SEJARAH PENGENALAN RINGKAS TKRS SEKOLAH KEBANGSAAN PUTRAJAYA PRESINT 8(2).pptx
Persediaan Mengajar Kaedah Kesihatan
1. Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Kaedah Kesihatan
Butiran Am
Tarikh : 19 Rabu 2011
Hari : Khamis
Masa : 8.45pg – 9.45pg
Darjah : 6 Mawar
Bilangan Pelajar : 30 orang
Butiran Khas
Tunjang Pembelajaran : Kesihatan Diri Dan Keluarga
Tajuk Pembelajaran : Kekeluargaan
Fokus Pembelajaran : Peranan & Tanggingjawab Ahli Keluarga
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah belajar mengenai institusi kekeluargaan dan kerukunan rumah tangga serta
isu-isu dalam institusi kekeluaragaan semasa di tingkatan 1.
2. Objektif Pembelajaran
Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
a) Psikomotor
i) Mencatat maklumat yang diperolehi dari pantun ke atas manila kad.
b) Kognitif
i) Menyelesaikan teka silang kata, berdasarkan informasi yang diberi.
ii) Menjawab soalan pada lembaran kerja ( Betul 4/5 ).
c) Afektif
i) Menunjukkan kesungguhan dan keberanian untuk menjawab soalan.
Persediaan Murid : Tiada
Persediaan Guru : Pen Marker, Roda Impian, Papan silang kata, Manila Kad, Lembaran Kerja.
3. FASA / MASA ISI PENGAJARAN BUTIRAN PEMBELAJARAN ORGANISASI ABM
( AKTIVITI )
Permulaan Memaparkan gambar
keluarga diiringi
( Set Induksi )
selingan muzik
5 minit mengisahkan
keluarga bahagia.
1. Membaca pantun 1. Pelajar dibahagikan kepada G • Pantun
dan mencatatkan 6 kumpulan (6 orang setiap
Perkembangan xxx xxx • Manila Kad
maklumat . kumpulan) xxx xxx
Langkah 1 • Pen
2. Guru memanggil wakil setiap
(12 minit) kumpulan untuk xxx xxx
Marker
membacakan sebuah xxx xxx
pantun.
3. Setiap kumpulan xxx xxx
dikehendaki mencatat xxx xxx
maksud yang tersirat
disebalik pantun yang
dibacakan olah rakan.
Langkah 2 1. Membentangkan 1. Setiap kumpulan perlu
peranan ahli menyenaraikan siapakah
keluarga yang ada dalam sesebuah
keluarga dan menyatakan
peranan mereka dalam
keluarga dengan membina
peta minda di kad manila.
4. 2. Wakil setiap kumpulan akan
membentangkan hasil kerja
berdasarkan peta minda yang
dibina.
Langkah 3 1. Permainan (Roda 1. Guru memanggil ketua
Silangkata) kumpulan untuk memutarkan
roda markah.
2. Apabila roada markah
berhenti, (contohnya di
tempat 60 markah), guru
akan bertanya kepada pelajar
nombor soalan berapa yang
ingin dipilih oleh
kumpulannnya.
• Soalan terdiri drp 1
hingga 6.
3. Setelah itu, guru akan
membacakan soalan dan
sekiranya kumpulan berjaya
menjawab, 60 markah akan
diberi dan jika gagal 0
markah akan diber.
4. Masa yang diberi untuk
menjawab hanya 15 saat
sahaja.
5. Permainan ini dijalankan
hanya dalam satu pusingan
sahaja.
5. 6. Kumpulan yang berjaya
menjawab betul dan
memperolehi markah
tertinggi dikira sebagai
pemenang.
Penutup / 1. Aktiviti Melakukan aktiviti penyejukan
Kesimpulan menyejukkan badan badan untuk memulihkan
kembali keadaan otot serta
( 4 minit ) 2. Sesi perbincangan
menstabilkan tahap kadar nadi
dan pengukuhan
pada keadaan normal.
Mengadakan sesi perbincangan
/ pengukuhan objektif:
- memberi peneguhan
kepada pelajar terhadap
kemahiran yang dipelajari
- sebagai satu motivasi
kepada pelajar
- cara membuat
pembetulan ke atas
kesalahan kemahiran
yang dilakukan pelajar