Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Cyfrowa dopamina- Wojtek Walczak na Forum IAB 2018

Ad

Wojtek Walczak, Melting Pot
CYFROWA DOPAMINA
CZYLI JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ Z UZALEŻNIONYMI OD DIGITALU

Ad

Jest tylko jeden skuteczny sposób na obejście konsumenckiego adblocka. Dopamina.
Człowiek się zmienia, ale mechanizmy jego...

Ad

FILM

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Loading in …3
×

Check these out next

1 of 50 Ad
1 of 50 Ad
Advertisement

More Related Content

More from Melting Pot. Strategic Collective. (13)

Advertisement

Cyfrowa dopamina- Wojtek Walczak na Forum IAB 2018

 1. 1. Wojtek Walczak, Melting Pot CYFROWA DOPAMINA CZYLI JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ Z UZALEŻNIONYMI OD DIGITALU
 2. 2. Jest tylko jeden skuteczny sposób na obejście konsumenckiego adblocka. Dopamina. Człowiek się zmienia, ale mechanizmy jego uzależnień są znane i od zawsze takie same. W digitalu to uzależnianie konsumentów od treści, które daje marka, w służbie ich własnej przyjemności. http://www.lucreciarodriguez.com/blog-thoughts-and-lessons/2015/9/9/dropping-the-blindfold
 3. 3. FILM
 4. 4. Dobry dealer narkotyków wie, że pierwsza porcja powinna być gratis, na spróbowanie. Wie, że Klient najpierw musi go za coś polubić, żeby potem zacząć płacić.
 5. 5. Cukier i czekolada. Pierwszy narkotyk, pierwszy sampling.
 6. 6. Nikotyna. Od kolegi. Albo podstawionego kolegi.
 7. 7. Alkohol. Od kolegi. Albo Barmana.
 8. 8. Marihuana. Sam nie wiem skąd... Ma ktoś coś do zjedzenia?
 9. 9. Like. Dopiero po 2 minutach?
 10. 10. Puk puk. Serce mocniej puka. Gdy ktoś serduszko w Instagramie stuka.
 11. 11. 2.5 MLN Źródło: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/who-uzaleznienie-od- gier-wideo-i-komputerowych-choroba-psychiczna,801834.html Osób w Polsce jest uzależnionych od gier w Internecie.
 12. 12. Źródło: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/who-uzaleznienie-od- gier-wideo-i-komputerowych-choroba-psychiczna,801834.html SYMPTOMY UZALEŻNIENIA TO: 1. Utrata kontroli nad czasem. 2. Najważniejsza wykonywana czynność. 3. Kontynuowanie mimo negatywnych konsekwencji.
 13. 13. https://www.theguardian.com/world/2017/aug/28/electronic-heroin-china- boot-camps-internet-addicts Obozy reedukacyjne dla uzależnionych od grania w Chinach
 14. 14. 55% Źródło: Raport Młodzież 2016, CBOS 2016 Uczniów szkół ponadgimnazjalnych ma poczucie, że życie bez Internetu byłoby nudne lub pozbawione radości.
 15. 15. 4h dziennie Źródło: Raport Młodzież 2016, CBOS 2016 Średnio spędza polska młodzież w Internecie.
 16. 16. Źródło: Raport Młodzież 2016, CBOS 2016; https://www.wired.com/story/wired-guide-to-internet-addiction/ Nastolatków nie dosypia i zauważa pogorszenie wyników szkolnych przez to, że do późnych godzin jest w Internecie o 27% Wzrasta ryzyko depresji wśród „heavy userów” Social Mediów minut sięgamy średnio by sprawdzić co słychać w naszym telefonie ok. 50% co 12
 17. 17. Tylko nieliczni podawali mi rękę, prawie wszyscy trzymali telefony i mówili: foto, selfie. To jest ich rzeczywistość, ale nie kontakt międzyludzki - dodał papież. Wyraził opinię, że młode pokolenia "nie stąpa po ziemi".
 18. 18. CO Z TĄ DOPAMINĄ?
 19. 19. Co to jest dopamina? Źródło: neuropsychologia.org • Dopamina jest głównym neuroprzekaźnikiem układu nagrody w mózgu. • Odpowiada za energię, samopoczucie, motywuje do działania. • Badania sugerują, że działa ona już przed doświadczeniem przyjemności związanej z obecnością bodźca nagradzającego i odgrywa kluczową rolę w „zachęcaniu” do podjęcia aktywności. • Potwierdzono doświadczalnie, że uczucie zadowolenia związane z jedzeniem, zakochaniem, ale także przyjmowaniem substancji psychoaktywnych wiąże się ze wzrostem wydzielania dopaminy.
 20. 20. CZYLI: Kiedy angażujemy się w nawyki lub zadania, które przynoszą nam korzyści lub sprawiają przyjemność, uwalniana jest dopamina. Mówi naszemu ciału, że to jest właściwa rzecz i że to jest coś, co powinniśmy zrobić ponownie.
 21. 21. „When someone likes an Instagram post, or any content that you share, it's a little bit like taking a drug. As far as your brain is concerned, it's a very similar experience” Adam Alter, NYU
 22. 22. Oni już to wiedzą (1)) Źródło: vox.com • Kolory - ludzkie oczy są wrażliwe na ciepłe kolory, a zwłaszcza na czerwony. • To dlatego większość aplikacji zmieniła design na cieplejszy i to dlatego wszystkie powiadomienia w aplikacjach są tego koloru. • Mają przyciągać nasz wzrok. • Zupełnie tak samo jak znane od lat kody kolorystyczne promocji konsumenckich
 23. 23. Oni już to wiedzą (2) Źródło: vox.com • Możliwość scrollowania bez końca – co znamy chociażby z Facebooka, Instagrama czy Twittera. • W przypadku tego „Infinite scrolling” nowy content załadowuje się bezustannie i sprawia, że tracimy poczucie kontroli nad czasem spędzonym w aplikacji i ilością skonsumowanych danych. • Ponadto nieregularnie pojawiające się interesujące nas treści działają na nasz mózg jakbyśmy natrafili na poszukiwaną nagrodę, co skutkuje wyrzutem dopaminy i zachęca do spędzania więcej czasu w aplikacji.
 24. 24. REKLAMA?
 25. 25. 78% Źródło: Świat Młodych, 2016 Młodych ludzi uważa, że reklamy kłamią
 26. 26. Źródło: Dave Trott – seria wideo The Art of Persuasion REKLAMY ODBIERANE POZYTYWNIE 4% 7% REKLAMY ODBIERANE NEGATYWNIE 89% REKLAMY, KTÓRE PRZESZŁY NIEZAUWAŻONE
 27. 27. KEITH RICHARDS 97 459 825 WYŚWIETLEŃ
 28. 28. KEITH RICHARDS LUDZIE OGLĄDAJĄ TO, CO ICH INTERESUJE, A CZASAMI ZDARZA SIĘ, ŻE TO REKLAMA.
 29. 29. REKLAMA?
 30. 30. Poważnie? Ktoś myśli, że my chcemy w to klikać?
 31. 31. Co to oznacza dla marek? Wejdź na ambicję. Nie zrobię? Nie wypiję? Niech dołączą do imprezy albo niech żałują jeśli nie mogą.
 32. 32. Co to oznacza dla marek? Rozrywka. Ze mną się nie napijesz? Idziemy na papierosa? Daj się polubić za to co robisz.
 33. 33. Co to oznacza dla marek? A teraz idziemy na jednego… Dawaj małe, ale częste dawki. Bądź obecny we krwi.
 34. 34. Co to oznacza dla marek? Jeśli content to video. Jeśli video to krótkie. Daj im zmarnować trochę czasu ale nie za dużo, zostaw ich na lekkim głodzie.
 35. 35. Co to oznacza dla marek? Mieszaj jak drinki, zaskakuj smakiem. Niech zapalą, napiją się, nawciągają komunikacji.
 36. 36. Co to oznacza dla marek? Wykorzystuj influencerów, znanych, lubianych, zaufanych. Wkradaj się do organizmu przy okazji, jak alkohol w drinku.
 37. 37. Co to oznacza dla marek? Pojawiaj się w ich świecie, kiedy chcą się pochwalić. Dodawaj odwagi, otwieraj na innych.
 38. 38. Co to oznacza dla marek? Daj poczekać na kolejną dawkę. Niech napięcie rośnie. Rób konkursy gamifikowane.
 39. 39. Co to oznacza dla marek? Niech zatańczą na stole. Daj unikalność i personalizowaną komunikację. #gamersgonnaPlay
 40. 40. Zaraz będę jadł! Proste sygnały dopaminowe!
 41. 41. Zaraz będę pił!
 42. 42. Zaraz będę zabijał!
 43. 43. Zaraz upoluję… okazję!
 44. 44. DOPAMINA KAŻE NAM SZUKAĆ PRZYJEMNOŚCI, A POTEM NAGRADZA ZA POSZUKIWANIE, CO SPRAWIA, ŻE CHCEMY JESZCZE WIĘCEJ. PRZYZWYCZAJAMY SIĘ DO OKREŚLONEJ DAWKI, WIĘC MUSI MIEĆ MOCNIEJ, WIĘCEJ I CIEKAWIEJ, ŻEBY MIEĆ TYLE SAMO PRZYJEMNOŚCI. TEN CYKL NIE POZWALA NAM NUDZIĆ SIĘ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH I MOTYWUJE NAS ŻEBY DALEJ Z NICH KORZYSTAĆ. I II III
 45. 45. Bo głód dopaminy to: 1. Więcej, mocniej, ciekawiej. 2. W mniejszych porcjach. 3. Nieprzewidywalnie, ale z przewidywalnym efektem. 4. Dając się pochwalić innym efektami. Emocjonalnie.
 46. 46. Jeśli oczekujesz działania to daj człowiekowi coś w zamian. Daj mu dopaminę. I komunikuj się tak, żeby się od niej uzależnił. Wróci po więcej.
 47. 47. Wojtek Walczak, Melting Pot CYFROWA DOPAMINA CZYLI JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ Z UZALEŻNIONYMI OD DIGITALU

×