SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Ұлы Жібек жолының қалыптасуы және тарихи маңызы
Сынып: 7 «В» сынып
Күні:15.11.2016ж
Мақсаты:
1. Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын түсіндіре отырып, Жібек жолының
сауданы, шаруашылықты, халықаралық қарым - қатынасты дамытудағы
тарихи маңызын аша білуге ықпал жасау.
2. Оқиғаға қатысты тарихи танымын қалыптастыра отырып, ойлау, талдау,
қорытынды жасау қабілеттерін дамыту. Өз бетімен ізденіс жұмыс жасай
білуге дағдыландыру.
3. Елжандылыққа, еңбек сүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
А деңгейдегі оқушы: Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын,
шаруашылықты, халықаралық қарым –қатынасты дамытуға ықпал жасағанына
баға беріп, өзіндік көзқарастарын айтады.
В деңгейдегі оқушы: Ұлы Жібек жолының тарихын түсіндіре отырып, Жібек
жолындағы сауданы, шаруашылықты, халықаралық қарым - қатынасты
дамытудағы тарихын бүгінгі өмірмен байланыстырады, салыстырады.
С деңгейдегі оқушы: Ұлы Жібек жолының қалыптасу тарихын біледі, түсінеді.
Пәнаралық байланыс: дүниежүзі тарихы, георафия, биология, бейнелеу өнері.
Қолданылатын ресурстар: Ұлы Жібек жолының картасы, интерактивті тақта,
стикерлер, А. Еңсепов. «Ұлы Жібек жолы» күй т.б.
Қолданылатын әдістер: Сатылай комплексті талдау, сыни тұрғыда ойлау (СТО),
515 әдісі, Ақыл ой картасы.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын тексеріп, тест алу. Ойларын жинақтап алу.
3. Миға шабуыл арқылы тақырыпты ашып алу.
4. Негізгі бөлім. Бұл жерде мұғалім Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын
айтып түсіндіреді. Содан соң топтарға тапсырма береді. (Әр топ өз жобаларын
қорғайды)
4. Бекіту.
5. Қорыту.
6. Үйге тапсырма.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа ынтасын қалыптастыру. Топқа
бөліп алу.
Жаңа сабақты игеруге дайындық кезеңі.
Интерактивті тақтадан керуеннің суреті беріледі. А. Еңсепов. «Ұлы Жібек жолы»
күйі ойнап тұрады. Мұғалімнен сұрақ: «Балалар неге мен керуеннің суреті мен
күйді ойнатып қойды дейсіңдер?» Әр бала өз ойларын айтады. Ендеше балалар
біз бүгінгі сабағымызда «Ұлы Жібек жолының қалыптасуы мен тарихи маңызы»
тақырыбын қарастырғалы отырмыз.Осы керуендер Жібек жолы арқылы өткен.Ал
күй А. Еңсеповтың «Ұлы Жібек жолы» күйі.
Ауызша слайд арқылы қалыптасу тарихымен таныстырып кетемін.
Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы. Жолдың аты жібек саудасына
байланысты шыққан. Жібек мата дайындау үшін табиғи жібек талшықтары керек.
Табиғи жібек талшықтары тұт жібек көбелегінен алынады. Ересек көбелек жапырақ
бетіне жұмыртқалайды. Ол жұмыртқалар жұлдыз құрт болып дамиды. Оны жұлдыз
құрт немесе тұт жібек құрты деп атайды. Жұлдыз құрт тек тұт ағашының
жапырақтарымен қоректенетін болғандықтан тұт жібек құрты немесе тұт көбелек
деп атаған.
Жібек халықаралық саудаға шығарылғанымен, оны өндіруді Қытай үкіметі өте
құпия сақтаған. Соған қарамастан, оны өндірудің тәсілін Қытайдан жасырын түрде
алып шыққандар болған. Жібек құртын қуыс қурайдың ішіне тығып, әйел
адамдардың шашының арасына жасырып алып шықса керек. Содан жібек өндіру
біздің заманымыздың алғашқы кезінде Византия, Соғды сияқты елдерде де жүзеге
аса бастаған. Соғдылықтарда жібек өндірудің дамығаны сонша,олар жібек сатуда
Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен. Қытайдың кейбір қалаларында олардың
сауда орындары ашылды. Жібек жолының соңғы нүктесі— Жапонияның ертедегі
астанасы Нарга қаласында жібек сататын орындар болған. Оның басты бір
дәлелі—- ондағы ғибадатханада осы уақытқа дейін соғды тілінде жазылған
қолжазбаның сақтаулы тұруы. Сол сияқты жібек өндіру жапон елінде, Кавказ
жерінде де жандана бастаған. Сөйтіп, Ұлы жібек жолының бойындағы сауданың
дамуының арқасынде бүкіл дүниежүзінде жібек шаруашылығы және басқа да
шаруашылықтың түрлері дами бастады.
Ал «Ұлы» сөзінің қосылуы жолдың кең-байтақ Шығыс өлкелері мен батыс
өлкелерін қосып, байланыстырып жатуынан, жол бойындағы елдердің тіршілігін
жандандыруынан. Сондықтан бұл жол «Ұлы Жібек жолы» деп аталады. Жібек
матасы қытай жерінде б.з.д. 2750 жылы жасалған. Ал оның сауда жолына
шығарылып сатыла бастағаны немесе айырбас саудаға түскен мерзімі б.з.д. V-ІІ
ғасырлардың аралығы.
Жібек жолының басы Қытай жеріндегі Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аудандардан
басталады. Ол Ұлы Қытай қорғанының батыс шетінен, Іле өзенімен Ыстықкөлге
жетеді. Жол осы арада батысқа және солтүстік-батысқа қарай шығу үшін оңтүстік,
солтүстік бағыттар болып тармақталады.
Топтарға тапсырма беремін.
1 топ
Тақырыбы: Ұлы Жібек жолындағы сауданың шаруашылықтың дамуына тигізген
әсері
Б.з.д . І ғасырдың ортасында алғаш рет Батыстағы елдерге қарай жібек артқан
керуендер жолға шыққан. Бұған іле-шала Қытайға, Шығыс елдеріне қарай Жерорта
теңізі жағасындағы елдерден, Таяу және Орта Шығыстан, Орталық Азиядағы
елдерден әртүрлі тауарлар ағыла бастады. Халықаралық саудаға Орталық
Азияның атақты асыл тұқымды аттары, Шығыс елдерінің пілдер мен мүйізтұмсық
сияқты жануарлары, барыс пен арыстандар, аң аулауға қажетті құстар сияқты
сирек кездесетін жан-жануарлар түсе бастаған.
2 топ
Тақырып: Ұлы Жібек жолының халықаралық мәдениеттің дамуына тигізген әсері.
Сауда кезіндежол бойындағы елдер бір-бірімен қарым-қатынас жасаудың
барысында өздеріне тек тұтыну бұйымдарымен қанағаттандырып қана қоймайды.
Олар өзара мәдени жағынан да байланысқа түсті. Сауда кезінде сатылатын
бұйымдардың өте тамаша,сәнді жасалуы— алушылардың мерейін көтеріп,жақсы
нәрседен адамның жан дүниесі бір ләззат алатынын көрсетті. Жібек жолының
бойындағы мәдени байланыс әсіресе музыка саласында ерекше байқалады.
3 топ
Ұлы Жібек жолының халықаралық қарым-қатынастағы тарихи маңызы
Жібек жолы халықтар арасындағы сауданың дамуына ғана пайдасын тигізіп қойған
жоқ,ол Шығыс пен Батыс елднрінің арасындағы халықаралық (дипломатиялық)
қарым-қатынастың дамуына да әсерін тигізді. Ұлы Жібек жолының жандана
бастаған кезі б.з.д. ІІ ғасырдың ортасы. Қытай императоры У Ди 138 жылы Батыс
елдеріне аттандырған елшілік 13 жылдан кейін оралған, осы кезден бастап
Қазақстан, Орталық Азияны басып, Батыстағы елдерге қарай жібек артқан
керуендер шығып, керісінше батыстағы елдерден Қытайға қарай елшіліктер ағыла
бастаған.
Енді ойларыңды бір жинақтап алу үшін бейнебаянға назар аударыңдар. Бейне
баян көрсетіледі.
Жеке жұмыс:
№1тапсырма:
Сәйкестікті анықта. Жұмыс дәптерлеріңді ашып, екінші тапсырманы
орындаймыз. Слайдта бұл тапсырма көрсетіліп тұрады. Орындап болған соң әр
балаға жеке оқытылады.
Ұлы Жібек
жолының әсері
жауаб
ы
Деректер
1. Түрік қағанаты мен Византия елінің арасынд
қатынастардың орнауы.
Шаруашылықт
ы дамытуға
9,5,7 2. Қазба жұмыстары кезінде Тараз, Баласағұн, Испидж
түрлі діндерге байланысты діни орындар мен шіркеул
Мәдениетті
дамытуға
2,3,8,1
0
3. Археологтар Тараз қаласынан Византия шеберлері с
тапқан.
4. Түркі қағанаты мен Византияның Парсы еліне қарсы
Халықаралық
қатынастарды
дамытуға
1,4,6 5. Жібек, тоқымаөндірісінің дамуы.
6. Қытай жібегін өзге ел билеушілеріне бағалы және с
ретінде тарту етті.
7. Қытай жібегін өндіру құпиясын білуге тырысу.
8. Қазақ жеріндегі қазба жұмыстары кезінде Қытай фа
қалдықтарының табылуы.
9. Көкөністердің сирек кездесетін түрлері мен дақылда
саудасының дамуы.
10. Күйдірілген саздан жасалған бұйымдар мен әншіл
түйемен салтанат құрған музыканттар бейнеленген бұ
№2 тапсырма:
Мәтіндегі қателерді тап! Мәтіндегі қателерді оқып дұрыс жауабын айтады.
Ұлы ЖІбек жолы ерте заманда және орта ғасырларда Еуразияның
батысы мен солтүстігін байланыстырған керуен жолдарының тораптары. Ол
ІІ ғасырда қалыптасты және осы уақыттан бастап елшілік пен сауда-
саттықтың тұрақты желісі қызметін атқарды. Ол Чаньань қаласынан
(Монғолия) бастау алып,Римде аяқталатын.Бір тармағы Қазастанның
солтүстік – батысы мен Жетісу арқылы өтетін. Ең қымбат тауар қытай
фарфоры болатын.
Қазіргі Ұлы Жібек жолы туралы өмірмен байланыстыру.
Қазақ жері Батыс пен Шығысты қосып жатқан орталық болды.Ал Қазақстанның
оңтүстік-шығысындағы Жетісу жері –Шығысқа шығатын негізгі қақпаға айналды.
Жетісу жерінен шығысқа қарай Ұлы Жібек жолының бірнеше бағыты болған. Оны,
біріншіден, Жетісу аумағындағы ортағасырлық қалардың орналасуынан,
екіншіден,бұл аймақтағы кейінгі орта ғасырлардағы қазақ қыстауларының
орналасуынан байқаймыз.
“Батыс Еуропа – Батыс Қытай” халықаралық транзиттік дәлізінің құрылысы
еліміздегі және әлемдік ауқымдағы ірі жобалардың бірі болып саналады. Оның
құны 825 миллиард теңге деп бағаланып отыр. Керуен жолының Қазақстан
бойынша жалпы ұзындығы 5126 шақырымды алып жатыр.
Видео корсетіледі. Қазақстан Ұлттық арнасы дайындаған жаңалықтардан
үзінді.
Оқушылардың алған білімдерін тексеру. 515 әдісі. «Көш керуен» ойынымен
жалғастырамыз. Викториналық сұрақтарға жауап беру. Бір- бірлеріне дайындаған
сұрақтарын қояды. Жауап бергендер «Ақыл ой» картасына сызып жазады.
1. Ұлы Жібек жолының басталуы:
А) Жетісудан.
Ә) Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аймақтан.
Б) Ыстық көлінен.
В) Ұлы Қытай қорғанынан.
2. Ұлы Жібек жолының ұзындығы:
А) 6000км.
Ә) 7000км.
Б) 8000км.
В) 9000км.
3. Қазба кезінде Тараздан табылған құмыралар жасалған ел:
А) Франк мемлекеті.
Ә) Рим империясы.
Б) Араб халифаты.
В) Византия империясы.
4. Қазба жұмысы кезінде Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалардан мешіт,
медресе орындарының табылуы дәлелдейді:
А) буддизмнің таралуы.
Ә) исламның таралуы.
Б) христиан дінінің таралуы.
В) дінге шыдамсыздық.
5. Түрік қағанаты мен Византия арасында келісім орнаған жыл:
А) 551жыл. Ә) 568 жыл.
Б) 574 жыл.
В) 596 жыл.
6. Ұлы Жібек жолы тарихи маңызына жатпайтын оқиға:
А) Діни соғыстардың басталуы.
Ә) Шаруашылық пен мәдениеттің дамуы.
Б) Сауданың дамуы.
В) Діндердің таралуы.
7. Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен ел:
А) Иран.
Ә) Соғды.
Б) Батыс елдері.
В) Кавказ жерлері.
Рефлексия.
Қорытындылау. «Ақыл ой» қартасы арқылы қазіргі транзиттік жолды
түсіндіріп, видео көрсету.
Оқушылардың білімін бағалау.
Үй тапсырмасын беру. § 14. Оқып келу. Жұмыс дәптердегі №1 тапсырмадағы Ұлы
Жібек жолының картасын сызып келу.
«Келісемін» «Бекітемін»
Директордың бейінді оқу ісі №24 лицей директоры
жөніндегі орынбасары Л.М.Байымбетова
Г. А. Қасымова _________ __________________
15.11.2016ж 15.11.2016ж
Ашық сабақтың тақырыбы:
Ұлы Жібек жолының қалыптасуы және тарихи
маңызы
Сынып: 7 «В» сынып
Мұғалім: Асылбаева А.К.
2016-2017 оқу жылы

More Related Content

Viewers also liked

Ucsm 2017 temario
Ucsm 2017 temarioUcsm 2017 temario
Ucsm 2017 temarioMaycol Sanz
 
прочитать назидательно
прочитать назидательнопрочитать назидательно
прочитать назидательноAsem Sarsembayeva
 
1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаева1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаеваAsem Sarsembayeva
 

Viewers also liked (19)

Ucsm 2017 temario
Ucsm 2017 temarioUcsm 2017 temario
Ucsm 2017 temario
 
Plan de rse
Plan de rsePlan de rse
Plan de rse
 
прочитать назидательно
прочитать назидательнопрочитать назидательно
прочитать назидательно
 
Wales 3 ур
Wales 3 урWales 3 ур
Wales 3 ур
 
England
EnglandEngland
England
 
Scotland
ScotlandScotland
Scotland
 
England 1
England 1England 1
England 1
 
бухаева ж.к.
бухаева ж.к.бухаева ж.к.
бухаева ж.к.
 
тақыры. электрондық кестелер.
тақыры. электрондық кестелер.тақыры. электрондық кестелер.
тақыры. электрондық кестелер.
 
разработка методическая
разработка методическаяразработка методическая
разработка методическая
 
ашық сабақ
ашық  сабақашық  сабақ
ашық сабақ
 
сабак
сабаксабак
сабак
 
от басы құндылығы
от басы құндылығыот басы құндылығы
от басы құндылығы
 
1 ашык сабак домбыра куандык
1 ашык сабак домбыра куандык1 ашык сабак домбыра куандык
1 ашык сабак домбыра куандык
 
аминдердің реакциялық қабілеттілігі,
аминдердің реакциялық қабілеттілігі,аминдердің реакциялық қабілеттілігі,
аминдердің реакциялық қабілеттілігі,
 
1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаева1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаева
 
химия тили иманызы
химия тили иманызыхимия тили иманызы
химия тили иманызы
 
ашық сабақ
ашық сабақашық сабақ
ашық сабақ
 
базарқызы б.
базарқызы б.базарқызы б.
базарқызы б.
 

Similar to жібек жолы №1

«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағыАйбек Қуандықұлы
 
ЗИЯТКЕРЛІК САЙЫС
ЗИЯТКЕРЛІК   САЙЫСЗИЯТКЕРЛІК   САЙЫС
ЗИЯТКЕРЛІК САЙЫСssuser16ee1a
 
рухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақаларухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақалаAsem Sarsembayeva
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Asem Sarsembayeva
 
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағатархетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағатoquzaman
 
улы дала.pptx
улы дала.pptxулы дала.pptx
улы дала.pptxnewbkgames
 
қаз тарих үлгі
қаз тарих  үлгіқаз тарих  үлгі
қаз тарих үлгіSerjan Kasen
 
35 жыл ундескен тарих
35 жыл ундескен тарих35 жыл ундескен тарих
35 жыл ундескен тарихsanvia
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тілТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тілNwnwksmwmNwmdmmaiwnd
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімініңТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімініңNwnwksmwmNwmdmmaiwnd
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрмеJako Bektibaev
 
РУХАНИ ЖАҢҒЫРУ – ЖАС ҰРПАҚҚА САЛЫНҒАН САРА ЖОЛ
РУХАНИ  ЖАҢҒЫРУ –   ЖАС  ҰРПАҚҚА     САЛЫНҒАН  САРА  ЖОЛРУХАНИ  ЖАҢҒЫРУ –   ЖАС  ҰРПАҚҚА     САЛЫНҒАН  САРА  ЖОЛ
РУХАНИ ЖАҢҒЫРУ – ЖАС ҰРПАҚҚА САЛЫНҒАН САРА ЖОЛssuser16ee1a
 
Ғылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуыҒылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуыBilim All
 

Similar to жібек жолы №1 (20)

«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
 
ЗИЯТКЕРЛІК САЙЫС
ЗИЯТКЕРЛІК   САЙЫСЗИЯТКЕРЛІК   САЙЫС
ЗИЯТКЕРЛІК САЙЫС
 
рухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақаларухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақала
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
 
88в
88в88в
88в
 
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағатархетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
 
16 10 15
  16 10 15  16 10 15
16 10 15
 
қазақстан тарихы
қазақстан тарихықазақстан тарихы
қазақстан тарихы
 
улы дала.pptx
улы дала.pptxулы дала.pptx
улы дала.pptx
 
қаз тарих үлгі
қаз тарих  үлгіқаз тарих  үлгі
қаз тарих үлгі
 
35 жыл ундескен тарих
35 жыл ундескен тарих35 жыл ундескен тарих
35 жыл ундескен тарих
 
Сақтар
СақтарСақтар
Сақтар
 
қазақ халқы мен қазақ хандығының қалыптасуы 5 сынып ас
қазақ халқы мен  қазақ   хандығының қалыптасуы 5 сынып асқазақ халқы мен  қазақ   хандығының қалыптасуы 5 сынып ас
қазақ халқы мен қазақ хандығының қалыптасуы 5 сынып ас
 
қазақстан тарихы ххі ғасырда (ашық шара)
қазақстан тарихы  ххі ғасырда (ашық шара)қазақстан тарихы  ххі ғасырда (ашық шара)
қазақстан тарихы ххі ғасырда (ашық шара)
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тілТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімініңТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
 
аб виртуальды көрме
аб виртуальды көрмеаб виртуальды көрме
аб виртуальды көрме
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрме
 
РУХАНИ ЖАҢҒЫРУ – ЖАС ҰРПАҚҚА САЛЫНҒАН САРА ЖОЛ
РУХАНИ  ЖАҢҒЫРУ –   ЖАС  ҰРПАҚҚА     САЛЫНҒАН  САРА  ЖОЛРУХАНИ  ЖАҢҒЫРУ –   ЖАС  ҰРПАҚҚА     САЛЫНҒАН  САРА  ЖОЛ
РУХАНИ ЖАҢҒЫРУ – ЖАС ҰРПАҚҚА САЛЫНҒАН САРА ЖОЛ
 
Ғылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуыҒылым мен білімнің дамуы
Ғылым мен білімнің дамуы
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

жібек жолы №1

  • 1. Ұлы Жібек жолының қалыптасуы және тарихи маңызы Сынып: 7 «В» сынып Күні:15.11.2016ж Мақсаты: 1. Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын түсіндіре отырып, Жібек жолының сауданы, шаруашылықты, халықаралық қарым - қатынасты дамытудағы тарихи маңызын аша білуге ықпал жасау. 2. Оқиғаға қатысты тарихи танымын қалыптастыра отырып, ойлау, талдау, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту. Өз бетімен ізденіс жұмыс жасай білуге дағдыландыру. 3. Елжандылыққа, еңбек сүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже: А деңгейдегі оқушы: Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын, шаруашылықты, халықаралық қарым –қатынасты дамытуға ықпал жасағанына баға беріп, өзіндік көзқарастарын айтады. В деңгейдегі оқушы: Ұлы Жібек жолының тарихын түсіндіре отырып, Жібек жолындағы сауданы, шаруашылықты, халықаралық қарым - қатынасты дамытудағы тарихын бүгінгі өмірмен байланыстырады, салыстырады. С деңгейдегі оқушы: Ұлы Жібек жолының қалыптасу тарихын біледі, түсінеді. Пәнаралық байланыс: дүниежүзі тарихы, георафия, биология, бейнелеу өнері. Қолданылатын ресурстар: Ұлы Жібек жолының картасы, интерактивті тақта, стикерлер, А. Еңсепов. «Ұлы Жібек жолы» күй т.б. Қолданылатын әдістер: Сатылай комплексті талдау, сыни тұрғыда ойлау (СТО), 515 әдісі, Ақыл ой картасы. Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру. 2. Үй тапсырмасын тексеріп, тест алу. Ойларын жинақтап алу. 3. Миға шабуыл арқылы тақырыпты ашып алу. 4. Негізгі бөлім. Бұл жерде мұғалім Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын айтып түсіндіреді. Содан соң топтарға тапсырма береді. (Әр топ өз жобаларын қорғайды) 4. Бекіту. 5. Қорыту. 6. Үйге тапсырма. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа ынтасын қалыптастыру. Топқа бөліп алу. Жаңа сабақты игеруге дайындық кезеңі.
  • 2. Интерактивті тақтадан керуеннің суреті беріледі. А. Еңсепов. «Ұлы Жібек жолы» күйі ойнап тұрады. Мұғалімнен сұрақ: «Балалар неге мен керуеннің суреті мен күйді ойнатып қойды дейсіңдер?» Әр бала өз ойларын айтады. Ендеше балалар біз бүгінгі сабағымызда «Ұлы Жібек жолының қалыптасуы мен тарихи маңызы» тақырыбын қарастырғалы отырмыз.Осы керуендер Жібек жолы арқылы өткен.Ал күй А. Еңсеповтың «Ұлы Жібек жолы» күйі. Ауызша слайд арқылы қалыптасу тарихымен таныстырып кетемін. Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы. Жолдың аты жібек саудасына байланысты шыққан. Жібек мата дайындау үшін табиғи жібек талшықтары керек. Табиғи жібек талшықтары тұт жібек көбелегінен алынады. Ересек көбелек жапырақ бетіне жұмыртқалайды. Ол жұмыртқалар жұлдыз құрт болып дамиды. Оны жұлдыз құрт немесе тұт жібек құрты деп атайды. Жұлдыз құрт тек тұт ағашының жапырақтарымен қоректенетін болғандықтан тұт жібек құрты немесе тұт көбелек деп атаған. Жібек халықаралық саудаға шығарылғанымен, оны өндіруді Қытай үкіметі өте құпия сақтаған. Соған қарамастан, оны өндірудің тәсілін Қытайдан жасырын түрде алып шыққандар болған. Жібек құртын қуыс қурайдың ішіне тығып, әйел адамдардың шашының арасына жасырып алып шықса керек. Содан жібек өндіру біздің заманымыздың алғашқы кезінде Византия, Соғды сияқты елдерде де жүзеге аса бастаған. Соғдылықтарда жібек өндірудің дамығаны сонша,олар жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен. Қытайдың кейбір қалаларында олардың сауда орындары ашылды. Жібек жолының соңғы нүктесі— Жапонияның ертедегі астанасы Нарга қаласында жібек сататын орындар болған. Оның басты бір дәлелі—- ондағы ғибадатханада осы уақытқа дейін соғды тілінде жазылған қолжазбаның сақтаулы тұруы. Сол сияқты жібек өндіру жапон елінде, Кавказ жерінде де жандана бастаған. Сөйтіп, Ұлы жібек жолының бойындағы сауданың дамуының арқасынде бүкіл дүниежүзінде жібек шаруашылығы және басқа да шаруашылықтың түрлері дами бастады. Ал «Ұлы» сөзінің қосылуы жолдың кең-байтақ Шығыс өлкелері мен батыс өлкелерін қосып, байланыстырып жатуынан, жол бойындағы елдердің тіршілігін жандандыруынан. Сондықтан бұл жол «Ұлы Жібек жолы» деп аталады. Жібек матасы қытай жерінде б.з.д. 2750 жылы жасалған. Ал оның сауда жолына шығарылып сатыла бастағаны немесе айырбас саудаға түскен мерзімі б.з.д. V-ІІ ғасырлардың аралығы. Жібек жолының басы Қытай жеріндегі Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аудандардан басталады. Ол Ұлы Қытай қорғанының батыс шетінен, Іле өзенімен Ыстықкөлге жетеді. Жол осы арада батысқа және солтүстік-батысқа қарай шығу үшін оңтүстік, солтүстік бағыттар болып тармақталады. Топтарға тапсырма беремін. 1 топ Тақырыбы: Ұлы Жібек жолындағы сауданың шаруашылықтың дамуына тигізген әсері Б.з.д . І ғасырдың ортасында алғаш рет Батыстағы елдерге қарай жібек артқан керуендер жолға шыққан. Бұған іле-шала Қытайға, Шығыс елдеріне қарай Жерорта теңізі жағасындағы елдерден, Таяу және Орта Шығыстан, Орталық Азиядағы елдерден әртүрлі тауарлар ағыла бастады. Халықаралық саудаға Орталық Азияның атақты асыл тұқымды аттары, Шығыс елдерінің пілдер мен мүйізтұмсық
  • 3. сияқты жануарлары, барыс пен арыстандар, аң аулауға қажетті құстар сияқты сирек кездесетін жан-жануарлар түсе бастаған. 2 топ Тақырып: Ұлы Жібек жолының халықаралық мәдениеттің дамуына тигізген әсері. Сауда кезіндежол бойындағы елдер бір-бірімен қарым-қатынас жасаудың барысында өздеріне тек тұтыну бұйымдарымен қанағаттандырып қана қоймайды. Олар өзара мәдени жағынан да байланысқа түсті. Сауда кезінде сатылатын бұйымдардың өте тамаша,сәнді жасалуы— алушылардың мерейін көтеріп,жақсы нәрседен адамның жан дүниесі бір ләззат алатынын көрсетті. Жібек жолының бойындағы мәдени байланыс әсіресе музыка саласында ерекше байқалады. 3 топ Ұлы Жібек жолының халықаралық қарым-қатынастағы тарихи маңызы Жібек жолы халықтар арасындағы сауданың дамуына ғана пайдасын тигізіп қойған жоқ,ол Шығыс пен Батыс елднрінің арасындағы халықаралық (дипломатиялық) қарым-қатынастың дамуына да әсерін тигізді. Ұлы Жібек жолының жандана бастаған кезі б.з.д. ІІ ғасырдың ортасы. Қытай императоры У Ди 138 жылы Батыс елдеріне аттандырған елшілік 13 жылдан кейін оралған, осы кезден бастап Қазақстан, Орталық Азияны басып, Батыстағы елдерге қарай жібек артқан керуендер шығып, керісінше батыстағы елдерден Қытайға қарай елшіліктер ағыла бастаған. Енді ойларыңды бір жинақтап алу үшін бейнебаянға назар аударыңдар. Бейне баян көрсетіледі. Жеке жұмыс: №1тапсырма: Сәйкестікті анықта. Жұмыс дәптерлеріңді ашып, екінші тапсырманы орындаймыз. Слайдта бұл тапсырма көрсетіліп тұрады. Орындап болған соң әр балаға жеке оқытылады. Ұлы Жібек жолының әсері жауаб ы Деректер 1. Түрік қағанаты мен Византия елінің арасынд қатынастардың орнауы. Шаруашылықт ы дамытуға 9,5,7 2. Қазба жұмыстары кезінде Тараз, Баласағұн, Испидж түрлі діндерге байланысты діни орындар мен шіркеул Мәдениетті дамытуға 2,3,8,1 0 3. Археологтар Тараз қаласынан Византия шеберлері с тапқан. 4. Түркі қағанаты мен Византияның Парсы еліне қарсы
  • 4. Халықаралық қатынастарды дамытуға 1,4,6 5. Жібек, тоқымаөндірісінің дамуы. 6. Қытай жібегін өзге ел билеушілеріне бағалы және с ретінде тарту етті. 7. Қытай жібегін өндіру құпиясын білуге тырысу. 8. Қазақ жеріндегі қазба жұмыстары кезінде Қытай фа қалдықтарының табылуы. 9. Көкөністердің сирек кездесетін түрлері мен дақылда саудасының дамуы. 10. Күйдірілген саздан жасалған бұйымдар мен әншіл түйемен салтанат құрған музыканттар бейнеленген бұ №2 тапсырма: Мәтіндегі қателерді тап! Мәтіндегі қателерді оқып дұрыс жауабын айтады. Ұлы ЖІбек жолы ерте заманда және орта ғасырларда Еуразияның батысы мен солтүстігін байланыстырған керуен жолдарының тораптары. Ол ІІ ғасырда қалыптасты және осы уақыттан бастап елшілік пен сауда- саттықтың тұрақты желісі қызметін атқарды. Ол Чаньань қаласынан (Монғолия) бастау алып,Римде аяқталатын.Бір тармағы Қазастанның солтүстік – батысы мен Жетісу арқылы өтетін. Ең қымбат тауар қытай фарфоры болатын. Қазіргі Ұлы Жібек жолы туралы өмірмен байланыстыру. Қазақ жері Батыс пен Шығысты қосып жатқан орталық болды.Ал Қазақстанның оңтүстік-шығысындағы Жетісу жері –Шығысқа шығатын негізгі қақпаға айналды. Жетісу жерінен шығысқа қарай Ұлы Жібек жолының бірнеше бағыты болған. Оны, біріншіден, Жетісу аумағындағы ортағасырлық қалардың орналасуынан, екіншіден,бұл аймақтағы кейінгі орта ғасырлардағы қазақ қыстауларының орналасуынан байқаймыз. “Батыс Еуропа – Батыс Қытай” халықаралық транзиттік дәлізінің құрылысы еліміздегі және әлемдік ауқымдағы ірі жобалардың бірі болып саналады. Оның құны 825 миллиард теңге деп бағаланып отыр. Керуен жолының Қазақстан бойынша жалпы ұзындығы 5126 шақырымды алып жатыр.
  • 5. Видео корсетіледі. Қазақстан Ұлттық арнасы дайындаған жаңалықтардан үзінді. Оқушылардың алған білімдерін тексеру. 515 әдісі. «Көш керуен» ойынымен жалғастырамыз. Викториналық сұрақтарға жауап беру. Бір- бірлеріне дайындаған сұрақтарын қояды. Жауап бергендер «Ақыл ой» картасына сызып жазады. 1. Ұлы Жібек жолының басталуы: А) Жетісудан. Ә) Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аймақтан. Б) Ыстық көлінен. В) Ұлы Қытай қорғанынан. 2. Ұлы Жібек жолының ұзындығы: А) 6000км. Ә) 7000км. Б) 8000км. В) 9000км. 3. Қазба кезінде Тараздан табылған құмыралар жасалған ел: А) Франк мемлекеті. Ә) Рим империясы. Б) Араб халифаты. В) Византия империясы. 4. Қазба жұмысы кезінде Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалардан мешіт, медресе орындарының табылуы дәлелдейді: А) буддизмнің таралуы. Ә) исламның таралуы. Б) христиан дінінің таралуы. В) дінге шыдамсыздық. 5. Түрік қағанаты мен Византия арасында келісім орнаған жыл: А) 551жыл. Ә) 568 жыл. Б) 574 жыл. В) 596 жыл. 6. Ұлы Жібек жолы тарихи маңызына жатпайтын оқиға: А) Діни соғыстардың басталуы. Ә) Шаруашылық пен мәдениеттің дамуы. Б) Сауданың дамуы. В) Діндердің таралуы. 7. Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен ел: А) Иран. Ә) Соғды. Б) Батыс елдері. В) Кавказ жерлері. Рефлексия. Қорытындылау. «Ақыл ой» қартасы арқылы қазіргі транзиттік жолды түсіндіріп, видео көрсету.
  • 6. Оқушылардың білімін бағалау. Үй тапсырмасын беру. § 14. Оқып келу. Жұмыс дәптердегі №1 тапсырмадағы Ұлы Жібек жолының картасын сызып келу. «Келісемін» «Бекітемін» Директордың бейінді оқу ісі №24 лицей директоры жөніндегі орынбасары Л.М.Байымбетова Г. А. Қасымова _________ __________________ 15.11.2016ж 15.11.2016ж
  • 7. Ашық сабақтың тақырыбы: Ұлы Жібек жолының қалыптасуы және тарихи маңызы Сынып: 7 «В» сынып Мұғалім: Асылбаева А.К. 2016-2017 оқу жылы