2. แผนการจัดการเรียนรู้ภาษาอังกฤษเพื่อการสื่อสารตามรูปแบบ Task-Based Learning (TBL)
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ/วิชาภาษาอังกฤษ
ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1
Unit: Places Topic: Interesting Places In Community Sub-topic: Directions เวลา 2 ชั่วโมง
สอนวันที่.............................เดือน...........................................พ.ศ. 2559
1. จุดประสงค์
1.ฟังบทสนทนาแล้วระบุสถานที่จากเรื่องที่ฟังได้ (While-task 1, Following the map,หนังสือ 200
กิจกรรมสอนภาษาอังกฤษ หน้า 49)
2. เขียนให้คาแนะนาเกี่ยวกับเส้นทางจากสถานการณ์ที่กาหนดให้ได้ (While-task 2, Help me,
please!,หนังสือเรียน Sky ม.1)
3. สนทนาแลกเปลี่ยนข้อมูลเกี่ยวกับเส้นทางไปยังบ้านของตนเองได้ (Post-task, ดัดแปลงจากกิจกรรม
my map, www.teach-this.com)
2. ตัวชี้วัด
ต 1.1 ม.1/1 ปฏิบัติตามคาสั่ง คาขอร้อง คาแนะนา และคาชี้แจงง่ายๆที่ฟังและอ่าน (While-task 1)
ต 1.2 ม.1/1 สนทนาแลกเปลี่ยนข้อมูลเกี่ยวกับตนเอง กิจกรรม และสถานการณ์ต่างๆ ในชีวิตประจาวัน
(Post-task)
ต 1.2 ม.1/2 ใช้คาขอร้อง ให้คาแนะนา และคาชี้แจงตามสถานการณ์ (While-task2)
3. เนื้อหา
Vocabulary: turn, go up, great, square, gallery, corner
Structure: Prepositions of place and direction
- up, in front of, near, past, opposite, between, into
4. สื่อการเรียนรู้
4.1 Power Point รูปภาพ คาศัพท์ และโครงสร้างไวยากรณ์ 4.2 คลิปเสียง
4.3 ใบงานแผนที่ 4.4 กระดาษเปล่า
4.5 กระดาษบรู๊ฟ 4.6 วีดีโอการบอกเส้นทาง
4.7 แผนที่เมืองขนาดใหญ่
3. 5. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู นักเรียน
Pre-Task
1.
ครูนาเข้าสู่บทเรียนด้วยวีดีโอเกี่ยวกับการบอกเส้นทางแล้วถามคาถาม
เช่น
- Have you ever got lost?
- What should you do if you get lost?
2. ครูแจก text 1 จากนั้นครูอธิบายคาศัพท์จาก Power Point
3. ครูแจก text 2 จากนั้นครูอธิบายเกี่ยวกับไวยากรณ์ prepositions
of place and direction
4. ครูแจก text 3 และเปิดเสียงบทสนทนาให้นักเรียนฟังจาก Power
Point โดยให้นักเรียนฟังก่อน 1 รอบ
แล้วหยุดทีละประโยคเพื่อให้นักเรียนออกเสียงตาม
5. ครูถามคาถามเกี่ยวกับบทสนทนาเพื่อตรวจสอบ
ความเข้าใจของนักเรียน เช่น
- Is there the Trafalgar Square in front of National Gallery?
-Is Laura going to Leicester Square or National Gallery?
- What do Girl and Laura talk about?
While-task
While-task1: Following the map (หนังสือ 200
กิจกรรมสอนภาษาอังกฤษ หน้า 49)
1. ครูแจกกระดาษแผนที่ให้นักเรียนทุกคน
2. ครูอธิบายขั้นตอนการทากิจกรรม
-
ครูเปิดเสียงบทสนทนาเกี่ยวกับการบอกเส้นทางให้นักเรียนฟังครั้งที่หนึ่ง
ให้นักเรียนฟังอย่างตั้งใจ
- ครูเปิดเสียงให้นักเรียนฟังครั้งที่ 2
แล้วทาเครื่องหมายกากบาทลงในสถานที่ที่ได้ยินลงในแผนที่และขีดลูกศ
รเพื่อแสดงเส้นทางที่จะไปยังสถานที่นั้นๆ
- ครูเปิดเสียงเสียงให้นักเรียนฟังอีก ถ้าเห็นว่านักเรียนไม่เข้าใจ
3. ครูให้นักเรียนทาใบงาน 4.
ครูสังเกตและตรวจให้คะแนน
While-task 2: Help me, please! (หนังสือเรียน Sky ม.1)
1. ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 5 คน
2. ครูแจกกระดาษบรู๊ฟให้นักเรียนแต่ละกลุ่ม
1. นักเรียนตอบคาถาม
.
2. นักเรียนเรียนรู้คาศัพท์จาก
Power Point
และอ่านออกเสียงตาม
3.
นักเรียนฟังครูอธิบายเกี่ยวกับก
ารใช้ prepositions of place
and direction
และทาความเข้าใจ
4.
นักเรียนฟังบทสนทนาและออก
เสียงตาม
5. นักเรียนตอบคาถามครู เช่น
- Yes, it is.
- She going to Leicester
Square.
- They are talking about
the way to Leicester
Square.
1.
นักเรียนทุกคนได้รับกระดาษแผ
นที่
2.
10. ค. ความคลองแคลว
3 คะแนน หมายถึง พูดตอเนื่องไม่ติดขัดทาใหเกิดการสื่อสาร
2 คะแนน หมายถึง พูดเปนคาๆ หยุดเปนระยะๆ ทาใหการสื่อสารไมตอเนื่อง
1 คะแนน หมายถึง พูดไมคลองเลย
ง. ทาทางประกอบการสนทนา
3 คะแนน หมายถึง แสดงทาทางประกอบ / อารมณอยางแนบเนียน เหมาะสมกับเรื่อง /
บทบาทที่ไดรับ
2 คะแนน หมายถึง พูดโดยมีทาทางประกอบบาง
1 คะแนน หมายถึง พูดโดยปราศจากทาทางประกอบ
เกณฑการตัดสินคุณภาพ
ชวงคะแนน ระดับคุณภาพ
10 – 12 คะแนน ดี
7 – 9 คะแนน พอใช
4 – 6 คะแนน ควรปรับปรุง
หมายเหตุ ช่วงคะแนนระดับคุณภาพ ขึ้นอยู่กับผู้สอนจะพิจารณาสมความเหมาะสม
Text 1
Vocabulary
turn (verb)
to move or make something move around a
central point
example : You turn left at the corner.
11. great (adjective)
very good or pleasant
example : Great. Have a nice day.
square (noun)
An open, typically four-sided, area surrounded
by buildings in a village, town, or city
example : We’re here in Trafalgar Square in
front of the National Gallery.
gallery (noun)
a room or building for showing works of art,
especially to the public
example : You go past the National Gallery.
corner (noun)
A place where two or more streets meet
example : You turn left at the corner.
go up (phrasal verb)
to go from one place to another
example : Then go up Charring Cross Road.
12. Text 2
Prepositions of direction
Prepositions of direction tell you where to go or where to put something. We
use it after verb or object.
Preposition Use Sentences
up from low to high You go up this road.
in front of in front of We’re in Trafalgar Square in front of
National Gallery.
near close to It’s quite near here.
13. past going near sth./sb. You go past the National Gallery.
opposite on the other side The house is opposite the supermarket.
between sth./sb. is on each
side
The house is between the supermarket
and the school.
into entering sth. turn left into Irving Street
Text 3
15. Direction: Listen the conversation and find the destination then draw the way to go
there on the map below.
While-task 2
Help me, please!
16. Directions: 1. Make a group of five.
. 2. Each group sends a representative to pick the situation.
3. Each group writes the directions on the paper following the map that is
given by teacher.
Guideline:
Situation: Mrs. Rosy is a new teacher in your school and she wants to buy some books.
Can you tell her the way to the book shop?
Example: You are here at the school in front of the bank. You turn left and go down
the Station Road. Then you turn right at the corner and you are on the London Road.
Then you go past the pet shop and you are in front of the book shop.
Post-Task
My map
17. Direction: Get in pairs. Draw the way to your home in the paper then ask your partner
about the directions that start from the school.
Example:
Student A: Can you tell me the way to your home?
Student B: Sure. It’s quite near our school.
Student A: We are here at the school in front of the bank. You turn left and go down
the
Station Road.
Student B: OK.
Student A: Then you turn right at the corner and you are on the London Road.
Student B: London Road. OK.
Student A: Then you go past the pet shop, book shop, computer shop and town hall.
Then
you turn right at the corner and you are in Silver Street. My home is
opposite the
garden centre.