1. ТЕМА: Вивчення послання Т.Г.Шевченка „І мертвим, і живим, і
ненародженим землякам моїм в Україні і не в Україні Моє дружнєє посланіє"
МЕТА: проаналізувавши поетичне послання, учні мають усвідомити глибину
його змісту, суть роздумів поета про причини тяжкого життя поневоленого
українського народу народу та про чинники створення української держави,
формувати уміння й навички аналізу поетичного твору; виховувати в учнів любов
до рідного слова, а через нього до України, велику повагу до Шевченка та його
геніальної творчості.
ТИП УРОКУ:комбінований.
ОБЛАДНАННЯ:автопортрет молодого Т.Г.Шевченка, „Кобзар", книжки про
поета та його творчість, аудіо запис (фонограма).
ХІД УРОКУ
I. Повідомленнятеми та мети уроку.
II. Літературно-музичний етюд „Три літа".
Повстання 1843 - 1847 рр. „Три літа". „Наймичка", „Сон", „Заповіт", „Кавказ",
„Єретик".
Яку наскрізну проблему ставив Шевченко в цих творах? (Злочинність
державної політики російського царизму, експлуататорська сутність кріпосницької
системи, яка узаконила невимовно тяжке життя покріпаченого народу).
Твір Т.Шевченка „І мертвим, і живим, і ненародженим..." написаний 15
грудня 1845 р. тематично споріднений з попередніми темами. Роздуми про долю
України, її народу, відновлення державності, збереження української мови. Це
буду темою і сьогоднішньогоуроку.
ІІІ. Жанр послання - І.Вишенський „Посланнядо єпископів".
Послання - це віршований або прозований твір, написаний у формі листа чи
звернення до однієї або багатьохосіб.
Різний підхід у трактуванні назви твору, зокрема звернення
Редакційний кошик
1. Як ви думаєте, з якою метою Т.Г.Шевченко вжив заголовокаж із 17 слів?
2. Як ви вважаєте, чому епіграфом стали слова з Біблії: „Коли хто говорить:
люблю Бога, а брата свого ненавидить, - лжа оце"?
Ганна Рудницька
Пани - кріпосники
Інтелігенція
Народ
(незрящі, заковані
невчене око, немудрі,
найменший брат)
Загальноприйнята
думка
Звернення до
минулого України,
зокрема козацтва
Сучасники (пани,
кріпаки, інтелігенція)
«Майбутні покоління»
„І мертвим,
і живим,
і ненародженим.
2. 3. Чи випадково петербурзький цензор у 1896 році викинув 71-й рядок з
послання?
4. Як поміщики виховували своїхдітей?
5. Т.Г.Шевченко закликав не бути „рабами", „сміттям" російських царів,
польськихкоролів чи ще когось.Чи випадкове вживання слова„підніжки"?
6. Кого Т.Г.Шевченко називав „варшавським сміттям" і „гряззю Москви" і
чому?
7. Яке ставлення поета до них? (Доведіть уривком з твору).
8. Т.Г.Шевченко виступав проти іноземного, чи можна його назвати
національно обмеженим? (Доведіть уривком з твору).
9. Яку роль відводить поет інтелігенції?
10.Поясніть значення вислову: „В своїйхаті своя й правда, і сила, і воля..."
11 .Яка тема та ідея послання?
12.Чи актуальний цей твір на сучасномуетапі?
Отже :
3 групи персонажів
зміст і форма - складний художній твір
ліричний герой, від імені якого ведеться розповідь
Композиція:
- плин часу;
- глибокий аналіз причиннестерпного життя народу;
- співвідношення соціальних сил;
І - ліричні відступи (репліки, коментарі, вставки, звертання,
характеристики)
Ліричний герой - Я - „мов окаянний" (порівняння), „і день, і ніч плачу на
розпуттяхвелелюдних" (гіпербола), „і ніхто не бачить, і не бачить, і не знає"
(повторення - стик).
(Загальна байдужість - контраст – власна тривога)Автор не прямо називає
винуватців.
Словникова робота! Перифраз - одна з фігур поетичної мови, коли власне
ім'я або явище називається не прямо, а в форміопису їхніх істотних і характерних
рис та ознак.
Образи- антиподи
дві світоглядні позиції
поміщицтво люду потомленого
вбивчахарактеристика:
нелюди
діти юродиві,
деситі.
Орієнтація панства на Захід, де мовляв, можна повчитися вирішенню
актуальних проблем волі та братерства
„похід" - в"їдливо - сатирично - „претеся" х 2 р.
Схаменіться,... Схаменіться!
3. Як поміщики виховували своїхдітей?
Не дуріте дітей ваших,
Що вони на світі
На те тільки, щоб панувать...
Автор переходить до характеристики панської інтелігенції
Відрив від національного грунту
Безликість, тупість, зверхність до власної мови
Примітивне уявлення про історію
Вихваляння козацтва, підкреслення своєї зверхності над „римлянами
убогими"
Виховання дітей
характеристика панської інтелігенції (відрив від національного грунту)
ставлення до рідної мови
примітивне уявлення про історію
Подвійне композиційне обрамлення.
/І Епіграф
Заклик - „Розкуйтеся, браття..."
Контраст „Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю"
„І світ ясний, невечірній
тихо засіяє...
Висновок: Створити вільну, незалежну Україну можна тільки завдяки єдності
всіх соціальних сил суспільства лиш тоді, коли вищі верстви переймуться
національною ідеєю.
Рефлексія уроку.
- Як ви гадаєте, чи виконали ми ті завдання, що поставили на початку
уроку?
Самооцінка.
Оцінювання дітей.
Домашнє завдання. Вивчитиуривокз твору Т.Г.Шевченка „Обніміться ж,
брати мої"" - скласти план. Аналіз послання.