Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

професія для людини додаток е.

183 views

Published on

професія для людини

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

професія для людини додаток е.

 1. 1. ДодатокЕ Позакласний захід «ПРОФЕСІЯ ДЛЯ ЛЮДИНИ – ЯК КРИЛА ДЛЯ ПТАХА»
 2. 2. «Життя без праці — злодійство, праця без мистецтва — варварство». (Д. Рескін.) «Твоя діяльність, і тільки вона одна, визначає твою цінність». (Й. Фіхте.) Бібліотекар. Шановніучні, гості! Праця завждибула, є і буде основою життя. Як ви вже здогадалися, сьогоднімова піде про вибір професій. А почну я з притчи. Якось одиннародвів нелегку боротьбупротизагарбників. Іколи всім стало ясно, що вони програють битву, вояки вже не вірили своєму воєначальнику, пішла паніка, тоді люди обернулися до Господа і попросили: «О, Господи, допоможи нам, покажи, де та людина, яка могла б повернути військо і надихнути його на перемогунад ворогом!». Господьзмилувавсяйпоказав дім, де жила така людина. Це був дім шевця. Отже, людина, яка могла бути генералом, шила не дуже гарне взуття, а бездарний генерал вів військо до поразки.В чому ж суть притчи? Діти. Правильний вибір професії. Бібліотекар. Так! Одним із найважливіших кроків у житті кожної людини є вибір професії. Великий педагог К.Ушинський сказав: «Вдало вибери професію, вклади в неї свою душу, тоді щастя само тебе відшукає». А Конфуцій говорив: «Виберіть собі роботу по душі, і вам не доведеться працювати жодного дня». Тому, що це здорово, коли улюблене заняття і є робота. Кожен із вас уже замислювався над тим, яку професію обрати? Вибір навчального закладу, а згодом професії значною мірою впливає на все подальше життя людини. Тут не можна покладатись на випадковість, квапитись. У світі існує безліч професій. Як же зорієнтуватися серед цієї кількості? Як знайти серед тисяч ту єдину, яка стане справою всього життя На жаль дуже часто люди визначаючи свій життєвий шлях керуються лише гороскопом або обирають майбутню професію «за компанію», за настановою батьків чи наслідуючи когось, а не реальними можливостями, розумовими здібностями чи станом здоров’я «Ким бути і з чого почати?» - хто з молодих не замислюється над цим? Усі. Бо кожному рано чи пізно доводиться відповідати на запитання і робити вибір.
 3. 3. Щасливий той, хто вже з першого класу зрозумів, що буде лікарем, дизайнером, фінансистом чи будівельником. Але для більшості питання залишається актуальним до випускного класу. Буває й так, що не має спокою і надалі: десь на четвертому курсі інституту приходить розуміння, що професія, яка освоюється, абсолютно не цікава, або тільки з настанням трудових буднів усвідомлюється хибний шлях. А все тому, що вибір зроблений чи то під чужим впливом, чи то на основі зовнішньої привабливості (рівень зарплати, престижність професії), і не враховано головне – «голос серця», власні бажання і здібності До того ж вибір ускладнюється ще й відсутністю життєвого досвіду у молодих і тим більше, досвіду прийняття рішень. (Показ презентації) Бібліотекар. У світі існує більше 40 тисяч професій. Щоб дізнатись істину, щодо кількості професій в Україні, необхідно зазирнути до книги, котра має назву "Класифікатор професій". Це - державний стандарт, де зібрано 8250 найменувань професій та професійних назв робіт від Президента України до вантажника. Як зорієнтуватися в їх такій кількості? Як вибрати серед них ту, з якої розпочнетьсяваш трудовийшлях, а може і залишиться на все життя? Вибір професії має бути свідомим і самостійним. Зробити правильний вибір – означає знайти своє місце в житті. Ведучий. Здавнами чуємо лозунг: «Всі професії хороші – вибирайна смак». Як же дізнатися, що молодій людині «на смак» і як обрати ту, яка підходить конкретній особі? Тим більше, що світ професій постійно змінюється: одні зникають або наповнюються новим змістом, з΄являються нові. Ведучий. То ж давайте помандруємо у світ професій і ознайомимося з класифікацією спеціальностей за 5 типами: (показ презентації) Ведучий розказує по слайдах .  «людини-людина»;  «людина-техніка»;  «людина-природа»;  «людина-знакова система»;  «людина-художній образ». Ведучий. До типу «людина-людина» належать такі професії, як педагог, лікар, продавець, тобто професії, де головним об’єктом праці є людина. Ведучий. До типу «людина-техніка» можна віднести такі професії , як інженер, водій, електрик, тобто професії, де головним предметом праці є технічні об’єкти.
 4. 4. Ведучий. Тип «людина-природа» об’єднує професії ветеринара, агронома, геолога, тобто професії, де головним предметом праці є жива природа. Ведучий. Тип«людина-знакова система» включає такі професії, як програміст, економіст, менеджер, тобто професії, де головним предметом праці є умовні знаки, коди, природні або штучні мови. Ведучий. До типу «людина-художній образ» відносяться професії музиканта, актора, письменника, тобто професії, де головним предметом праці є образотворча, музична, акторсько-сценічна діяльність. Ведучий зачитує слайди Ведучий. До вашої уваги презентація про професії. Важливим у визначенні виду професійної діяльності є врахування трьох компонентів вибору професії - хочу, можу, потрібно: хочу - інтереси, схильності особи, бажання займатися справою, яка цікавить; можу - рівень підготовленості, рівень знань, наявність здібностей до обраного виду діяльності; потрібно - попит на професію, потреба на ринку праці. І лише, врахувавши всі фактори, що впливають на вибір професії, молода людина може обратиту, яка принесе задоволення, надасть можливість реалізувати свої здібності. Існує загальноприйнятаформула виборупрофесії : Хочу – бажання , інтереси, нахили особистості. Можу – знання, здібності, психологічні особливості, стан здоров’я. Треба - попит на обрану професію на ринку праці.
 5. 5. Саме ці фактори обумовлюють і обґрунтовують правильнийвибір професії. Ведучий. І лише, врахувавши всі фактори, що впливають на вибір професії, молода людина може обрати ту, яка принесе задоволення, надасть можливість реалізувати свої здібності, нахили та плани на майбутнє Ведучий. Під час вибору майбутньої професії потрібно орієнтуватися не лише на її престижність. Юристи,банкіри, економісти, фінансисти залишаються лідерами серед престижних професій, але ринок праці ними вже давно переповнений. Тож із позицій перспективи, можливо залишитись з дипломом, але без роботи. Ведучий. А от представники робітничих професій нині на вагу золота. Відповідно й зарплата у хороших фахівців у цій сфері іноді навіть вища, ніж у деяких «престижних» спеціалістів. Ведуча. Відповідно до даних профільного Міністерства, сьогодні на ринку праці 56 % вакансій – це робітничі професії. І потреба у таких працівниках щороку зростає. Фахівці радять замислюватися про майбутній фах дитини зі старших класів, поступово вивчаючи потреби ринку праці. Як показує досвід, працюючи на виробництві, можна заробляти непогані гроші. Крім того, освоєння робітничої професії нерідко дає старт до власного бізнесу. Ведуча. Суспільству рівно необхідні сантехніки і слюсарі, електрозварювальними і будівельники, електрики, кухарі і кравці. Так що, на перше місце став свої інтереси й здібності, і тільки потім - престижність професії. Інакше вивчишся, допустимо, на бухгалтера, а задоволення робота зі спеціальності приносити тобі не буде. Ведуча. Поваги заслуговують і простий робітник, і фахівець із вищою освітою, якщо вони обоє – професіонали у своїй справі. Конкурс «Відгадай професію» Бібліотекар. Вам потрібно прослухати опис професії. Ваше завдання — визначити за описом, про яку професію йдеться:  Для цієї професії важливі такі риси: концентрація уваги, гарна пам’ять, уміння працювати з цифрами, здатність до монотонної праці, тривалого виконання одноманітних дій. Роботав приміщенні, графік роботи постійний (Економіст, бухгалтер).  Ця професія вимагає гарного уміння працювати руками, прекрасної координації, відчуття кольору, уміння бути уважним. Необхідне гостре око, художня уява, естетичний смак, акуратність, а також уміння працювати з людьми і визначати їхні смаки, побажання, звички (Кравець).
 6. 6.  Для цієї професії важливо мати такі риси: фізичну витривалість, уміння переконувати інших. Роботавимагає любові до природи, спостережливості, знання природничих наук. Працюють у приміщенні й у польових умовах. Графік роботи гнучкий, можливі тривалі відрядження (Еколог).  А хто лікує тварин, спостерігає за санітарними нормами в тваринницьких фермах, проводить просвітницьку санітарну роботу (Ветеринарні лікарі)  Вони ходять у спеціальному одягу. Приїздять надопомогу, коли горить дім, або сталася надзвичайна ситуація: землетрус, паводок. (Пожежники МНС  Хто пише вірші, прозові твори, редагує, друкує книги, працює в бібліотеці (Письменники, поети, журналісти, друкарі, видавці газет, бібліотекарі) Наступний конкурс можна назвати антонімом попередньому. Потрібно відгадати за назвою професії, чим займається фахівець. Команди відповідають по черзі. Якщо команда не дає вірної відповіді, суперники можуть спробуватисвої сили! Кожнаправильна відповідь оцінюється в 1 бал.  Патологоанатом – це… (лікар, з назви якого вже стає ясно, чим він займається – виявленням всіляких патологій виходячиз нормальної будови анатомії тіла людини, розтином померлих).  Орнітолог – це… (людина, яка займається орнітологією, тобто  вивчає птахів).  Інкасатор– це…( особа, що здійснює інкасацію грошової виручки та інших цінностей в організаціях, доставляє грошову готівку з банку до організацій. (інкасація - це збір та доставка готівкових коштів).  Провізор – це… (аптечний працівник (фармацевт) вищої кваліфікації).  Сомельє – це… (фахівець в ресторані, який дає рекомендації з виборунапоїв і забезпечення їх грамотної подачігостям).  Іхтіолог – це… (знавець риб, вивчає будову, еволюційний розвиток, формижиттєдіяльностіі особливостірозмноження риб).  Брокер– це… (представникпід час укладання комерційних угод. Аналізує ринок(товарів, послуг, цінних паперів), знаходить покупців та продавців, сприяє проведенню переговорів. Діє за дорученням та в інтересах клієнтів, стримуючивід них винагороду).  Дилер– це… (спеціаліст, який займається купівлею-продажем цінних паперів, валют, різних товарів. Діє від свого імені і своїм коштом. Його прибутокце різниця цін продавця та покупця, а також зміна цін та курсів валют).
 7. 7.  Колорист – це… (спеціаліст із забарвлення, що кваліфіковано використовуєі поєднує фарби).  Логістик – це… (спеціаліст, який слідкує за перевезенням (авто-, авіа-, морськими), планує закупівлю, контролює склади, займається митними питаннями, веде переговориз транспортнимикомпаніями та розробляєконтракти).  Ріелтер– це… (спеціаліст з оренди, купівлі та продажу нерухомості).  Менчандайзер– це… (спеціаліст з найбільш ефективного розміщення товарів та торгового обладнання у приміщенні. Аналізує динаміку продажів). Не хотілося б, щоб довелося вибирати професію під натиском батьків або впливом товаришів також. Можна лише прислухатися до їхньої думки, адже вибір професії – твоя особиста справа, ніхто не проживе за тебе твоє власне життя. Бібліотекар. А зараз послухаємо, про що говорятьдваучні. Діалог двохучнів - Здрастуй, Андрію! - Привіт, Петрику! - Андрійко, ти вже вирішив, до якого вузу ти будеш вступати? Вибач, що я так відразу відверто питаю, але для мене ця тема болюча! - Нічого страшного немає в цьому питанні. Я буду вступати в медичний університет. - Ти вирішив бути доктором? - Так, але ще не вирішив, яким саме. Схиляюся до того, щоб стати хірургом. Але мені непотрібно вирішувати це питання тепер. Повчуся три роки, тобі оберу спеціалізацію. - А чому ти вирішив стати лікарем? - Я вважаю, що здатний до роботи хірурга. У мене міцні нерви та гостре око! До того ж лікарі зараз дуже гостро потрібні в країні, без роботи я не залишуся! - А я, мабуть, стану юристом. Мама примушує. - Ти що, ти ж ніколи не цікавився правознавством! В тебе абсолютно інші вподобання!Памятаєш, ми з тобою велосипед з запчастин збирали? А ти до нього потім мотор приробив?
 8. 8. - Я знаю. Мені техніка до вподоби. Але мама мені головугризе: мовляв, станеш адвокатом, будеш заробляти великі гроші. Будеш, мовляв, сидіти в кабінеті в білій сорочці. А станеш інженером, то все життя по заводам пробігаєш. - Петрику, я не хочу образити твою маму, але в неї застаріла інформація. Зараз в країні надлишок юристів, а от інженерів якраз не вистачає. Куди ти потім влаштуєшся на роботу, якщо в тебе немає хисту до права? - Ти так думаєш? - Знаєш Наталку Бабій? Вона сяк-так, з трійками, закінчила юридичний. А тепер вже два роки роботи знайти не може! - Невже...Ну, добре! Бувай друже, я обовязково подумаю над твоєю порадою. Мені самому вся ця юриспруденція не подобається... - Бувай, Петрику! Щасти тобі! Гра «Острів» (на 2 групи) Ведуча. Інструкція. Уявіть, що ми дивом потрапили на безлюдний острів, де протягом 4-6 місяців маємо вижити і залишитися цивілізованими. Питна вода, напівїстивна рослинність і риба є, а от печери, човна – немає. Потрібно провести загальні збори, визначити, які види робіт необхідні для виживання і збереження людини (будівництво житла, полювання, готування їжі, виготовлення знарядь праці, пошиття одягу тощо). При підведенні підсумків гри визначається чи вдалося учасникам вижити на острові, які професії були задіяні в процесі вибору діяльності кожного учасника, на скільки кожна з перечислених професій були важливими, життєво необхідними…Капітани команд презентують сплановану стратегію виживання. (Сценка) Бібліотекар. А зараз сценка про професію вчителя. На лавочці сидять дві бабусі і одна з них плаче, бо її внучка збирається стати вчителькою. Бабуся1: Здоровабула, Пилипівна! Як справи? Бабуся2: І тобі, дай Боже, здоров’ячка!Те-е-е… Несторівна, погано все, валідол п’ю, внучка з розумузійшла, простиГосподи-и-и… Ото тих сералів як надивиться.. Якбиж було до толку якого, га-а-а… Бабуся1: І чого б то така придибенція? Бабуся2: А така придибенція, що всім придибенціям найбільша придибенція! Світ такої придибенції з усіх придибенцій придибенції не бачив! Бабуся1: І що? Так уже й не бачив! Бабуся2: Так і не бачив. Бо моя вчителькою хоче стати… (пхикає)
 9. 9. Бабуся1: А хіба погано вчителькою бути? Указочкою собіпо дошці водиш, та й водиш! Ще ж не мішки на горбітягати, н-дя… Язиком плескать, тю-ю.. Знала б ти чого, Пилипівна, ревіти та душею трясти! Бабуся2: Та що ж хорошого, діти знаєш зараз які грамотні, що ну! Такі вже грамотяки, що прямо як на тих цукерках написано. Шиколадних. Бабуся1: А що там написано, на тих цукерках? Я вже стара, не добачаю прочитати. Бабуся2: Йо-ма-йо! Бабуся1: Не ругайтеся, Пилипівно! Бабуся2: Я й не ругаюся, Боже збав, то на цукерках таке. Внуку хтось угостив. То мені дала укусить на оцей зуб, що сиротою в ротізостався. Ото тепер і діти такі. Тоже сироти. Тіко на розум. Точно – сполшне тобі йо-ма-йо! Їм тільки гуляти, вчитися не хочуть, нервів не хватить. А ти про указку. Та якби тою указкою, простиГосподи,можнабуло би якого перехрестити, та по тому мєсту, що м’яке. Гляди, може, й діло було би, та наука полізла би в головучерез те самеє мєсто. А то ж тепер – не тронь!А воно тобі лобурем і виростає. Навчиш таких, ага.. Бабуся3: Здрасьтє, дєвочки, про що так цікава діскусія? (сідає на лавочку) Бабуся2: Так от у Пилипівни внучка вчителькою хоче стати… Бабуся3: Йо-ма-йо! Бабуся2: Ти що, цукерки такі їла? Бабуся3: Нє, то я так ругаюся. Бабуся1: А що, і тобі професія не дуже? Бабуся3: А де ж там те дуже, га? Де те дуже?! От ще, це ж купа зошитів, табличку множення щодня повторяй, а там, як заміж вискоче, то в хаті голоднийчоловік і діти, у школі нєрвотрьопка, ати чоловікові замість борщу уроки готуй… Бабуся2: Ось я і кажу … Бабуся1: Ну ні, ви не праві, а якщо вона завучем, а потім і директором стане? Бабуся2: Ага, та до того часу посивіє.(ридає) Директором?Внучка? Та ти що, це ж взагалі круглий рік тобі пиши звіти, якісь накази, санстанція бацилами засмикає, районо усю душу витрясе, а молодівчительки неслухів директором лякатимуть, як тою чупакаброю!.. Бабуся1: А платять-то – капєйкі! Бабуся3: Ну да, але ж бувають і інші роботитаки гарні… Грошовиті… Бабуся1: Там хорошо, де нас нема! Бабуся3: А нас нема ніде! Бабуся1:Як це – нема нас ніде? Бабуся3: Бо ми на пенсії! Бабуся2: А може, онука таким вчителем стане, як вчителі з нашої школи, і любити її учні будуть, і поважати?
 10. 10. Бабуся1: Так, але поки ще вона виросте, вже й не знаєш, чого й чекати. Бабуся3: А скільки років внучці? Бабуся1: Так п’ять, читає сама, співає. Рахує до десяти… Бабуся2: Тьху ти, чого заздалегідь переживати, ще стільки часу, можна вибрати, де працювати і і як заробляти. А можна й передумати. Бабуся1: Може і правда… Шановні вчителі, а що скажете – чи варто внучці вчителем працювати? Бібліотекар: Пропонуємо вашій увазі рейтинг найнебезпечних професій із нашого повсякденного життя. Рятувальник. Беззаперечно лідирує у рейтингу, оскільки колишні пожежники зараз перетворилися на укомплектовану рятувальниками всіх спеціалізацій службу при Міністерстві надзвичайних ситуацій, а надзвичайні ситуації, як відомо, можуть бути різними – від неможливості відчинити власні двері зсередини або зняти кота з дерева й аж до глобальних катаклізмів і величезних пожеж. Міліціонер. Добревідомаістина – „злодій має сидіти у в’язниці” – має ще й інший бік медалі. Злодій може виявитися вбивцею, і в руках у нього може опинитися якщо не вогнепальна, то холодна зброя, або ж просто кухонний ніж, палиця, цеглина – та що завгодно. І, будьте певні, що у в’язницюпотенційний злодій жодним чином не хоче. Отже, найчастіше захищатиме своюсвободунайрадикальнішим способом. Лікар. Одиничні випадки інфікування лікарів від пацієнтів досить часто висвітлюють у пресі. Несучи величезну відповідальність за життя людини, інколи можна і не витримати такого напруження. Є лікарі, які працюють із відкритими формами туберкульозу, інфекціями, вірусами, мікробами, лікують психічно хворих, наркоманів – тому професійні захворювання у цій сфері – не рідкість. Військовий. ПочеснаохоронаБатьківщини і всіх її можливих кордонів змушує тримати себе в тонусі, а ще – боротисяз уявним ворогом на випадок, коли це уявне стане явним. Отже, і арсенал на цей випадок біля військових справжній – тут і зброя, і кораблі, і танки, і ракети. Втім, вони звикли до дисципліни, що також дуже важливо (і для їхньої ж безпеки теж). Таксист. Ця професія завжди була однією з найнебезпечніших, оскільки злочинці і просто ласі до легкої наживи люди існували завжди. Ніколи точно не знаєш, хто сяденаступним у машину – доброчеснийгромадянин чи зловмисник. Головне тут – дружба. У всіх таксистів є правило: на будь-який сигнал про небезпеку від колеги потрібно негайно мчати на допомогу. Причому, на 808 реагують усі таксисти, чий передавач прийняв позивні, незалежно від організації або фірми, в якій працюють.
 11. 11. Будівельник. Занинішніх умов кожен, хто має навички маляра, каменяра, може непогано заробити. Технічний прогрес постійно полегшує роботу будівельникам, але це не свідчить про повну безпеку. Він завжди ризикує – зірватися вниз, потрапити під будівельні матеріали, та і взагалі, дуже невчасно на будівництві може щось обірватися або впасти. Дехто вважає за краще працювати на підприємстві – адже знаєш, що захищений, та і саме підприємство дбатиме про безпеку працівників, оскільки нікому не вигідна смерть на робочому місці. Дехто вирушає у вільне плавання – ще й яке: аж до Іспанії або Австралії. Там із цим гірше, адже найманий будівельник хоч і отримує непогані гроші, проте офіційно не зареєстрований і нічим не захищений. „Чорнороби” часто гинуть за поганих умов праці. Журналіст. Порівняно з представниками інших професій, журналістів гине декілька на рік, і кожну таку смерть детально висвітлюють на сторінках газет. 50% представників цієї професії хоч раз у житті чули погрози або ставали об’єктом жартівників. Ведучий. Я хочу розповістивам про професію, яка мене просто розчулила своєюлюбов'юдо тварин. У Антарктиці існує найрідша професія на Землі. Перевертач пінгвінів. Може, вона офіційно якось по-іншому зветься, але не в цьому річ. Річ у тому, що пінгвін, якщо впаде на спину, то не може самостійно встати. У нормальних умовах пінгвін взагалі-то ніколи на спину не падає - чи то йому хвіст заважає, чи то центр тяжіння такий розташований. Але в Антарктиці, поряд з аеродромами, там, де літають всякі літаки-вертольоти, пінгвіни так сильно задирають голову на звук, що деякі з них візьмуть та і гепнуться на спину без надії встати самостійно. І ось для цих-то цілей і є перевертач пінгвінів. Після кожного зльоту або посадки він ходить навколо аеродрому і ставить бідних пінгвінів на ноги. Дуже рідка і в той же час одна з найдобріших професій. Бібліотекар. А зараз трохи перепочинемо та пограємо в «Пригадати професію». Розділити клас на невеликі групи. Роздати картки з вказаними професіями. Завдання: необхідно зобразити професію, вказану в картки за допомогою жестів та міміки, без слів. Команди повинні вгадати, яку професію їм показують. Список професій: Пілот, жонглер, маляр-штукатур, швачка, лікар, агроном, клоун. (Ігрова розминка) Ведуча. Слід додати, що, відповідно до статистики, лише кожен п’ятий українець працює за обраною спеціальністю. А це значить, що нерідко
 12. 12. абітурієнти обирають „модні” чи „престижні” професії, слухаючи поради друзів, батьків чи просто наслухавшись реклами. В ідеалі, працювати потрібно за фахом, який не лише якнайкраще відповідає характеру і людини, а й приносить моральне задоволення. Бібліотекар. Народнамудрість каже: щасливий той, хто радісно йде на роботуі з радістю повертається додому. Але, щоб радісно було йти на роботу, треба одержувати від них задоволення, а це залежить від вдало обраної професії. То ж бажаю кожномуіз вас не помилитися у своємувиборі. Бібліотекар. На останньомуслайді до вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть вам у виборіпрофесії. Вчіться, здобувайтеулюблену професію, яка сприятиме розвиткута процвітанню нашої країни – України. (Звучить пісня про Україну)

×