1. RANCANGAN PENGAJARAN
Peringkat/ Jumlah Menengah 3 (Ekspres)
Pelajar
12 orang pelajar, (3 HA), (6 MA), (3 LA)
Kerencaman dari segi kebolehan menerangkan dan menjelaskan secara lisan. Terdapat pelajar
yang baik dalam penulisan dan cekap secara lisan, ada yang lebih baik dari segi penulisan
berbanding lisan. Juga kerencaman kemahiran pelbagai. Kebanyakan yang visual dan aural
berbanding kinestetik.
Tarikh/Masa
3/ # 2013, 45 minit (1 masa)
Tajuk Pengajaran watak dan perwatakan.
Kemahiran (Berfikir) Sepanjang pengajaran, guru juga akan menanyakan soalan jika para pelajar mempunyai soalan
bukan sahaja untuk memastikan pemahaman pada masa yang sama ingin menggalakkan
pemikiran.
Permainan Kad Siapaitu? bertujuan untuk meningkatkan pemahaman dan kebolehan
Interpersonal pelajar sewaktu perbincangan antara ahli-ahli kumpulan.
Lembaran Kerja yang berbentuk penyusun grafik di akhir pembelajaran bertujuan untuk menguji
pemahaman pelajar terhadap keseluruhan pengajaran.
Memahami: pelajar menjelaskan aspek watak perwatakan yang terdapat dalam teks Jalan
Sempit.
Menilai: pelajar mewajarkan sesuatu jawapan dan menghakimi sesuatu idea dan penerangan
yang diberikan oleh rakan sebaya sewaktu aktiviti permainan kad Siapaitu?
2. Objektif Pelajaran 1. Pelajar dapat mengenal pasti aspek watak perwatakan dalam teks Jalan Sempit .
2. Pelajar dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga watak dan perwatakan dalam
teks.
3. Pelajar dapat membuat telahan atau inferens terhadap tindakan watak dan peristiwa
berdasarkan pengetahuan sedia ada.
Pengetahuan Sedia Ada 1. Telah memiliki pengetahuan mencerakin bagi teks Jalan Sempit .
(Dimilki/Dikuasai)
2. Telah melalui pra-aktiviti dan induksi bagi teks ini pada 2 masa sebelum ini.
3. Telah pernah melakukan kerja secara berkumpulan dan didedahkan dengan konsep
permainan kad.
Menilai pemahaman teks melalui watak dan perwatakan.
Penilaian
Bahan Pengajaran 1. Kad Permainan Siapaitu?
2. Panduan Cara Permainan Siapaitu?
3. Lembaran Kerja
Andaian Guru Dua pengajaran telah dijalankan berkenaan teks ini sebelum pengajaran ini dijalankan untuk
mencerakin aspek-aspek seperti tema, persoalan dan latar.
Melalui profil dan pengetahuan sedia ada pelajar, guru boleh menentukan kerencaman pelajar
3. (tahap HA, MA dan LA) dalam kerja berkumpulan, bahan dan aktiviti yang bakal dijalankan
sewaktu pengajaran tersebut.
Jangka
Langkah Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan
masa
Set Induksi 5 minit 1. Guru akan memberitahu pelajar 1. Pelajar akan berikan
bahawa aktiviti yang bakal dilakukan penerangan tentang
–
itu berkaitan dengan aspek watak aktiviti yang akan
Langkah 1 perwatakan yang terkandung dalam
dijalankan.
teks Jalan Sempit.
a. Ini untuk memastikan bahawa 2. Dua pelajar akan diajak
pelajar mendapat gambaran untuk berkongsi.
secara keseluruhan tentang
aktiviti yang bakal dijalankan 3. Pelajar yang lain akan
nanti. diingatkan bahawa
mereka boleh memberi
2. Guru akan meminta pelajar pendapat yang bernas
menamakan kesemua watak-watak dan membangun
yang terkandung dalam teks Jalan terhadap jawapan yang
Sempit. telah dikongsi oleh rakan
sebaya yang lain.
a. Guru akan mendapatkan
respons daripada dua orang
pelajar secara rambang untuk
memulakan pengongsian itu.
b. Guru akan mencatatnya di
papan tanda. Ini untuk
memastikan pemahaman
pelajar sebelum meneruskan
aktiviti.
4. Langkah 2 20 1. Guru akan memulakan dengan 1. Secara berkumpulan, Bahan:
Permainan minit memberi penjelasan tentang cara pelajar akan diterangkan 1. Kad Permainan
permainan kad Siapaitu? yang bakal mengenai permainan Siapaitu?
kad
dijalankan kepada para pelajar secara kad Siapaitu? 2. Panduan cara
Siapaitu? lisan dan fizikal. permainan kad
2. Kad tersebut merupakan Siapaitu?
2. Guru telah menyiapkan satu dek kad potongan gambar-
yang diberi nama Siapaitu? gambar yang MI:
a. Ia terdiri daripada potongan melambangkan watak
gambar-gambar yang dan perwatakan dalam Interpersonal:
melambangkan watak dan teks drama ‘Jalan Pelajar dapat
perwatakan dalam teks drama Sempit’.
‘Jalan Sempit’. meningkatkan
3. Setiap kumpulan diberi kebolehan
b. Secara keseluruhannya, masa selama 15 minit
terdapat 16 kad bergambar Interpersonal
untuk menghuraikan
(termasuk 2 kad bebas yang watak perwatakan yang sewaktu
bergambarkan jalan sempit) dan
diberikan. perbincangan antara
8 kad bermisi.
ahli-ahli kumpulan.
3. Guru turut akan memberikan setiap 4. Pelajar akan diberikan
kumpulan sekeping panduan bagi empat kad bergambar
cara pemainan kad tersebut. dan mereka dikehendaki Arif Budiman:
untuk membuat kaitan
dengan kad bermisi Aktiviti perbincangan
4. Guru akan mengingatkan pelajar
bahawa mereka dikehendaki untuk (mempunyai maklumat secara berkumpulan
memberi penerangan yang sesuai yang berkaitan dengan
juga memberi
dan bernas. Selain memastikan watak perwatakan dalam
teks drama Jalan Sempit) peluang kepada
bahawa semua pelajar turut serta
dalam aktiviti kumpulan mereka. yang telah diberikan. pelajar untuk
berkongsi pendapat
5. Ketika aktiviti permainan kad Siapaitu? 5. Pelajar harus cuba
mewajarkan sesuatu mereka yang
dijalankan, guru akan memainkan
5. peranan sebagai pemudah cara dan jawapan dan menghakimi pelbagai. Ini selari
bergerak dari satu kumpulan ke satu sesuatu idea dan dengan minda
kumpulan yang lain. penerangan yang
Beretika (the
diberikan oleh rakan
6. Guru akan memberikan pertolongan sebaya sewaktu aktiviti Respectful Mind).
kepada kumpulan yang memerlukan. permainan kad Siapaitu?
Langkah 3 15 1. Guru secara sepintas lalu 1. Pelajar akan diberikan Bahan:
Catatan minit merumuskan setiap watak dan lembaran kerja yang 1. Lembaran Kerja
merupakan lakaran watak yang berbentuk
Lembaran perwatakan. Jika terdapat
dan perwatakan dalam Penyusun Grafik.
Kerja kemusykilan, guru akan teks drama Jalan Sempit.
menjelaskannya. a. Mereka
dikehendaki
mencungkil
2. Guru kemudiannya meminta pelajar huraian dari teks
mengisi lembaran kerja yang untuk menyokong
jawapan mereka.
berbentuk penyusun grafik bagi
pembelajaran hari itu. 2. Ini turut bertindak
sebagai salah satu bahan
3. Guru bertindak sebagai pemudah cara penilaian bagi menilai
perkembangan dan
dan memastikan pelajar memahami pemahaman mereka.
apa yang dikehendaki bagi aktiviti
tersebut.
Penutup 5 minit 1. Sekali lagi, guru akan mendapatkan 1. Pelajar dikehendaki
(Pelajar) respons dari pelajar mengenai aspek merumuskan dan
watak dan perwatakan yang telah memberi maklum balas
6. dipelajari. mengenai kad permainan
a. Ini bertujuan untuk Siapaitu? dan apa yang
memperkukuhkan isi dan dipelajari dalam
objektif pengajaran. pengajaran pada hari itu
secara lisan.
2. Dengan cara ini, guru dapat menilai
tahap pemahaman para pelajar
dengan mendapat respons dan
maklum balas daripada mereka.
Renungan Masa bagi setiap aktiviti boleh tergegas bergantung dengan huraian yang diberikan oleh pelajar sewaktu
Guru permainan kad Siapaitu? Jika guru tidak memainkan peranan untuk menjaga masa, aktiviti-aktiviti akan
menjadi terlalu tergegas. Pada masa yang sama, jika para pelajar menghadapi kesukaran dalam aktiviti
permainan kad Siapaitu? , guru harus meluangkan sedikit masa untuk menjelaskan cara permainan aktiviti
tersebut. Adalah penting bagi guru menjaga masa agar setiap aktiviti dijalankan dan difahami dengan baik
dan teratur.
Tahap Aktiviti Penilaian Aspek MI Taksonomi CCE
7. 3 Set Induksi, Kad Permainan Penaksiran Watak dan Kinestetic, Memahami, Interpersonal
Siapaitu?, Catatan Lembaran Formatif perwatakan Spatial, Menilai
Kerja individu dan InFormal Intepersonal
Penutup