1. Сабақтың тақырыбы:Ұлттық тағамдар
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Тақырыптуралы түсінік беру, жаңа сөздердімеңгеру, сөз
тіркестер, сөйлемдер құрастыру. Тақырыпбойыншаоқушылар бір-біріне
сұрақтақойып, жауап береді. Тпсырмалар орындау.
2.Дамытушылық:сөз тіркесін дұрыс құрауқабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік:қазақ халқының ұлттық тағамдарынбілу және салт-дәстүрін
құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, әңгімелеу
Сабақ түрі: дәстүрлі
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастырукезеңі-
Сыныппенамандасу
Қазір қай жыл мезгілі?
Бүгін нешесі?
Қазір қандай сабақ?
II.Тіл дамыту-
Қазақ тілі сабағындадеген тақырып бойыншаәңгімелесу
Қорытындылауүшін сұрақтар қою:
Қазақ тілі сабағы аптасына неше рет болады?
Сабақта қандай тапсырмалар орындайсыңдар?
Сабақта қазақша сөйлесуге тырысасыңдар ма?
III. Жаңа тақырып:балалар мына есептерге назар аударыңыздар. Есептерді
шешіп, бүгінгі сабақтың тақырыбынанықтаймыз.
50+83= 55-14=
78-14= 17+5=
68+28= 10+6=
145-50= 87-52=
32+3= 5+13=
60-9=
133-ұ 41-т
64-л 22-а
91-т 16-ғ
95-т 35-а
35-ы 18-м
51-қ
2. Қандай сөз тіркесі шықты. Дұрыс «Ұлттық тағам» деген сөз тіркесі шықты.
Соныменсабақтың тақырыбы ұлттық тағамдар деп аталады.
Мұғалімнің сөзі:Қазақ халқының ұлттық тағамдары әр алуан. Негізінен
ұлттық тағамдардыңүш түрібар. Олар еттен жасалған, сүттағамдары және
ұннан жасалған тағамдар.
Бүгін сабақта жаңа сөздерментанысып, мәтінмен жұмыс өткіземіз.
Меңгерілетін сөздерге назар аударыңдар
1.Жаңа сөздер:
1. Мұғалім оқиды
- хормен оқиды
- сөз тіркесін құрастыру
- сөйлемдер құрастыру
- сызылғансөздердібуынға бөліп, түрлерін анықтау
- шұбат- сөзіне ауызша фонет. талдау жасау
Ұлттық тағамдар-
Сусындар-
Қымыз-
Қонақ-
Шұбат-
Аттамайды-
Дәм-
Ауыз тимей-
Қуырғанбидай-
Көпкүттіруге-
2. Мәтіндіоқып, түсінігін айту, сұрақтарға жауап беру
2- тапсырма, 150 бет
3.сұрақтарға жауап беріңдер.
«Ыстықорындық»ойыны. (Оқушылар орындықтаотырғаноқушыға
сұрақтар қояды. Ойынныңмақсаты: сұрақтарға тез, шапшаң жауап беру)
- қазақта дастарқаннан, дәмнен үлкен нәрсе бар ма?
- дастарқанды аттауға болады ма?
-ұлттық тағамдар қалай бөлінеді?
-ет тағамдарына не жатады?
- сүттағамдарына не жатады?
- нан тағамдарына не жатады?
-тамақ ішуге шақырғанда не істеуге болмайды?
4.мәтінге сүйенеотырып, сызбаны толықтырыңдар
3. Ет
тағамдары
Сүт
тағамдары
Нан
тағамдары
Дәннен
жасалған
та,амдар
1.
2.
3.
1.
2.
3.
1.
2.
1.
2.
3.
4.
5.Топтық жұмыс жасау
1 топ тапсырмасы: ұлттық тағамдар суреттері бойынша сөйлем құрастыру
(бесбармақ, бауырсақ суреттері берілген)
2 топ тапсырмасы: ұлттық тағамдар тақырыбы бойынша өзара сөйлесу
3 топ тапсырмасы : жақшаның ішіндегі сұрақтарға жауап бере отырып,
сөйлемдерді толықтырып жазыңдар.
1. Қазақта (неден?)---------------- үлкен нәрсе жоқ.
2. Ұлттық тағамдар (нешеге?)----------- бөлінеді.
3. Жылқының етінен (не?)---------------- дайындайды.
4. Суық жерде жылқының (несі?)----------- қатпайды.
6. «Адасқансөздер» ойыны. Ойынныңмақсатыберілген сөздергесұрақ
қою арқылы тиісті сөз табына қою.
Зат есім Сын есім Етістік
Керектісөздер:Үлкен, ұлттық, жасайды, құрт, болады, дастарқан, жатады,
ірімшік, дәмді, сүт, аттамайды, тамақ, пісіреді, негізгі, тәтті
Ұлттық тағамдардыңтүрлері
4. V.Жаңа сабақты бекіту.
Қуырдақ және бауырсақ жасау үшін қандай тағамдар керек.
Керектісөздер:ұн,ет,тұз,су, май, сәбіз, жуа, жұмыртқа, қызанақ, тұз, май,
ірімшік, құрт.
Сонымен, бүгін сабақта қандай ұлттық тағамдарды білдік?
Ұлттық тағамдар нешеге бөлінеді?
Тамақ ішуге шақырғанда не істеуге болмайды?
VI. Үйге тапсырма беру.
Сөздержаттау, мәтіннің мазмұнын айту
VII. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.
қуырдақ бауырсақ