1. Proiect didactic
Disciplina: Limba și literatura română
Profesor: Micu Raluca-Diana
Instituția: Liceul Tehnologic “Gheorghe K. Constantinescu”
Județ: Brăila
Țara: România
Clasa: a XI-a B
Subiectul lecției: „Vei plânge mult ori vei zâmbi?”, Lucian Blaga – descifrarea textului
Durata: 50 de minute
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice
1.1.Utilizarea achiziţiilor lingvistice, cu accent pe aspectele normative
1.2.Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog
2.1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în texte
literare, nonliterare sau în alte arte
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de
lectură
4.1. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise
sau orale)
Obiective operaţionale
Elevii vor fi capabili:
- să citească corect, coerent, conștient și expresiv
- să identifice cuvinte sau forme necunoscute/neclare
- să selecteze expresii/versuri cu care rezonează și să explice de ce
- să ofere o interpretare personală a textului
- să identifice tema, motivele literare, mărcile eului liric, figura de stil dominantă
- să argumenteze un punct de vedere
Resurse: fișa de lucru, link-uri, capacităţile receptive normale ale elevilor
Strategia didactică:
Metode şi procedee: lectura expresivă, audiția, lucrul cu fișa, jurnalul cu dublă intrare,
conversaţia euristică şi catihetică, votați un citat, cadranele
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, individuală, online
Material didactic: fișe de lucru, un videoclip, dexonline.ro
Material bibliografic: „Poezii” de Lucian Blaga
Mijloace de învăţământ: laptop, platforma Google Classroom-Google Meet, dispozitive
variate
2. SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
Activitatea de instruire
Conţinutul activităţii
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevului
1.Moment
organizatoric
Fac prezența, ne
salutăm, deschidem
camera, caietele
etc.
Elevii se
pregătesc.
2.Captarea
atenţiei
Elevii primesc un
joc de cuvinte care
ajută la
recapitularea
noțiunilor studiate
referitoare la
curentul literar
modernism în care
se încadrează și
poezia pe care o vor
analiza pe parcursul
orei.
Realizează jocul
de cuvinte și apoi
dau citire
cuvintelor
identificate.
https://wordwall.net/ro/reso
urce/19928574
3.Dirijarea
învăţării
Asigurarea
feedback-ului:
are loc pe
parcursul
conducerii
învăţării, întărirea
făcându-se treptat
prin aprecieri
verbale
Le partajez și le
citesc versurile
poeziei „Vei plânge
mult ori vei zâmbi?”
Partajez și un
videoclip cu
recitarea Maiei
Martin.
Există cuvinte
necunoscute? Îi
invit pe
dexonline.ro.
Identificați
expresii/versuri cu
care rezonați și
explicați!
Ascultă, apoi
citesc și ei.
Ascultă. Exprimă
păreri.
Caută.
Citesc, notează,
explică.
https://www.versuri.ro/vers
uri/lucian-blaga-vei-
plange-mult-ori-vei-zambi-
_zc17.html
https://www.youtube.com/
watch?v=BdeGL7aDnX8
https://dexonline.ro/
Jurnalul cu dublă intrare:
Elevii citesc cu atenție
poezia, selectează versuri
cu care rezonează (le place,
nu le place, le amintesc de
ceva etc.) și explică în
dreapta de ce.
Anexa 1
3. Care credeți că este
mesajul poeziei? Le
ofer și câteva citate.
Se gândesc, spun.
Aleg.
4.Evaluare
formati
Analizați poezia și
completați
cadranele!
Se gândesc, scriu,
spun.
Anexa 2
5.Retenţie şi
transfer
Temă: În urma celor
studiate azi și în
lecțiile anterioare
referitoare la opera
lui Lucian Blaga,
elevii vor avea de
realizat un eseu
despre tema și
viziunea autorului
în opera „Eu nu
strivesc corola de
minuni a lumii”.
Elevii vor
vizualiza lecția
virtuală pentru a-
și reaminti
noțiunile studiate,
apoi vor realiza
eseul pentru ora
următoare.
http://educatieonline.md/de
tails?6f370401ab044841b5
fa7b9a02377201
Anexa 1 - Votați un citat!
1. Frumusețea unui caracter vine și din imperfecțiunea lui.
2. „Este o bucurie nespusă să lucrezi la un vis de-al tău, să meditezi, să te gândești la el, să
găsești soluții divine pentru realizarea lui.” (Niculina Gheorghiță)
3. Iubirea acceptă că cel iubit nu este perfect.
4. „Într-o lume înstelată de taine, e păcat să trăiești doar ca un negustor.”
Anexa 2 – Completați cadranele!
Tema/Temele poeziei Motivele literare