1. Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah (SLOT)
Tarikh 1 Oktober 2012
Hari Isnin
Masa 08:30-09:00 Pagi (30 Minit)
Bilangan Pelajar 25 Orang
Kelas Prasekolah Kancil
Tajuk Mengenal Haiwan
Tunjang Utama Komunikasi Bahasa Malaysia
Standard Pembelajaran Utama (BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran.
(BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah
dan sesuai.
(BM 3.5.7) Membatangkan suku kata terbuka dan suku
kata tertutup untuk menjadi perkataan.
(BM 4.2.6) Menyalin perkataan dengan cara yang betul.
Standard Pembelajaran Lain (PFK 2.2.5) Membuat pergerakan tangan secara simulasi
Yang Disepadukan seperti menolak kotak, menarik tali dan lain-lain.
(KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan.
(ST 3.4.5) Mengecam tempat tinggal haiwan (contoh:
kucing-rumah, ayam-reban, itik-kolam, lembu-padang,
kerbau-sawah, katak-air dan darat, ikan-air, burung-
pokok).
2. Objektif Pelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Membaca perkataan mempunyai suku kata
terbuka dan suku kata tertutup.
2. Mengeja dan membaca perkataan mudah.
3. Menulis dan menyalin perkataan dengan cara
yang betul.
Konsep Utama 1. Perkataan KVKVK, KVKKV, KVKVKV, KVVKA,
KVKKVK, VKKVKK.
Kosa Kata itik, ular, lembu, zirafah, monyet, anjing, buaya, harimau,
tupai, gajah, kucing.
Pengetahuan Sedia Ada Murid 1. Murid telah mengenal haiwan yang terdapat di
persekitaran dan melalui televisyen.
2. Murid sudah tahu cara menulis dengan betul dan
boleh menyalin perkataan.
3. Murid boleh membatangkan perkataan mudah.
Nilai Menerapkan nilai tentang sayangi haiwan dan alam
sekitar.
Alatan dan Bahan 1. Komputer
2. Skrin putih
3. Projektor
4. Kad bergambar
5. Kad perkataan
6. Lembaran kerja
7. Bluetack
3. Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Set Induksi Menyayi dengan Guru dan murid sama-sama ”Lagu deria dan
(2 Minit) gerakan. menyanyi sambil melakukan gerakan”
pergerakan kreatif.
Kinestetik:
gerakan ala
joget.
Perkembangan
Langkah 1: Memperkenalkan Guru menayangkan slaid Bahan: Slaid
(5 minit) haiwan. powerpoint memperkenalkan Powerpoint
haiwan jinak dan haiwan liar
MI: kecerdasan
kepada murid-murid sambil
visual spatial
membaca cerita pendek.
Langkah 2: Mengeja dan Guru menunjukkan kad gambar Bahan: kad
(5 minit) membatangkan haiwan dan murid menyebut nama gambar haiwan,
suku kata haiwan tersebut. kad perkataan
terbuka dan
Guru menunjukkan kad perkataan MI: kecerdasan
tertutup.
dan murid mengeja suku kata bahasa dan
tersebut untuk membatang lingustik
perkataan.
Langkah 3: Memadankan Guru melekatkan kad perkataan Bahan: kad
(5 minit) kad perkataan pada papan putih dan murid gambar, kad
dengan gambar. diminta memilih gambar haiwan perkataan
yang betul lalu dipadankan dengan
MI: kecerdasan
perkataan.
visual spatial
4. Langkah 4: Aktiviti menulis Guru menerangkan cara Bahan:
(10 minit) menyiapkan latihan bertulis. lembaran kerja,
pensel.
Guru mengagihkan lembaran kerja
kepada murid-murid. Kinestetik:
psikomotor
Murid-murid bergerak ke tempat
halus.
masing-masing dan menyiapkan
latihan menulis. MI: kecerdasan
bahasa
Penutup Murid hantar Murid-murid menghantar tugasan Bahan: carta
(3 minit) tugasan, mereka kepada guru. lagu (slaid
menyanyi lagu powerpoint).
Guru mempamerkan hasil kerja
dan kuiz uji
murid yang terbaik. Senikata lagu:
minda.
”Anak Ayam
Guru dan murid sama-sama
Turun Sepuluh”
menyanyikan lagu.
MI: kecerdasan
Guru memberi kuiz uji minda dan
muzik,
murid-murid menjawab soalan
kecerdasan
dengan tepat berdasarkan
bahasa
pelajaran yang telah disampaikan
oleh guru.
Refleksi :