Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Social media kontra sklep. Sokolow case.

4,324 views

Published on

Case study sporu marki Sokołów i blogera.

Published in: Business
 • @mtx Jak pewnie zauważyłaś, zarówno nasze prezentacje jak i przeróżne artykuły pisane są w pewien sposób. ze specyficznym chumorem, ze szczyptą cynizmu i lekką nutą konfrontacji ze światem. a że to co napisaliśmy właśnie potwierdzają badania ilościowe? robimy sobie czapkę ba, jaramy się przez 2 godziny i idziemy pracować dalej :)
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Serio jedziemy stereotypami? Bo studenci nie jedzą parówek i tatara z opakowania?
  Ja podchodzę do lady i zawsze proszę panią o konkretne produkty konkretnych marek. Jeśli nie wiem jakiej jest nie kupuję.
  Jeśli nie wiecie jak wygląda portfel Sokołowa to po co podnosić ten argument? Poza tym to dotyczyło parówek i tatara, to raz, a dwa ma wpływ na wizerunek całej marki, a nie tylko tych produktów.
  I co z tego, że tatar z worka to jak zupa instant? Piotrek nie miał racji. Ale to niczego nie zmienia.
  Ostatniego slajdu nawet nie skomentuję ;)

  Co nie zmienia tego, że oczywiście - sprzedaż nie spadnie i nie w tym jest problem ;)
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Peace, bros.
  Podkreślam jeszcze raz, że nie szerzę hejtu i nie przywalam się do prezentacji. Wręcz przeciwnie - szacunek głoszę.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Witek - zawsze można zrobić coś lepiej, ale nie mając tygodnia na dopieszczanie tematu i masę innej pracy wolimy zrobić tak niż nie zrobić nic. ale oczywiście dzięki, bo każda krytyka konstruktywna prowadzi do robienia lepszych rzeczy.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Piszę tutaj, bo to mniej publiczne miejsce ;)
  Gratulacje wyczucia tematu. Zaczynam być Waszym fanem. SRSLY.
  A teraz ode mnie o pięciu powodach po kolei.
  1. Prawda. Powiedziałbym nawet -- większość konsumentów Sokołowa ma w dupie media społecznościowe, kanały na YT i w ogóle internet. Dlatego z punktu widzenia marki (do momentu rozdmuchania sprawy przez Wyborczą) kryzys był niczym pierdnięcie podczas huraganu.
  2. To może być prawda i nieprawda. Prawda w przypadku wędlin 'na wagę'. Jednak w przypadku wędlin pakowanych decyzja o zakupie (lub w tym przypadku - o niezakupie) może być (i często jest) podejmowana wcześniej niż podczas wizyty w sklepie.
  3. Fuck tatara. Chodzi wg mnie o proporcję wędlin na wagę do paczkowanych w ogólnym wolumenie (wartości) sprzedaży. Ten punkt w zasadzie powtarza punkt 2, z innej perspektywy.
  4. Ej - to jest tak naciągane, że mogłoby tego tu nie być. Ale rozumiem, lepiej brzmi 5 powodów niż 4.
  5. Tego punktu też chyba mogłoby nie być. A jeśli, to bym tu przerzucił kawałek z punktu drugiego - o tym, po jaką cholerę w ogóle Sokołowowi facebook.

  Ale w ogóle szacun itp.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Social media kontra sklep. Sokolow case.

 1. 1. 5 POWODÓW DLACZEGO W WYNIKU „KRYZYSU Z TATAREM” SPRZEDAŻ SOKOŁÓW S.A. NIE SPADNIE.
 2. 2. KTOŚ ZUPEŁNIE INNY KOMENTUJE I PODNIECA SIĘ KOMENTARZAMI INNYCH INTERNAUTÓW W PRZESTRZENI SOCIAL MEDIA. A ZUPEŁNIE KTOŚ INNY DOKONUJE DECYZJI ZAKUPOWYCH. Komentarze to głównie osoby w wieku 13 – 25 (uczeo, student). Konsument to w większości osoba odpowiedzialna za zakupy do domu (matka, ojciec). GRUPA „HEJTOWA” VS. GRUPA DOCELOWA POWÓD 1: GRUPA DOCELOWA „- Mamo nie kupuj już więcej Sokołowa oni źle traktują vlogerów! - Masz tutaj 10 złotych i ugotuj w takim razie obiad.”
 3. 3. POWÓD 2: DECYZJA ZAKUPOWA W TEJ KATEGORII ZAPADA W SKLEPIE, NIE W INTERNECIE. SOKOŁÓW TO NIE JEST MARKA ANI TYM BARDZIEJ PRODUKT, KTÓRY POTRZEBUJE SOCIAL MEDIA DO KOMUNIKACJI. To, że Sokołów ma profil na Facebook to efekt pędu „każdy musi tam byd” a nie strategii komunikacji z grupą docelową. A teraz odejdź od komputera, podejdź do lady w sklepie i poproś o wędliny lub mięso konkretnej marki. Zawstydzisz sprzedawczynię. PÓŁKA W SKLEPIE VS. INTERNET
 4. 4. POWÓD 3: PORTFOLIO PRODUKTOWE TATAR? SOKOŁÓW NIE ŻYJE Z TATARA! TO PRAWDOPODOBNIE PROMIL ICH PRZYCHODÓW. Sokołów żyje z mięsa, wędlin, handlu hurtowego a nie jednego SKU w postaci tatara na półce. Patrząc na tę kategorię produktową, to nawet dział PR marki Sokołów nie wyżyje z przychodów ze sprzedaży tatara. NIE SAMYM TATAREM SOKOŁÓW ŻYJE
 5. 5. POWÓD 4: PRODUKT TATAR TO SPECYFICZNE DANIE. MUSI BYD PRZYRZĄDZONE Z MIĘSA. TAK JAK ZUPA Z WARZYW. Tatar w plastiku to jak zupa w proszku – kupując go wiemy, że idziemy na kompromis. Porównajcie zupę w proszku z zupą zrobioną w domu. Głupie prawda? Zapytajcie pierwszego lepszego kucharza co to jest tatar i jak się go robi. TATAR TATAROWI NIERÓWNY
 6. 6. INTERNET NAPĘDZANY JEST NEWSAMI. KRÓLEM JEST KLIKALNOŚD I OSTRY KOMUNIKAT NAPĘDZAJĄCY RUCH. INTERNET LUBI MIED WROGA, ALE SZYBKO O NIM ZAPOMINA ZNAJDUJĄC NOWEGO. Nikon, Wedel, Adidas – trzy najgłośniejsze przykłady marek, które strzeliły sobie w kolano w Social Media i mało nie upadły. Sokołów to nie Social Media – to sklep, gazetka, reklama w telewizji, prasa branżowa. To facet jedzący kiełbasę z bułką w przerwie w pracy. NIE MYŚL – KLIKAJ! POWÓD 5: EKOSYSTEM KOMUNIKACJI
 7. 7. STRATEGIA DZIAŁANIA. DOPIERO POTEM DZIAŁANIE. PODSUMOWANIE CZY SOKOŁÓW MÓGŁ ROZEGRAD TO LEPIEJ? OCZYWIŚCIE! CZY W PRZESTRZENI SOCIAL MEDIA MÓGŁ WESPRZED SWOJĄ MARKĘ ZGODNIE Z REGUŁAMI TEGO MEDIUM? OCZYWIŚCIE! CZY Z PUNKTU WIDZENIA STRATEGII TEGO POTRZEBUJE? NIEKONIECZNIE.
 8. 8. KIM JESTEŚMY? NAZYWAMY SIĘ MELTING POT (ang. kociołek). DO TEGO KOCIOŁKA WRZUCAMY STARE MYŚLENIE I PODZIAŁY KOMUNIKACJI NA ATL / DIGITAL. A wyciągamy z niego wnioski dla marek i ich strategii dostosowane do tego jak i gdzie odbiera je dzisiejszy konsument.
 9. 9. STRATEGIA KOMUNIKACJI MARKI STRATEGIA I MECHANIKA DZIAŁAO PROMOCYJNYCH BRAND CONSULTING NEW PRODUCT DEVELOPMENT BADANIA JAKOŚCIOWE NA POTRZEBY STRATEGII AUDYT SPÓJNOŚCI KOMUNIKACJI MARKI PEŁEN ZAKRES USŁUG STRATEGICZNYCH, PRZY REALIZACJI KTÓRYCH ZAPEWNIAMY: Skuteczność i doświadczenie. Aktywność i zaangażowanie. Odpowiedzialność za projekty i słowa. CO OFERUJEMY?
 10. 10. WOJTEK WALCZAK RADEK KACZMAREK Strategy Consultant & Partner tel.: + 48 791 211 025 e-mail: wojtek@melting-pot.pl Strategy Consultant & Partner tel.: + 48 608 658 532 e-mail: radek@melting-pot.pl SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
 11. 11. www.melting-pot.pl STRONA WWW FACEBOOK facebook.com/strategic.collective DZIĘKUJEMY!

×