1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tarikh : 26 Mac 2012
Hari : Isnin
Kelas : 5 Orkid
Masa : 9.15 pagi – 10.15 pagi (60 minit)
Bilanganmurid : 36 orang
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : SukandanKesihatan
Tajuk : FaedahBersukan
FOKUS UTAMA
SK 5.1
Membacakuatperkataandanayatdengansebutandanintonasi yang
betuldanmemahamiperkarayangdibaca.
SP 3(1)
Membacaayatdalamteksdengansebutandanintonasi yang betul.
FOKUS SAMPINGAN
SK 9.3
Menyusunmaklumatsecarakohesidaripada nota ataucatatanhasildaripadabahan yang
didengarataudibaca.
SP 2.(1)
Menyusunaturmaklumatmengikutkeutamaan.
OBJEKTIF
1. Membacakuatperkataandanayatdengansebutandanintonasi yang
betuldanmemahamiperkara yang dibaca.
2. Menyusunmaklumatsecarakohesidaripada nota ataucatatanhasildaripadabahan
yang didengarataudibaca.
2. PENGISIAN KURIKULUM
1) Ilmu : PendidikanKesihatan
2) Nilai : tanggungjawab - menjagakesihatan
3) KBKK : menghubungkait
4) BCB : mendengardenganberkesan
5) TKP : verbal linguistik
SISTEM BAHASA
- Tatabahasa : kata namakhas
- Kosa kata : menyihatkan, sisatoksikdanvandalisme
MEDIA
- Petikanteks
- Lembarankerja
- Bulutangkis
- Kotak
- Radio
- Pita rakaman
- Kad manila
- Pen maker
- Pembesarsuara
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-muridpernah :–
1. bermain badminton danmenyanyikanlagu „SatuMuridSatuSukan‟.
2. biasamengikutipembelajaranmelibatkansukandalamPendidikanJasmani.
3. Fasa Isi Kandungan AktivitiPengajarandanPembelajaran Nota
Aktiviti Guru AktivitiMurid
Permulaan Menekabendadal 1. Memilihdanminta 1. Menekabahan Strategi/teknik:
Mencungkil amkotak. muridmelihatbahan dalamkotak Aktivitiinkuri.
Idea Melakonkangayap dalamkotakdan berpandukanaksi
(5 minit) ermainanberdasar melakonkan lakonan.
kanbahan yang permainanberdasar
terdapat di kadarahan.
dalamkotak.
Menstruktur/ Membacapetikan 1. Guru mengedar 1. Muridmenerima Strategibacaan:
menstrukturse petikan. petikan. - senyap
mula 2. Guru membimbing 2. Muridmembaca - kelas
(30 minit) muridmembaca kuatpetikan - kumpulan
mengikutsebutan dengansebutan - individu
danintonasi yang danintonasi yang Penyoalan:
betul. betul. - seluruhkelas
3. Bersoaljawab 3. Muridmenyatakan - individu
tentangfaedah faedahbersukan.
bersukan.
4. Memberipeluang 4. Muridmenyoal
kepadamurid danmurid
mengemukakan menjawab
soalanberdasarkan soalan yang
petikan. dikemukakan.
Aplikasi idea Menyusunaturma 1. Guru mengedarkan 1. Muridmenyusun Strategi :
(20 minit) klumatmengikutke lembarankerja, kad maklumat Perbincanganku
utamaanberdasar maniladan pen mengikut mpulan.
kanpetikan. maker kepadasetiap keutamaansecara
kumpulan. kumpulan.
Fasa Isi Kandungan AktivitiPengajarandanPembelajaran Nota
4. Aktiviti Guru AktivitiMurid
2. Guru mintamurid 2. Muridmencatat Sikapsaintifikda
berbincangdan maklumat nnilaimurni:
melaporkandapatan dalamkad manila. Penglibatanaktif
mengikutkumpulan. 3.Wakil kumpulan dankerjasama.
melaporkan
dapatan di
hadapankelas.
Refleksi/ 1.Membuat 1.Meminta murid 1.Murid membuat Strategi :
Penutup rumusan. membuatrumusan rumusantentang - Rumusan
(5 minit) tentangtajuk yang tajuk yang murid.
dipelajari. dipelajari.
2. Nyanyian “Satu 2.Meminta murid 2. Murid - Nyanyian
MuridSatu menyanyilagu “Satu menyanyikanlagu
Sukan” MuridSatuSukan” “SatuMuridSatu
mengikut pita Sukan” mengikut
rakaman. pitarakaman.