1. Murid membuat boneka dari tuala dan aksesori lain seperti butang dan mata plastik menggunakan teknik gulungan dan lipatan.
2. Mereka mempelajari unsur seni dan prinsip rekaan boneka serta proses pembuatannya.
3. Boneka yang dihasilkan dipamerkan dan dinilai bersama untuk meningkatkan kemahiran aplikasi bahasa seni dan penghargaan terhadap karya sendiri dan orang lain.
1. RPH DSV BONEKA
Mata pelajaran : Dunia Seni Visual
Tarikh : 12 Oktober 2016
Masa : 9.00-10.00 pagi (60 minit)
Tahun : 3 Tekun
Bilangan murid : 32 orang
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Membuat boneka
Tema : Alam semula jadi
Tajuk : Haiwan
Alat : Gunting
Bahan : Tuala muka, mata plastik, perca kain merah, butang baju dan
reben
Bahan Bantu Mengajar : Contoh boneka dari kain felt dan tuala
EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi
Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat dan bermain dengan pelbagai jenis
boneka
Penerapan nilai : Keberanian, keyakinan
STANDARD KANDUNGAN:
1. Persepsi estetik dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada boneka.
2. Aplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan boneka.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan boneka.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan
budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN :
3.1 Persepsi estetik
Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan
dalam penghasilan boneka haiwan.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk - Konkrit
3.1.1.2 Jalinan – Sentuh dan Tampak
2.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan simetri
2. 3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan
boneka.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat – Gunting
3.2.1.2 Bahan – Tuala muka, mata plastik, perca kain merah, butang baju, gam
tali tangsi.
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
3.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta
kemahiran proses dan teknik dalam penghasilan boneka.
3.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan Bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan boneka.
3.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan Bahasa Seni
Visual.
2.4.1 Membuat persembahan boneka yang dihasilkan
2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan dan
menggunakan bahasa seni visual.
Objektif: Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan definisi dan jenis-jenis boneka.
2. Menghasilkan boneka mengikut prosedur dengan bimbingan guru secara kreatif.
3. Membuat apresiasi mudah terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual.
KOMPONEN ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP / ILUSTRASI CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Guru membawa
sebuah kotak hadiah
ke dalam kelas.
Guru menggalakkan
murid bertanya
tentang isi
kandungan kotak.
1. Murid akan rasa ingin tahu
tentang isi kotak tersebut.
Guru memberikan klu kepada
murid supaya meneka.
3. Di dalam kotak tersebut terdapat
boneka.
4. Guru menggerakkan boneka dan
BBM :
- kotak yang berisi
boneka
Teknik :
- soal jawab
3. mengaitkan dengan isi pelajaran
pada hari ini.
PERSEPSI
ESTETIK
( 10 minit)
Guru menampal
gambar-gambar
boneka pada papan
hadapan kelas.
Guru menunjukkan
beberapa contoh
boneka yang
dihasilkan
menggunakan
tuala.
Guru bersoal jawab
tentang asas seni
reka yang ada pada
boneka yang dibawa
oleh guru.
1. Murid memerhati dan meneliti
contoh boneka yang dipaparkan
oleh guru.
Murid menjawab soalan mudah
berdasarkan pengetahuan sedia
ada berkenaan boneka.
3. Guru mencatatkan nota penting
seperti asas seni reka yang ada
pada boneka pada papan tulis.
Contoh soalan:
Adakah anda pernah dengar,
pernah tengok/belajar/bermain
dengan boneka?
Murid memberikan respon
masing-masing
Apakah yang anda faham
mengenai boneka?
sesuatu objek atau benda bukan
hidup yang digerakkan oleh
pemain bagi menyampaikan
mesej
BBM:
- Beberapa contoh
boneka yang telah
siap
- Gambar pelbagai
jenis boneka
Teknik:
- Soal jawab
KBT:
- Kemahiran
Berfikir Aras
Tinggi
Strategi :
- Kemahiran
menggunakan
papan tulis
4. Apakah jenis boneka yang
kamu tahu?
Boneka tangan, boneka jari,
boneka tali, boneka tongkat,
boneka lidi
Apakah unsur seni yang
terdapat pada boneka yang
sedang guru tunjukkan
Rupa bulat, bujur, warna,
simetri, jalinan
Adakah prinsip imbangan
atau simetri penting dalam
penghasilan boneka?
Imbangan simetri penting
4. Guru menunjukkan beberapa
contoh boneka yang dihasilkan
menggunakan kain / tuala.
Langkah 2 :
APLIKASI
SENI
(15 minit)
1. Guru menampal
carta langkah
menghasilkan
boneka di hadapan
kelas.
2.Guru
menunjukkan
demonstrasi/cara
menghasilkan
boneka daripada
tuala.
1. Guru meminta salah seorang
pelajar untuk membaca carta
langkah menghasilkan boneka
yang telah ditampal di hadapan
kelas.
2.
Murid membaca semula secara
beramai-ramai langkah
menghasilkan boneka.
3. Murid memerhati dan meneliti
cara guru menghasilkan boneka
menggunakan bahan yang
disediakan.
Alat :
- Gunting
Bahan :
- tuala muka
- Aksesori (butang
baju, mata)
- Kain perca
- getah, riben, gam
Teknik :
- demonstrasi
5. Langkah 1:
i. Sediakan semua alat dan
bahan.
ii.
iii.
Langkah 2:
Bahagikan tuala
iv. kepada tiga bahagian yang
sama besar.
v.
Langkah 3:
Buka satu bahagian
tuala tadi dan tentukan
bahagian tengah tuala
tersebut.
Langkah 4:
Gulungkan tuala itu dari
bahagian tepi sehingga
ke bahagian tengah
tuala. Ulangkan langkah
yang sama dibahagian
6. sebelah lagi.
Langkah 5:
Tuala yang telah
digulung tadi dilipat
kepada 2 bahagian.
Bahagian yang tebal
dijadikan bahagian kaki
dan bahagian yang
nipis dijadikan
bahagian tangan.
Langkah 6 :
vi. Ikatkan getah di bahagian
leher dan kaki beruang.
Kemaskan lipatan di bahagian
kepala. Untuk kukuhkan
struktur muka,masukkan
gumpalan kecil kertas tisu.
vii.
7. Langkah 7:
Ikatkan getah di
bahagian telinga
beruang.
Langkah 8 :
viii. Buat kemasan pada boneka
dan hiaskan boneka dengan
aksesori yang sesuai dan
kreatif supaya menarik.
ix.
x.
8. xi.
xii.
Langkah 3:
EKSPRESI
KREATIF
(20 minit)
Guru
membimbing murid
menghasilkan karya
boneka masing-
masing
1. Murid menjalankan aktiviti
membuat boneka dengan
kreativiti sendiri berdasarkan
langkah-langkah yang telah
ditunjukkan oleh guru.
2. Murid membuat kemasan pada
boneka masing-masing.
3. Guru sebagai pembimbing atau
fasilitator.
KBT :
- kecerdasan
pelbagai
- Interpersonal
- intrapersonal
Penutup:
APRESIASI
SENI
(10 minit)
Sesi refleksi dan
apresiasi mudah
murid dengan
bimbingan guru.
Guru memberi
peneguhan dan
pujian terhadap
1. Murid mempamerkan hasil
kerja. KBT :
- Kecerdasan
pelbagai
- Verbal linguistik
Nilai :
9. karya murid
2.
2. Murid memberi pendapat
tentang karya sendiri dan rakan
berdasarkan bahasa seni visual
dengan bimbingan guru.
3. Guru mengaitkan karya yang
dihasilkan mempunyai nilai
komersial dan boleh dijual.
4. Guru memberi peluang kepada
murid untuk berlakon dan
melakukan aksi menggunakan
boneka masing-masing di
hadapan kelas.
5.
Guru membuat penilaian dan
memberi pujian kepada murid
yang menghasilkan boneka yang
cantik dan kreatif.
Guru mengukuhkan semula
tajuk pelajaran yang dipelajari
hari ini.
- Menghargai
- Keberanian
- Keyakinan diri
EMK :
- Keusahawanan
Teknik :
- Lakonan
Mardiana Bt Ahmad Rashidi
781216085854
PPG/23727/13