SlideShare a Scribd company logo
1 of 26
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala:
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa : a II-a D
Data: 27. 01. 2010
Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen – prima oră
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat
1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ
2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu
2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri
3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit
3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere
4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii
4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte
4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare,
linia de dialog, virgula, două puncte)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul;
O2: să explice cuvintele noi;
O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ;
O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje);
O5: să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text;
O6: să participe activ la conversaţiile pe marginea textului.
OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: conversaţia, proiecţia video,
expunerea, explicaţia, lectura demonstrativă, brainstorming,
ciorchinele, exerciţiul, harta lecţiei, explozia stelară, cubul
Mijloace de învăţământ: videoproiector, CD, manual,
scrisoare, flipchart, program educaţional, fişe de lucru,
tablă magnetică, recompense
Forme de organizare: activitate frontală, activitate
individuală, activitate în echipă
Bibliografie:
Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004;
Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”,
clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004
Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura
română- auxiliar pentru clasa a II-a”,
Ed. Euristica, Iaşi, 2004
Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual
pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti,
2004
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele lecţiei O
b
op
Conţinuturile învăţării Strategii didactice Durată Evaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
1.Moment
organizatoric
2. Captarea
atenţiei
3. Anunţarea
titlului
lecţiei şi
a
obiectivelor
4. Dirijarea
învăţării
Asigur condiţiile şi
materialele necesare
desfăşurării lecţiei.
Se va face prin prezentarea
unui scurt moment din
desenul animat „Crăiasa
Zăpezii”, în limba japoneză.
Se anunţă titlul şi se scrie pe
tablă şi pe caiete.
Se enunţă obiectivele lecţiei,
prin intermediul scrisorii
Crăiesei.
Se prezintă date biografice
despre autorul H. C.
Andersen, prin intermediul
unei prezentări în Power
Point.
Învăţătoarea lansează
întrebarea: „Ce vă vine în
minte cînd auziţi cuvintele
Crăiasa Zăpezii”? Se scriu
Elevii vor fi solicitaţi să
traducă cuvintele Crăiesei
şi pentru că nu înţeleg, li
se va introduce
„scrisoarea” Crăiesei.
(Anexa 1)
Vor fi împărţiţi în 6 grupe:
a fulgilor, a săniuţelor, a
oamenilor de zăpadă, a
steluţelor, a brăduţilor şi a
schiorilor.
Elevii notează titlul pe
caiete.
Elevii ascultă.
Elevul care va primi cei
mai mulţi fulgi, va fi
recompensat cu diadema
Crăiesei.
Elevii primesc fişa
autorului, pentru a o ataşa
la portofoliul personal.
(Anexa 2)
Elevii răspund la
întrebare.
proiecţia video
conversaţia
conversaţia
expunerea
brainstormingul
ciorchinele
videoproiector
film
scrisoarea
tabla
caiete
fişa autorului
fişă
tablă
magnetică
1 min
5 min
2 min
2 min
3 min
activitate
frontală
aprecieri
verbale
evaluare orală
evaluare orală
ANEXA 1 – Scrisoarea crăiesei
Când frigul iernii ţese pe la geamuri
Şi roiuri albe cad încet din cer,
Iar geru-ţi intră-n suflet cu fiori,
Din lumea de poveşti încet cobor.
Pe cap cununa port de stele dalbe
Şi- o mantie de fulgi eu port pe mine,
Şi faţa mea , şi mâinile-mi sunt albe,
Cu sania cea albă merg prin lume.
În ţara cea de gheaţă am palat,
Iar la ferestre chipul alb mi s-a ivit.
Pe Karl în ţara frigului eu l-am luat,
Sărutul meu de gheaţă a primit.
De vreţi ca să-l scăpaţi,
Povestea noastră trebuie s-o aflaţi.
Până la sfârşitul orei, voi va trebui să
citiţi corect, conştient şi cursiv textul;
să explicaţi cuvintele noi; să integraţi
cuvintele noi în enunţuri ; să identificaţi
elementele esenţiale ale textului (titlu, autor,
personaje); să formulaţi întrebări şi
răspunsuri referitoare la text şi să participaţi
activ la conversaţiile pe marginea textului.
ANEXA 2 – FIŞA AUTORULUI
1805 -1875
S-a născut la data de 2 aprilie 1805, în localitatea Odense din Danemarca. Încă din copilărie, Andersen era
pasionat de literatură; avea o inteligenţă şi o
imaginaţie sclipitoare. El şi-a construit un mic teatru de jucărie şi stătea acasă făcând
haine pentru păpuşile lui. Citea toate piesele care-i cădeau în mână .
La vârsta de 11 ani rămâne
fără tată şi, pentru a se întreţine,
începe să lucreze ca ucenic pentru un ţesător, dar şi pentru un croitor.
La 14 ani se mută la Copenhaga
angajându-se actor la teatru, însă
pentru scurt timp. Se face totuşi remarcat ca poet, fiind ajutat să-şi continue studiile.
Basmele sale au fost traduse în peste o sută
de limbi şi continuă să fie publicate în milioane de exemplare în întreaga lume.
Poveşti precum “Degeţica”, “Crăiasa Zăpezilor”, “Răţuşca cea urâtă”, “Mica sirenă”,
“Hainele noi ale împăratului” şi “Prinţesa şi bobul de mazăre” rămân populare şi citite
pe scară largă .
În portul din Copenhaga există o statuie a micii sirene, plasată în memoria
lui Hans Christian Andersen, iar ziua de 2 aprilie, ziua de naştere a lui Andersen,
este celebrată drept Ziua Internaţională a Cărţii Pentru Copii.
ANEXA 3 – CIORCHINELE
ANEXA 3 – CIORCHINELE
ANEXA 4 – HARTA LECŢIEI
CRĂI
ASA
ZĂP
EZII
ZĂPEZI
I
CRĂI
ASA
ZĂP
EZII
ZĂPEZI
I
CRĂI
ASA
ZĂP
EZII
ZĂPEZI
I
CRĂI
ASA
ZĂP
EZII
ZĂPEZI
I
CRĂIASA ZĂPEZII
după H.C.Andersen
ANEXA 5 – EXPLOZIA STELARĂ
TITLUL:
…………………………………....................
AUTORUL:
……………………………......................
Timpul şi locul desfăşurării
acţiunii………………………………..
………………………...........................
...............................................................
Numărul alineatelor…
Cum explicaţi titlul ales de autor ?
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
Numiţi elementele imaginare, ce nu pot
apărea în realitate:
………………….........................................
…………………………….........................
.....................................................................
………………………………………….
……………….............................................
....
.....................................................................
Daţi exemple de alte poveşti scrise de
acelaşi autor: ………………......................
………………………………....................
………………………………....................
....................................................................
....................................................................
Găsiţi cuvinte asemănătoare pentru:
zapadă=………………………...........
regină=…………………………........
priveşte= .............................................
Alintaţi cuvintele:
floare=……………………………….
casă=………………………………...
rochie=................................................
Eu zic una, tu zici multe:
albină=................................................
fulg=…………………………………
femeie=…………………………….
Personajele reale sunt:…………………..
………………………………………….
Numărul fragmentelor…
Personajele imaginare sunt:
…………….................................................
Adăugaţi însuşiri pentru cuvintele:
crăiasă .........................................................
fulg .............................................................
GRUPA „fulgilor” GRUPA „săniuţelor”
CINE?
CÂND?
GRUPA „oamenilor de zăpadă ” GRUPA „steluţelor”
CE? UNDE?
GRUPA „schiorilor” GRUPA „brăduţilor”
CINE?
DE CE?
ANEXA 6.1 – CUBUL
GRUPA „fulgilor”
GRUPA „săniuţelor”
ANEXA 6.2 – CUBUL
DESCRIE-O PE
CRĂIASA ZĂPEZII
COMPARĂ
VARA CU IARNA
GRUPA „oamenilor de zăpadă”
GRUPA „steluţelor”
ANEXA 6.3 – CUBUL
ASOCIAZĂ
CUVINTELE CU ÎNŢELES
OPUS.
*ALCĂTUIEŞTE
PROPOZIŢII CU 3 DINTRE ELE.
a îngheţa
a porni
urâtă
sculare
zi
a întreba
noapte
a dezgheţa
a răspunde
culcare
frumoasă
a se opri
ANALIZEAZĂ
ÎNCERCUIŢI VARIANTELE
POTRIVITE
“Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri” arată:
a) florile de gheaţă sunt albe şi sclipesc în lumină;
b) florile de gheaţă de pe geamuri par draperii
ţesute de o mână măiastră;
c) fulgi de zăpadă se prind de geamuri.
“Crăiasa Zăpezii” înseamnă:
a) regina are putere mare;
b) e conducătoarea fulgilor de zăpadă;
c) se aseamănă cu regina albinelor.
“femeie cu rochie albă, ce pare ţesută din mii de fulgi
de zăpadă” sugerează:
a) o femeie îmbrăcată în alb, cu faţa albă i s-a arătat
băiatului;
b) copilului i s-a părut că o vede pe Crăiasa Zăpezii
cu o frumoasă rochie albă alcătuită din fulgi de
zăpadă;
c) fulgii de zăpadă erau deşi.
Lectura este:
a) o legendă;
b) o poveste;
c) o descriere de iarnă.
GRUPA „brăduţilor”
GRUPA „schiorilor”
APLICĂ
ALCĂTUIEŞTE CÂTE O
PROPOZIŢIE, LA
SFÂRŞITUL CĂREIA SĂ SE
AFLE UNUL DIN
URMĂTOARELE SEMNE DE
PUNCTUAŢIE:
“ . ”; “?”; “!” ,
FOLOSINDU-TE DE
CUVINTELE
“ CRĂIASA ZĂPEZII” .
„ . ”
„ ? ”
„ ! ”
ARGUMENTEAZĂ
DE CE CREZI CĂ L-A ALES
CRĂIASA ZĂPEZII PE KAY?
ANEXA 7 - BUZUNARUL CU IDEI
CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................
NU MI-A PLĂCUT .....................................................................................
VREAU SĂ ..........................................................................................
SUNT CURIOS/CURIOASĂ .......................................................................................
AM ÎNVĂŢAT .................................................................................................
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala:
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa : a II-a D
Data: 27. 01. 2010
Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen- a II-a oră
Tipul lecţiei: mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat
1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ
2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu
2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri
3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit
3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere
4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii
4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte
4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare,
linia de dialog, virgula, două puncte)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul;
O2: să identifice expresiile frumoase din text;
O3: să povestească lecţia pe fragmente şi integral;
O4: să ordoneze enunţurile corespunzătoare desfăşurării întâmplărilor din text;
O5: să complete semnele de punctuaţie din textele date;
OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: metoda cadranelor, conversaţia, explicaţia,
lectura, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic
Mijloace de învăţământ: manual, planşă, flipchart, fişe de lucru.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală,
activitate în echipă
Bibliografie:
Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004;
Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”,
clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004
Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura
română- auxiliar pentru clasa a II-a”,
Ed. Euristica, Iaşi, 2004
Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual
pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti,
2004
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele lecţiei O
b
op
Conţinuturile învăţării Strategii didactice Durată Evaluare
Activitatea
învăţătorului
Activitatea
elevilor
Metode Mijloace
1.Moment
organizatoric
2.
Reactualizarea
cunoştinţelor
3. Anunţarea
titlului
lecţiei şi
a
obiectivelor
4. Dirijarea
învăţării
O1
O2
Asigur condiţiile şi
materialele necesare
desfăşurării lecţiei.
Se realizează prin
„metoda cadranelor”
(Anexa 1)
Se trece apoi la
studierea sensurilor
unui cuvânt dat, prin
intermediul unui
program interactiv.
(Anexa 2)
Se anunţă tema şi se
enunţă obiectivele
pentru cea de-a doua
oră de studiu.
Se citeşte lecţia
integral.
Se identifică expresiile
frumoase din text, se
explică şi se alcătuiesc
enunţuri orale cu ele.
„Flori sclipitoare de
argint se ţes pe
geamuri.”;
„să roiască albinele
albe”;
Elevii completează
fişa cu cele 4 cadrane.
Elevii aleg varianta
corectă de răspuns,
prin intermediul unui
program interactiv.
Elevii ascultă.
Elevii citesc lecţia.
Elevii identifică
expresiile frumoase şi
alcătuiesc propoziţii
cu ele. Scriu
expresiile pe
vocabular.
metoda
cadranelor
exerciţiul
lectura
exerciţiul
explicaţia
conversaţia
fişă
videoproiector
pps
manual
manual
vocabular
manual
vocabular
1 min
7 min
5 min
1 min
7 min
activitate
frontală
pe grupe
individual
frontal
aprecieri
verbale
frontal
evaluare
orală
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA FULGILOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la
sfârşitul lor semnul întrebării.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj
care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul,
Crăiasa Zăpezii)
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi
Crăiasa Zăpezii.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA SĂNIUŢELOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la
sfârşitul lor semnul întrebării.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj
care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul,
Crăiasa Zăpezii)
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi
Crăiasa Zăpezii.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA OAMENILOR DE ZĂPADĂ
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la
sfârşitul lor semnul întrebării.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj
care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul,
Crăiasa Zăpezii)
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi
Crăiasa Zăpezii.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA STELUŢELOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la
sfârşitul lor semnul întrebării.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj
care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul,
Crăiasa Zăpezii)
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi
Crăiasa Zăpezii.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA BRĂDUŢILOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la
sfârşitul lor semnul întrebării.
.....................................................................
.....................................................................
.....................................................................
.....................................................................
.....................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj
care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul,
Crăiasa Zăpezii)
.................................................................
.................................................................
.................................................................
.................................................................
.................................................................
.................................................................
.................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi
Crăiasa Zăpezii.
.....................................................................
.....................................................................
.....................................................................
.....................................................................
.....................................................................
.....................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA SCHIORILOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la
sfârşitul lor semnul întrebării.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj
care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul,
Crăiasa Zăpezii)
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi
Crăiasa Zăpezii.
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
......................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI!
Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate:
1) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc.
apă solidă apă fierbinte apă minerală
2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă.
zone reci zone calde zone de apă
3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă.
apă solidă nepăsătoare floare
4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă.
apă solidă nepăsătoare floare
5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă.
bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare
ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI!
Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate:
2) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc.
apă solidă apă fierbinte apă minerală
2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă.
zone reci zone calde zone de apă
3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă.
apă solidă nepăsătoare floare
4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă.
apă solidă nepăsătoare floare
5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă.
bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare
ANEXA 3 - BUZUNARUL CU IDEI
CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................
NU MI-A PLĂCUT .....................................................................................
VREAU SĂ ..........................................................................................
SUNT CURIOS/CURIOASĂ .......................................................................................
AM ÎNVĂŢAT ........................................................................................................

More Related Content

What's hot

Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Mary Dulits
 
Ion Creanga Lungu Maria
Ion Creanga Lungu MariaIon Creanga Lungu Maria
Ion Creanga Lungu MariaSabinaCeresco
 
Cerc pedagogic comunicare_lectura
Cerc pedagogic comunicare_lecturaCerc pedagogic comunicare_lectura
Cerc pedagogic comunicare_lecturaMaria
 
” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.
” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.
” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.Corinaurcanu1
 
Claudia Partole – scriitoarea cu suflet de copil
Claudia Partole –  scriitoarea  cu suflet de copilClaudia Partole –  scriitoarea  cu suflet de copil
Claudia Partole – scriitoarea cu suflet de copilBibliotecaMickiewicz
 
Povesti terapeutice
Povesti terapeuticePovesti terapeutice
Povesti terapeuticed d
 
Revista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdf
Revista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdfRevista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdf
Revista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdfCiubreiAna
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăDaniela Munca-Aftenev
 
Matematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidianaMatematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidianaDarstaru Gheorghe
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didacticnasy1985
 
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didacticeStandarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice dorinavacari
 
Textul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.RețeteTextul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.RețeteCorinaurcanu1
 
Iluzii optice
Iluzii opticeIluzii optice
Iluzii opticeienciioan
 

What's hot (20)

Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)Metode interactive (lim. lit. rom)
Metode interactive (lim. lit. rom)
 
Ion Creanga Lungu Maria
Ion Creanga Lungu MariaIon Creanga Lungu Maria
Ion Creanga Lungu Maria
 
Cerc pedagogic comunicare_lectura
Cerc pedagogic comunicare_lecturaCerc pedagogic comunicare_lectura
Cerc pedagogic comunicare_lectura
 
Prezentare STEM
Prezentare STEMPrezentare STEM
Prezentare STEM
 
Sedinta cu parintii
Sedinta cu parintiiSedinta cu parintii
Sedinta cu parintii
 
” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.
” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.
” Limba noastră” de A.Mateevici. Mesajul textului.
 
Claudia Partole – scriitoarea cu suflet de copil
Claudia Partole –  scriitoarea  cu suflet de copilClaudia Partole –  scriitoarea  cu suflet de copil
Claudia Partole – scriitoarea cu suflet de copil
 
Atelierul de scriere.pptx
Atelierul de scriere.pptxAtelierul de scriere.pptx
Atelierul de scriere.pptx
 
Povesti terapeutice
Povesti terapeuticePovesti terapeutice
Povesti terapeutice
 
Revista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdf
Revista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdfRevista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdf
Revista ,,Limba noastră-i o comoară_ .pdf
 
Doom
  Doom  Doom
Doom
 
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, GrădinițăAlgoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
Algoritmul de prezentare a unui studiu de caz, Grădiniță
 
1 septembrie matineu
1 septembrie matineu1 septembrie matineu
1 septembrie matineu
 
Matematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidianaMatematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidiana
 
In lumea povestilor
In lumea povestilorIn lumea povestilor
In lumea povestilor
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Grigore Vieru
Grigore  VieruGrigore  Vieru
Grigore Vieru
 
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didacticeStandarde de competență profesională ale cadrelor didactice
Standarde de competență profesională ale cadrelor didactice
 
Textul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.RețeteTextul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.Rețete
 
Iluzii optice
Iluzii opticeIluzii optice
Iluzii optice
 

Similar to Proiecteinspectie

Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docxProiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docxssuser9ed4a5
 
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxOrgan. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxNicolaeCuciuc
 
E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04felix488
 
pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docxpr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docxGeorgianaCosmina1
 
optional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docxoptional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docxAlinaGiurcau1
 
Interdisciplinaritatea
InterdisciplinaritateaInterdisciplinaritatea
Interdisciplinaritateaguesta032e1
 
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”XtinaGliga
 
Etapa municipala v2
Etapa municipala v2Etapa municipala v2
Etapa municipala v2NickYZF
 
Proiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-aProiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-aIsabela Ivan
 
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_iiMagdalena Cojocaru
 
Comunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didacticComunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didacticbocanetvictorita
 
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataOptional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataClaudia Draghici
 
U2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevarati
U2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevaratiU2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevarati
U2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevaratiTibuleacPetronela
 

Similar to Proiecteinspectie (20)

Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docxProiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
 
Proiectul didactic
Proiectul didactic Proiectul didactic
Proiectul didactic
 
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docxOrgan. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docx
 
E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04
 
pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docxpr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
 
L romana test
L romana testL romana test
L romana test
 
Clasa a 5-a
Clasa a 5-aClasa a 5-a
Clasa a 5-a
 
optional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docxoptional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docx
 
Interdisciplinaritatea
InterdisciplinaritateaInterdisciplinaritatea
Interdisciplinaritatea
 
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
 
Manual a 5 a
Manual a 5 aManual a 5 a
Manual a 5 a
 
Etapa municipala v2
Etapa municipala v2Etapa municipala v2
Etapa municipala v2
 
Proiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-aProiect didactic clasa a 7-a
Proiect didactic clasa a 7-a
 
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
0 optional literatura_pentru_copii_nivel_ii
 
Comunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didacticComunicare in limba romana proiect didactic
Comunicare in limba romana proiect didactic
 
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataOptional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
 
U2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevarati
U2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevaratiU2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevarati
U2 scoala si_cartea_doi_prieteni_adevarati
 
Ion druâă4
Ion druâă4Ion druâă4
Ion druâă4
 
Limba romana pentru straini
Limba romana pentru strainiLimba romana pentru straini
Limba romana pentru straini
 
17.01.17
17.01.1717.01.17
17.01.17
 

Proiecteinspectie

  • 1. PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Clasa : a II-a D Data: 27. 01. 2010 Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen – prima oră Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat 1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ 2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu 2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii 4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte 4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte) OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să explice cuvintele noi; O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ; O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje); O5: să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text; O6: să participe activ la conversaţiile pe marginea textului. OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
  • 2. STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee: conversaţia, proiecţia video, expunerea, explicaţia, lectura demonstrativă, brainstorming, ciorchinele, exerciţiul, harta lecţiei, explozia stelară, cubul Mijloace de învăţământ: videoproiector, CD, manual, scrisoare, flipchart, program educaţional, fişe de lucru, tablă magnetică, recompense Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004
  • 4. Etapele lecţiei O b op Conţinuturile învăţării Strategii didactice Durată Evaluare Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode Mijloace 1.Moment organizatoric 2. Captarea atenţiei 3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor 4. Dirijarea învăţării Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei. Se va face prin prezentarea unui scurt moment din desenul animat „Crăiasa Zăpezii”, în limba japoneză. Se anunţă titlul şi se scrie pe tablă şi pe caiete. Se enunţă obiectivele lecţiei, prin intermediul scrisorii Crăiesei. Se prezintă date biografice despre autorul H. C. Andersen, prin intermediul unei prezentări în Power Point. Învăţătoarea lansează întrebarea: „Ce vă vine în minte cînd auziţi cuvintele Crăiasa Zăpezii”? Se scriu Elevii vor fi solicitaţi să traducă cuvintele Crăiesei şi pentru că nu înţeleg, li se va introduce „scrisoarea” Crăiesei. (Anexa 1) Vor fi împărţiţi în 6 grupe: a fulgilor, a săniuţelor, a oamenilor de zăpadă, a steluţelor, a brăduţilor şi a schiorilor. Elevii notează titlul pe caiete. Elevii ascultă. Elevul care va primi cei mai mulţi fulgi, va fi recompensat cu diadema Crăiesei. Elevii primesc fişa autorului, pentru a o ataşa la portofoliul personal. (Anexa 2) Elevii răspund la întrebare. proiecţia video conversaţia conversaţia expunerea brainstormingul ciorchinele videoproiector film scrisoarea tabla caiete fişa autorului fişă tablă magnetică 1 min 5 min 2 min 2 min 3 min activitate frontală aprecieri verbale evaluare orală evaluare orală
  • 5. ANEXA 1 – Scrisoarea crăiesei Când frigul iernii ţese pe la geamuri Şi roiuri albe cad încet din cer, Iar geru-ţi intră-n suflet cu fiori, Din lumea de poveşti încet cobor. Pe cap cununa port de stele dalbe Şi- o mantie de fulgi eu port pe mine, Şi faţa mea , şi mâinile-mi sunt albe, Cu sania cea albă merg prin lume. În ţara cea de gheaţă am palat, Iar la ferestre chipul alb mi s-a ivit. Pe Karl în ţara frigului eu l-am luat, Sărutul meu de gheaţă a primit. De vreţi ca să-l scăpaţi, Povestea noastră trebuie s-o aflaţi. Până la sfârşitul orei, voi va trebui să citiţi corect, conştient şi cursiv textul; să explicaţi cuvintele noi; să integraţi cuvintele noi în enunţuri ; să identificaţi elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje); să formulaţi întrebări şi răspunsuri referitoare la text şi să participaţi activ la conversaţiile pe marginea textului.
  • 6. ANEXA 2 – FIŞA AUTORULUI 1805 -1875 S-a născut la data de 2 aprilie 1805, în localitatea Odense din Danemarca. Încă din copilărie, Andersen era pasionat de literatură; avea o inteligenţă şi o imaginaţie sclipitoare. El şi-a construit un mic teatru de jucărie şi stătea acasă făcând haine pentru păpuşile lui. Citea toate piesele care-i cădeau în mână . La vârsta de 11 ani rămâne fără tată şi, pentru a se întreţine, începe să lucreze ca ucenic pentru un ţesător, dar şi pentru un croitor. La 14 ani se mută la Copenhaga angajându-se actor la teatru, însă pentru scurt timp. Se face totuşi remarcat ca poet, fiind ajutat să-şi continue studiile. Basmele sale au fost traduse în peste o sută de limbi şi continuă să fie publicate în milioane de exemplare în întreaga lume. Poveşti precum “Degeţica”, “Crăiasa Zăpezilor”, “Răţuşca cea urâtă”, “Mica sirenă”, “Hainele noi ale împăratului” şi “Prinţesa şi bobul de mazăre” rămân populare şi citite pe scară largă . În portul din Copenhaga există o statuie a micii sirene, plasată în memoria lui Hans Christian Andersen, iar ziua de 2 aprilie, ziua de naştere a lui Andersen, este celebrată drept Ziua Internaţională a Cărţii Pentru Copii.
  • 7. ANEXA 3 – CIORCHINELE ANEXA 3 – CIORCHINELE ANEXA 4 – HARTA LECŢIEI CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I CRĂI ASA ZĂP EZII ZĂPEZI I
  • 8. CRĂIASA ZĂPEZII după H.C.Andersen ANEXA 5 – EXPLOZIA STELARĂ TITLUL: ………………………………….................... AUTORUL: ……………………………...................... Timpul şi locul desfăşurării acţiunii……………………………….. ………………………........................... ............................................................... Numărul alineatelor… Cum explicaţi titlul ales de autor ? ................................................................................. ................................................................................. ................................................................................. ................................................................................. Numiţi elementele imaginare, ce nu pot apărea în realitate: …………………......................................... ……………………………......................... ..................................................................... …………………………………………. ………………............................................. .... ..................................................................... Daţi exemple de alte poveşti scrise de acelaşi autor: ………………...................... ……………………………….................... ……………………………….................... .................................................................... .................................................................... Găsiţi cuvinte asemănătoare pentru: zapadă=………………………........... regină=…………………………........ priveşte= ............................................. Alintaţi cuvintele: floare=………………………………. casă=………………………………... rochie=................................................ Eu zic una, tu zici multe: albină=................................................ fulg=………………………………… femeie=……………………………. Personajele reale sunt:………………….. …………………………………………. Numărul fragmentelor… Personajele imaginare sunt: ……………................................................. Adăugaţi însuşiri pentru cuvintele: crăiasă ......................................................... fulg .............................................................
  • 9. GRUPA „fulgilor” GRUPA „săniuţelor” CINE? CÂND? GRUPA „oamenilor de zăpadă ” GRUPA „steluţelor” CE? UNDE? GRUPA „schiorilor” GRUPA „brăduţilor” CINE? DE CE? ANEXA 6.1 – CUBUL
  • 10. GRUPA „fulgilor” GRUPA „săniuţelor” ANEXA 6.2 – CUBUL DESCRIE-O PE CRĂIASA ZĂPEZII COMPARĂ VARA CU IARNA
  • 11. GRUPA „oamenilor de zăpadă” GRUPA „steluţelor” ANEXA 6.3 – CUBUL ASOCIAZĂ CUVINTELE CU ÎNŢELES OPUS. *ALCĂTUIEŞTE PROPOZIŢII CU 3 DINTRE ELE. a îngheţa a porni urâtă sculare zi a întreba noapte a dezgheţa a răspunde culcare frumoasă a se opri ANALIZEAZĂ ÎNCERCUIŢI VARIANTELE POTRIVITE “Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri” arată: a) florile de gheaţă sunt albe şi sclipesc în lumină; b) florile de gheaţă de pe geamuri par draperii ţesute de o mână măiastră; c) fulgi de zăpadă se prind de geamuri. “Crăiasa Zăpezii” înseamnă: a) regina are putere mare; b) e conducătoarea fulgilor de zăpadă; c) se aseamănă cu regina albinelor. “femeie cu rochie albă, ce pare ţesută din mii de fulgi de zăpadă” sugerează: a) o femeie îmbrăcată în alb, cu faţa albă i s-a arătat băiatului; b) copilului i s-a părut că o vede pe Crăiasa Zăpezii cu o frumoasă rochie albă alcătuită din fulgi de zăpadă; c) fulgii de zăpadă erau deşi. Lectura este: a) o legendă; b) o poveste; c) o descriere de iarnă.
  • 12. GRUPA „brăduţilor” GRUPA „schiorilor” APLICĂ ALCĂTUIEŞTE CÂTE O PROPOZIŢIE, LA SFÂRŞITUL CĂREIA SĂ SE AFLE UNUL DIN URMĂTOARELE SEMNE DE PUNCTUAŢIE: “ . ”; “?”; “!” , FOLOSINDU-TE DE CUVINTELE “ CRĂIASA ZĂPEZII” . „ . ” „ ? ” „ ! ” ARGUMENTEAZĂ DE CE CREZI CĂ L-A ALES CRĂIASA ZĂPEZII PE KAY?
  • 13. ANEXA 7 - BUZUNARUL CU IDEI CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................ NU MI-A PLĂCUT ..................................................................................... VREAU SĂ .......................................................................................... SUNT CURIOS/CURIOASĂ ....................................................................................... AM ÎNVĂŢAT .................................................................................................
  • 14. PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Clasa : a II-a D Data: 27. 01. 2010 Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen- a II-a oră Tipul lecţiei: mixtă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat 1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ 2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu 2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii 4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte 4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte) OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să identifice expresiile frumoase din text; O3: să povestească lecţia pe fragmente şi integral; O4: să ordoneze enunţurile corespunzătoare desfăşurării întâmplărilor din text; O5: să complete semnele de punctuaţie din textele date; OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
  • 15. STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee: metoda cadranelor, conversaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic Mijloace de învăţământ: manual, planşă, flipchart, fişe de lucru. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004
  • 17. Etapele lecţiei O b op Conţinuturile învăţării Strategii didactice Durată Evaluare Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode Mijloace 1.Moment organizatoric 2. Reactualizarea cunoştinţelor 3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor 4. Dirijarea învăţării O1 O2 Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei. Se realizează prin „metoda cadranelor” (Anexa 1) Se trece apoi la studierea sensurilor unui cuvânt dat, prin intermediul unui program interactiv. (Anexa 2) Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele pentru cea de-a doua oră de studiu. Se citeşte lecţia integral. Se identifică expresiile frumoase din text, se explică şi se alcătuiesc enunţuri orale cu ele. „Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri.”; „să roiască albinele albe”; Elevii completează fişa cu cele 4 cadrane. Elevii aleg varianta corectă de răspuns, prin intermediul unui program interactiv. Elevii ascultă. Elevii citesc lecţia. Elevii identifică expresiile frumoase şi alcătuiesc propoziţii cu ele. Scriu expresiile pe vocabular. metoda cadranelor exerciţiul lectura exerciţiul explicaţia conversaţia fişă videoproiector pps manual manual vocabular manual vocabular 1 min 7 min 5 min 1 min 7 min activitate frontală pe grupe individual frontal aprecieri verbale frontal evaluare orală
  • 18.
  • 19. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA FULGILOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  • 20. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA SĂNIUŢELOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  • 21. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA OAMENILOR DE ZĂPADĂ Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  • 22. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA STELUŢELOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  • 23. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA BRĂDUŢILOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. ................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... ..................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  • 24. ANEXA 1 – METODA CADRANELOR GRUPA SCHIORILOR Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii) .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. .................................................................. Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii. ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... ...................................................................... Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
  • 25. ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI! Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate: 1) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală 2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă 3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI! Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate: 2) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală 2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă 3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare 5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare
  • 26. ANEXA 3 - BUZUNARUL CU IDEI CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................ NU MI-A PLĂCUT ..................................................................................... VREAU SĂ .......................................................................................... SUNT CURIOS/CURIOASĂ ....................................................................................... AM ÎNVĂŢAT ........................................................................................................