2. Мета: ознайомити дітей із творчістю українського художника
І.Їжакевича,з його картиною «Перебендя»; привернути увагу
вихованців до творчості славетних земляків, показати взаємозв’язок
двох видів мистецтва — поезії і живопису, поглиблювати почуття
патріотизму, гордості за талановитих синів рідного краю;вчити
розглядати картину,помічати цікаве,незвичне;визначати гамму
кольорів картини;формувати вміння аналізувати картину,вгадувати її
настрій,можливий аромат, чути звуки,що вона відлунює,висловлювати
враження від спілкування з фантастичним світом картини;вчити
мислити,спостерігати за героями,перевтілюватись у них,вести уявний
діалог з героями,працювати в командах;викликати співчуття до людей
з проблемами зі здоров’ям, позитивне,емоційне ставлення до творів
мистецтва, прищеплювати любов до мистецтва загалом.
Попередня робота: ввести у словник дітей слова: перебендя,
кобзар, сліпець, поводир;робота із схожими за жанром художніми
картинами;бесіда про людей з проблемами зору, морально-етична
бесіда «Що таке співчуття».
Обладнання. портрети І. Їжакевича та Т. Шевченка, , картина
«Перебендя», аудіо записи , пазли картини «Перебендя»,рамки різного
формату, листівки з іншими картинами художника,вірш Т.Г.Шевченка
«Перебендя».
Хід заняття:
Вихователь. Діти,сьогодні на вас чекає не звичайне заняття з
малювання, ми з вами познайомимось з картиною відомого
українського художника,яка вас незвичайно здивує і зачарує своєю
глибиною. Будьте дуже уважними,активними при розгляді цієї
картини,адже в кінці заняття на вас чекає командна гра ,а капітанами
команд стануть найерудованіші, найактивніші діти,які добре зрозуміли
зображене на картині,задум художника,і будуть висловлюватись про
побачене. Отже,почнемо наше заняття. (Лунає спокійна музика. Мовчазне
споглядання картини)
3. Вихователь. Розглянули? А зараз скажіть,як ви думаєте,діти,про що
художник нам розповів? Що художник намалював на цім полотні? Про
що він хоче розказати нам? А хто ці люди? Що роблять? Де це
відбувається? Що ви бачите далеко позаду? А що ви бачите ось тут
попереду,зовсім близько? А що з права від героїв картини? А з ліва? Які
квіти бачите? Які враження від побаченого? (міркування дітей)
Вихователь.Діти, закрийте очі і пальчиками торкніться свого
носика,правої щічки,лівої щічки,а де ж це наші вушка?Ось
вони,торкнемося до них…а зараз,усі відкриємо оченята. Скажіть,як ви
себе почували нічого не бачачи? Ось так і наш сліпий кобзар нічого не
бачить,і сам не може ні пересуватись,ні їсти,ні торкатись і відчувати те
все,що ми маємо змогу робити кожного дня. Вам жаль його?Чому? (діти
висувають своїприпущення)
Вихователь.А давайте знову зануримося в глибину цієї
картини,подивимося на неї ще раз. Послухайте,що насправді хотів
розповісти своєю картиною художник ,він відтворив прекрасну
природу нашої української землі,над річкою Дніпро. В центрі картини
висока козацька могила . На ній сів перепочити сліпий кобзар з
поводирем. Попереду розкішні квіти й трави(дзвоники,тирса, петрові
батоги,безсмертники,будяки) символізують колишню буйну козацьку
волю,тернистий шлях і непереможність українського народу,та й
самого народного кобзаря. А ось там позаду високі кремезні дуби на
узгір’ї,село з вітряками на околиці,десь там пасуться корови,і безкрає
прекрасне небо. Давайте ще раз уважно поглянемо на картину.Про що
ви подумали дивлячись на неї? Що відчули?(відповідідітей)
Вихователь. А я, дивлячись на картину, відчула співчуття до сліпого
кобзаря,він нічого не бачить з того,що кожного дня можемо бачити
ми,не має домівки,але все одно радіє життю і цією радістю,своїми
піснями,музикою він ділиться з усіма,славлячи свою мову солов’їну,свій
край,свій народ.Зацікавилися? А давайте встанемо на ніжки, зробіть
один крок вперед,і, застрибнемо у картину!
…Стриб! (дітиразом з вихователем роблять кроквперед до картини). І ноги
відразу сховались у глибокій розкішній траві,яка майже сягає колін,їх
огорнули приємні відчуття,ніби хтось лоскоче,а скільки квітів поруч!
4. Вони виграють різними барвами,а як пахнуть…Ви відчуваєте,що це за
запах?Вам подобається? А ось високі кремезні дуби на узгір’ї, село з
вітряками на околиці,підійдіть ближче,розгляньте їх,виграють вони
різними барвами,довкола осінь. Вдаличині річка,хлюпоче водичка.
Чуєте мелодію води?така приємна… Підійдемо ближче,а ось
погляньте,позаду безкрає,погоже небо,аж подих переповнює від його
краси. Десь далеко птахи полетіли,он там пасуться корови,підійдемо
туди. Що вам ще пощастило почути? Які запахи ви вловили?(відповіді
дітей)
Вихователь. Давайте підійдемо і сядемо поруч з кобзарем над
річкою,відчуємо прохолодний вітерець… Чи не хотілося би вам
поспілкуватися з героями цієї картини? Щоб ви хотіли їх запитати? Хто
з вас хоче з ними поспілкуватися? З ким порозмовляємо?
Хтось з дітейпочинає запитувати,аленіхто невідповідає
Вихователь. Діти,дозвольте мені побувати в ролі цього сліпого
кобзаря,і дати відповіді на ваші запитання!? (діалог дітейта кобзаря)
Вихователь.Можливо,хтось хоче поспілкуватися із хлопчиком
поводирем? (хтось з дітейбере на себе роль хлопчика,ахтось запитує)
Вихователь Цікавою для вас була розмова з кобзарем та його
поводирем?Багато дізналися про їхнє життя? Чи були вони патріотами
своєї Батьківщини,як ви думаєте? (міркування дітей)
Вихователь Усе на картині зображено саме так,як як ми бачимо в
реальному житті. Тому так легко уявити себе на картині. Який настрій
подарувала вам наша уявна подорож та розмова з героями
картини?(відповіді дітей)
Вихователь .Комусь-спокійний,розважливий,а комусь,навпаки,-
веселий. Хтось замилувався,замислився,а комусь захотілося
порухатися,побігати по пагорбах,зійти до річки,сісти біля хлопчика. Чи
не так? Адже всі ми різні,тож по-різному й сприймаємо те,що бачимо
та чуємо.Цю картину намалював відомий український художник І.
Їжакевич, намальована вона до змісту вірша, Т.Г.Шевченка
«Перебендя». А хто такий перебендя? (відповідідітей) Поет пише
вірші,казки,оповідання,то його зброя. То що його зброя,діти?(міркування
дітей)
5. Вихователь Художник показує красу природи,всього довкола,за
допомогою пензлика,то що його зброя? Тож, зброя поета –це слово,а
художника-пензлик. Ось послухайте цей вірш уважно:
Перебендя старий, сліпий,—
Хто його не знає?
Він усюди вештається
Та на кобзі грає.
А хто грає, того знають
І дякують люди:
Він їм тугу розганяє,
Хоть сам світом нудить.
Вітер віє-повіває,
По полю гуляє.
На могилі кобзар сидить
Та на кобзі грає.
Кругом його степ, як море
Широке, синіє;
За могилою могила,
А там — тільки мріє.
Сивий ус, стару чуприну
Вітер розвіває;
То приляже та послуха.
Як кобзар співає,
Як серце сміється, сліпі очі плачуть.
Послуха, повіє...
Старий заховавсь
В степу на могилі, щоб ніхто не бачив,
Щоб вітер по полю слова розмахав,
Щоб люди не чули, бо то боже слово,
То серце по волі з богом розмовля,
То серце щебече Господнюю славу,
А думка край світа на хмарі ґуля.
(Т.Г.Шевченко)
6. Вихователь Як точно художник зобразив у своїй картині зміст вірша
Т.Г.Шевченка. Погляньте на неї ще раз. Що ж вас найбільше зацікавило
у картині,який об’єкт чи явище сподобалось вам найбільше ?
(міркування дітей)
Вихователь .Зараз ми за допомогою «чарівної рамки» відшукаємо
найцікавіші для нас предмети(діти розглядають картину з різнихракурсів за
допомогою різних рамок,різноїформитарозмірів).
Вихователь .Що потрапило у вашу рамочку? Що найбільше
сподобалось? А чому? Чим вам сподобалось саме це?(відповіді дітей)
Вихователь .Сьогодні усі перейнялися життям кобзаря і його поводиря.
Всі проникли ся красою української землі. Але найактивнішими під час
заняття були(вихователь визначає капітанів команд).
Вихователь .І як я вам обіцяла, вони і стануть капітанами двох
команд,для проведення командної гри. А зараз ви собі оберете команду
(підбір команд). І так, команди готові. Слухайте уважно моє завдання,на
столиках на вас чекає ця сама картина,але у вигляді пазлів, вам
потрібно буде в команді зібрати її. Тому,ще раз погляньте на картину,бо
я її закрию. (діти стають навколо своїх столиків,івикладають з пазлів картину
І.Їжакевича «Перебендя»)
Вихователь. Молодці обидві команди,всі старались,ніхто не
помилився,це означає,що ви добре запам’ятали картину ,вона вам
сподобалась. Що найбільше сподобалось? Що вразило? Що відчули? Що
вдалось художнику найбільше зобразити на картині? (відповідідітей)
Вихователь. Для того,щоб ви перейнялися,відчули відтінки того
колишнього життя,колишніх діток,їхнього життя,я вам підготувала ще
багато картин цього художника і подарую на згадку.
(вихователь роздає дітям листівкиз картинамина згадку)