Rangkaian pengajaran ini membincangkan pembangunan atur cara melalui lima fasa iaitu analisis masalah, rekabentuk, pengekodan, pengujian dan dokumentasi. Pelajar diajar mengenai setiap fasa dan diberi tugasan untuk mengaplikasikan pengetahuan mereka dalam membangunkan program komputer menggunakan perisian Visual Basic atau Access.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sekolah : S.M Maktab Sabah
Matapelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tarikh : 17 Oktober 2012 Tingkatan : 5 Makmur
Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi (1 jam 20minit)
Jumlah Pelajar : 30 orang Kehadiran : 30 orang
Topik/Tajuk : 5.2. Pembangunan Atur Cara
Hasil Pembelajaran : i. Pelajar dapat mengetahui berapa fasa dalam pembangunan atur
cara.
ii. Pelajar dapat menerangkan secara bertulis 5 fasa pembangunan
atur cara dengan jelas dan betul.
iii. Pelajar dapat mengaplikasikan 5 fasa pembangunan atur cara
dalam menyelesaikan masalah.
Objektif Pembelajaran : i. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat menyatakan secara
lisan dan menyenaraikan secara bertulis 5 fasa pembangunan atur
cara mengikut kitar hayat yang betul.
ii. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat menerangkan secara
bertulis 5 fasa pembangunan atur cara dengan jelas dan betul.
iii. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat mengaplikasikan 5
fasa pembangunan atur cara dalam menyelesaikan masalah.
Pengetahuan Sedia Ada : Mengetahui pembelajaran dalam tajuk
5.1 Konsep Asas Pengaturcaraan
2. Bahan Pengajaran : i. Nota handout
ii. Buku Teknologi Komputer halaman 128
iii. Buku Discovering Computer 2010 halaman 440
iv. Buku Computer Programming halaman 47 hingga 168
v. Sumber Internet url :-
http://rmmict.files.wordpress.com/2012/09/bidang-pembelajaran-5-2.pdf
http://panitiaict-semekar.blogspot.com/2011/06/memahami-pengaturcaraan-komputer dengan.html
Langkah Pengajaran :-
Langkah Kandungan/Kemahiran Aktiviti Pengajaran Bahan / Nota
- Guru bersoal jawab -Pelajar mengangkat tangan Buku Discovering
dengan pelajar bagi untuk menjawab soalan guru Computer 2010
Set Induksi mengetahui pengetahuan dengan menggunakan ayat halaman
(10 minit) sedia ada pelajar tentang sendiri. 440
(9.00-9.10) konsep asas
pengaturcaraan. - Pelajar mendengar
penjelasan guru tentang tajuk
Apakah perbezaan atur yang akan diajar berkaitan
cara dan bahasa dalam kehidupan harian.
pengaturcaraan?
Jawapan : - Pelajar menulis jawapan
Atur cara-Arahan-arahan peringkat umur tersebut di
tersusun yang papan putih.
mengarahkan computer
melakukan tugasan
tertentu.
Bahasa Pengaturcaraan-
Bahasa buatan yang
digunakan untuk menulis
3. arahan yang boleh
diterjemahkan ke dalam
bahasa mesin dan
kemudian dilaksanakan
oleh komputer,
- Guru mengaitkan tentang
salah satu fasa
pembangunan atur cara
dengan kehidupan harian.
Fasa pembangunan atur
cara yang pertama ialah
Analisis masalah yang
memerlukan input,proses
dan output bagi membuat
analisis seperti seorang
pengguna yang
menggunakan ATM mesin
perlu memasukkan input
iaitu no pin dan berlakunya
proses untuk pengguna
membuat permintaan iaitu
untuk melihat baki akaun
atau mengeluarkan wang
tunai. Selepas pilihan
dilakukan output akan
keluar iaitu wang tunai dan
resit akaun.
Atau
4. - Penggunaan tangga oleh
manusia bagi menunjukkan
setiap langkah menaiki
tangga merupakan berlaku
fasa-fasa peringkat umur
manusia disamakan dengan
fasa-fasa peringkat
pembangunan aturcara.
Guru melukis tangga
seperti di bawah :
Guru meminta pelajar
memberi jawapan bagi
peringkat umur tersebut.
- Guru memaparkan slaid 1-Pelajar membaca objektif -Buku Teknologi
tentang fasa-fasa pembelajaran. Komputer halaman
Langkah 1 pembangunan atur cara. 2-Pelajar mencari maklumat 128.
(15 minit) - Guru menjelaskan secara dari pelbagai sumber yang
- Buku Computer
(9.10-9.25) lisan kepada pelajar 5 fasa sesuai iaitu nota handout,
Programming
pembangunan atur cara buku Teknologi Komputer
halaman 47 hingga
secara berperingkat. halaman 128 dan Buku
168.
Computer Programming
Atur cara komputer boleh halaman 47 hingga 168 serta -Buku Discovering
dibangunkan melalui kitar laman web di url Computer 2010
hayat pembangunan atur http://rmmict.files.wordpress. halaman 440
cara. Kitar hayat terbahagi com/2012/09/bidang-
-URL
5. kepada lima fasa iaitu : pembelajaran-5-2.pdf http://rmmict.files.wo
rdpress.com/2012/09/
a. Analisis Masalah 3-Pelajar menulis 5 fasa
bidang-pembelajaran-
b. Rekabentuk pembangunan atur cara
5-2.pdf
Aturcara dengan mengikut kitar hayat
c. Pengekodan yang betul. http://panitiaict-
d. Pengujian dan 4- semekar.blogspot.com/
Penyahpepijatan 5-Pelajar menulis penerangan 2011/06/memahami-
e. Dokumentasi pengaturcaraan-
lima fasa pembangunan atur
komputer dengan.html
(Berpusatkan Guru) cara dengan menggunakan
perkataan sendiri dalam peta
minda/soalan kuiz yang diberi
oleh guru.
- Guru memaparkan slaid 1-Pelajar membaca objektif
tentang tugas pengaturcara pembelajaran.
Langkah 2 dalam melaksanakan 5 fasa 2-Pelajar mencari maklumat
(20 minit) pembangunan atur cara. dari pelbagai sumber yang
(9.25-9.45) - Guru menjelaskan secara sesuai iaitu nota handout,
lisan kepada pelajar buku Teknologi Komputer
tentang tugas pengaturcara halaman 128 dan Buku
dalam melaksanakan 5 fasa Computer Programming
pembangunan atur cara. halaman 47 hingga 168 serta
(Berpusatkan Guru) laman web di url
- Guru memberi peta http://rmmict.files.wordpress.
minda kepada semua com/2012/09/bidang-
pelajar untuk menulis isi pembelajaran-5-2.pdf
pembelajaran dan membuat
3-Pelajar menulis 5 fasa
soal jawab dengan pelajar
pembangunan atur cara
bagi mengetahui
dengan mengikut kitar hayat
kefahaman pelajar tentang
yang betul.
5 fasa pembangunan atur
4-
cara dari satu peringkat ke
6. peringkat seterusnya. 5-Pelajar menulis penerangan
(Teori Masteri) lima fasa pembangunan atur
cara dengan menggunakan
perkataan sendiri dalam peta
minda/soalan kuiz yang diberi
oleh guru.
- Guru memaparkan slaid 1-Pelajar membaca objektif
tentang pembangunan atur pembelajaran.
Langkah 3 cara mengikut fasa. 2- Pelajar mencari maklumat
(30 minit) -Guru menjelaskan secara dari pelbagai sumber yang
(9.45-10.15) lisan kepada pelajar untuk sesuai iaitu nota handout,
mengaplikasikasikan 5 fasa buku Teknologi Komputer
pembangunan atur cara halaman 128 dan Buku
bagi menyelesaikan Computer Programming
masalah. halaman 47 hingga 168 serta
-Guru memberi soalan di laman web di url
papan putih dan meminta http://rmmict.files.wordpress.
pelajar mencari jawapan. com/2012/09/bidang-
(Pembelajaran Inkuiri) pembelajaran-5-2.pdf
3-Pelajar menulis jawapan di
papan putih.
4-Pelajar membina program
atau sistem menggunakan
perisian Visual Basic atau
Access.
5-Pelajar mempersembahkan
program atau sistem yang
menggunakan perisian Visual
Basic atau Access dengan
mengikut dan melaksanakan
7. kelima-lima fasa
pembangunan atur cara bagi
menyelesaikan masalah.
-Guru bertanya soalan - Pelajar mengangkat tangan
kepada pelajar bagi dan menjawab soalan guru.
Penutup merumuskan pembelajaran -Pelajar mendengar dan
(5 minit) hari ini. memahami dalam atur cara
(10.15-10.20) - Guru meminta pelajar komputer boleh dibangunkan
untuk menulis 5 fasa dalam melalui kitar hayat
pembangunan atur cara di pembangunan atur cara yang
hadapan papan putih. terbahagi kepada lima fasa.
Berapakah fasa dalam
pembangunan atur cara?
Jawapan : 5 fasa
Apakah 5 fasa
pembangunan atur cara
mengikut kitar hayat yang
betul?
Jawapan:
a. Analisis Masalah
b. Rekabentuk
Aturcara
c. Pengekodan
d. Pengujian dan
Penyahpepijatan
e. Dokumentasi
- Guru meminta pelajar
untuk menulis 5 fasa dalam
pembangunan atur cara di
papan putih dan memberi
8. hadiah kepada pelajar yang
menulis dengan betul .
(Teori behavior)
Atau
-Guru memberi pujian
kepada pelajar yang dapat
menjawab soalan kuiz
dengan betul. (Teori
behavior)
-Guru memberi nasihat
agar mengingat topik yang
diajar agar dapat
mengaplikasikan dalam
topik yang akan diajar
seterusnya.