SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
KURSUS KPD4046
                                               RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
                                                         (PENGAJARAN MIKRO)


                                               Mata Pelajaran : Ekonomi Rumahtangga
                                   Tingkatan     : 4 Dedikasi                     Kedatangan : _15_/_20_
                                   Tarikh: 1. 2 . 2012                     Masa          : 8.30-9.00 pagi
                                   Kelas         : Teori/Amali


Tema/Bidang
                          Makanan dan Pemakanan
        Pembelajaran
                          Sanitasi makanan
Unit Pembelajaran/
                          –
- Tajuk Kecil

                           1. Murid boleh mengetahui tentang sistem penternakan ikan air tawar.
Objektif Umum              2. Murid boleh memahami faktor-faktor yang diambil kira dalam pemilihan tapak ikan air tawar

                        Di akhir pembelajaran, murid boleh:
Objektif Khusus/Hasil
                              1.                          menyenaraikan lima jenis sistem penternakan ikan air tawar
Pembelajaran                  2.                          menyatakan empat faktor utama yang diambil kira dalam pemilihan tapak kolam
                                                  ikan air tawar

                        1. Murid telah belajar tentang pelbagai jenis ikan dalam pelajaran yang lepas.
Pengetahuan Sedia Ada   2. Murid pernah melihat kolam ikan di kawasan sekolah.
                        3. Sesetengah murid pernah menonton sesi rancangan TV – Agro Jurnal
Nilai Murni               kebersihan, kerajinan dan keselamatan
Alat/Bahan Bantu
                        carta, transparensi, gambar foto dalam internet
Mengajar
                       1. Huraian Sukatan Pelajaran Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 2, PPK , 2004
Sumber Rujukan
                       2. Buku Sumber Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 2, PPK , 2004
Langkah Keselamatan
(jika ada)



LANGKAH PENGAJARAN


                                                           AKTIVITI PENGAJARAN                               Kaedah P & P
    LANGKAH/MASA                 ISI KANDUNGAN                            DAN                                     KBKK
                                                                  PEMBELAJARAN                             A/BBM KHUSUS
                                                                AKTIVITI GURU              AKTIVITI PELAJAR
                            Jenis-jenis ikan:              Guru memulakan kelas                                   Ilustrasi gambar foto dar
                                                                                          Murid menjawab soalan
                            Ikan tilapia, keli, patin,     dengan mengingatkan
                                                                                                                    komputer
                            jelawat, lampam jawa           semula pelajaran terdahulu     yang dikemukakan oleh
      PENGENALAN
                                                           tentang jenis ikan air tawar   guru
         Set Induksi        Di mana terdapat:              2. Guru menyoal di
                                                           manakah mereka melihat
                                sungei, kolam, dsbnya
                                                           ikan-ikan ini?
                                                           3. Guru menerangkan
                                                           objektif pelajaran
PENYAMPAIAN   Lima jenis sistem                 1. Guru menerangkan          Murid memberitahu kelas   Ilustrasi gambar foto dar
              penternakan ikan air tawar           sistem penternakan
  Langkah 1                                                                  tentang pengalamannya     komputer
               1. kolam                            ikan air tawar
               2. tangki simen/gelas fiber      2. Guru bertanya sama        bekerja kolam ikan
               3. sangkar terapong                 ada mereka pernah
                                                                             bapanya.                  Transparensi
               4. kandang                          melihat sistem
               5. bekas lombong                    penternakan yang          Murid bertanya kepada     Berbincang
                                                   ditunjukkan
                                                                             guru sistem mana yang
                                                3. Guru menyenaraikan
                                                   dan menghuraikan          lebih popular
                                                   jenis-jenis sistem satu
                                                   persatu

              Empat faktor dalam             1. Guru menyoal apakah          Murid bertanya soalan     Ilustrasi gambar foto dar
              pemilihan tapak ikan air       faktor yang diambil kira
  Langkah 2                                                                  secara individu           komputer
              tawar                          dalam pemilihan sistem
              1. Sumber air                  penternakan ini.
              2. Tanah                       2. Guru menerangkan
                                                                                                       Berbincang
              3. Topografi                   pentingnya faktor
              4. Cuaca                       3. Guru mengaitkan faktor-
                                             faktor ini dalam mata
                                             pelajaran lain seperti
                                             geografi dan isu semasa
                                             seperti pencemaran sisa
                                             toksik
1. Lima jenis sistem         1. Guru membuat rumusan
                         penternakan ikan air tawar   dan kesimpulan tajuk-tajuk
           PENUTUP                                                                 Murid menjawab soalan
                         dan faktor-faktor yang       yang diajar
            Rumusan      diambil kira dalam           2. Guru menyoal murid
                         pemilihan tapak ikan air     soalan yang berkaitan
                         tawar

                         2. Mengapakah perlunya
                         faktor-faktor ini untuk
                         menyediakan tapak
                         pemerliharaan ikan.

                                                      Guru memberi kuiz kepada     Murid menjawab kuis
     PENTAKSIRAN/                                     murid                        secara
           PENILAIAN
            Pengayaan                                 Guru meminta murid                                       Buku Teks
                                                      membaca tajuk “Reka
                                                      Bentuk Sistem Ternakan” di
                                                      muka surat 251- 256 Buku
                                                      Sumber KHB Tingkatan 2
                                                      untuk pelajaran akan
                                                       datang.
    Tugasan Persediaan                                Guru menyediakan gambar
                                                      foto jenis sistem
      Mengajar Guru
                                                      penternakan dan keperluan
                                                      dalam memilih tapak
                                                      penternakan ikan.

                                                      Guru merasakan pelajaran/tajuk ini lebih mudah difahami jika A/BBM ditambah lagi
Refleksi
(i) Guru Pelatih
(ii) PenyeliaPensyarah

More Related Content

What's hot (20)

RPP IPA 5 kd 1.3
RPP IPA 5 kd 1.3RPP IPA 5 kd 1.3
RPP IPA 5 kd 1.3
 
IPA Modul 3 KB 4 Rev
IPA Modul 3 KB 4 RevIPA Modul 3 KB 4 Rev
IPA Modul 3 KB 4 Rev
 
Rpp ipa kelas 5
Rpp ipa kelas 5Rpp ipa kelas 5
Rpp ipa kelas 5
 
07 biologi
07 biologi07 biologi
07 biologi
 
Cover perangkat
Cover perangkatCover perangkat
Cover perangkat
 
Borang penarafan kendiri_bilik_sains_sekolah_rendah_1.12
Borang penarafan kendiri_bilik_sains_sekolah_rendah_1.12Borang penarafan kendiri_bilik_sains_sekolah_rendah_1.12
Borang penarafan kendiri_bilik_sains_sekolah_rendah_1.12
 
Lampiran 3
Lampiran 3Lampiran 3
Lampiran 3
 
Qrt
QrtQrt
Qrt
 
Kelas11 sma memahami_kimia_irvan
Kelas11 sma memahami_kimia_irvanKelas11 sma memahami_kimia_irvan
Kelas11 sma memahami_kimia_irvan
 
BSE SMA Kelas XI IPA
BSE SMA Kelas XI IPABSE SMA Kelas XI IPA
BSE SMA Kelas XI IPA
 
Modul pdp sains tahun 5 KSSR
Modul pdp sains tahun 5 KSSRModul pdp sains tahun 5 KSSR
Modul pdp sains tahun 5 KSSR
 
IPA Modul 3 KB 3 Rev
IPA Modul 3 KB 3 RevIPA Modul 3 KB 3 Rev
IPA Modul 3 KB 3 Rev
 
Rpp biologi xi. kd 3.9 ( sistem ekskresi ) almansyahnis sman 8 pekanbaru 2
Rpp biologi xi. kd 3.9 ( sistem ekskresi )  almansyahnis sman 8 pekanbaru 2Rpp biologi xi. kd 3.9 ( sistem ekskresi )  almansyahnis sman 8 pekanbaru 2
Rpp biologi xi. kd 3.9 ( sistem ekskresi ) almansyahnis sman 8 pekanbaru 2
 
Rpp kelas 4 ipa
Rpp kelas 4 ipaRpp kelas 4 ipa
Rpp kelas 4 ipa
 
RPP berpola PPR
RPP berpola PPRRPP berpola PPR
RPP berpola PPR
 
Rpp Ipa Terpadu 9 A
Rpp Ipa Terpadu 9 ARpp Ipa Terpadu 9 A
Rpp Ipa Terpadu 9 A
 
IPA Modul 3 KB 1 Rev
IPA Modul 3 KB 1 RevIPA Modul 3 KB 1 Rev
IPA Modul 3 KB 1 Rev
 
Tugasan rph ibadat thn 1
Tugasan rph ibadat thn 1Tugasan rph ibadat thn 1
Tugasan rph ibadat thn 1
 
Pencernaan 8 converted
Pencernaan 8 convertedPencernaan 8 converted
Pencernaan 8 converted
 
PPG daljap ipa E.10. tes sumatif pembelajaran ipa dan konsep ipa
PPG daljap ipa E.10. tes sumatif pembelajaran ipa dan konsep ipaPPG daljap ipa E.10. tes sumatif pembelajaran ipa dan konsep ipa
PPG daljap ipa E.10. tes sumatif pembelajaran ipa dan konsep ipa
 

Viewers also liked

19 april real 2016
19 april real 201619 april real 2016
19 april real 2016
Fa Mah
 
26 april real 2016
26 april real 201626 april real 2016
26 april real 2016
Fa Mah
 
Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5
Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5
Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5
Dina Hanani
 
Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)
Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)
Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)
Rozita Husin
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
sulaiman174
 

Viewers also liked (6)

19 april real 2016
19 april real 201619 april real 2016
19 april real 2016
 
26 april real 2016
26 april real 201626 april real 2016
26 april real 2016
 
Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5
Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5
Iklim Ternakan, Sains pertanian tingkatan 5
 
Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)
Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)
Rancangan pelajaran spn tingkatan 5 2010 (1)
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
7 kelas makanan
7 kelas makanan7 kelas makanan
7 kelas makanan
 

Similar to Format.ranc.m.harian

760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam
760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam
760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam
Juliana Abu Seman
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
fizani
 
Rpp renang gaya dada
Rpp renang gaya dadaRpp renang gaya dada
Rpp renang gaya dada
adipurwoko85
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
fizani
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
fizani
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT TeoriRancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Zuzan Michael Japang
 
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
Nastiti Rahajeng
 

Similar to Format.ranc.m.harian (20)

760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam
760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam
760106075177 hbls pengenalan kepada kemahiran hidup khirrulnizam
 
4 rph el b-33
4 rph el b-334 rph el b-33
4 rph el b-33
 
RAT, SAT, Kisi-kisi Praktikum IPA _ Rev K _ 24 Sept 2018.doc
RAT, SAT, Kisi-kisi Praktikum IPA _ Rev K _ 24 Sept 2018.docRAT, SAT, Kisi-kisi Praktikum IPA _ Rev K _ 24 Sept 2018.doc
RAT, SAT, Kisi-kisi Praktikum IPA _ Rev K _ 24 Sept 2018.doc
 
Energi inti dan efek radiasi
Energi inti dan efek radiasiEnergi inti dan efek radiasi
Energi inti dan efek radiasi
 
Rpp monolitik sampah viii.1.
Rpp monolitik sampah viii.1.Rpp monolitik sampah viii.1.
Rpp monolitik sampah viii.1.
 
KEANEKARAGAMAN HAYATI.pptx
KEANEKARAGAMAN HAYATI.pptxKEANEKARAGAMAN HAYATI.pptx
KEANEKARAGAMAN HAYATI.pptx
 
RPP KD 3.3 (Pertemuan Ketiga)
RPP KD 3.3 (Pertemuan Ketiga)RPP KD 3.3 (Pertemuan Ketiga)
RPP KD 3.3 (Pertemuan Ketiga)
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
RPH PI TAHUN1 ( ISTINJAK )
 
Rpp renang gaya dada
Rpp renang gaya dadaRpp renang gaya dada
Rpp renang gaya dada
 
Rph kh
Rph khRph kh
Rph kh
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)Rph pi thn 1 (istinjak)
Rph pi thn 1 (istinjak)
 
Rph minggu 4
Rph minggu 4Rph minggu 4
Rph minggu 4
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT TeoriRancangan Pengajaran Harian ERT Teori
Rancangan Pengajaran Harian ERT Teori
 
Rpp tata cara tayamum
Rpp tata cara tayamumRpp tata cara tayamum
Rpp tata cara tayamum
 
652575267-MODUL-AJAR-Pencemaran-Lingkungan.pdf
652575267-MODUL-AJAR-Pencemaran-Lingkungan.pdf652575267-MODUL-AJAR-Pencemaran-Lingkungan.pdf
652575267-MODUL-AJAR-Pencemaran-Lingkungan.pdf
 
PKP Bab 3
PKP Bab 3PKP Bab 3
PKP Bab 3
 
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
 
Suhu, Kalor dan Perubahan Wujud rpp
Suhu, Kalor dan Perubahan Wujud rppSuhu, Kalor dan Perubahan Wujud rpp
Suhu, Kalor dan Perubahan Wujud rpp
 

Recently uploaded

1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 20241. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
DessyArliani
 
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptxPPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
MaskuratulMunawaroh
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
novibernadina
 
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.pptHAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
nabilafarahdiba95
 

Recently uploaded (20)

AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTXAKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
 
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 20241. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
 
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptxMemperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
Memperkasakan Dialog Prestasi Sekolah.pptx
 
Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
 
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
 
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
Intellectual Discourse Business in Islamic Perspective - Mej Dr Mohd Adib Abd...
 
Pengenalan Figma, Figma Indtroduction, Figma
Pengenalan Figma, Figma Indtroduction, FigmaPengenalan Figma, Figma Indtroduction, Figma
Pengenalan Figma, Figma Indtroduction, Figma
 
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptxPPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
 
vIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsx
vIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsxvIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsx
vIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsx
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
 
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusiaKonseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
 
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.pptHAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
HAK DAN KEWAJIBAN WARGA NEGARA ppkn i.ppt
 
PANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptx
PANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptxPANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptx
PANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptx
 
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
power point bahasa indonesia "Karya Ilmiah"
 
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxOPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
 
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptxPrakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
 
SOAL PUBLIC SPEAKING UNTUK PEMULA PG & ESSAY
SOAL PUBLIC SPEAKING UNTUK PEMULA PG & ESSAYSOAL PUBLIC SPEAKING UNTUK PEMULA PG & ESSAY
SOAL PUBLIC SPEAKING UNTUK PEMULA PG & ESSAY
 
Prov.Jabar_1504_Pengumuman Seleksi Tahap 2_CGP A11 (2).pdf
Prov.Jabar_1504_Pengumuman Seleksi Tahap 2_CGP A11 (2).pdfProv.Jabar_1504_Pengumuman Seleksi Tahap 2_CGP A11 (2).pdf
Prov.Jabar_1504_Pengumuman Seleksi Tahap 2_CGP A11 (2).pdf
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 

Format.ranc.m.harian

  • 1. KURSUS KPD4046 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PENGAJARAN MIKRO) Mata Pelajaran : Ekonomi Rumahtangga Tingkatan : 4 Dedikasi Kedatangan : _15_/_20_ Tarikh: 1. 2 . 2012 Masa : 8.30-9.00 pagi Kelas : Teori/Amali Tema/Bidang Makanan dan Pemakanan Pembelajaran Sanitasi makanan Unit Pembelajaran/ – - Tajuk Kecil 1. Murid boleh mengetahui tentang sistem penternakan ikan air tawar. Objektif Umum 2. Murid boleh memahami faktor-faktor yang diambil kira dalam pemilihan tapak ikan air tawar Di akhir pembelajaran, murid boleh: Objektif Khusus/Hasil 1. menyenaraikan lima jenis sistem penternakan ikan air tawar Pembelajaran 2. menyatakan empat faktor utama yang diambil kira dalam pemilihan tapak kolam ikan air tawar 1. Murid telah belajar tentang pelbagai jenis ikan dalam pelajaran yang lepas. Pengetahuan Sedia Ada 2. Murid pernah melihat kolam ikan di kawasan sekolah. 3. Sesetengah murid pernah menonton sesi rancangan TV – Agro Jurnal Nilai Murni kebersihan, kerajinan dan keselamatan
  • 2. Alat/Bahan Bantu carta, transparensi, gambar foto dalam internet Mengajar 1. Huraian Sukatan Pelajaran Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 2, PPK , 2004 Sumber Rujukan 2. Buku Sumber Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 2, PPK , 2004 Langkah Keselamatan (jika ada) LANGKAH PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN Kaedah P & P LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN DAN KBKK PEMBELAJARAN A/BBM KHUSUS AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR Jenis-jenis ikan: Guru memulakan kelas Ilustrasi gambar foto dar Murid menjawab soalan Ikan tilapia, keli, patin, dengan mengingatkan komputer jelawat, lampam jawa semula pelajaran terdahulu yang dikemukakan oleh PENGENALAN tentang jenis ikan air tawar guru Set Induksi Di mana terdapat: 2. Guru menyoal di manakah mereka melihat sungei, kolam, dsbnya ikan-ikan ini? 3. Guru menerangkan objektif pelajaran
  • 3. PENYAMPAIAN Lima jenis sistem 1. Guru menerangkan Murid memberitahu kelas Ilustrasi gambar foto dar penternakan ikan air tawar sistem penternakan Langkah 1 tentang pengalamannya komputer 1. kolam ikan air tawar 2. tangki simen/gelas fiber 2. Guru bertanya sama bekerja kolam ikan 3. sangkar terapong ada mereka pernah bapanya. Transparensi 4. kandang melihat sistem 5. bekas lombong penternakan yang Murid bertanya kepada Berbincang ditunjukkan guru sistem mana yang 3. Guru menyenaraikan dan menghuraikan lebih popular jenis-jenis sistem satu persatu Empat faktor dalam 1. Guru menyoal apakah Murid bertanya soalan Ilustrasi gambar foto dar pemilihan tapak ikan air faktor yang diambil kira Langkah 2 secara individu komputer tawar dalam pemilihan sistem 1. Sumber air penternakan ini. 2. Tanah 2. Guru menerangkan Berbincang 3. Topografi pentingnya faktor 4. Cuaca 3. Guru mengaitkan faktor- faktor ini dalam mata pelajaran lain seperti geografi dan isu semasa seperti pencemaran sisa toksik
  • 4. 1. Lima jenis sistem 1. Guru membuat rumusan penternakan ikan air tawar dan kesimpulan tajuk-tajuk PENUTUP Murid menjawab soalan dan faktor-faktor yang yang diajar Rumusan diambil kira dalam 2. Guru menyoal murid pemilihan tapak ikan air soalan yang berkaitan tawar 2. Mengapakah perlunya faktor-faktor ini untuk menyediakan tapak pemerliharaan ikan. Guru memberi kuiz kepada Murid menjawab kuis PENTAKSIRAN/ murid secara PENILAIAN Pengayaan Guru meminta murid Buku Teks membaca tajuk “Reka Bentuk Sistem Ternakan” di muka surat 251- 256 Buku Sumber KHB Tingkatan 2 untuk pelajaran akan datang. Tugasan Persediaan Guru menyediakan gambar foto jenis sistem Mengajar Guru penternakan dan keperluan dalam memilih tapak penternakan ikan. Guru merasakan pelajaran/tajuk ini lebih mudah difahami jika A/BBM ditambah lagi Refleksi (i) Guru Pelatih (ii) PenyeliaPensyarah