1. Rancangan Pengajaran Harian (5 Harapan)
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 29 Januari 2013(Selasa)
Masa : 7.40-8.40 pagi
Kelas : 5 Harapan
Bil. Murid : 23 orang
Tema :Kekeluargaan
Tajuk : Keluarga Bahagia
Fokus utama:
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
Aras 3 (i) Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara
menggunakan soalan pelbagai aras.
Fokus sampingan:
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonansi yang betul
dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (ii) Menerangkan teks yang dibaca secara ringkas.
Objektif: Pada akhir pengajaran, murid dapat
i) Membaca dan dapat menerangkan teks yang dibaca secara ringkas.
ii) Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara
menggunakan soalan pelbagai aras.
iii) Membina ayat dengan menggunakan hukum tatabahasa yang betul.
Sistem bahasa: Tatabahasa – kata ganti nama
Kosa kata – siram,melepaskan
Sebutan dan intonansi –membaca dialog
Ilmu : Pendidikan sivik dan moral
Nilai murni : Bertanggungjawab, kerjasama
KBT : Kemahiran berfikir-membina ayat
Belajar cara belajar – menjawab soalan
Kecerdasan pelbagai- gaya berdialog
BBM : Poster, kad gambar
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melakukan aktiviti gotong -royong
2. Bahagian/masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Poster -Guru menunjukkan
poster di hadapan
kelas.
-Murid diminta untuk
member pendapat
tentang poster.
-Guru bersoal jawab
bersama murid
-Guru mengaitkan isi
pelajaran dengan tajuk
pembelajaran hari ini.
BBM
Poster
Nilai
Kasih sayang
Teknik
Soal jawab
Langkah 1
(10 minit)
Membaca teks dialog -Guru mengedarkan
teks kepada murid.
-Murid diminta untuk
menbaca teks secara
mentalis
-Beberapa orang murid
dipilih untuk membaca
teks secara mekanis.
-Guru memperbetulkan
sebutan dan intonansi
murid semasa membaca.
-Guru membimbing
murid membaca.
BBM
Teks
KBT
Kecerdasan
pelbagai
Nilai
Berani
Langkah 2
(10 minit)
Latihan pemahaman -Guru mengedarkan
latihan kepada murid
-Murid diminta untuk
mejawab soalan
-Guru membimbing
murid menjawab soalan
-Guru berbincang
jawapan bersama murid.
Teknik
Perbincangan
Nilai
tanggungjawab
Langkah 3
(15 minit)
Bersoal jawab -Guru melekatkan 5
gambar alatan
BBM
Gambar
3. dihadapan kelas.
-Guru bersoal jawab
bersama murid tentang
fungsi alatan tersebut.
-Guru meminta murid
menjawab soalan latihan
-Guru berbincang
jawapan bersama murid
secara lisan.
Nilai
Toleransi
Teknik
Soal jawab
Langkah 4
(15 minit)
Membina ayat -Guru memaparkan
poster di hadapan
kelas.
-Guru berbincang
secara ringkas tentang
gambar tersebut.
-Murid mula menjawab
soalan
-Guru membimbing
jawapan bersama murid.
-Guru berbincang
jawapan bersama murid.
BBM
Poster
Teknik
Perbincangan
Nilai
Berani
Yakin
KBT
Kem.berfikir
Penutup
(5 minit)
Kognitif
-Rumusan isi pelajaran
Sosial
-Rumusan nilai –nilai
murni
-Guru merumuskan isi
pelajaram secara sumbang
saran kepada murid
-Guru memberi pujian
kepada murid kerana
bersikap baik
Teknik:
Sumbang saran