1. PROIECT DIDACTIC
DATA: 23.05.2014
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETIA - BUNEȘTI
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
CLASA: a VII-a
GRUPUL ȚINTĂ: 12 ELEVI
PROFESOR: ANIA-ALINA MOCANU
SUBIECTUL LECȚIEI: Vasile Porojan , de Vasile Alecsandri - receptarea unui text literar din perspectiva comunicării interculturale
TIPUL LECȚIEI: DE SISTEMATIZARE ȘI VALORIFICARE A INFORMAȚIEI
DURATA: 50 MINUTE
SCOPUL LECȚIEI:
Formarea la elevi a competenței de comunicare interculturală, prin elaborarea și adecvarea instrumentelor de predare-învățare-evaluare.
MOTIVAȚIA:
,,Ce-i omenesc în oameni toți trebuie să iubim
Chiar la păgân,la turc ori la evreu
Că unde-i Îndurare, și Milă, și Iubire,
Acolo viețuiește și bunul Dumnezeu. ,,
Divina întruchipare - William Blake
Termenul de interculturalitate se definește prin toleranță, acceptare, împletire de culturi.Trăim într-o lume în care diversitatea este termenul
cheie.Fiecare individ, fiecare oraș, fiecare țară este diferită in felul ei. Obiceiuri tipice, convingeri diferite, reguli și legi scrise si nescrise diferite și ele.Este
foarte important ca membrii unei comunitați, deși diferiți in felul lor, să trăiască în armonie si întelegere.
În cadrul acestei lecții,prin modul de abordare a textului literar, se dezvoltă stima de sine și sensibilitatea față de semeni .Astfel, copiilor li se
stimulează spiritul critic,punându-se accent pe toleranță.Elevii sunt solicitați să lucreze atât individual,cât și în grup,vizând colaborarea,schimbul de
informații,respectarea altor puncte de vedere,argumentarea și susținerea justificată a opiniei personale.
2. Competențe generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată.
3. Receptarea mesajului scris,din texte literare și nonliterare,în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române și producerea de mesaje scrise,în diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse.
Competențe specifice:
1.1. înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral;
1.3. integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.1. asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral;
2.4. adaptarea vorbirii la situaţiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog;
2.5. cooperarea în interacţiunile de grup;
3.1. citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea sensului acestora;
4.1. exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini;
4.3. organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică;
Valori și atitudini:
-cultivarea interesului pentru lectură și a gustului estetic în domeniul literaturii;
-stimularea gandirii autonome,reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate;
-cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlați ;
-cultivarea unei atitudini tolerante față de minorități,bazată pe responsabilitate ;
-dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală;
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității,elevii vor fi capabili:
O1-să dovedească înțelegerea mesajului unui text literar la prima vedere;
O2-să identifice relația de antonimie;
O3-să-și imagineze diferite situații actuale,pornind de la textul suport;
3. O4-să-și motiveze opinia în redactarea diverselor texte,creații proprii;
O5-să imagineze situații de comunicare orală;
O6-să interpreteze textul dat pe baza unor asocieri,analogii;
O7-să identifice asemănări și deosebiri între personaje;
O8-să asocieze cuvinte cu definițiile lor;
O9-să reflecteze asupra valorii și atitudinilor altor culturi și a modului în care diferă de cele proprii;
O10-să-și consolideze identitatea culturală și imaginea de sine,identificând valori morale necesare formării și dezvoltării individuale;
O11-să colaboreze,în echipă,în vederea formulării celui mai bun răspuns;
Strategia didactică:
-metode și procedee: conversația, exercițiul creator, descoperirea, lectura expresivă, problematizarea, diagrama Venn, jocul didactic, exercițiul de asociere.
-mijloace de învățământ: volumul Vasile Porojan, de Vasile Alecsandri, fișe de lucru, fișele de lectură, caietele elevilor, tabla, creta, foi albe, post-ituri.
-forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.
Condiții prealabile
-capacitatea normală de învățare a elevilor de clasa a VII-a;
-deprinderi de a lucra în echipă și de a folosi anumite metode;
Evaluare:evaluarea orala, făcută de profesor, interevaluare.
Bibliografie:
Planificare și proiectare - Exemple de bune practici - clasa a VII-a, coordonator Rita Cântiuc
Alina Pamfil – Limba și literatura română în gimnaziu - Structuri didactice deschise, Ed.Paralela 45, 2009
www.constantincucos.ro - Educația interculturală
http://blog.ro-en.ro/the-little-black-boy-de-william-blake.htm
4. DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTUL
LECȚIEI
CONȚINUTURI O.O. ACTIVITĂȚI DE
ÎNVĂȚARE
STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
RESURSE
PROCEDURALE
RESURSE
MATERIALE
FORME DE
ORGANIZARE
Moment
organizatoric
Se asigură un climat optim
pentru desfășurarea lecției.
I.EVOCAREA
Spargerea gheții
Profesorul roagă elevii să
dăruiască câte o frântură din
sufletele lor invitaților.Primesc
o foaie albă pe care fiecare va
scrie un cuvânt ce conține
darul său,foaia circulând din
mână în mână.
Exercițiu de
spargere a
barierelor în
relaționarea
interpersonală și
comunicare.
Coversația Foaie albă Frontal
Individual
Dăruiți o frântură din
sufletele voastre
invitaților și scrieți-o pe
aceasta foaie.
Captarea atenției Profesorul descoperă o plansă
scrisă de mână ce conține o
strofă din poezia ,,Băiețelul
negru,, de William
Blake,formulând întrebări în
jurul perechii de antonime din
text.
O1
O2
Exercițiu ce
facilitează
exprimarea
emoțională și
trecerea spre textul
propriu-zis.
Conversația
Lectura
expresivă
Foaie albă Frontal
Individual
Citiți strofa și
identificați perechea de
antonime.
Construiți propoziții cu
sensul lor figurat.
Ce credeți că
simbolizează cele două
culori?
Fișa nr.1
Anunțarea titlului
lecției și a
obiectivelor
operaționale
Profesorul scrie titlul lecției pe
tablă și anunță obiectivele
lecției:abordarea textului
Vasile Porojan din perspectivă
interculturală.
II.
REALIZAREA
SENSULUI
Profesorul cere elevilor să
păstreze pe bănci fișele de
lectură suplimentară pentru
text și se pun întrebări de
evaluare a lecturii.
O1
Exerciții de tipul
întrebare-răspuns
Conversația Fișa de
lectură
Frontal Ce prezintă textul?
Cine sunt personajele
textului?
5. Dirijarea învățării
și asigurarea
feed-back-ului
Se propune jocul Adevăr și
Provocare.Elevii se împart în 2
grupe a câte 6 elevi.
Grupa Adevăr va răspunde
cerințelor având ca suport
fragmentul din textul
cunoscut iar Grupa Provocare
va răspunde cerințelor
raportând situațiile întâlnite la
contextul actual.
Elevii răspund cerințelor ,scris
sau oral.
O6
O11
O3
O9
O3
O6
O10
O5
O7
O11
O4
O11
O6
O10
Exerciții de lectură
expresivă
Exerciții de
formulare a unei
opinii proprii și de
susținere a acesteia
Lectura
expresivă
Jocul didactic
Problematizarea
Exercițiul
creator
Argumentarea
Descoperirea
Problematizarea
Fișe de lucru
Fisa de
lectură
suplimentară
Fișa de lucru
Lucru în
echipă
Frontal
Individual
Frontal
Individual
Citiți fragmentul de
text și răspundeți
cerințelor de pe fișa de
lucru.
Fișa nr. 2
Grupa Adevăr
1.Transcrie citate prin
care sunt prezentate
jocurile copilăriei celor
doi eroi.
2.Precizați condiția
socială a celor două
personaje.
3.Identificați un
fragment în care
Alecsandri vorbește
despre egalitatea
dintre el și Porojan.
4.Cei doi copii au primit
aceeași educație?
5. Cum vă explicați
strânsa prietenie dintre
cei doi copii,având în
vedere condiția socială
diferită.
Fișa nr.3
Grupa Provocare
1.Găsiți jocuri actuale
asemănătoare celor
enumerate de
6. Obținerea
performanței
III.REFLECȚIA
Evaluarea
activității
Profesorul descoperă pe tablă
o foaie albă ce conține
Diagrama Venn.Elevii sunt
invitați,pe rând,să completeze
diagrama cu asemănări și
deosebiri între cele două
personaje ale textului
suport,încercând să fie sinceri.
Profesorul împarte elevilor fișe
de lucru ce conțin definiții ale
unor cuvinte cheie din
lecție.Elevii asociază cuvintele
O3
O6
O9
O11
O4
O6
O9
O6
O10
O4
O9
O10
O3
O5
O7
O9
O10
O5
O6
O8
Exerciții de
completare
Exerciții de asociere
Conversația
Problematizarea
Diagrama Venn
Descoperirea
Problematizarea
Conversația
Problematizarea
Caietele
copiilor
Foaie albă
Fișa de lucru
Frontal
Individual
Frontal
Individual
Alecsandri.Voi cum vă
jucați?
2.Imaginați-vă că
Porojan ar trăi în zilele
noastre.Ar putea
ajunge mai mult decât
un pitar?
3.Considerați că
minoritățile din
România au aceleași
drepturi?
4. Ce știți despre
educația romilor de
astăzi?
5.Cum ați reacționa
dacă ați afla că cel mai
bun prieten este
rom?Fiți sinceri!
Fișa nr.4
Completați diagrama
cu asemănări și
deosebiri între cei doi
Vasile.
Menționează motivele
care te-au determinat
să gândești astfel.
Fișa nr.5
Asociați definițiilor din
dreapta ,cuvântul
corespunzător din
7. IV.EXTENSIA
cu definițiile lor,apoi fac
schimb de fișe și corectează.
Tema pentru acasă
Elevii primesc o fișă de lucru:
Redactează o compunere de
15-20 rânduri,plecând de la
textul:
,,Ce-i omenesc în oameni toți
trebuie să iubim
Chiar la păgân,la turc ori la
evreu
Că unde-i Îndurare,și Milă,și
Iubire,
Acolo viețuiește și bunul
Dumnezeu. ,,
Divina întruchipare-
William Blake
O1
O3
O4
O9
O10
stânga.
Faceți schimb de fișe și
evaluați răspunsurile
colegilor voștri.
Fișa nr.6
8. FIȘA NR.1
,, ...
Măicuța-n sudul crâncen mi-a dat viață,
Și-s negru,dar la suflet,crin curat!
Copilul de englez e alb la față,
Eu,negru:de lumină par furat.
... ,,
Divina Întruchipare-William Blake
9. FIȘA NR.2 Grupa Adevăr
,,Am pierdut în zilele trecute un tovarăș de copilărie care purta un nume mai mult de șatră decât de salon, căci se numea Porojan!
El a fost unul din robii noștri, țigan lingurar de soiul lui, însă pitar de meserie.
Mărturisesc că m-am simțit cuprins de-o adâncă mâhnire când am aflat că el s-a mutat cu șatra pe ceea lume, ca mulți din contemporanii mei, boieri, țărani și
țigani, cu care m-am încălzit la soarele Moldovei timp de jumătate de secol și mai bine! Am pierdut în Vasile Porojan pe cel de pe urmă martor al începutului
vieții mele, rivalul meu în jocul de arșice și în azvârlitura de pietre pe deasupra bisericii Sfântului Ilie din Iași, vecină cu casa părintească. Valurile lumii și
treptele sociale ne-au despărțit de mult unul de altul; eu înălțându-mă pe scară mai până în vârful ei și el rămânând jos fără a putea pune piciorul nici măcar pe
întâia treaptă; însă acum 50 de ani eram amândoi egali dinaintea soarelui, fiind deopotrivă pârliți de dânsul, și formam o pereche nedespărțită de cum răsărea
lumina zilei până ce apunea. Poamele din grădină nu apucau niciodată a se coace din cauza noastră, căci amândoi știam a ne acăța ca veverițele pe vârfurile
cele mai nalte ale copacilor roditori. Evreii nu mai îndrăzneau a trece pe strada casei noastre din cauza zburătăirilor de pietre cu care îi împroșcam.
Meșteri în arta de a fura merele și perele de pe crengi; îndrăzneț i la asaltul stogurilor de fân, din vârful cărora ne plăcea a ne da de-a rostogol; neobosiți la
„puia-gaia“, la „poarca“, la „țârca“ și chiar iscoditori de noi jocuri, eram mândri unul de altul!...Singura deosebire ce exista între noi doi consista într-aceea că
pentru fărdelegile noastre copilărești, numai Porojan era pedepsit de către jupâneasa din casă, mama Gahița! Câte bătăi a mâncat el, sărmanul, pe socoteala
mea!...,,
1.Transcrie citate prin care sunt prezentate jocurile copilăriei celor doi eroi.
2.Precizați condiția socială a celor două personaje.
3.Identificați un fragment în care Alecsandri vorbește despre egalitatea dintre el și Porojan.
4.Cei doi copii au primit aceeași educație?
5. Cum vă explicați strânsa prietenie dintre cei doi copii,având în vedere condiția socială diferită.
10. FIȘA NR.3 Grupa Provocare
1.Găsiți jocuri actuale asemănătoare celor enumerate de Alecsandri.Voi cum vă jucați?
2.Imaginați-vă că Porojan ar trăi în zilele noastre.Ar putea ajunge mai mult decât un pitar?
3.Considerați că minoritățile din România au aceleași drepturi?
4. Ce știți despre educația romilor de astăzi?
5.Cum ați reacționa dacă ați afla că cel mai bun prieten este rom?Fiți sinceri!
11. FIȘA NR.4 DIAGRAMA VENN
Completați urmatoarea diagramă cu asemănări și deosebiri între cele două personaje!
POROJAN ALECSANDRI
DEOSEBIRI ASEMANĂRI DEOSEBIRI
12. FIȘA NR.5 Asociați cuvintelor din stânga definițiile potrivite din dreapta:
CULTURĂ - prejudecată;
ETNIE - politică prin care un stat sau o categorie de cetățeni ai unui stat sunt lipsiți de anumite drepturi pe baza unor
considerente neligitime;
DISCRIMINARE - grup uman de aceeași origine, limbă și tradiții culturale;
PRECONCEPȚIE - Totalitatea valorilor materiale și spirituale create de omenire și a instituțiilor necesare pentru comunicarea
acestor valori;
13. FIȘA NR.6 Asociați cuvintelor din stânga definițiile potrivite din dreapta:
EDUCAȚIE -influențare sistematică și conștientă a dezvoltării facultăților intelectuale, morale și fizice ale copiilor și tineretului;
-Cunoașterea bunelor maniere și comportarea în societate conform acestora;
TOLERANȚĂ - Grup de oameni de aceeași origine și limbă, care locuiește pe teritoriul unui stat național;
- Faptul de a tolera; îngăduință, indulgență;
PRIETENIE
-Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane;
MINORITATE
14. FIȘA NR.6
TEMA PENTRU ACASĂ
Alcătuiți o compunere de 15-20 de rânduri,plecând de la textul:
,,Ce-i omenesc în oameni toți trebuie să iubim
Chiar la păgân,la turc ori la evreu
Că unde-i Îndurare,și Milă,și Iubire,
Acolo viețuiește și bunul Dumnezeu. ,,
Divina întruchipare - William Blake