator på rummet, 2010 har 61 % det. Umgänget med kamrater i verkliga livet har minskat kraftigt. 2006 angav 74 % att det var något de ofta gjorde efter skolan 2010 är siffran 58 %. Kamratumgänget har flyttat över till nätet. Internetanvändningen har ökat från 49 % 2006 till 59 % 2010. Chattandet minskar markant, från 73 % 2008 till 58 % 2010. Mejlandet minskar från 29 % 2006 till endast 18 % 2010.
  10. 10. 11
  11. 11. 12 Ungar och medier 2010 Högkonsumenter använder mediet mer än tre timmar per dag.
  12. 12. 13 Svenskarna och Internet 2010
  13. 13. 14 Svenskarna och Internet 2010
  14. 14. Digitala klyftan 15 Digitala klyftor – förr, nu och i framtiden
  15. 15. Spela Blogga Facebooka Youtuba Chatta Wikisöka Digital kompetens 16 Lösa problem, påverka Skriva, läsa, lyssna, kommentera Redigera, skapa, värdera Följa mediaflöden, nätverka samarbeta
  16. 16. ”Digital kompetens innebär säker och kritisk användning av informationssamhällets teknik i arbetslivet, på fritiden och för kommunikationsändamål. Den underbyggs av grundläggande IKT - färdigheter, dvs. användning av datorer för att hämta fram, bedöma, lagra, producera, redovisa och utbyta information samt för att kommunicera och delta i samarbetsnätverk via Internet.” 17 Digital kompetens
  17. 17. 18 Hur kan vi hjälpa våra elever att utveckla en digital kompetens? Ge exempel på bra uppgifter. Hur överbryggar vi den digitala klyftan? Redovisa ditt svar på Wallwisher http://www.wallwisher.com/wall/campus http://www.wallwisher.com/wall/itsnurronsdag Digital kompetens

  ×