1. RPH BM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran
:
BahasaMelayu
Kelas
:
3 Panglima
Tarikh
:
20 April 2012
Masa
:
9.10 – 9.40 Pagi (30 minit)
Tema/tajuk
:
Mari Bertani
Subtopik
:
AlatanBerkebun.
Bilpelajar
:
26 orang
Objektifpembelajaran : Padaakhirpembelajaranmuridakandapat:
1
Menyatakannamaempatalatanberkebun.
2
Menyatakankegunaanempatalatanberkebun.
3
Menbinaempatayattunggalatauayatmajmuk
menggunakannamaalatanberkebun.
Pengetahuansediaada :
Muridmengetahuisuasanakebunsayur.
Konsep
:
Alatbantumengajar
:
Kegiatanpertanian.
Lagu Pak Mamat, Video berkebun, Slaidpower point
Kadimbasan, danlembarankerja
Nilaimurni
:-
Berkerjasamadalamsetiaptugasan yang diberikan
-
Menggunakanbahasa yang sopandalamperbualan
-
Mengetahuiberusahabersungguh-sungguh
2. akan membawakejayaan.
Kemahiran
:
1. Menjelaskanisipelajaran
2.Membinaayattunggaldanayatmajmuk.
Langkah/
Masa
Isi
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Pelaja
Aktiviti Guru
Catatan
Aktiviti Murid
ran
Set
Induksi
1.
/mencun
agu
gkil
Pak
idea( 5
Mamat
1. Guru minta murid mendengar lagu Pak Mamat sambil
1. Murid mendengar
Teknik:Nyanyian.
menyanyikannya.
L
lagudan menyanyi.
Contoh:1. Berika
n nama tajuk lagu
minit )
dan nyatakan
2. Mencungkil idea murid dengan menyoal
2 .Murid memberi respon
nama sayur yang
terhadap soalanyang diberi
murid mengenai kebun sayur.
diketahui.
oleh guru.
Perkemb
1.
angan1(1
deo
0 minit)
berke
Vi
1. Guru menayangkan video berkebun dan meminta
1. Murid memerhati
murid memerhatikannya.
tayangan video secara
lenyap.
bun.
2. Guru menyoal murid nama alat yang digunakan
- Alat
untuk berkebun berpandukan video yang dipaparkan.
video dan
menyenaraikan.
Nilai murni
berke
2. Murid menjawab soalan
bun
guru
3. Guru menyatakan fokus pembelajaran adalah
Strategi /
Teknik:Tayangan
memberi
perhatian.
mengenai alatan berkebun dan meminta murid
menyenaraikan nama alatan lain untuk berkebun.
Strategi:Penerang
3. Murid menyenaraikan
an guru
4. Guru menayangkan slaid alatan berkebun untuk
alatan berkebun yang
menggunakan
menyemak jawapan murid yang telah disenaraikan.
mereka ketahui.
slaid dan kad
imbasan.
5. Gurumenerangkan nama alatan berkebun dan
kegunaannya.
4. Murid menyemak
jawapan.
6. Guru meminta murid menamakan alatan berkebun
yang dipaparkan oleh guru.
5. Murid mendengar
Debriefing:Murid yang telah menguasai maju ke fasa
penerangan guru dan
aplikasi sementara yang masih keliru diberi penerangan
menjawab soalan-soalan
oleh guru dalam kumpulan kecil.
guru.
6. Murid mendengar
3. soalan dan menjawab
soalan yang diaju oleh
guru.
Strategi:Penerang
Perkemb
1.
angan2(1
embin
0 minit)
a ayat
M
1.Guru menerangkan contoh ayat bagi setiap alatan
1. Murid mendengar
an dan
berkebun dengan menayangkan slaid power point.
penerangan guru.
perbincangan
dalam kumpulan
2. Guru meminta murid membina ayat dalam kumpulan.
2. Murid membentuk
3. Guru meminta murid membentangkan hasil
kumpulan dan menjalankan
perbincangan dalam kelas.
perbincangan.
4. Guru membetulkan ayat murid/menyemak hasil
3. Membentangkan hasil
pembentangan murid
perbincangan.
4. Mendengarkan ulasan
guru dan membuat
pembetulan jika jawapan
salah.
Penutup(
5 minit)
1. Murid mendengar
penerangan guru.
Rumu
san,
Strategi:Penerang
an dan ulasan
1. Guru
nyanyi
menerangkan alatanberkebunadalahuntukmemudahkan
mengenai nama
an dan
kerjabercucuktanamsambilmenyoalmuridmengenainya.
dan kegunaan
latihan
Guru
.
alat
berkebun.Latihan
jugamenerangkanalatanberkebunadalahtajamdanperlub
erhati-hatijikamenggunakannya.
2.
Muridmengambillembarank
erjadanmenyiapkantugasan
.
2. Guru mengedarkan lembaran kerja rumah dan
meminta murid menyiapkannya di rumah.
3. Murid menyanyikan lagu
3. Guru memainkan lagu Pak Mamat bagi menutup sesi
P&P.
Refleksi :
Pak Mamat ada kebun.
sebagai kerja
rumah.