2. PENGENALAN
• Lesson Study ialah satu model perkembangan
profesional untuk guru (Jepun).
• Lesson Study berasal dari bahasa Jepun,
“jugyokenkyu” yang merupakan gabungan dua
perkataan iaitu ‘jugyo’ bermaksud pelajaran,
dan ‘kenkyu’ yang bererti pengkajian.
3. • Keistimewaan LS adalah dirancang atas inisiatif
guru sendiri (bottom-up) sebagai aktiviti
perkembangan profesional guru berasaskan
sekolah.
• LS dilaksanakan sebagai latihan dalam
perkhidmatan (LDP) yang berasaskan
sekolah(konaikenshu) di Jepun.
4. MENGAPA PERLU LAKUKAN
LESSON STUDY?
• Proses penambahbaikan pengajaran guru yang
berterusan melalui penglibatan kumpulan.
LS(Stigler & Hiebert, 1997, 1999 dn pengkaji lain)
• Meningkatkan pengetahuan pedagogi guru
serta kemahiran melalui penyemakan rakan
kongsi, kritik serta kolaborasi dalam kalangan
guru(Shimara, 1998).
5. EMPAT CIRI UTAMA
LESSON STUDY
LS ialah model peningkatan pengajaran
guru berterusan jangka panjang
LS berfokus kepada pembelajaran murid
LS secara langsung bertumpu kepada
peningkatan pengajaran dalam konteks
LS bersifat kolaboratif
7. KITARAN LESSON STUDY
1. TENTUKAN GOL/
MATLAMAT PENGAJARAN
5. MENGUBAHSUAI
RANCANGAN MENGAJAR
2. SEDIAKAN RANCANGAN
MENGAJAR (lesson plan)
3. LAKSANA / PERHATI
PENGAJARAN
4. MENILAI / REFLEK
PENGAJARAN
8. 1. Tentukan Matlamat Matapelajaran
Hasil pembelajaran
yang diharapkan
Realiti/situasi
sebenar
Jurang pembelajaran
Murid dapat
menyelesaikan
masalah / soalan aras
tinggi dalam
matematik
Murid kurang
kemampuan
menyelesaikan
masalah / soalan
aras tinggi dalam
matematik
Kemahiran
menyelesaikan
masalah / soalan aras
tinggi dalam
matematik perlu
ditingkatkan
9. • Mengkaji sukatan pelajar
• Mengkaji topik/unit
• Mengkaji bahan kurikulum termasuk buku teks
• Mengkaji masalah atau kekurangan murid
• Mengenal pasti hasil pembelajaran
• Merancang kandungan pengajaran
• Merancang tindakan guru
• Menjangka atau meramal respon murid
2. Sediakan Rancangan Mengajar
10. PERHATI RESPON MURID
• Secara teliti dan terperinci
• Reaksi murid terhadap pengajaran
• Aktiviti murid yang signifikan
REFLEK TERHADAP RANCANGAN MENGAJAR
• Apakah kelemahan yang dikesan?
• Apakah penambahbaikan yang boleh dilakukan?
• Bagaimana kualiti pembelajaran dapat
ditingkatkan?
3. Laksana / Perhati Pengajaran
12. Berpandukan hasil perbincangan dan refleksi
terhadap pengajaran:
Mengubahsuai Rancangan Mengajar.
Mengajar semula pelajaran ini.
Mengajar semula pelajaran ini kepada murid
kelas lain.
Mengajar dengan menggunakan lebih banyak
media.
5. Mengubahsuai Rancangan Mengajar
13. Pengumpulan Data Dalam Lesson
Study
Menyimpan satu fail LS
Membuat catatan perjumpaan atau
perbincangan
Menyediakan draf Rancangan Mengajar
Nota pemerhatian individu
Refleksi individu
Data murid yang berkaitan dalam LS