1. Тема уроку; I.. Карпенко - Карий. П'єса «Сто тисяч». Герасим Калитка
-господар чи стяжатель».
Мета уроку: спираючись на знання учнями тексту твору, розкрити
образ Герасима Калитки; виробляти в учнів навички роботи з
текстом, уміння аналізувати образи твору, висловлювати своє
бачення того чи іншого персонажа уміння відстоюватиі захищати
власні думки; виховувати в дітей риси справжнього господаря,
переконаного втім, що гроші - це не головне у сучасному житті.
Обладнання уроку: твори Карпенка - Карого, ілюстрації до твору «Сто
тисяч», малюнки учнів до окремих епізодів даної комедії
Тип уроку: урок - диспут з елементами театралізації
Хід уроку.
I. Вступне слово вчителя.
Листок захисту сьогодні чистий. Це приємно. Настрій у всіх чудовий.
До уроку всі готові. Добре.
Ознайомлення із завданнями і цілями уроку.
II.Перевірка знання учнями тексту комедії «Сто тисяч». Цифровий
диктант.
1. Герасим мав шматок землі кругленький..................(двісті десятин)
2. Але у Жолудя випасається..................................... (4 чи 5 гуртів),
3. свиней, мабуть, із ................................................. (тисяча)
4. Скільки землі мав наміри Калитка у Смоквинова.......( 250 десятин)
5. За яку суму Смоквинов збирався продати землю ....... ( за 250 тисяч)
6. Скільки фальшивих грошей і на яку суму хотів придбати Калитка
(сто тис. за 5 тис)
7. Яку суму прийшов позичати у Калитки кум Савка ....... (100 крб.)
8. Під який процент нібито позичив гроші Герасим у Хаскеля . ( 5 % на
місяць)
9. На якій сум і зійшлися куми..................................... ( 10 тис.)
10.На скількох пачках спереду і ззаду були наклеєні справжні гроші....
( на трьох)
11.3а скільки купив Герасим 100 тис. фальшивок .......... ( за три тис.)
Слово вчителя.
Приємно, що листок Захисту сьогодні чистий. Тож усі готові до
уроку, всі в доброму настрої. На попередньому уроці ми познайомилися
з біографією відомого українського драматурга Івана Карпенка Карого
та історією створення однієї з найкращих його комедій «Сто тисяч».
Судячи з того, як ви уважно працювали над цифровим диктантом, стає
зрозумілим, що всіви прочитали цей чудовий твір класичноїукраїнської
літератури.
На сьогоднішньому уроці ми детальніше зупинимося на тексті
твору, зокрема познайомимося ближче з персонажами п'єси. Двоє із них
завітали до нас на урок.
2. 1
Інсценізація уривка з комедії
Вчитель.
Звичайно, ви всі впізнали головного персонажа твору - Калитку
Герасима і його дружину. Саме на уроці ми намагатимемося
прослідкувати образ Калитки у двох ракурсах: Калитка - господар і
Калитка - сім'янин. Тому проблемним питанням, яке нам слід розв'язати,
є: «Хто ж насправді Калитка - господар чи жадібний стяжатель?» Ваші
очікування.
Епіграфом до уроку нам послужать слова:
«Не скупий володіє грішми, а гроші — ним».
1.1.Історична довідка про походження слова «гроші»,
підготовлена учнем.
Проблемне питання: А як поєднується прізвище головного героя
із семантикою слова «гроші»? Вчитель.
Впродовж уроку нам необхідно скласти план характеристики
Герасима Калитки
Герасим Калитка - хазяїн. Семантику слова «хазяїн» розкриває
підготовлений учень.
Проблемне питання: Чи відповідає цим визначенням образ Калитки?
Основна мета в житті Герасима - мати дуже багато землі.
Проблемне питання: А скільки землі вже має калитка? (200 десятин).
Семантику слова «десятина розкриває учениця. Робота з текстом.
Монолог Герасима калитки про землю.
Проблемне питання: Чиє даний монолог засобом самохарактеристики
героя?
1.2.Характеристика персонажа іншими героями комедії. Робота з
текстом
Проблемні питання: - Що потрібно для того, щоб збільшити
кількість землі?
- Де можна взяти гроші?
- Яку роль у придбанні землі відіграє епізодичний персонаж
комедії єврей Невідомий?
1.3. Риси характеру Герасима Калитки: хитрий, підступний,
боягуз, корисливий, скупий, жорстокий, грубий, самолюбивий,
обмежений, самовдоволений, недовірливий.
Робота Ітекстом твору. Підкріпленні названих рис характеру
епізодами з п'єси. Аналіз учнів. їх оцінка, власне бачення тієї чи іншої
ситуації, у яку потрапляє Герасим.
Підсумок вчителя разом з учнями.
ІІ. Герасим Калитка - сім'янин.
Проблемні питання:
- Чи зробив Герасим щасливими членів своєї родини
- Як ставиться він до дружини Параски?
- Чи думає він по - батьківськи про майбутнє сина Романа?
- Взагалі, чи можна вважати Герасима щасливим?
3. 1
III. Мова героя як засіб самохарактеристики.
Учні зачитують зразки складених планів.
Побудова асоціативного ряду.
Калитка -
господар.
-ненаситність
-жадоба до наживи
- жорстокість
- заздрість
- лицемірство
- обмеженість
- неосвіченість
- цілеспрямованість
- діяльність
- енергійність
Калитка -
сім'янин.
- лукавий
- самолюбивий
- егоїстичний
- зверхність
- грубість
- байдужість
- свавільність
- підступність
- підлість
- хитрість
Характеристика учнями кожної риси. Власні бачення.
IV. Фінал п'єси. «Краще смерть, ніж така потеря»
Проблемне питання: Що викликає у вас така розв'язка твору.
Фантастичний додаток.
- Уявіть, що ви зустріли Герасима Калитку перед тим, як він збирається іти
на вокзал по фальшиві гроші. Що б ви йому сказали?
- Чи справдилися ваші очікування? Що було головним, цікавим?
- Чи задоволені результатами своєї роботи?
Підсумковий літературний бліц-диктант.
- Головний персонаж комедії ...
- Основний мотив життя Калитки...
- Я к звали Калитчиного кума....
- Хто «видумал себе новую комерцію»?
- Де збирається взяти гроші копач Бонавентура?
- Як у невістку прагне мати Герасим Калитка?
- Якщо Роман Одружиться на Пузирівні, то що зробить з нею Параска?
- Чому Герасим не дав дружині коней, щоб поїхати до церкви?
- Я к реагує Калитка на втрату грошей у кінці п'єси?
III.Підсумок уроку.
Слово Вчителя. Найгострішою зброєю - сміхом - автор п'єси засудив спосіб
життя, де нехтуються людські цінності: гуманізм, любов, почуття родинності,
дружби; гнівно осудив еексплуатацію, нестримний потяг до накопичення
багатства.
«Дошкульно вдарив по «калитках»
Оцінювання відповідей учнів.
IV.Завдання додому.
Опрацювати біографію І. Франка. Підготувати реферат «Творчість
Каменяра» Ревуцька Любов. Написати листа до Калитки