Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Proiecteinspectie

6,267 views

Published on

  • Login to see the comments

Proiecteinspectie

  1. 1. PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Clasa : a II-a D Data: 27. 01. 2010 Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen – prima oră Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat 1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ 2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu 2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii 4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte 4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte) OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să explice cuvintele noi; O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ; O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje); O5: să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text; O6: să participe activ la conversaţiile pe marginea textului. OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
  2. 2. STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee: conversaţia, proiecţia video, expunerea, explicaţia, lectura demonstrativă, brainstorming, ciorchinele, exerciţiul, harta lecţiei, explozia stelară, cubul Mijloace de învăţământ: videoproiector, CD, manual, scrisoare, flipchart, program educaţional, fişe de lucru, tablă magnetică, recompense Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004
  3. 3. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
  4. 4. Etapele lecţiei O b op Conţinuturile învăţării Strategii didactice Durată Evaluare Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode Mijloace 1.Moment organizatoric 2. Captarea atenţiei 3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor 4. Dirijarea învăţării Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei. Se va face prin prezentarea unui scurt moment din desenul animat „Crăiasa Zăpezii”, în limba japoneză. Se anunţă titlul şi se scrie pe tablă şi pe caiete. Se enunţă obiectivele lecţiei, prin intermediul scrisorii Crăiesei. Se prezintă date biografice despre autorul H. C. Andersen, prin intermediul unei prezentări în Power Point. Învăţătoarea lansează întrebarea: „Ce vă vine în minte cînd auziţi cuvintele Crăiasa Zăpezii”? Se scriu Elevii vor fi solicitaţi să traducă cuvintele Crăiesei şi pentru că nu înţeleg, li se va introduce „scrisoarea” Crăiesei. (Anexa 1) Vor fi împărţiţi în 6 grupe: a fulgilor, a săniuţelor, a oamenilor de zăpadă, a steluţelor, a brăduţilor şi a schiorilor. Elevii notează titlul pe caiete. Elevii ascultă. Elevul care va primi cei mai mulţi fulgi, va fi recompensat cu diadema Crăiesei. Elevii primesc fişa autorului, pentru a o ataşa la portofoliul personal. (Anexa 2) Elevii răspund la întrebare. proiecţia video conversaţia conversaţia expunerea brainstormingul ciorchinele videoproiector film scrisoarea tabla caiete fişa autorului fişă tablă magnetică 1 min 5 min 2 min 2 min 3 min activitate frontală aprecieri verbale evaluare orală evaluare orală
  5. 5. ANEXA 1 – Scrisoarea crăiesei Când frigul iernii ţese pe la geamuri Şi roiuri albe cad încet din cer, Iar geru-ţi intră-n suflet cu fiori, Din lumea de poveşti încet cobor. Pe cap cununa port de stele dalbe Şi- o mantie de fulgi eu port pe mine, Şi faţa mea , şi mâinile-mi sunt albe, Cu sania cea albă merg prin lume. În ţara cea de gheaţă am palat, Iar la ferestre chipul alb mi s-a ivit. Pe Karl în ţara frigului eu l-am luat, Sărutul meu de gheaţă a primit. De vreţi ca să-l scăpaţi, Povestea noastră trebuie s-o aflaţi. Până la sfârşitul orei, voi va trebui să citiţi corect, conştient şi cursiv textul; să explicaţi cuvintele noi; să integraţi cuvintele noi în enunţuri ; să identificaţi elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje); să formulaţi întrebări şi răspunsuri referitoare la text şi să participaţi activ la conversaţiile pe marginea textului.
  6. 6. ANEXA 2 – FIŞA AUTORULUI 1805 -1875 S-a născut la data de 2 aprilie 1805, în localitatea Odense din Danemarca. Încă din copilărie, Andersen era pasionat de literatură; avea o inteligenţă şi o imaginaţie sclipitoare. El şi-a construit un mic teatru de jucărie şi stătea acasă făcând haine pentru păpuşile lui. Citea toate piesele care-i cădeau în mână . La vârsta de 11 ani rămâne fără tată şi, pentru a se întreţine, începe să lucreze ca ucenic pentru un ţesător, dar şi pentru un croitor. La 14 ani se mută la Copenhaga angajându-se actor la teatru, însă pentru scurt timp. Se face totuşi remarcat ca poet, fiind ajutat să-şi continue studiile. Basmele sale au fost traduse în peste o sută de limbi şi continuă să fie publicate în milioane de exemplare în întreaga lume. Poveşti precum “Degeţica”, “Crăiasa Zăpezilor”, “Răţuşca cea urâtă”, “Mica sirenă”, “Hainele noi ale împăratului” şi “Prinţesa şi bobul de mazăre” rămân populare şi citite pe scară largă . În portul din Copenhaga există o statuie a micii sirene, plasată în memoria lui Hans Christian Andersen, iar ziua de 2 aprilie, ziua de naştere a lui Andersen, este celebrată drept Ziua Internaţională a Cărţii Pentru Copii.
  7. 7. ANEXA 3 – CIORCHINELE ANEXA 3 – CIORCHINELE ANEXA 4 – HARTA LECŢIEI CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I
  8. 8. CRĂIASA ZĂPEZII după H.C.Andersen ANEXA 5 – EXPLOZIA STELARĂ TITLUL: ………………………………….................... AUTORUL: ……………………………...................... Timpul şi locul desfăşurării acţiunii……………………………….. ………………………........................... ............................................................... Numărul alineatelor… Cum explicaţi titlul ales de autor ? ................................................................................. ................................................................................. ................................................................................. ................................................................................. Numiţi elementele imaginare, ce nu pot apărea în realitate: …………………......................................... ……………………………......................... ..................................................................... …………………………………………. ………………............................................. .... ..................................................................... Daţi exemple de alte poveşti scrise de acelaşi autor: ………………...................... ……………………………….................... ……………………………….................... .................................................................... .................................................................... Găsiţi cuvinte asemănătoare pentru: zapadă=………………………........... regină=…………………………........ priveşte= ............................................. Alintaţi cuvintele: floare=………………………………. casă=………………………………... rochie=................................................ Eu zic una, tu zici multe: albină=................................................ fulg=………………………………… femeie=……………………………. Personajele reale sunt:………………….. …………………………………………. Numărul fragmentelor… Personajele imaginare sunt: ……………................................................. Adăugaţi însuşiri pentru cuvintele: crăiasă ......................................................... fulg .............................................................
  9. 9. GRUPA „fulgilor” GRUPA „săniuţelor” CINE? CÂND? GRUPA „oamenilor de zăpadă ” GRUPA „steluţelor” CE? UNDE? GRUPA „schiorilor” GRUPA „brăduţilor” CINE? DE CE? ANEXA 6.1 – CUBUL
  10. 10. GRUPA „fulgilor” GRUPA „săniuţelor” ANEXA 6.2 – CUBUL DESCRIE-O PE CRĂIASA ZĂPEZII COMPARĂ VARA CU IARNA
  11. 11. GRUPA „oamenilor de zăpadă” GRUPA „steluţelor” ANEXA 6.3 – CUBUL ASOCIAZĂ CUVINTELE CU ÎNŢELES OPUS. *ALCĂTUIEŞTE PROPOZIŢII CU 3 DINTRE ELE. a îngheţa a porni urâtă sculare zi a întreba noapte a dezgheţa a răspunde culcare frumoasă a se opri ANALIZEAZĂ ÎNCERCUIŢI VARIANTELE POTRIVITE “Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri” arată: a) florile de gheaţă sunt albe şi sclipesc în lumină; b) florile de gheaţă de pe geamuri par draperii ţesute de o mână măiastră; c) fulgi de zăpadă se prind de geamuri. “Crăiasa Zăpezii” înseamnă: a) regina are putere mare; b) e conducătoarea fulgilor de zăpadă; c) se aseamănă cu regina albinelor. “femeie cu rochie albă, ce pare ţesută din mii de fulgi de zăpadă” sugerează: a) o femeie îmbrăcată în alb, cu faţa albă i s-a arătat băiatului; b) copilului i s-a părut că o vede pe Crăiasa Zăpezii cu o frumoasă rochie albă alcătuită din fulgi de zăpadă; c) fulgii de zăpadă erau deşi. Lectura este: a) o legendă; b) o poveste; c) o descriere de iarnă.
  12. 12. GRUPA „brăduţilor” GRUPA „schiorilor” APLICĂ ALCĂTUIEŞTE CÂTE O PROPOZIŢIE, LA SFÂRŞITUL CĂREIA SĂ SE AFLE UNUL DIN URMĂTOARELE SEMNE DE PUNCTUAŢIE: “ . ”; “?”; “!” , FOLOSINDU-TE DE CUVINTELE “ CRĂIASA ZĂPEZII” . „ . ” „ ? ” „ ! ” ARGUMENTEAZĂ DE CE CREZI CĂ L-A ALES CRĂIASA ZĂPEZII PE KAY?
  13. 13. ANEXA 7 - BUZUNARUL CU IDEI CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................ NU MI-A PLĂCUT ..................................................................................... VREAU SĂ .......................................................................................... SUNT CURIOS/CURIOASĂ ....................................................................................... AM ÎNVĂŢAT .................................................................................................
  14. 14. PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Clasa : a II-a D Data: 27. 01. 2010 Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen- a II-a oră Tipul lecţiei: mixtă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat 1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ 2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu 2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii 4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte 4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte) OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să identifice expresiile frumoase din text; O3: să povestească lecţia pe fragmente şi integral; O4: să ordoneze enunţurile corespunzătoare desfăşurării întâmplărilor din text; O5: să complete semnele de punctuaţie din textele date; OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
  15. 15. STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee: metoda cadranelor, conversaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic Mijloace de învăţământ: manual, planşă, flipchart, fişe de lucru. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004
  16. 16. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
  17. 17. Etapele lecţiei O b op Conţinuturile învăţării Strategii didactice Durată Evaluare Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode Mijloace 1.Moment organizatoric 2. Reactualizarea cunoştinţelor 3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor 4. Dirijarea învăţării O1 O2 Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei. Se realizează prin „metoda cadranelor” (Anexa 1) Se trece apoi la studierea sensurilor unui cuvânt dat, prin intermediul unui program interactiv. (Anexa 2) Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele pentru cea de-a doua oră de studiu. Se citeşte lecţia integral. Se identifică expresiile frumoase din text, se explică şi se alcătuiesc enunţuri orale cu ele. „Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri.”; „să roiască albinele albe”; Elevii completează fişa cu cele 4 cadrane. Elevii aleg varianta corectă de răspuns, prin intermediul unui program interactiv. Elevii ascultă. Elevii citesc lecţia. Elevii identifică expresiile frumoase şi alcătuiesc propoziţii cu ele. Scriu expresiile pe vocabular. metoda cadranelor exerciţiul lectura exerciţiul explicaţia conversaţia fişă videoproiector pps manual manual vocabular manual vocabular 1 min 7 min 5 min 1 min 7 min activitate frontală pe grupe individual frontal aprecieri verbale frontal evaluare orală
  18. 18. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA FULGILOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  19. 19. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA SĂNIUŢELOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  20. 20. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA OAMENILOR DE ZĂPADĂ Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  21. 21. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA STELUŢELOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  22. 22. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA BRĂDUŢILOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  23. 23. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA SCHIORILOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  24. 24. ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI! Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate: 1) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală 2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă 3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI! Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate: 2) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală 2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă 3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare
  25. 25. ANEXA 3 - BUZUNARUL CU IDEI CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................ NU MI-A PLĂCUT ..................................................................................... VREAU SĂ .......................................................................................... SUNT CURIOS/CURIOASĂ ....................................................................................... AM ÎNVĂŢAT ........................................................................................................

×