2. แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการเขียน
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศวิชาภาษาอังกฤษชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 3
Unit: Foreign Culture
Topic: Pop Culture
Sub-topic: Clothing
1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1. เขียนสรุปแก่นสาระที่ได้จากเรื่อง “Clothes and travel” ได้ (While-writing 1 // Build with
details // 40 Graphic Organizers That Build Comprehension during Independent Reading
หน้า 35)
2. เขียนบรรยายประสบการณ์ของตนเองเกี่ยวกับการแต่งกายในการไปสถานที่ต่างๆ ได้
(While-writing 2 // Write a description// ดัดแปลงจากหนังสือ Blueprint intermediate หน้า 39)
3. เขียนแสดงความคิดเห็นพร้อมทั้งยกตัวอย่างประกอบโดยใช้โครงสร้างที่เรียนมาจากการอ่านเรื่อง
“Clothes and travel” ได้ (Post-writing // Writing circle // ดัดแปลงจาก การสอนพูดภาษาอังกฤษ หน้า
49)
2. ตัวชี้วัด
ต 1.1.3 ม.3/1 พูดและเขียนบรรยายเกี่ยวกับตนเอง ประสบการณ์ ข่าว/เหตุการณ์/เรื่อง/ประเด็น
ต่างๆ ที่อยู่ในความสนใจของสังคม (While-writing 2)
ต 1.1.3 ม.3/2 พูดและเขียนสรุปใจความสาคัญ/แก่นสาระ หัวข้อเรื่องที่ได้จากการวิเคราะห์เรื่อง/
ข่าว/เหตุการณ์/สถานการณ์ที่อยู่ในความสนใจของสังคมได้ (While-writing 1)
ต 1.1.3 ม.3/3 พูดและเขียนแสดงความคิดเห็นเกี่ยวกับกิจกรรม ประสบการณ์และเหตุการณ์ พร้อม
ทั้งให้เหตุผลประกอบ (Post-writing)
ต 4.4.1 ม. 3/1 ใช้ภาษาสื่อสารในสถานการณ์จริง/สถานการณ์จาลองที่เกิดขึ้นในห้องเรียน
สถานศึกษา ชุมชนและสังคม (While-writing 2)
3. เนื้อหา
Vocabulary: trip, conservative, visitor, blouse, mosque, hang out
Structure: Future; be+ going to
Example: I am going to wear short skirt for Joining Jenny’s birthday party.
We are not going to wear shoes inside the temple.
3. 4. สื่อการเรียนรู้
1. Power Point
2. ใบกิจกรรม While-writing 1
3. ใบกิจกรรม While-writing 2
4. กระดาษบรู๊ฟ
5. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู นักเรียน
Pre-writing
1. ครูให้นักเรียนดูวีดีโอเกี่ยวกับ Family Fun at
the Park เพื่อนาเข้าสู่บทเรียน
2. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับวีดีโอที่ได้ดู เช่น
- Where are they at?
- What do they wear?
3. ครูแจก text 1 ให้นักเรียนทุกคน แล้วเปิด Power
Point อธิบายคาศัพท์ให้นักเรียนฟังและออกเสียงตาม
4. ครูทบทวนคาศัพท์เพื่อตรวจสอบความเข้าใจ
ของนักเรียนจากคาอธิบายความหมายของคาศัพท์
5. ครูแจก Text 2 ให้นักเรียนทุกคน แล้วอธิบาย
โครงสร้างไวยากรณ์จาก Power Point ให้นักเรียนฟัง
6. ครูตรวจสอบความเข้าใจในโครงสร้างไวยากรณ์
ของนักเรียนโดยถามคาถามจาก Power Point
7. ครูเปิด audio sound เรื่อง Clothes and travel
ให้นักเรียนฟัง 2 รอบ
8. ครูถามคาถามนักเรียนเกี่ยวกับเรื่องที่ฟัง
เพื่อตรวจสอบความเข้าใจ เช่น
- What you need to for visiting Thailand’s
temple?
- What you can’t wear if you’re going to visit
mosques in many Arab countries?
- What you can wear, if you are going to hang
out with young people?
While-writing 1
Build with details
1. ครูให้นักเรียนจับคู่
1. นักเรียนดูวีดีโอเกี่ยวกับ Family Fun at the Park
นาเข้าสู่บทเรียน
2. นักเรียนตอบคาถามครูจากวิดีโอที่ได้ดู เช่น
- They are at the park.
- They wear T-shirt, shorts and caps.
3. นักเรียนรับ text 1 จากครู แล้วฟังครูอธิบาย
คาศัพท์และออกเสียงตาม
4. นักเรียนบอกคาศัพท์จากการอธิบายความหมาย
ของคาศัพท์ที่ครูให้
5. นักเรียนรับ text 2 จากครู แล้วฟังและ
ทาความเข้าใจโครงสร้างไวยากรณ์จาก Power Point
6. นักเรียนตอบคาถามโครงสร้างไวยากรณ์ที่ครูถาม
จาก Power Point
7. นักเรียนฟัง audio sound ของ Clothes and
travel 2 รอบ
8. นักเรียนตอบคาถามครูจากเรื่องที่ได้ฟัง
เพื่อตรวจสอบความเข้าใจ เช่น
- Take off the shoes, and women need to
wear blouses that cover the upper part of
your arms.
- We can’t wear shorts.
- Red boots, green stocking, a blue mini-skirt
or pants and so on.
1. นักเรียนจับคู่
4. 2. ครูแจกใบกิจกรรมให้นักเรียน
3. ครูให้นักเรียนเขียนสรุปความรู้และใจความสาคัญที่
ได้จากเรื่อง “Clothes and travel” ลงในใบ
กิจกรรมภายในเวลา 5 นาที
4. ครูให้สัญญาณในการทากิจกรรม
5. ครูให้สัญญาณหมดเวลา
6. ครูให้นักเรียนรวบรวมใบกิจกรรมส่งที่ครู
While-writing 2
Write a description
1. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม ดังนี้
- ครูให้นักเรียนทากิจกรรมเดี่ยว
- ครูให้นักเรียนคิดเกี่ยวกับสถานที่ที่ตนเองเคยไป
- ครูให้นักเรียนเขียนบรรยายการแต่งกายของตนเอง
ในการไปสถานที่นั้นๆ
2. ครูให้นักเรียนเริ่มทากิจกรรม
3. ครูให้สัญญาณหมดเวลาทากิจกรรม
4. ครูเก็บใบกิจกรรมคืนจากนักเรียนเพื่อนาไปตรวจ
และประเมินผลโดยใช้แบบประเมินทักษะการเขียน
Post-writing
Writing circle
1. ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มๆ ละ 3 คน
2. ครูแจกกระดาษบรู๊ฟให้กลุ่มละ 1 แผ่น
3. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรมดังนี้
- ครูให้นักเรียนช่วยกันอภิปรายและเขียนแสดงความ
คิดเห็นในหัวข้อ “Why dressing appropriately is
important?”พร้อมทั้งยกตัวอย่างประกอบโดยใช้
โครงสร้างที่เรียนมา
- Why dressing appropriately is important?
- ครูให้นักเรียนคนแรกเริ่มเขียนแสดงความคิดเห็น
จากนั้นครูให้สัญญาณนักเรียนเวียนกระดาษไปให้คน
ต่อไปทางขวามือเขียน ทาอย่างนี้ไปเรื่อยๆ
- ครูให้เวลาในการทากิจกรรม 20 นาที
4. ครูให้นักเรียนทากิจกรรม
2. นักเรียนรับใบกิจกรรมที่ครูแจกให้
3. นักเรียนเขียนสรุปความรู้และใจความสาคัญที่ได้
จากเรื่อง “Clothes and travel” ลงในใบกิจกรรม
ภายในเวลา 5 นาที
4. นักเรียนเริ่มทากิจกรรม
5. นักเรียนหยุดทากิจกรรม
6. นักเรียนรวบรวมใบกิจกรรมส่งที่ครู
1. นักเรียนฟังครูอธิบายการทากิจกรรมอย่างตั้งใจ
- นักเรียนคิดเกี่ยวกับสถานที่ที่ตนเองเคยไป
- นักเรียนบรรยายการแต่งกายของตนเองใน
การไปเยือนสถานที่นั้นๆ
2. นักเรียนทากิจกรรม
3. นักเรียนหยุดทากิจกรรม
4. นักเรียนรับฟังผลการประเมินจากครู
1. นักเรียนแบ่งกลุ่มๆละ 3 คน
2. นักเรียนรับกระดาษบรู๊ฟจากครู
3. นักเรียนตั้งใจฟังครูอธิบาย
- นักเรียนร่วมกันอภิปรายและเขียนแสดงความ
คิดเห็นพร้อมทั้งยกตัวอย่างประกอบโดยใช้โครงสร้าง
ที่เรียนมาในหัวข้อที่กาหนดให้
- It is the way of paying respect for the
culture in each country. I’m not going to
wear shorts if I go to visit Thailand’s temple.
- นักเรียนคนแรกเริ่มเขียนแสดงความคิดเห็น จากนั้น
เวียนไปให้เพื่อนคนต่อไปทางขวามือเขียน
- นักเรียนทากิจกรรม 20 นาที
4. นักเรียนเริ่มทากิจกรรม
6. Text 1
Vocabulary
trip (n.) : a journey or excursion, especially for pleasure
conservative (adj.) : averse to change or innovation and
holding traditional values
visitor (n.) : a person visiting someone or somewhere,
especially socially or as a tourist
blouse (n.) : a woman’s upper garment resembling a
shirt, typically with a collar, buttons, and sleeves
mosque (n.) : a Muslim place of worship
hang out (v. slang) : spend time relaxing or enjoying
with other
7. Text 2
Grammar
I’m
going to wear jeans.
You’re
He’s
She’s
We’re
They’re
Example
- If you are going to visit mosques in many Arab countries, you can’t wear shorts,
and women need to cover their heads with a scarf.
I’m not
going to wear jeans.
You aren’t
He
She
isn’t
We
They
aren’t
Example
- She isn’t going to wear short skirts for going to the temple.
Are you
going to wear jeans?Is he/she
Are we/they
Future: be + going to
Affirmative (+)
Negative (-)
Question (?)
8. Example
- Are you going to pack?
Yes
I am.
he/she is.
we/they are. No
I’m not.
he/she isn’t.
we/they aren’t.
Short answers (+)
Short answers (-)
9. Text 3
Clothes and travel
So you’re going to go on a backpack trip? What are you going to pack?
The answer is easy: T-shirt, jeans, and sneakers. You can wear these in most
places, but here is useful advice for tourist.
Clothing in Thailand is fairly conservation. In Thailand’s temple,
visitors need to take off their shoes, and women need to wear blouses that
cover the upper part of their arms. If you are going to visit mosques in many
Arab countries, you can’t wear shorts, and women need to cover their
heads with a scarf. For saint Peter’s in Rome, visitors can’t wear short shorts,
and women need to cover the upper part of their arms.
If you are going to hang out with young people, the dress code is very
relaxed in most places, including Europe and Japan. Often “anything goes.”
It’s OK to wear red boots, green stocking, a blue mini-skirt or pants, a yellow
shirt, a striped black-and-white tie, and a purple hat!
10. While-writing 1
Build with details
Direction: - Read “Cloths and travel” all the way through. Write the title in
the space below.
- List the details the writer gives about the subject in the separate boxes.
- Add all of the details up to find out what the main idea is. Write it below.
11. While-writing 2
Write a description
Direction: - Work individual.
- Choose a place where you have visited.
- Write your own experience about your dressing to visit that place.
I have visited ………………………………………………………………………………………...........................
I wore …………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………..……………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
12. Post-writing
Writing circle
Direction - Make a group of three students.
- Discuss in the topic “Why dressing appropriately is important?”
- Write down your opinion and give the example by using the structure that
you have learned onto the paper
- Pass the paper to your friends on the right hand side
- Present your work in front of the class
Example - It is the way of paying respect for the culture in each country. So, I’m not
going to wear shorts if I go to visit Thailand’s temple.
Why dressing appropriately
is important?