№9 Дәріс. Тақырыбы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы..pptx
издибаева д.м.
1. Мерзімі: 18.04.17
Тобы: БМ-11. І курс.
Тақырыбы Қиял туралы ұғым
Жалпы
мақсаттары:
Студенттерге жаңа тақырыпты меңгерте отырып қиялдың түрлері, қиял
бейнелерінің жасалу жолдары туралы білімдерін тереңдету.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Күтілетін
нәтиже:
Қиял бейнелерінің жасалу жолдарын біледі. Өз білімдерін сыни бағалауды
үйренеді.
Басты идеялар: Балалардағы қиялды дамыту жолдарын үйрету.
Қолданылатын
модульдер:
АКТ, СТО, «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Білім берудегі басқару және
көшбасшылық», «Оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау».
Әдіс-тәсілдер: Тәсілдер: топтық, жеке
Әдістер: «Сұрақ-жауап», ой қозғау, «Аялдама», сергіту сәті, «515» әдісі,
«Аяқталмаған сөйлемдер».
Сабақ кезеңдері Оқытушының іс-әрекеті Студенттің іс-әрекетті Ресурстар
І. Ұйымдастыру
2 мин.
Сәлемдесу. Топ студенттерін
түгендеу.
Сәлемдесу. Кезекшілік
қызметін атқаруы.
Топ ережесі
жазылған
плакат.
ІІ.Психологиялы
қ көңіл күйді
реттеу.
«Шаттық
шеңбері»
4 мин.
Студенттерді ынтымақтастық
қарым-қатынасқа түсіру.
«Комплименттер» әдісі
Бір-бірлеріңізге комплименттер
айтып, бүгінгі сабағымызға
сәттілік тілеңіздер!
Достық қарым-қатынасты
байқайды.
Студенттер бір-біріне бүгінгі
күнге сәттілік тілейді.
Шумақ
жазылған
презентация.
Топқа бөлу.
2 мин.
Әр мемлекеттің туын тарату. Әр мемлекеттің туы бойынша
үш топқа бірігу.
Тудың
суреттері
Үй тапсырмасын
сұрау.
5 мин
Сұрақ-жауап әдісі. Үй
тапсырмасын сұрақ қою арқылы
студенттердің білімдерін тексеру.
1.Ойлау дегеніміз не?
2.Ойлаудың түрлері?
3.Сөйлеу дегеніміз?
4.Сөйлеудің түрлері?
5.Ойлау мен сөйлеудің
байланысы?
Студенттер алдарындағы
«Сигнал таяқшасын» жылдам
бірінші көтеру арқылы үй
тапсырмасына жауап береді.
Презентация
Электронды
қ оқулық.
Бабаев С.Б.
Жалпы
психология.
Негізгі бөлім.
3 мин.
Ой қозғау. Студенттер қиял туралы
білетін түсініктерін айтып,
жазады.
Флепчарт
Қия
л
2. 1. 5 мин.
2. 5 мин.
3. 10 мин.
4. 10 мин.
«Аялдама» әдісі.
Дәрісті топтарға тарату.
І топ. Қиял туралы жалпы ұғым.
Қиял түрлері
ІІ топ. Қиялдағы дара
айырмашылықтарү Қиялды
дамыту жолдары
ІІІ топ. Қиял бейнелерінің жасалу
жолдары
Өзара бағалауды түсіндіру.
1. Студенттер жаңа сабақ
бойынша лекцияны оқиды.
2.Топ ішінде өзара түсіндіреді.
3.Топ мүшелері жаңа сабақ
бойынша постер жасайды.
4.Топтың бес мүшесі қалған
бес топқа бөлініп, біреуі өз
тобында қалып әркім өз
тапсырмасын жаңа топ
мүшелеріне таныстырады.
Кейін топтар постерлерімен
таныстырады.
Плакат,
маркер.
Сергіту сәті
3 мин
Интерактивті тақтадан көңілді
әуенді ролик қосылады.
Әуенге ілесі билейді. Бейнеролик
Практикалық
жұмыс.
15 мин
Қызығушылықтарын ояту:
Айдаһардың бейнесін Италияның
атақты суретшісі Леонардо да
Винчи қиял арқылы былайша
суреттейді: «Көкжал аңшы иттің
не жай иттің басын аламы, оған
басқа мысықтың көзін саламыз,
құлағы үкінікі болады, мұрыны
тазынікі секілді, қасы
арыстандікі, самайы — әтештікі,
мойны суда жүзетін тасбақанікі
сияқты». Осы бейненің өзі
шындықта бар нәрселерді
топтастыру арқылы туып отыр.
Бірақ осы топтастыру
нәтижесінде келіп шыққан тұтас
образдың өзін көре білу үшін
адамға ең күшті, өрен жүйрік
қиял қажет.
Тапсырма:
Қиял-ғажайып ертегілерді адам
бойындағы қасиеттермен
байланыстыра отырып
түрлендіру
Топ студенттері өздеріне
берілген ертегілерді
түрлендіру арқылы қиял-
ғажайып ертегіге айналдырып
постер жасайды.
І топ. «Алтын балық» ертегісі
ІІ топ. «Ер төстік»
ІІІ топ. «Су пер3с3» ертегісі
.
Топтың өкілі постерді топ
алдында қорғайды.
Плакат,
маркер,
түрлі-түсті
қағаз,
қайшы,
желім.
3 мин Дарынды оқушымен жұмыс.
«515» әдісі.
Ұстаз студенттерге топтардың
жасаған постерлеріне жазбаша
түрде бес идея ұсынуын талап
етіп оған бес минут уақыт береді.
Дарынды оқушы топтардың
түрлердіріп жасаған ертегілер
постеріне қосымша бес идея
тастайды.
Күтілетін нәтиже:
студенттерді ең қиын уақытта
да қиналмай жол тауып кетуге
көмектесу.
3. Бекіту
5 мин
Суреттер сөйлейді...... Студенттер суреттерге
тақырыппен байланыстыра
отырып атау береді
Картинкалар
Бағалау.
2 мин.
Формативті бағалау. Әр-топ бірін-бір бағалайды. Жұлдызша
лар
Үйге тапсырма.
3 мин.
Мектеп оқушыларының қиялын
дамытуға арналған
жаттығуларды топтастыру.
Альбом жасау.
Үй тапсырмасын жазып алу.
Оқулықтар
Рефлексия.
4 мин.
Бүгінгі жасаған жұмыстарың,
алған білімдерің өмірде қажет
пе?
Топпен жұмыс жасаған ұнады
ма?
Топ ішіндде бір-біріңе
көмектестіңдер ме?
Студенттер сұрақтарға жауап
бере отырып, ағашты
гүлдендіреді.
Стикер
Издибаева Дарига Муратовна
Н.Құлжанова атындағы Торғай гуманитарлық колледжінің психология және
педагогика пәндерінің оқытушысы