2. OBJEKTIF PERBENGKELAN:
Di akhir slot 1, peserta dapat mempamerkan
kefahaman tentang Pembelajaran Terbeza.
KRITERIA KEJAYAAN:
Peserta akan berjaya sekiranya mereka dapat:
•menyatakan maksud Pemb. Terbeza.
•Menerangkan tentang 4 elemen Pemb. Terbeza
•Berkongsi idea tentang Assessment
•Menghasilkan RPH yang mengandungi elemen Pemb.
Terbeza
•Membuat pembentangan hasil kerja
3. Tahap Tindakan
4 Guru merancang pelaksanaan PdPc dengan:
i. Menyediakan RPH yang mengandungi
objektif yang boleh diukur danaktiviti
pembelajaran yang sesuai
ii. Menentukan kaedah pentaksiran dalam
PdPc
iii. Menyediakan ABM/BBM/BBB/TMK
3 Guru merancang pelaksanaan PdPc bagi
perkara (i) dan(ii)
2 Guru merancang pelaksanaan PdPc bagi
perkara (i) dan(iii).
1 Guru merancang pelaksanaan PdPc bagi
sekurang-kurangnya satu(1) perkara di atas.
0
Guru tidak merancang pelaksanaan PdPc.
Tahap Kualiti
4 Tindakan dilaksanakan:
i. Mengikut pelbagai aras keupayaan
murid
ii. Mengikut peruntukan masa yang
ditetapkan
iii. Dengan mematuhi ketetapan
kurikulum/arahan yang berkuat kuasa.
3 Tindakan dilaksanakan dengan mengambil
kira perkara (i) atau perkara (ii) dan (iii).
2 Tindakan dilaksanakan dengan mengambil
kira perkara (ii) dan (iii).
1 Tindakan dilaksanakan dengan mengambil
kira mana-mana satu (1) perkara diatas
J0
Tidak mengambil kira mana-mana perkara di
atas.
RUMBRIK PENSKORAN
SKPMg2 Guru sebagai Perancang
4. SKPMg2 Guru sebagai Pengawal
Tahap Tindakan
4 Guru mengawal proses pembelajaran dengan:
i. Mengelola isi pelajaran/skop
pembelajaran yang dirancang
ii. Mengelola masa PdPc selaras dengan
aktiviti pembelajaran
iii. Memberi peluang kepada penyertaan
aktif murid.
3 Guru mengawal proses pembelajaran bagi
perkara (i) dan (ii)atau perkara (i) dan (iii)
2 Guru mengawal proses pembelajaran bagi
perkara (ii) dan (iii).
1 Guru mengawal proses pembelajaran bagi
mana-mana satu(1)perkara diatas.
0 Guru tidak mengawal proses pembelajaran.
Tahap Kualiti
4 Tindakan dilaksanakan:
i. Dengan menepati objektif pelajaran
ii. Mengikut pelbagai aras keupayaan
murid/pembelajaran terbeza
iii. Secara berterusan dalam PdPc.
3 Tindakan dillaksanakan dengan mengambil kira
perkara (i) dan (ii) atau perkara (i) dan (iii)
2 Tindakan dillaksanakan dengan mengambil kira
perkara (ii)bdan (iii)
1 Tindakan dillaksanakan dengan mengambil kira
mana-mana satu (1) perkaera di atas.
0 Tidak mengambil kira mana-mana perkara di atas
RUBRIK PENSKORAN
5. SKPMg2 Guru sebagai Pembimbing
Tahap Tindakan
4
Guru membimbing murid dengan:
i. Memberi tunjuk ajar/tunjuk
cara/panduan menguasai isi
pelajaran/konsep/fakta berkaitan
pelajaran
ii. Memberi tunjuk ajar/tunjuk
cara/panduan menguasai kemahiran
dalam aktiviti pembelajaran
iii. Memandu murid membuat keputusan
dan menyelesaikan masalah dalam
aktiviti pembelajaran
iv. Memandu murid
mengugunakan/memanfaatkan sumber
Pendidikan berkaitan pelajaran
v. Menggabung/merentas/mengaitkan isi
pelajaran dengan
tajuk/unit/tema/nilai/kemahiran/mata
pelajaran lain dalam aktiviti
pembelajaran.
Tahap Kualiti
4
Tindakan dilaksanakan:
i. Mengikut keperluan/pelbagai aras
keupayaan murid
ii. Dengan betul dan tepat
iii. Secara berhemah
iv. Secara bersungguh-sungguh.
RUBRIK PENSKORAN
6. SKPMg2 Guru sebagai Pendorong
Tahap Tindakan
4
Guru mendorong minda murid dalam
melaksanakan aktiviti pembelajaran dengan:
i. Merangsang murid berkomunikasi
ii. Merangsang murid berkolaboratif
dalam aktiviti pembelajaran
iii. Mengemukakan soalan yang menjurus
ke arah pemikiran kritis dan kreatif
iv. Mengajukan soalan/mewujudkan
situasi yang menjurus ke arah
membuat keputusan dan
menyelesaikan masalah
v. Mewujudkan peluang untuk murid
memimpin
vi. Menggalakkan murid mengemukakan
soalan berkaitan isi pelajaran
vii. Menggalakkan murid memperoleh
pengetahuan dan kemahiran secara
kendiri.
Tindakan Kualiti
4
Tindakan dilaksanakan:
i. Berdasarkan objektif pelajaran
ii. Mengikut pelbagai aras peupayaan murid
iii. Secara berterusan/tekal
RUBRIK PENSKORAN
9. What is Differentiation?
“Tailoring instruction to meet individual
needs. Whether teachers differentiate
content, process, products, or the learning
environment , the use of ongoing
assessment and flexible grouping makes
this a successful approach to instruction.”
“Tailoring instruction to meet individual
needs. Whether teachers differentiate
content, process, products, or the learning
environment , the use of ongoing
assessment and flexible grouping makes
this a successful approach to instruction.”
“Tailoring instruction to meet individual
needs. Whether teachers differentiate
content, process, products, or the
learning environment , the use of ongoing
assessment and flexible grouping makes
this a successful approach to instruction.”
Dr. Carol Ann Tomlinson (2000)
http://www.readingrockets.org/article/what-differentiated-instruction
10. Apakah maksud Differentiation?
“Membezakan / mengubahsuai pengajaran
untuk memenuhi keperluan individu. Sama ada
guru membezakan kandungan pelajaran,
proses, hasil atau persekitaran pembelajaran,
pentaksiran berterusan dan kerja kumpulan
yang fleksibel menjadikan ianya satu
pendekatan pengajaran yang berjaya.”
http://www.readingrockets.org/article/what-differentiated-instruction
11. Pembezaan 4 Elemen Bilik Darjah
Apa yang perlu
dipelajari murid &
bagaimana murid
mendapat akses
kepada maklumat
Bagaimana ia
dipelajari -
aktiviti yang
melibatkan murid
memahami dan
menguasai
kandungan
pelajaran
Bagaimana murid
mempamerkan
kefahaman -Tugasan /
projek di mana murid
perlu mengulang,
mengaplikasi dan
memperluaskan apa
yang telah dipelajari
Suasana bilik
darjah dan
bagaimana ia
berfungsi
Proses
Pembelajaran
Kandungan
Pelajaran
Persekitaran
Pembelajaran
Produk/Hasil
Pembelajaran
12. Minat Murid
1
3
2
PEMBEZAAN
BERDASARKAN
Pengetahuan, kefahaman & kemahiran sedia ada
murid berkaitan siri pembelajaran murid/hasil
pembelajaran
:
Apa yang murid suka/minat untuk belajar ,berfikir dan berbuat.
Gambaran kecenderungan & kekuatan murid yang
dipengaruhi gaya pembelajaran, MI, budaya dan jantina.
Kesediaan Murid
Profil Pembelajaran Murid
15. Belajar melalui mengkategori,
mengklasifikasi, mengkategori dan
berfikir secara abstrak tentang
bentuk , hubungan dan nombor
Belajar melalui melukis,
menggambarkan. Suka gambar,
diagram dan alat bantu penglihatan
yang lain.
Belajar melalui membaca, menulis,
mendengar & bercakap. Serap
maklumat melalui bahan bacaan dan
perbincangan.
Word
Smart
Logic
Smart
Picture
Smart
Guna rentak atau melodi,
menyanyi dan dengar muzik.
Music
Smart
Verbal
Linguistic
Logical-
Mathematical
Visual-Spatial
Auditory-Musical
Multiple Intelligences
16. Bekerja dengan alam semulajadi.
Suka belajar tentang alam.Bagus
dalam sains.
Berkongsi, bekerjasama, boleh jadi
ketua dan pengikut yang baik
Belajar melalui sentuhan dan
pergerakan. Pandai proses maklumat
melalui tubuh.
Body
Smart
Nature
Smart
People
Smart
Kerja secara individu, dan bina
matlamat individu. Berdikari dan
teratur.
Self Smart
Bodily
Kinesthetic
Naturalistic
Interpersonal
Intrapersonal
Multiple Intelligences
17. Jenis-Jenis Pentaksiran
Pentaksiran Formatif
1. Pra-Pentaksiran / Pre-assessment
• Sebelum sesuatu tajuk/unit pembelajaran bermula
• Melihat pengetahuan, kefahaman & kemahiran sedia ada murid
• Guru guna maklumat untuk membuat perancangan pengajaran
2.Pentaksiran berterusan / Ongoing Assessment
• Sepanjang pembelajaran sesuatu unit
• Guru ubahsuai pengajaran untuk bantu murid capai objektif
• Assessment for Instruction / Assessment for Learning
18. Jenis-Jenis Pentaksiran (Sambungan)
Summative Assessment
• Berlaku setelah sesuatu unit pembelajaran berakhir
• Mengukur tahap penguasaan murid setelah sesuatu unit
pembelajaran berakhir
• Pengredan dibuat
• Assessment of Instruction / AoL
Assessment as Instruction / Assessment as Learning
• Bantu murid bandingkan pencapaian diri mereka dengan OP
• Bina kemahiran murid untuk bantu rakan mereka
• Self Assessment / Peer Assessment
19. Strategi Pra-Pentaksiran
Strategi Tidak Formal / Tidak Secara langsung:
• Signal tangan
• Carta KWL / Pengurusan Grafik
• Kad respon
• Perbualan / pemerhatian tidak langsung
Strategi Formal / Secara Langsung
• Frayer Diagrams
• Pemerhatian / temubual sistematik
• Penulisan Jurnal
• Show and Tell
• Self-rating
• Kuiz
• Kaji selidik
21. KUMPULAN FLEKSIBEL (FLEXIBLE GROUPINGS)
•Table group - kumpulan murid berada
•Pair structures – digunakan dlm table group
•Shoulder partner – rakan di sebelah murid
•Face partner – rakan di hadapan murid
•Mixed Ability Groups – Kumpulan terdiri daripada
murid pelbagai keupayaan
•Ability Groups – Kumpulan sama keupayaan
•Social Groups – Kumpulan sama minat
23. Maksud Kandungan Pelajaran
• Content = input PdP / apa yang diajar dan apa yang kita mahu murid
belajar
• Dua cara pembezaan:
Guru ubahsuai apa yang diajar atau apa yang mereka mahu murid
belajar
Guru ubahsuai cara murid mendapat akses kepada apa yang diajar
• Guru menggunakan bahan atau maklumat yang sesuai dengan
kemahiran murid dalam membaca dan memahami. (matching
content with student readiness)
• Guru guna bahan atau kaitkan idea yang membina minat murid.
(matching content with interest)
• Guru menggunakan bahan dan idea yang sepadan dengan gaya
pembelajaran murid. (matching content with learning profile)
24. Strategi Pembezaan Kandungan
• Teks dan bahan rujukan yang
pelbagai
• Learning contracts / kontrak
pembelajaran (persetujuan) antara
guru dan murid.
• Minilessons / pelajaran mini untuk
murid tertentu yang agak pelahan
• Persembahan isi kandungan
pelajaran yang pelbagai – guna
bunyi, gambar, carta, model,
bahasa badan, cerita dll
• Sistem sokongan pembelajaran
yang pelbagai – apps, websites,
rakaman audio video, mentor-
mentee
• Reading partners
• Note-taking organizers –guna
gambar/ visual utk penerangan
• Isi kandungan pelajaran – kurang
atau lebih bergantung kepada
kebolehan pelajar
• Kandungan yang dipermudahkan
• Kaitkan kandungan dengan minat
pelajar
• Kaitkan dengan kecerdasan
pelbagai – gaya pembelajaran
• Senarai perbendaharaan kata –
Terjemahan membantu
• Pamerkan perkatan melalui Word
walls
• Pelbagai jenis kamus ikut tahap
pelajar
• Hubungan global – lawatan, multi-
media, internet
26. Maksud Proses Pembelajaran
• Proses = aktiviti pembelajaran
• Sense-making activity – aktiviti yang memberi kefahaman kepada
murid tentang apa yang perlu mereka tahu, faham dan boleh buat.
• Murid proses maklumat/idea lebih mudah sekiranya:
menarik minat
membuat murid berfikir
ada kaitan antara pengetahuan, kemahiran dan kefahaman
• Aktiviti yang terbeza / differentiated activity:
Pelbagai bentuk / cara
Tahap kesukaran berbeza
Tempoh masa berbeza
Scaffolding / sokongan guru & rakan sebaya
27. Strategi Pembezaan Proses
• Kumpulan Fleksibel –
kepelbagaian minat,
kebolehan yang sama atau
berbeza
• Tiered activities – cth
kandungan sama,
worksheets berlainan
• Anchor activities / Aktiviti
pengayaan: projek, tugasan
tambahan, permainan
• Jangka masa yang pelbagai
• Terjemahan bahasa
pertama
• Arahan lisan atau bertulis
• Perbincangan kelas dengan
tahap kesukaran yang
berbeza
• Learning stations
• Wait time
• Peer partners / peer
tutoring
• Struktur Pembelajaran
Koperatif cth: Jigsaw, Think-
Pair-Share
• Isyarat tangan untuk
komunikasi
29. Bezakan..
• Sense-making activities – aktiviti dalam kelas (proses pembelajaran)
dalam satu atau dua masa PdPc yang menjadi eviden pembelajaran
murid berlaku dan objektif tercapai. Bersifat formatif, tiada
pengredan. Cth: aktiviti dlm kelas
• Performance tasks / performance assessments – dibuat selepas
selesai satu unit pembelajaran untuk lihat penguasaan murid
terhadap apa yang dipelajari. Bersifat sumatif. Biasanya dibuat
pengredan. Cth: Ujian
• Products – dibuat selepas selesai beberapa unit pembelajaran atau
satu-satu semester/penggal persekolahan, untuk melihat
pengetahuan, kefahahaman dan kemahiran murid melangkaui apa
yang dipelajari dalam kelas. Melibatkan masa dalam dan luar kelas
yang lebih panjang. Tugasan mengaitkan apa yang dipelajari dengan
dunia sebenar. Bersifat sumatif, pengredan dibuat. Cth: PBL
30. Contoh-Contoh Tugasan Produk
• Pembentangan secara lisan
tentang hasil kerja
• Menulis secara kreatif / fakta
• Guna gambar
• Peta minda & GO
• Persembahan guna PowerPoint
• Drama
• Bina model
• Persembahan multi-media
• lukis poster
• Lagu dan nyanyian
• tulis jurnal
• Bina ‘word walls’/ senarai
perkataan
• Permainan interaktif
• Persembahan tarian
• Debat
• Siri temubual
• Tulis buku kanak-kanak
• Biografi
• Tulis surat kepada editor
• Hasilkan portfolio
• Cipta resepi
• Liputan berita
• Pameran
• Cipta produk baru
• Buat blog/website
• Lukis pelan
• Hasilkan kostum
32. Struktur Pembelajaran Tiga Bahagian
(Three-part Lesson Structure)
Starter
(ideally 5 minutes)
STARTER ACTIVITY to engage students
Sharing Learning Objectives
Linking to prior knowledge
Sharing Success Criteria
Main Activities
Main learning episodes More than one activity
Plenary
(ideally 5 minutes)
Student reflect in their learning Students set their next steps
33. Lesson Plan
Subject: English Language Class:
Date:
Theme:
Topic:
Learning Standard Code: Skill: Writing Moral Value: Cooperation
Learning Objectives:
By the end of the lesson,
pupils should be able to
form negative verbs
Success Criteria
Pupils will be successful if they can:
•Recognise the verb in a sentence
•Add the word ‘not’ after the verb in a sentence
•Respond to questions using negative verbs
Key concepts/Key Vocab: Resources:
Worksheets, Quiz cards
Cross-Curricular
Links: Science
Lesson Outline Differentiation
Starter Introduction:
Main
Activities
Activity 1 Think-Pair-Share
Activity 2 Quiz-Quiz-Trade
Plenary Closure:
34. Kepelbagaian Persekitaran Pembelajaran
• Hormat
• Rapport murid guru
• Keselamatan
• Pembelajaran sosial
HUBUNGAN
• Rutin
• Expectations
• Pengurusan sikap/perangai positif
• Peneguhan positif
• Penghargaan
KONSISTEN
• Ruang pamer
• Sudut pembelajaran
• Penempatan murid
• Pergerakan murid
• Sumber bahan / rujukan
PELAN LANTAI
BILIK DARJAH
PERSEKITARAN
EMOSI
PERSEKITARAN
FIZIKAL
35. 1
Ruang kerja
individu dan
ruang untuk
murid
berkolaboratif
2
Bahan pem-
belajaran
pelbagai
budaya
3
Panduan jelas
utk kerja
individu murid
4
Bina rutin
atau
peraturan
utk minta
bantuan guru
STRATEGI PEMBEZAAN
PERSEKITARAN PEMBELAJARAN
5
Murid perlu
faham
tentang gaya
pem-
belajaran
38. RUJUKAN
• Differentiated Teaching & Learning Teacher Tool Kit. LeapEd Services for MoE
(2014)
• MYP: From principles into practice
www.spps.org/site/handlers/filedownload.ashx?...principles_into_practice...pdf
• Prestasi Modul 3 Teaching For The 21st Century Learner. LeapEd Services (2015)
• Prosedur Pelaksanaan dan Dokumen Edaran PPS Standard Kualiti Pendidikan
Malaysia Gelombang 2 (2017)
• Tomlinson, C.A. and Moon, T.R. (2013) Assessment and Student Success in a
Differentiated Classroom. ASCD, Alexandria, VA USA
• Tomlinson, C.A. (2017) How to Differentiate Instruction in Academically Diverse
Classroom. ASCD, Alexandria, VA USA
• Tomlinson, C.A. (2000) What Is Differentiated Instruction?
• http://www.readingrockets.org/article/what-differentiated-instruction
• Tomlinson, C.A. (2000) What Makes Differentiated Instruction Successful?
• http://www.readingrockets.org/article/what-makes-differentiated-instruction-
successful